IKARIKAR http://www.ikar.sk

 2026 (pracovný názov) kapitoly 1-3 (Ondrej Sokol)22.1.2010
 

Hodnotenie vydavateľstva:

Kniha sa začína pomerne tajomne – letom troch lietadiel zo Sibíry do Nemecka s rovnako tajomným nákladom. Je evidentné, že autor si naštudoval technické záležitosti okolo leteckej dopravy (nakoľko sú údaje a fakty pravdivé však neviem posúdiť, keďže nie som odborník). Týmito prvými riadkami autor naláka čitateľov, ktorí radi čítajú dobrodružné, akčné thrillery, detektívky.
(Celé hodnotenie nájdete v sekcii Hodnotenia)

MILAN BUNO, vydavateľstvo Ikar

4
 počet hodnotení: 10
prečítané 1276, Komentáre 19

 

Prológ – 2012
Všetky tri lietadlá boli vo vzduchu už skoro sedem hodín a čakali ich ešte zhruba dve. Počas svojho letu z malej a prísne utajenej vojenskej základne na strednej Sibíri po podstatne väčšiu a až príliš verejnú základňu amerických ozbrojených síl v nemeckom Bittburgu museli pretrpieť jedno tankovanie vo vzduchu, ktoré pilotom vždy spoľahlivo zdvihlo krvný tlak, napriek tomu, že to už robili niekoľko stokrát, a prekonali sedem časových pásiem. Teraz sa práve nachádzali nad Poľskom, letiac podľa inštrukcií strediska letovej prevádzky v desaťmíľových odstupoch za sebou. Po pristátí v Bittburgu sa posádky vymenia, časť ich záhadného nákladu sa vyloží a všetky tri stroje budú pokračovať do Spojených Štátov, na povesťami a záhadami opradené letisko Groom Lake, ktoré je uzavretou a extrémne stráženou časťou základne US Air Force v Nellis Range v Nevade, kúsok od Las Vegas. Nellis zaberá skoro dvetisíc kilomerov štvorcových púšte a Groom Lake leží v údolí stáročia vyschnutého potoku takmer v srdci tohto priestoru. O rozličných armádnych výskumoch, ktoré tam prebiehajú...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Martin Tomčík22.4.2010
 

Konečne moje rady potvrdil aj expert. V hodnotení je presne to čo som aj ja vyčítal autorovi. Takže občas aj amatér sa trafí :))

Karol Casey14.4.2010
 

Veľmi dobré. Konečne aj niečo normálne na čítanie okrem, fantasy a fantasy. :) Skvelá akcia, takmer ako akčný film. Držím palce.

Martin Tomčík22.4.2010
 

A kde si tam našiel tú akciu?? :))

avokarut10.4.2010
 

Pekné. Mám rád sci-fi a konečne sa niečo dialo aj na našom území.

Martin Tomčík18.3.2010
 

Nechápem ako sa mohlo takéto niečo ocitnúť v tipoch. Tak zložité vety som už dávno nečítal. Zaujal ma názov a téma, ale chuť ma prešla po prvom odseku. Načo mám čítať niečo, kde vety sú na päť riadkov a keď ich chce pozorný a skúsený čitateľ (teraz to nevravím so samoľúbosti, mám toho veľa načítaného) dôkladne pochopiť musí sa k nim vrátiť minimálne 2-3x. Môže to byť zaujímavé, ale keby to takto prišlo do redakcie vydavateľstva, muselo by to prejsť takou veľkou úpravou, že by sa nato každý z vysoka... Nechcem zhodiť autorovo ego, ale bohužiaľ je to hrozné. V jednoduchosti je krása a pri tomto diele mi to chýbalo...

Ondrej Sokol3.4.2010
 

Odpoviem ti zaradom na všetky tri príspevky:
1. Autor má nejaký ten život a kariéru aj mimo tieto stránky. Snažím sa odpovedať na príspevky už len zato, že si niekto dal tú námahu dať mi nejakú tú spätnú väzbu, ale naozaj sa sem nedostanem každý deň alebo aj každý týždeň, aby som ich skontroloval. Keby mi známy nedal vedieť že som v tipoch, nevedel by som to dodnes.
2. Zložité vety - síce nerád, ale musím uznať že máš pravdu a toto je jedna vec, ktorá dosť hryzie aj mňa. Fakt je, že autori, ktorých čítam ja (aj komerční ako King, Koontz alebo Deaver) píšu tak zložito, že tie moje skladačky proti nim vyzerajú ako z detského leporela, ale aj tak sú kostrbaté. V trochu učesanej verzii na nich zapracujem. Osobne sa mi podstatne viac páči keď sa autor vyhrá s jazykom než len jednoduché suché rozprávanie, ale uznávam že mi to veľmi nevyšlo.
2. Čo sa týka redigovania diel a tak, nechcem sa ťa dotknúť, ale si si istý že ty vieš ako to vo vydavateľstvách chodí?
3. \"Text je plný chýb\" - poprosím špecifikovať. Bez irónie, myslím že som to napísal aj v záhlaví že budem vďačný každému, kto ma upozorní na akýkoľvek kiks. A najlepšia kritika je konštruktívna.
4. \"Postaviť sa čelom k realite\" - realita je taká, že nič sa nemôže páčiť každému. Ja osobne nemusím napríklad Browna a predsa ho ľudia čítajú, tak neviem prečo by môj názor mal mať väčšiu váhu než ich. Ocením akúkoľvek spätnú väzbu, pozitívnu aj negatívnu, ale zato že ma niekto zvozí pod čiernu zem sa ešte nepôjdem hodiť z mosta. Tvoj názor je zatiaľ jediný vyslovene negatívny, dielo má pomerne slušnú čítanosť a dokonca sa dostalo do tipov - to sú podstatne lepšie výsledky než som sa odvážil dúfať. Nehovoriac o tom, že sú ľudia, ktorým sa predsa len páčilo a to ma hreje pri srdci najviac. Takže nejako tú realitu rozchodím :-)
5. Nový kto?
6. Len pre upozornenie, najbližší týždeň budem znovu mimo netu, takže prosím nedžubať do mňa, že sa neviem postaviť realite ak náhodou neodpoviem do troch dní. Ďakujem za porozumenie.

Martin Tomčík4.4.2010
 

Som rád, že si sa ozval. Jasné chápem, že aj máš aj iný život ako každý deň pozerať stránky Mamtalent.sk Takže sa ospravedlňujem, zareagoval som nesprávne. A teraz k reakcii. Nečítal som veľa, lebo sa to fakt nedalo, prepáč. Čítam tiež zložitú literatúru, a z rôznych žánrov (King, Dick, E.A.Poe, Coelho, Fermine, Tolkien, Le Guin, Sapkowski, Szienkewicz, Salinger a iní...) takže viem, že veľa dobrých diel má zložité vety. Ale prečítaj si svoju druhú vetu. Je na päť riadkov a je tam toľko informácií, ktoré si vysypal, že je to až neúnosné. Dalo by sa to všetko vylepšiť rozdelením tej jednej vety na viac kratších. A kopec informácií vynechať. Dám príklad ako by som to napísal ja ak môžem: Počas svojho letu z utajenej základne na Sibíri do nemeckého Bittburgu museli prekonať sedem časových pásiem. Prekonali aj jedno tankovanie vo vzduchu, ktoré im zdvihlo tlak. ...nevyzerá a nečíta sa to lepšie? a to som pritom veľa podstatných informácií ani nezamlčal. Ono netreba písať, že to bola malá a vojenská stanica, pretože si myslím, že väčšina čitateľov si pod pojmom utajená základňa spojí tie slová s armádou. Netreba ani porovnávať veľkosť základní, možno neskôr, ale pre príbeh je to nepodstatné. Tiež netreba dávať na známosť, že tankovali vo vzduchu už niekoľko sto krát. Načo? Práve keby neboli v tom skúsení, malo by to zmysel, čitateľ by začal niečo tušiť, čo by sa mohlo stať. Zvládnu to tankovanie keď sú neskúsení? Inak to asi nemá zmysel.

Čo sa týka redigovania vo vydavateľstve... osobne nemám s tým skúsenosti, ale poznám osobne asi šesť autorov, ktorí pravidelne vydávajú a často s nimi rozprávam o ich problémoch s vydavateľmi. Ale to nie je podstatné. Môžeš mi odpovedať keby si ty bol redaktor a do redakcie by prišli dva texty od začínajúcich autorov. Prvý by mal veľmi málo chýb a čítal by sa príjemne bez zložitosti a druhý by bol každá veta pomaly chybná. Čo by si si vybral? Viac roboty? Pochybujem. Keď nemáš meno, vydavateľstvo musíš zaujať aj tým, že máš záujem o to aby tvoje texty boli čo najlepšie. Vieš si predstaviť že do vydavateľstva Artis Omnis, čo je maličká žilinská firma príde každý mesiac asi desať rukopisov a oni majú rozpočet na jednu knihu za mesiac? Potom asi skôr budú venovať energiu upravenejším textom.

Chyby - čítal som málo a väčšina chýb sa týkalo tej zložitosti a ťažkých viet. Veľa autorov tu sú amatéri. Ja tiež, nič som ešte nevydal. Ale myslím si že dokážem lepšie pristupovať k dielam, ktoré sú tu uverejnené ako väčšina z nich. Netvrdím, že lepšie, ale mám dobrú školu - moje osobné známosti spomínané vyššie a jedného redaktora fantasy kníh. Vieš ono je dobré napísať ti že je to fajn, že je to super a že to je najlepšie čo si vytvoril. Ale čo máš z toho ty? Falošnú nádej, že dobre píšeš. Konkurencia je dnes veľmi veľká a tak sa musíš stále zdokonalovať, aby si prerazil. Nechcem sa ťa dotknúť, len vravím ako to je. Bohužiaľ. Musíš byť fakt dobrý, aby ti niečo niekto vydal. Ono keď niečo napíšeš, je to iba pätina toho čo ťa čaká ďalej.

Dúfam, že sa neurazíš a že budeme môcť diskutovať naďalej. Vyzeráš na rozumného autora, ktorý sa vie postaviť aj k negatívnej kritike. Neskôr zistíš, že je lepšia ako tucet pozitív :)

Pekný deň

Martin Tomčík1.4.2010
 

Hm to je zaujímavé, že na pozitívnu kritiku každý zareaguje, ale postaviť sa tvárou v tvár realite to asi nie že? Alebo si tu každý myslí, aký je novodobý Sienkiwicz? :)) Ale vaša škoda. Dobrý autor si vezme najviac z negatívnej kritiky.

Enrique17.3.2010
 

Blahoželám k postupu do tipov na čítanie! Toto dielko som začala čítať hneď, ako si ho sem vložil, tuším to bolo iba zopár kapitol a potom som sa ďalej nedostala, tak neviem, ako to pokračuje. Ak mi zvýši čas, ktorého je akosi stále pomerne málo, vrátim sa k dočítaniu. Všetko dobré a nech sa darí! :-D

Ondrej Sokol18.3.2010
 

Páni, fakt som v tipoch... už som bol zmierený s tým že môj výplod tu zapadne prachom. Vďaka :-)

Brmbáľ5.2.2010
 

Zaujímavé naozaj hodné začítania sa. Občas aj mne \"uletí\" predstavivosť do budúcna v otázke \"Čo keby...?\" Tvoj román je výživou pre takéto typy predstavivostí. Veľmi dobre si viem predstaviť jeho knižnú formu v kníhkupectvách. Z radosťou si prečítam zvyšok, len si musím nájsť čas:-) Prajem ti veľa úspechov!

Alex j. Kenji4.2.2010
 

Viem že v kapitolách si už veľmi ďaleko, ale ja som to začal čítať až teraz, zaujal ma žáner, aj keď ma trochu sklamalo, že svet nie je až tak veľmi zdevastovaný / ale to je môj problém nie tvoj / myslel som, že to bude viac survivar - ale toto je skôr detektívka, nevadí skúšam čítať ďalej čo sa z toho vyvŕbi...Inak sa mi páči že si tento žáner hodil do nášho teritória
Držím palce, čakaj komentár pri Ďalších kapitolách.
PS z chýb si nič nerob - na to majú vo vydavateľstve redaktorov :-) nie?

Martin Tomčík18.3.2010
 

Kenji, v tomto diele je tak veľa chýb, že každý redaktor by to bral ako poslednú robotu na zemi. Myslíš, že redaktori sú iba nato, aby upravovali každý jeden text, každú jednu vetu? Neviem, ako je to v IKARe, ale pochybujem, že tam panuje iná morálka. Do vydavateľstiev sa presadia hlavne tí autori, ktorí majú najmenej chýb vo svojich textoch. A keby mal redaktor, ktorý sa tohto diela ujme študovať, či všetky technické a iné náležitosti sú správne, tak by sa z toho zbláznil...

Ondrej Sokol7.2.2010
 

Práveže som nechcel robiť zo sveta pustatinu - podobných diel je už milión a ja som v podstate optimista :-) Samotný dej je dosť drsný a depresívny, tak nech je v ňom aj trochu nádeje. Išlo mi aj o to, aby neskôr, keď už ide o veľa bolo vidieť, za čo tie postavy vlastne bojujú...

Ondrej Sokol25.1.2010
 

Ach jaj. Teraz som si všimol že kapitoly 4-9 sa mi pri prístupe z menu nezobrazujú, aj keď som ich tam dal súčasne s tými prvými tromi a pri autorskom prihlásení mi ich ukáže normálne. Skúsim na to upozorniť admina a ak tak ich pridám ešte raz. Ospravedlňujem sa.

Ondrej Sokol25.1.2010
 

Vďaka moc :-) Ten rok 2012 je v podstate náhoda, pôvodne to bol 2010, dielko mi sedelo dva roky na harddisku a musel som updateovať. A 9 kapitol namiesto 12 je tam kvôli tomu, že editačný program mamtalent.sk ma pri úprave textu do čitateľnej podoby (oddelenie kapitol, kurzíva a tak) prvý raz automaticky odhlásil, tak som to na druhý krát skúsil s menšou porciou textu. Toto je asi tak tretina, zvyšok sem hodím niekedy v priebehu týždňa.

Lukáš D. V.24.1.2010
 

Keď som prechádzal názvy románov, tento ma okamžite zaujal, aj keď je len pracovný. Klikol som naň a tam ďalšie číslo, 2012, rok, na ktorý sú prorokované najsľubnejšie vyzerajúce konce sveta, ak to tak môžem povedať :D A keď som text len tak preletel pohľadom, v hrubo písanej časti som zazrel slovo DEFCON. A to ma definitívne presvedčilo, že si toto dielko musím prečítať, lebo som z toho tušil takmer istú nukleárnu vojnu. Po prečítaní prológov a prvých troch kapitol (kde je zvyšných 9 z dvanástich, ktoré sú spomínané v popise???), musím povedať, že je to naozaj kvalitné, perspektívne a vydaniahodné dielo. Našiel som tam jednu menšiu technickú chybičku, ktorá súvisí práve s DEFCON-om. Myslím, že to číslovanie by malo ísť zostupne, čiže DEFCON-5 = mier. To je asi všetko čo k tomu mám povedať. Skvelá práca 5/5

Ondrej Sokol27.1.2010
 

S tým DEFCONom si mal pravdu, najvyšší stupeň je naozaj číslo 1. Už je to opravené. Vďaka za upozornenie.

Lukáš D. V.28.1.2010
 

Rád som pomohol, ale tuším si to zabudol opraviť aj v odstavci nižšie :-D (Nie že by na tom záležalo, takéto detaily sa dajú doriešiť aj neskôr, aj tak väčšina ľudí čo to číta buď vie ako to má byť alebo im je to jedno).

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: