IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ako mám narábať s vulgarizmami? (Jana B.) Celkový počet komentárov: 7
 

Jana B. sa pýta

    Sú v krásnej literatúre dovolené nadávky? Myslím aj silné, hrubé vulgarizmy, nie "dočerta" a podobne. Ako ich mám písať? Mám ich nejako vyhviezdičkovať, alebo vybodkovať alebo ich napísať v celom znení? 

 

 

Michal Hvorecký, spisovateľ, publicista, prekladateľ

 

    Vulgarizmy v literatúre - dôležitá a ťažká otázka. Nadávka, ani tá najvulgárnejšia, už v umeleckom texte dobrého čitateľa nemôže šokovať.

 

    Toľko šťavnatých slov, ako sa nájde napríklad v brilantnom románe Trainspotting od Irvina Welscha, sa len tak nevidí. Jedna báseň Philipa Larkina sa začína veršom They fuck you up, your mum and dad. A je to silná, významná lyrika.

 

    Ak sa vulgarizmy hodia do celkovej autorskej stratégie, tak prečo nie. Ak majú byť len samoúčelnou exhibíciou, tak radšej nie. Napríklad Egon Bondy vystaval celú jednu dlhú poému na slove hovno a už je to kánon stredoeurópskej literatúry. To je jasný dôkaz, že ak v literatúre nadávať, tak jedine originálne a tvorivo. Držím palce.

 

 

    Za Mám talent dodávame, že nadávky sa v literárnom texte nepíšu vyhviezdičkované, ani inak skryté, napokon z úst nám tiež nevychádzajú cenzurované.
 Komentáre

Mary1.11.2014
 

Keď som sa prvý raz stretla s menom Dominika Dána a čítala som jeho Muchu, tak mi tie vulgarizmy brutálne vadili. Ja, ktorá nehreším, zrazu čítam takú knihu :-) samozrejme, nebolo to samoúčelné, malo to v tam zmysel, tak som si na to napokon nejako zvykla... hoci, na to sa nedá nikdy úplne zvyknúť....

čitateľ8.6.2014
 

Čo to znamená že samoúčelné? Vrelá vďaka

Mária Blšáková7.6.2014
 

Teším sa, že tu pribudol príspevok práve na túto tému. Tiež si myslím, že život nie je balíček cukríkov, ktoré sa odlišujú len príchuťou, či farbou, no všetky sú sladké. Ak má dielo vyznieť autenticky, nevyumelkovane a dej si to žiada, tak prečo nepoužiť vulgarizmus? Ak ich však autor používa, lebo je to tým jediným, čím vie zaujať \"šokovať,\" potom je to veľmi lacný prostriedok.
Myslím, že rovnaké je to so sexom. Jasné, prikorení dej, ale ak vieme viac o spodnom prádle, posteľných praktikách a vzdychoch, ako o povahe hlavného hrdinu, čitateľa (mňa) to rýchlo prestane baviť. Aj tu, tak ako pri všetkom totiž platí-všetkého veľa škodí.:)

Alia S.7.6.2014
 

Veľmi pekne vysvetlené - vkladať originálne a tvorivo.
Aj keď mi pripadá drvivá väčšina vulgarít, hlavne v poslednej dobe, samoúčelná, keďže sa mi zdá, že ak nie je o čom písať, tak sa vulgarizuje a sexuje :), no ak je ordinárnosť vložená bystro presne tam, kde sa pýta a bez nej by to nebolo ono, ako napríklad v dobrom vtipe, tak mi neprekáža.
Egon Bondy, zaujímavá to osôbka z viacerých hľadísk, je vydarený príklad.

Gabriel Németh - bubinostar10.6.2014
 

veru sex nás každodenný - príjemné čosi s tým koho máš skutočne rád.
Gabriel - bubinostar

Alia S.10.6.2014
 

Až na to, že článok nie je o sexe v posteli ale vulgarite v literatúre.

Adhara6.6.2014
 

Súhlasím a dodávam, že rovnako by sa podľa mňa malo pristupovať aj k erotike v literatúre. Dať ich len tam, kde nie sú samoúčelné.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec 

Návštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: