IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ako Martin sneh svetu vrátil (Martin Babarík)17.10.2009
 

4
 počet hodnotení: 66
prečítané 768, Komentáre 5

 
Ako Martin sneh svetu vrátil
   Kedysi dávno, ked ešte rástli tajuplné stromy s čarovným ovocím a lúky boli posiate štvorlístkami, keď motýle mali krídla jasnejšie ako vianočné prskavky a po dúhe sa dalo skákať ako po trampolíne, panoval svetu veselý král Žúroslav. Vládol svetu spravodlivo. Ľuďom prácu dal, aj odpočinkom obdaroval. V zime, keď unavené polia a sady zaslúžene spali - silu zbierali a mohutné koruny tajuplných stromov sa pod snehovou prikrývkou hriali, v snehobielom chladnom jase si všetci úsmevy vymieňali. Po dlhých večeroch sa spolu zabávali – deti, rodičia, mladí aj starí, psy aj mačky, škriatkovia, lesné bytosti, ba aj obor Lotor… proste všetci, čo vo Veselom kráľovstve spolu nažívali. Celú jar a leto sa o tajuplné stromy všetci poctivo starali ako len vládali, vlastným potom ich polievali, konáriky zastrihávali a burinu pleli, aby potom na jeseň bohatú úrod...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

antonia31.7.2010
 

Martin, velmi pekné. chcela by som sa niečo opýtať cez mail- máš e-mailovú schránku?

Marek J. Kolcun13.11.2009
 

Pre detského čitateľa (alebo skôr poslucháča) je to naozaj vhodné. Deti sa netrápia detailami a vnútornými súvislosťami, zaujímajú ich podstatné veci. Koľko hláv má drak, ako veľmi je škaredý, akej farby má kráľ punčocháče a podobne. Ako napísal Ivan, zľahka to nadväzuje na klasické slovenské rozprávky, hoci keď si spomeniem na hororové príbehy pána Dobšinského, toto dielko je predsa len určené pre mladšie ročníky. Páči sa mi celkom záver ako nadväzuje na ostatné rozprávky hoci presne ako napísal a.r.m., nepozdáva sa mi koniec slovného boja draka a Martina. A nepáči sa mi tam vlastne viac vecí, konverzácia všetkých postáv je síce jednoduchá a vecná, no príde mi až príliš zmätočná. Miestami som sa naozaj strácal v tom kto práve hovoril. Keď môžem vyjadriť svoj názor, odporúčam popracovať trocha na dialógoch a viem si predstaviť celú knižku o Veselom kráľovstve kde sa dejú krásne a zázračné veci.

Martin Babarík19.10.2009
 

Dakujem.

Ivan F.19.10.2009
 

Pekne si nadviazal na tradiciu slovenskych rozpravok. Vecer to precitam detom. Dakujem.

a.r.m.19.10.2009
 

Veľmi pekné a podľa mňa aj originálne. Koniec ma trochu sklamal, ale pri naznačených schopnostiach to určite nebude neodstrániteľný problém.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec



Návštevník

 

Profil autora

Martin Babarík

O mne

.živnostník - grafik, fotograf, spisovateľ

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: