IKARIKAR http://www.ikar.sk

 2026 - záver (Ondrej Sokol)5.2.2010
 

4
 počet hodnotení: 6
prečítané 686, Komentáre 3

 

23. kapitola
Našťastie nikoho nenapadlo zhabať mi kľúče od služobného auta. Ford bol tam, kde som ho zaparkoval, naproti budove Plastomatu a keď som ho odomykal, všimol som si niečo, čo mi mierne zdvihlo náladu. Samopal P-90 bol ešte stále pohodený na zadnom sedadle pod obidvomi nepriestrelnými vestami, kam ho strčil pri odjazde z Nových Butovíc. Keďže som ho nepoužil, nemusel som ho odovzdávať technikom a veliteľ prepadovky, ktorý si ho mal vyzdvihnúť, ležal v kómena libereckej intenzívke. Vo všeobecnom zmätku si chýbajúcu zbraň jednoducho nikto nevšimol. Okrem neho sme mali Andreinu služobnú pištoľ a jej Desert Eagle, s ktorým sa zatiaľ nikomu nepriznala. A s tým sme mali ísť proti parte ťažko ozbrojených a na všetko odhodlaných antitechnických teroristov. Z celej duše som dúfal, že sa mýlim, ale obával som sa, že nie.
Jedu vestu som hodil Andrei, druhú som si natiahol na seba a obliekol si cez ňu erárnu bundu. Pri pohľade na ten kus oblečenia ma zabolelo srdce. Reflexné písmená DKV na rukávoch, hrudi a chrbte akoby sa mi posmievali. Oficiálne som sa práve dopúšťal trestného čin...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

alex j. kenji24.5.2010
 

Takže dočítané, zabralo to dosť času, kebyže to mám na papieri tak by som to mal za týždeň.
Páčilo sa mi to, Daniels ma prekvapil aj celý záver, som spokojný.
mám aj pár kritickejších poznámok
Niektoré vety sú fakt krkolomné, zišlo by sa prejsť si to ešte raz a čítať nahlas, potom to lepšie sadne do úst - chápem ak nemáš čas, alebo sa ti to nechce..
V dialógoch nepíš po každej vete kto čo robí, ako sa usmeje, občas daj len vetu za vetou - na osvieženie. Má to lepší spád.
Inak sa mi dej páčil, a teším sa, ak bude aj pokračovanie.
BTW v pokračovaní sa objaví Andrea?

Brmbáľ14.3.2010
 

Skvelé, fakt. Práve som to dočítal. Príjemné oddychové čítanie s akčným dejom v nezvyčajnom prostredí, zaujímavou zápletkou a kopou prekvapení. Podozrenia sa postupne odvíjajú, ale potvrdzujú sa až v tom správnom momente (Daniels mi síce bol už od peknej chvíle podozrivý no nebol som si ním istý. Možno by ma ešte viac doplietlo, keby sa Dostálovo meno preplietlo dejom častejšie, alebo ak by tam bola zamiešaná ešte aj ďalšia eventuálne podozrivá osoba , ale to je naozaj len môj skromný názor :-)
Podľa mňa, jednoduchého čitateľa, si v románe vynikajúco, a z netypického uhla, opísal možný život po nukleárnej vojne (tu si dovolím len jednu poznámku, väčšina porovnaní zo životom pred „Vojnou“ je použitá z úplne posledných rokov pred „Vojnou“ možno by nezaškodilo viacero porovnaní z rokov starších – môj subjektívny názor)
Ľahko sa mi čítali aj technické vysvetlenia, alebo udalosti z obdobia „Vojny“ nenásilne a zrozumiteľne podané prostredníctvom dialógov a myšlienok. Občas mi trochu zaškrípali prirovnania (mŕtvy ako Alexander Dubček, behali ako kurence bez hláv.)
Akcie, taktika a boje samotné sú pútavé a vhodne vsadené do deja. Ich pomer k častiam o vyšetrovaní mi úplne vyhovuje.
K štylistike sa ti nevyjadrím. Aj keď mám príspevok na tomto portáli, necítim sa dostatočne fundovaný na to aby som v tejto oblasti dával niekomu rady alebo ho kritizoval. Samozrejme som si všimol zopár viet ktorým by malá zámena slov nezaškodila, no faktom zostáva že som tvoj román doslova hltal a teda nevenoval veľa pozornosti štylistike.
Ako vidíš dovolil som si aj zopár jemne kritických poznámok, ktoré nič nemenia na fakte že sa mi tvoj román naozaj páči, no zároveň sa domnievam že človek ktorý vyjde zo svojím dielom na svetlo, by rád vedel ozajstný názor čitateľa.
V každom prípade máš odo mňa 5 hviezd a z radosťou si tvoje dielo kúpim aj v jeho knižnej podobe (tomu sa žiadny obrazovkový text nevyrovná). Veľa šťastia!

Ondrej Sokol18.3.2010
 

Ďakujem za hodnotenie, človeka poteší, keď vie že splodil niečo čo sa niekomu páčilo :-)
Čo sa týka Danielsa, tá postava sa v mojich dielkach vyskytovala už od prvej triedy na strednej, keď som zosmolil kvázi detektívku a postupne sa vyvíjala. Existuje nedokočený príbeh odohrávajúci sa pred týmto, ktorý popisuje práve okolnosti vzniku technológie opísanej v 2026 a hoci ústrednou postavou je tam samozrejme Slovák (kde by sme mohli chýbať :-), Daniels tam hral kľúčovú rolu, samozrejme ako stopercentne kladný hrdina. Potom som hladal spôsob ako ho vmontovať do 2026 a sám neviem ako som prišiel na ten nápad ilustrovať na ňom, ako ďaleko by udalosti Vojny boli schopné niekoho dohnať. V retrospektíve mám pocit že mi to tak celkom nevyšlo...
Čo sa týka technických vysvetlení, ako som už písal, robil som čo som mohol, ale napriek tomu je tam nepochybne dosť nezmyslov na to, aby sa človek, ktorý sa v danej oblasti vyzná pri čítaní od smiechu chytal za brucho. Útechou mi je že aj omnoho lepší autori než ja sa často seknú...

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: