IKARIKAR http://www.ikar.sk

Sám – apokalyptický denník (Tomáš Hegli) (Tomáš Hegli)10.6.2014
 

3
 počet hodnotení: 5
prečítané 454, Komentáre 21

 
Sám – apokalyptický denník (Tomáš Hegli)
Príbeh Tea Hurdlesa, mladíka, ktorý sa z prírody vracia k civilizácií aby zistil, že tá prestala existovať.

Čo sa stalo?

Toto je jeho denník.
 
Deň 1. (ukážka)        
Je tu tak krásne. Už som cítil, že po tomto náročnom období potrebujem vypnúť. Škola, skúšky, domáce povinnosti, práce okolo farmy – toto všetko ma už nesmierne unavovalo. Zo všetkých strán sa na mňa valil každodenný stres a ja som pom...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S. 8.4.2020
 

Deň 6., celý:

Majiteľ denníka včera nedopísal denník. Ako tak píše, začul otvárať dvere domu. On idiot zabudol včera zamknúť! Zvuky ho presvedčili, že to nie je jeho rodina. Tvory chodili po CELOM DOME (takže boli, logicky, aj tam, kde hrdina v pokoji dopisuje i píše denník. Alebo žeby práve tú jedinú miestnosť vynechali?). Hrdina si uvedomil, že musí zmiznúť. Otvoril strešné okno a zišiel dole (neviem si predstaviť ako, ale určite si pristavil stoličku, vyskočil nahor, potom sa cez okno prehupol na strechu a z nej sa zošmykol a skočil na zem. Dúfam, že si z tej výšky nezlomil nohu a skákal tak ladne, že nespôsobil absolútne žiadny hrmot, aby ho tie patvory, čo ho chceli dolapiť, nezačuli).
VŠETKY tvory boli vnútri. (HH obehol dokola celý dom, inak nemohol vidieť, že boli všetky vnútri – alebo neobehol a boli len v tej miestnosti, kam nazrel? Ale ako to potom vedel, že kde boli všetky?) Bolo niečo po polnoci (Ako ich vlastne všetky videl? Po tme nemohol. Predpoklad je, že si vnútri pozažínali svetlá, aby to mal HH jednoduché).
Podarilo sa mu utiecť. S denníkom a ceruzkou. Sedel asi 200 metrov (číselné údaje udávať je nepodstatné, ešte horšie, ak sa pred ne píše „asi“). Tlupa vyšla von a jeden patvor začal revať. Hlavný hrdina uvažuje, že má obrovské šťastie (má, veď hoci ho tlupa prenasleduje niekoľko dní a má ho stále na dosah, nedarí sa jej absolútne).
HH už chápe, prečo je mesto prázdne (ja vôbec – buď ľudia ušli od strachu pred revom, čo je divné, lebo VŠETKY tvory sa vošli do jediného domu a rev nie je nič životberúce, teda mesto s množstvom chlapov a zbroje by si s pár patvormi, podobnými neozbrojeným opiciam či čomu podobnému, raz-dva poradilo, ale nespravilo tak, radšej sa všetci obyvatelia odsťahovali, alebo obyvateľov tých zopár patvorov v jeden deň naraz požralo. Len toho jedného sa im nedarí dolapiť. Prečo ho vlastne lapajú, tiež nie je zrejmé. Ale predpoklad je: buď sú hladné, veď nežrali niekoľko dní, odkedy pochrúmali celé mesto, alebo je treba ešte jeho vyhnať, keď vyhnali celé mesto).
Po niekoľkých minútach kráčania natrafil na postojačky spiaceho netvora (spal zaiste preto, aby ho mohol HH pokojne popísať s ešte pokojnejším konštatovaním, že humor ho neopúšťa.)
Kráčal do svitania. „Asi“ pred obedom našiel rieku. O niekoľko hodín hospodársku budovu. Je večer. (Ak kráča od polnoci, prešiel pekných pár desiatok kilometrov, farmu aj mesto musí mať ďaleko za chrbtom). Ešte raz chce preskúmať mesto (to, do ktorého sa predtým vozil na bicykli i chodil pešo – čo značí, že nie je od farmy ďaleko. Či je?)

Tomáš, táraš naozaj statočne. Všetko sa deje bez zmyslu, náhodne, bez logiky a bez premýšľania nad súvislosťami.
Ozaj, tie zvery na farme, chúďatá, už pokapali od hladu, či ich zožrali tie netvory, čo nie a nie dolapiť nášho hrdinu, pobiehajúceho niekoľko dní po okolí a píšuceho denník?
















Tomáš8.4.2020
 

Ahoj,

aj som ti spočiatku chcel vysvetliť, kde sa hrdina v momente \"návštevy\" nachádzal, aj to, že keď je vonku tma a Mesiac svieti, neznamená to, že nič nevidí. Takisto som ti mohol povedať, že strecha v tvojich predstávach môže byť 4 metre nad zemou, v mojich to môže byť menej, prípadne mohol hrdina zliezť aj inak, ako \"head-first\". Atď atď.

Ale myslím, že to nemá zmysel a mám pocit, že odo mňa chceš, aby bolo všetko jasné už z prvej kapitoly. Mám pocit, že chceš, aby bol dej presne taký, ako si ho predstavuješ ty. Mám pocit, že sa v tvojom živote odohráva všetko presne, s logikou a všetko má uplne vysvetlenie a navyše - ty ho aj poznáš. V mojom živote, žiaľ, neviem vysvetliť všetko a to iste sa deje aj môjmu hrdinovi. Ale neboj, nabudúce mu poviem, nech sa \"patvorov\" opýta, prečo ho prenasledujú.

Pozrel som si príbehy aj iných autorov a tiež aktívne vystupuješ podobným štýlom, ako mne. Ale chápem, že každý karanténu trávi inak.

Myslím, že keby si prečítaš aj napríklad Hemingwaya alebo nebodaj nejakého sci-fi autora, tiež by sa ti príbehy až tak nezdali, pretože ich autor videl inak, svojsky.

Neber to zle, oveľa viac si vážim tvoje postrehy ako \"číselné údaje udávať je nepodstatné\" a podobne, ako vymýšľať, čo by si mi na deji mohla vytknúť a prečo narazil na \"patvora\" práve vtedy, keď spal. To je ako zamýšľať sa nad tým, prečo som schytal červenú na semafore práve ja.

Ale aj tak ďakujem, že čítaš.

Alia S. 8.4.2020
 

Tomáš, to dielo je nezmysel od prvých viet. Chápem, že naň nedáš dopustiť, lebo je tvoje.
Strecha môže byť pokojne aj \"asi\" 1,5 m nad zemou, aby nemal problém z nej s batohom len tak skočiť a jedná sa o piadimužíkov.
Pokojne nechaj podivného tvora postojačky spať - \"Predo mnou, asi dva metre od cesty, nehybne STÁLA postava.\"
Pokojne nechaj aj trup tvora \"zaťažiť\" (= preťažiť) rukami, ak si myslíš, že vo fantasy sa môže všetko. Nemusíš sa držať zaužívaného, že fantasy dielo je náročné vytvoriť, nie je to totiž tak, že postava si môže robiť s autorom, čo chce a nik sa nemá čo zamýšľať, prečo niečo funguje tak, ako funguje.
Ja však viem, že musíš veľa chleba zjesť, veľa vody vypiť a teoretických príručiek, kde sú dobré rady a odporúčania a okrem nich veľa kníh renomovaných autorov (nie kade-tade po internetových portáloch od -násťročných) prečítať, aby si dospel k tomu, že sa na dielo pozrieš zo správnej strany a bez úprav ho zahodíš. Možno potrvá roky, možno menej, a stvoríš niečo, ktoré si niekto zo záujmom prečíta. Zatiaľ nemáš ani hodnotenia, ani vyšší počet hviezd.
Pokojne pridávaj útržky, som zvedavá, do kedy ti vydrží pochopiť, že aj to je nezmysel, ak chceš mať čítanosť.
Mne sa viac čítať nechce, veď je to dokola o tom istom, ako píšem - autor denníka sa celé dni potuluje, kade si zmyslí, netrápi ho, kde je rodina, netrápia ho zvieratá, stále niečo vidí, akési tvory, ktoré po ňom pachtia a nie ho dostihnúť, pritom zlikvidovali (alebo vyhnali) všetkých obyvateľov, unikajú ti dôležité časovo-vzdialenostné súvislosti, dielo je pretkané chybami, atď. Je odtrhnuté od reality aj od fantázie.
Pokojne pokračuj, možno sa niekto nájde, koho zaujmeš a vydrží sa s tebou motať okolo vágneho hrdinu, deja bez motivácie, bez zápletky (lebo zápletka v ňom vlastne nie je) a ďalšie kapitoly čakať na poslednú, či tie potvory hnusné potvorské nejasné obyvateľov vyhnali alebo zjedli. Lebo nič iné sa stať nemohlo.

Alia S:26.3.2020
 

Tomáš, asi nie je vhodný spôsob vloženia ukážok a upriamenie pozornosti na knihu, ktorú si môžu čitatelia zaobstarať, predpokladám, že zakúpiť. MT nie je predajný portál, je to miesto na podporu začínajúcich autorov. A ty ju veľmi potrebuješ. Rovno si vydal knihu, no keď som si prečítala ukážky, určite si všetko žiada veľa opráv a úprav.

Už v prvej vete je chyba – k civilizácií: posledné i musí byť krátke. Zapamätaj si, že všetky podstatné mená, končiace na -cia (civilizácia, komunikácia...) má v 3. páde j. č. koncovku -cii (k civilizácii).

Mätúca je i anotácia: Teo sa vracia z prírody k civilizácii – no v diele je to naopak: z civilizácie prišiel do prírody, na farmu, kde sa mieni nadchýnať prírodou.


Okrem nadužívania ukazovacích zámen, prísloviek i častíc, čo značne spomaľujú dej a vypovedajú o tzv. „nevypísanosti“, rušivo pôsobí viac faktorov - napríklad aj náhodné striedanie časov. Aj ty by si mal začať kratšími útvarmi. Román je ako beh na dlhú trať, a ak nebudeš najskôr behať na kratšie vzdialenosti, nikdy ho nezdoláš. Ak si nevyskúšaš, ako na čitateľov pôsobia krátke útvary, pokiaľ nenadobudneš skúsenosti a neodstrániš všetky začiatočnícke neduhy, nie je šanca, že si s nadšením bude niekto kupovať tvoje romány.

Jednotlivé chyby nebudem opravovať, radšej niečo k obsahu:

Hrdina odchádza zo školy do prostredia mimo mesto - do prírody na farmu, kde sa mieni venovať sebe a záľubám. Nadchýna sa (niekde až mentorsky) prírodou, ako ju ľudia ignorujú.

Ráno cítil podivný zápach, sadol na bicykel, unavene si razil cestu hmlou. Dostal defekt, bicykel tlačil späť na farmu, ktorá z diaľky „teraz“ vyzerala strašidelne. Doma nikoho nenašiel. Nik neprišiel ani do večera, a tak sa rozhodol, že si v pokoji ľahne a prečíta knihy.
Vôbec mu nie je divné, kam sa podeli minimálne príbuzní (ak už na farme nik cudzí nepracuje) počas celého dňa. Normálne by každému bolo podozrivé, kde sú ráno, hrdinovi tohto románu vôbec ani večer. O tom, že zvieratá museli bučať, mékať, bečať, híkať, kotkodákať a neviem čo ešte od rána, hrdina ich ignoruje.
Na ďalší deň, po výdatnom spánku, keď spal ako zarezaný, dom bol stále prázdny. Umyl sa, obliekol, opravil defekt a vyrazil. Zvieratá nech pokapú. Cieľ je odísť do mesta, ktoré je rovnako prázdne. „Celé“ mesto prešiel bicyklom „asi“ trikrát. Budovy vyzerali opustené narýchlo (hrdina vie rozoznať, ako vyzerá budova opustená narýchlo a napomaly). Ticho neveští nič dobré.
Prišiel domov „asi“ pred dvomi hodinami. Najedol sa, chcelo sa mu plakať. Stále si opakuje, že jeho rodina je v bezpečí.
Na ďalší deň opäť stál v meste. Pešo. Odvážne, však? (Koho sa pýta? Denníka?) Mesto je „strašidelne“ prázdne. „Človek si ani neuvedomí, ako zbytočne vyzerajú miesta bez ľudí“. Stál tam a mal pocit, že je jediný na svete, keď začul spev dievčatka „asi“ 50 metrov od neho. Spev sa zmenil na hrozný krik muža. Kričal aj hrdina.
Okolo šiestej sa vybral bicyklom po okolitých farmách. Nikoho nenašiel. Objavil však niečo hrozné. Zamknutý dom. Dostal sa doň, zvonku počul buchot. „Plný slepého nadšenia“ pozrel von oknom. Nič nevidel. Niečo sa pohybovalo na dvoch nohách. Človek. Vybehol von, nikde ho nevidel. Vbehol do kôlne a tam uvidel niečo hrozné.
Koniec ukážok.

Pustil si fantáziu, Tomáš, nech si s tebou i dielom robí, čo chce. Viem, sú to len úryvky, vytrhnuté z celku, ale \"strašné\".

Ak už si vydal knihu, nepotrebuješ portál pre začínajúcich. Ak si si ho predsa len našiel, nevkladaj nezmyslami pretkané úlomky. Radšej sa zameraj na opravy, ponúkni plynulý a zmysluplný dej (najlepšie i s minimom chýb) a nezabúdaj na súvislosti do detailov.

Tomáš26.3.2020
 

Ahoj,

veľmi pekne ďakujem za reakciu a aj za to, že si venovala svoj čas prečítaniu ukážok a následne si mi detailnejšie spísala, čo je podľa teba zlé.

Za každú cenu som sa chcel vyhnúť chybám, no uznávam, že niekde sa mi to nemuselo podariť. Aj tak verím, že v knižke ich bude čo najmenej.

Čo sa týka príbehu, tam si to zrejme nepochopila, alebo skôr možno boli ukážky krátke, vytrhnuté z kontextu. Úprimne myslím, že práve príbeh je v knižke premyslený a myslím, že by som dokázal reagovať a vysvetliť ti každú tvoju otázku.

Veľmi si však cením tvoje postrehy a poznatky týkajúce sa štýlu, použitia slov. Tam mám ešte veľa medzier a určite mám nad čím premýšľať.

Aby si si nemyslela, knižku som \"nevydal\" v pravom slova zmysle, skôr som ju sám vytvoril, vytlačil a splnil si tak osobný cieľ. Nie je to profesionálne napísané, ja nie som spisovateľ a ani nemám takú ambíciu. Napriek tomu však existuje pár ľudí, ktorým sa môj príbeh páčil, zaujal ich a donútil ich nad myšlienkami v ňom porozmýšľať. A to bol taký môj cieľ. Kto vie, možno by zaujal aj teba a možno by to nebolo až také zlé.

Keďže sem asi veľa ľudí nechodí, o to viac si vážim tvoju kritiku :)

Maj krásny deň

Praturak 30.5.2017
 

Ahoj, plánuješ ještě vydat nové díly?

Kenji10.8.2014
 

Ahoj,
vravím si denníkové post-apo. Síce som trochu pozadu máš tu toho dosť, ale meno som si poznačil, hádam to dočítam :D

Zatiaľ prvých 7 dní.
Zatiaľ som viac potešený ako sklamaný a rozhodne ešte budem čítať ďalej.
Čo sa mi páči tak je téma :D

Čo ma rušilo:
Prvý deň je taký nemastný neslaný. Súdy o ničení prírody blabla - priskoro, priveľa. Skôr by si mohol prihodiť pár viet o hlavnom hrdinovi.
Aj v ostatných dňoch boli niektoré pasáže ktoré som skôr preletel očami, ako ich reálne čítal.
Akoby si priveľa opisoval nezaujímavé veci, ale to podstatné odbil pár vetami.
S tým súvisí atmosféra. Miestami je super a potom to opadne.

Deň 5 - po štyroch nociach trmácania sa a mizerného spánku, skrývania sa - dočíta Farmu zvierat? Kto by v takej situácii čítal knihu?

Deň 7 - mŕtvola vojaka po pár dňoch by bola nafúknutá a smrdela. Liezli po nej červíky a ostatná chamraď. Rozhodne by s ňou nechcel byť v jednej miestnosti.

Tak to zatiaľ.
Máš to našliapnuté na slušný príbeh. Uvidím čo sa bude diať ďalej.

Veľa zdaru prajem

P.S. Videl si Falling skies? :D

Tomáš Hegli10.8.2014
 

Ahoj. Som rád, že si sa dostal k môjmu dielu.
Je pravda, že začiatok je v podstate písaný inak, ako neskoršie dni. Tieto dni som neopísal až tak rozsiahlo, ako nasledujúce dni.
Teším sa, že si prečítaš ďalšie dni a napíšeš mi svoj názor :)
Falling skies som nevidel, prečo? Čo to je ? :)

Mária Blšáková8.8.2014
 

Ďalšia veta mi však svoje otázky - moje otázky
Chlapec do mňa hodil hlinu a spoločne odišli - táto veta je divná. Skús nejako prerobiť.
Páči sa mi odstavec o mrmlajúcej žene v bielom, len mi tam nepasuje veta - Potom iba odišla. A ešte... Asi o pár hodín prišla žena - asi vynechaj.
Úvaha: Ak človek nedokáže sám premýšľať a zhltne všetko, sa mi veľmi páčila.
...udrel ma palicou do hlavy - dala by som, že po hlave.
...dýchať som však v pohode mohol - skús niečo iné, trebárs: našťastie ma to neobmedzovalo v dýchaní
...teraz som pochopil, čo majú handry za úlohu - akú úlohu majú spĺňať handry
...musel som dýchať s malým nádychom - dýchal som plytko

Tomáš
Moje pripomienky ber s rezervou, sú to len návrhy. Píšeš pútavo. Škoda len, že nie v prítomnom čase. Vyhol by si sa somom a bolom a bolo by to trošinku živšie, ale páči sa mi to. Prajem veľa tvorivých múz :)

Tomáš Hegli8.8.2014
 

Ahoj:)
Ďakujem ti za tvoje návrhy, určite ich v budúcnosti zohľadním. Som veľmi rád, že sa ti moja úvaha páčila. Do tohto diela veľmi často vkladám svoje názory a zamýšľania sa.
Tvoja poznámka ohľadom času je zaujímavá, ale je to denník, ktorý väčšinou píšeme v minulom čase. A ohľadom handier, je to jedna z techník mučenia. V následujúcej vete je aj popísana:)

Ďakujem ti za tvoje opravy a vážim si ich :) Určite sleduj ďalšie časti.
Prajem pekný deň.

M.B8.8.2014
 

Tie handry som pochopila, to len na margo slovosledu. Tiež píšem denníkovou formou a zvažovala som, že prítomný čas nemá logiku. To by musel hlavný hrdina chodiť s blokom v ruke a v kuse zapisovať, ale zatiaľ mi to nik nevytkol :)

Lenka Ž.14.6.2014
 

Ahoj.
Príbeh je zaujímavý a páči sa mi. Mala som pri čítaní pocit, že sledujem film. Miestami ma až zamrazilo.
A páči sa mi ten prvý deň,ako sa zamýšľaš nad krásou prírody.

Tomáš Hegli14.6.2014
 

Ahoj Lenka :)
Som rád, že ťa môj príbeh zaujal a dokázal vtiahnúť do deja. Osobne milujem prírodu a uvedomujem si jej cenu, takže úvahy Tea sú aj úvahy moje. Aj v ostatných dňoch si môžeš všimnúť môj vzťah k prírode. Ďakujem a držím ti palce:)

Kikuš14.6.2014
 

Ahoj, Tomáš,
tvoj príbeh ma skutočne zaujal. Páči sa mi ako príbeh postupuje a vôbec mi nevadi tých zopár chýb a skokov v príbehu. Tešim sa na pokračovanie.
P.S. Nevedel by si mi poradiť ako tu pridať vlastný príbeh. Ďakujem a držim palce pri písani. :-)

Tomáš Hegli14.6.2014
 

Ahoj:)
Som rád, že si si našla niečo, čo ťa zaujalo. Je to moja prvotina a myslím, že každý začiatočník robí chyby, ktorými sa však učí:)
Príbeh som pridal po registrácii. Príde ti mail a tam máš vstupné meno a heslo do administrácie. Potom sa tu prihlásiš (vpravo kolónka \"Autor\" a \"Prihlásenie autora\"). Tam sa ti otvorí administrátorský panel a už len pridáš to, čo chceš. Snáď som pomohol:) Ak sa podarí, daj vedieť, rád si prečítam tvoje dielo:)

Kikuš14.6.2014
 

No, spravila som všetko podľa tvojích pokynov, ale prečo si to tu neviem nájsť? Prečo to ostáva len na mojom ,,profili\"?

Tomáš Hegli14.6.2014
 

Neboj sa, chvíľu trvá, kým to zverejnia :)

Daisy11.6.2014
 

Ahoj, Tomáš,
zverejniť v priebehu dvoch dní tri \"strany\" dlhého textu značí nováčikovstvo. Takže malá rada na začiatok: pridávaj po tretine až polovici súčasných dávok textu. Prečo? Pretože zrejme zverejňuješ kvôli spätnej väzbe a väčšina autorov, ktorí sem chodia, nemajú toľko času a asi ani chuť prebárať sa príliš dlhým textom. Skrátením textu teda zvýšiš šancu, že niekto dielo prečíta. Tiež by sa patrilo čítať a komentovať diela ostatných autorov. Možno niektorí mamtalenťáci so mnou nebudú súhlasiť, ale zastávam názor, že pokiaľ človek očakáva komentáre, sám by ich mal dávať. Je to fér. (Okrem iného komentovanie prináša i výhody - učíš sa, pretože si všímaš chyby ostatných, a tak sa im jednoduchšie vyhneš; tvoj názor pri inom diele môže niekoho zaujať a príde sa pozrieť, ako píšeš.)
A teraz konečne k románu: námet sa mi zdá dobrý a zaujímavý, ale pri čítaní nenadobúdam pocit, že som súčasťou deja. Chce to viac popracovať na navodení atmosféry a tiež ide o denník a tomu treba prispôsobiť písanie. Aby som lepšie vysvetlila, čo sa mi nezdá: V 6. deň hrdina si píše do denníka, keď sedí asi dvesto metrov pred domom. Neprichádza však žiadne oddelenie a zrazu nachádza opustenú hospodársku budovu. Je tam zmienka o tom, že musí utiecť, ale možno by to mohlo byť nejako výraznejšie oddelené. Môže sa stať, že iným čitateľom sa to bude zdať v pohode, ale aspoň máš dôvod k zamysleniu.
To je z mojej strany asi všetko. Snáď ti čoskoro pribudnú aj iné komentáre a nech ti to píše :)

Tomáš Hegli14.6.2014
 

Ahoj.
Naozaj máš pravdu, som tu prvýkrát, mohol som to rozdeliť na menšie časti, no bál som sa, že to nebudem môcť všetko zverejniť:)
Tie skoky som robil v prvých dňoch, boli oddelené medzerou (tzn. písal viac krát denne). Hrdina neskôr píše už iba večer (väčšinou). Ďakujem však za námety a rady :)

Daisy14.6.2014
 

Toho sa báť nemusíš, kapitol môžeš pridať, koľko len chceš. To počet diel je limitovaný.
Skoky si zrejme oddelil voľným riadkom, ale ten pri vkladaní do textového editora mamtalentu nie je príliš poznať. Treba tam tú medzeru spraviť znova.

Mária Blšáková8.8.2014
 

Keď som sa sem zaregistrovala, desať príspevkov som pochopila ako desať možností pridať a capla som sem hádam 30 strán naraz :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec



Návštevník

 

Profil autora

Tomáš Hegli

O mne

Som neobyčajný chalan :)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: