IKARIKAR http://www.ikar.sk

12 tipov na písanie od Raya Bradburyho Celkový počet komentárov: 2
 

Ray Bradbury bol nielen jedným z najväčších autorov svetovej fantastiky, ale aj zanieteným propagátorom písania. Autor klasík žánru ako 451 stupňov Fahrenheita a Marťanskej kroniky o písaní často prednášal. Svoje rady pre nádejných autorov zhrnul do dvanástich bodov:

 

1. Nezačínajte písaním románov

Napísať román trvá príliš dlho. Lepšie spravíte, keď svoj spisovateľský život začnete tvorbou „bohovskej kopy poviedok“, napíšte ich týždenne čo najviac. Podľa Bradburyho by ste písaním poviedok mali stráviť zhruba rok. On sám s napísaním prvého románu počkal do tridsiatky – volal sa 451 stupňov Fahrenheita a stál to za chvíľu čakani.

 

 

2. Môžete ich milovať, ale nemôžete byť nimi

Pamätajte na to, keď budeme vedome či nevedome napodobňovať svojich obľúbených spisovateľov, podobne ako Bradbury, keď odpisoval od H. G. Wellsa, Julesa Vernea, Arthura Conana Doylea či Franka Bauma

 

3. Skúmajte kvalitné poviedky

Bradbury odporúčal pozrieť sa na zúbok Roaldovi Dahlovi, Guyovi de Maupassantovi a menej známemu Nigelovi Knealeovi a Johnovi Collierovi. Súdobé poviedky, ktoré počas Bradburyho života vychádali v New Yorkeri už nepovažoval za dostatočne kvalitné, pretože v nich „neboli metafory“.

 

4. Napchajte si hlavu

Bradbury odporúčal naplniť si hlavu čo najväčším množstvom bystrých metafor a záujemcom ordinoval takéto večerné čítanie: jednu poviedku, jednu báseň (od osvedčených autorov, nie dnešný „odpad“) a jednu esej. Eseje by sa mali týkať čo najširšieho poľa ľudského poznania vrátane archeológie, zoológie, biológie, filozofie, politiky a literatúry. „Božemôj, keď ubehne tisíc nocí, či len budete mať napchanú hlavu!“ vraví.

 

5. Zbavte sa priateľov, čo vám nedôverujú

Posmievajú sa priatelia vaším spisovateľským ambíciám? „Bez meškania si ich zavolajte si ich na koberček a vyhoďte ich,“ odporúča Bradbury. 

 

6. Zabývajte sa v knižnici

Nebývajte vo svojich „prekliatych počítačoch“. Bradbury síce neabsolvoval vysokú školu, al vďaka svojmu nenásytnému hladu po čítaní sa od dvadsiatich ôsmich rokov považoval za „absolventa“ knižnice.

 

7. Zamilujte sa do filmov

Ak to pôjde, tak do tých starších.

 

8. Píšte s radosťou

Bradbury vravel, že keď písal, necítil sa „ako pri vážnej práci“. Keď začínal mať pocit, že písanie je prácou, hodil rozpísaný text do koša a začal nanovo. „Chcem, aby ste mi závideli moju radosť,“ vravieval poslucháčom.

 

9. Neplánujte, že si písaním dobre zarobíte

S manželkou si dali „sľub chudoby“ a prvé auto si mohli dovoliť až keď mali 37 rokov – pričom Bradbury si do konca života neurobil vodičský preukaz.

 

10. Napíšte si zoznam desiatich vecí, ktoré máte radi, a desiatich, čo nenávidíte

Keď bude zoznam hotový, dajte si záväzok, že budete písať len o tých prvých a „zabite“ tie, čo nenávidíte. To isté urobte so svojimi obavami.

 

11. Napíšte hocičo, čo vám skrsne v hlave

Na odbúranie tvorivého bloku Bradbury odporúčal cvičenie slovnými asociáciami. „Neviete, čo vo vás je, kým to nevyskúšate,“ vravel.

 

12. Pamätajte, že píšete preto, aby za vami prišiel aspoň jeden človek a povedal: „Zbožňujem, čo robíte.“

A keď to nevyjde, chcete, aby za vami prišiel aspoň jeden človek a povedal vám: „Nie ste taký mešuge, ako som si myslel.“

 

Za MT vám prajeme veľa úspechov a aby aspoň jeden človek zbožňoval, čo robíte:-)

 Komentáre

Lýdia J. 5.10.2014
 

MT? Tentoraz ste ma dostali.:))) Našla som na mámtalentoch zbožňované dielo. A, Sal, kukni najmä na bod 5. a 6.

sal2.10.2014
 

Som v nemom úžase. Ty čo to sem prdávaš si asi dozrel. Prípadne prezrel

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: