IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ako má vyzerať rukopis zaslaný do vydavateľstva? (Lubi/Lubito) Celkový počet komentárov: 7
 

Lubi/Lubito sa pýtajú:

     Je nejaký presný postup ako napísať list do vydavateľstva? Čo by mal obsahovať, aby zaujal? Je mi jasné, že bez predchádzajúcej dohody rukopis len tak poslať nemôžem.

     Zaujímalo by ma, ako je to s formátovaním textu pri zasielaní rukopisu do vydavateľstva. Zatiaľ som sa stretol s pojmom \'normostrana\', ktorý však nevysvetľuje, aký font a riadkovanie použiť, aké má mať dokument okraje atď. Ďakujem, ak mi pomôžete túto záhadu objasniť.

 

 

Martin Vydra, šéfredaktor vydavateľstva Ikar:

     Od záujemcov o posúdenie vyžadujeme vytlačený rukopis, ktorý by nám mali poslať so sprievodným listom. Ten by mal obsahovať stručnú anotáciu diela a najmä spätný kontakt na autora.

     Rukopis riadne zaevidujeme a pridelíme zodpovednej redaktorke. Tá číta všetky rukopisy, ktoré dostaneme – bez ohľadu na to, aká pútavá a (ne)zaujímavá je informácie o diele. Tú chceme len pre bližšiu predstavu, čo sa nám dostáva do rúk.

     Pokiaľ ide o formátovanie – ideálne je pôvodné nastavenie wordu, font Times New Roman, veľkosť 12, jednoduché riadkovanie. Netreba nič špeciálne upravovať, vo fáze posudzovania to nie je potrebné.

     Normostrana nie je záhada, ale pojem, ktorý sa v dnešnej dobe používa na určenie rozsahu diela a v praxi sa už ako normalizovaná strana nepoužíva. Pre vašu informáciu – je to 60 úderov na riadok, 30 riadkov na stranu. Tomu zodpovedá cca pôvodné nastavenie vo worde, font Courier New, veľkosť 12, 1,5 riadkovanie. Pripomína to písací stroj.

     Tento font je však náročnejší na čítanie, aj na spotrebu papiera, takže ho neodporúčame.

 

     Pre podrobnejšie informácie si prezrite celú Online poradňu na MámTalent.sk, kde sme sa venovali o podobe rukopisu, postupe po dopísaní knihy, tvorbe názvu knihy, o ilustráciách ap.
 Komentáre

Ivo11.8.2014
 

Chcem sa vás opýtať, či mám poslať rukopis poštou, alebo stačí len elektronicky, ako to uvádzate na svojej stránke. Alebo si môžem vybrať? Ďakujem za vašu odpoveď :)

Jojo12.9.2013
 

Píšete, že požadujete vytlačený rukopis, ale na webovej stránke vášho vydavateľstva v sekcii kontakty uvádzate, že rukopisy sa majú posielať na e-mail. Chcem sa spýtať, či sú teda informácii na týchto online poraďnách už neaktuálne? Ďakuejm

Viki12.8.2012
 

Na aký formát (A4 alebo A5) by som mala vytlačiť svoj rukopis? Pôvodne som mala nastavený A5 (ako väčšina kníh a niekde to aj odporúčajú), no po vytlačení na A4 papier to vyzeralo dosť divne.

lubito11.8.2012
 

Dakujem za vysvetlenie a pozdravujem Lubi :)

Adhara7.8.2012
 

Odporúčam pozrieť sa na toto na českom MT. Tam je to popísané podrobnejšie a všeobecnejšie: mamtalent.cz/jak-spravne-nabidnout-vydavatelstvi-rukopis-knihy.phtml?program=1&ma__0__id_b=10749&ma__0__id_kp=35851 .

Ingrid Rudavská7.8.2012
 

Milé MT,
ak som správne pochopila, pri zasielaní rukopisu nemusím dodržaivat normostrany, ale stačí, aby bol rukopis písaný Times New Roman, veľkosť 12? To isté platí aj o LC?

j.z.8.8.2012
 

myslím si, že oveľa dôležitejšie ako typ písma a formálne dodržiavanie pravidiel je samotný príbeh, invencia a kreativita v spracovaní a originálny námet.
aj úradníci píšu v Timesi, dokonca aj riadkovanie majú nastavené podľa normy a predsa ich produkty majú hodne ďaleko od literatúry:)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec 

Návštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: