IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ako napísať báseň? (Zemanka)1.2.2017
 

4
 počet hodnotení: 17
prečítané 5341, Komentáre 4

 
Písať básne je ako prebaliť dieťa 1
Básne píše mnoho ľudí, je to ako so spevom. Spieva každý. Málo ľudí však pozná zákonitosti, teoretické podklady preň. Rovnako je to s písaním. Málokto sa vzdeláva v teórii písania. Je pravdou, že skôr dievčatá a ženy siahajú po tvorbe poézie. A sú to práve dievčatá, ktoré nemajú potrebu sa hlbšie vzdelávať. Paradoxom je, že ženy publikujú častejšie. Asi preto, že ich je nepomerne viac. Ak poéziu píše chlapec, či muž, často jej chce porozumieť, nasať jej zákonitosti. Muž žiada komplexné poznanie. Chce vyjadriť svoje pocity, ale túži tiež, aby vynikli jeho osobné i osobnostné pocity, aj jeho životné smerovanie. Dievky a ženy to majú ináč. Chcú často len vyjadriť svoj pocitový svet. Chcú poéziou plakať, smiať sa, radovať a milovať. Písať básne je ako prebaliť dieťa, ako privoňať k ruži. Dieťa prebalíte a idete ďalej.
Ja ťa strašne milujem
a sa z toho obrovského citu radujem
na naše rande rada určite prí...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Kristína Hušeková8.2.2017
 

Ahoj Renáta, na tomto portáli si ľudia tykajú a tak si dovolím tykať ti aj ja. Vidím, že sa venuješ poézii a preto by som s tebou rada prediskutovala jednu zaujímavú skutočnosť. Všimla som si, že na tomto portáli veľa ľudí píše poéziu, možno polovica príspevkov sú básne. Poézia teda ľudí, teší, zaujíma. Na druhej strane som nedávno hovorila s istým vydavateľom, ktorý povedal, že poéziu nevydáva, lebo sa nekupuje. Overila som si to následne aj v jednej z veľkých knižných predajní - naozaj, poéziu ľudia nekupujú. A mne teraz vŕta v hlave, prečo je to tak, že na jednej strane mnoho ľudí poéziu píše, ale málokto si ju kúpi, na rozdiel od prozaických diel. Zaujímal by ma tvoj názor na túto problematiku, prípadne aj názory ďalších, ktorí si to prečítajú - celkom by ma potešila diskusia na túto tému.

Renata Zemanka8.2.2017
 

Kristína, je to naozaj tak, poézia sa nevydáva a nie je to len o tom, že sa nečíta. Ľudia dnes ťažko zoženú na chlieb a nieto ešte, aby dali peniaze za básnickú zbierku. Kdesi som počula, že ak by malo vydavateľstvo zarobiť na básnikoch museli by byť ceny básn. zbierok trojnásobne vyššie, ako prozaický titul.

Ak dnes básnik, či poetka publikujú, tak je to samo-nákladom, proste si všetky služby vydavateľa hradia sami. ...ešte jeden dôvod je prítomný a tým je kvalita. Naozaj dobrých autorov je žalostne málo – a toto je hlavný dôvod. Ak je niečoho málo, ceny musia byť vysoké, ide predsa o nedostatkový tovar. Komplikuje to samozrejme tá skutočnosť, že to nikto za vysokú cenu nekúpi.

Je tu tiež možnosť akéhosi dotačného programu, ktorý tu a tam vydavatelia zvolia. Napríklad 4 výnosné prozaické tituly a jedna nevýnosná básnická zbierka. Ani toto sa neukázalo ako dobré. Vydavatelia sa pokojne zrieknu zisku, ak by aspoň fungovalo morálne ocenenie. Ale to tiež neprichádza do úvahy. Prečo? Fajnšmekrov na čítanie poézie je málo. Inými slovami, málokto vskutku ocení takýto dotačný program vydavateľstva. Takže výsledkom toho všetkého je, že poézia sa nevydáva. Iba ak samonákladom. Poznám takýchto samo platcov, ale nikto nikdy týmto spôsobom ešte nezarobil. Ponúkajú výtlačky po školách… a podobne. Mizéria.

Do tohto by mal zasiahnuť štát. Je tu však otázka, ak by štát (prostredníctvom Ministerstva kultúry) dotoval básnikov a ich tvorbu, prečo nie potom aj prozaikov, maliarov, divadelníkov a iných?

Je to ťažké, myslím si, že skoro neriešiteľná dilema.

Chápem možno aj tvoju ukrytú obavu. Načo potom mizerných básnikov opravovať, viesť, venovať im čas? Kultivovať ich a zušľachťovať ich písanie? Ja som napočítala tu z asi 25 prítomných básnikov a poetiek možno troch (dvoch) naozaj dobrých autorov. Či s publikovateľnou kvalitou, ťažko povedať. Musí ich byť viac, aby sa šance vydávania poézie zmenili, aby raz mohli vychádzať aj básnické zbierky.

Je ťažká doba a ľudia sa potrebujú ukryť, potrebujú preladiť, vypnúť svet a niekam sa ponoriť a nastoliť svoj vlastný svet. Chápem, že im nejde o to, aby boli dobrí, chcú vykričať svoje trápenie a svoju úzkosť. Takíto “básnici” nečítajú žiadnych iných autorov, okrem samých seba. Pretože sa nevzdelávajú ich tvorba je často nevkusná a zlá. Ti len zavadzajú a skresľujú pre iných ľudí názor na básnictvo na Slovensku. Takí by mali čoskoro pochopiť, že by mali prestať s tým exibicionizmom a mali by upustiť od ďalšieho striptízu, pretože len ukazujú svoje prekyprené, tlsté a škaredé duchovné telá, o ktoré nik nestojí. Nech si píšu doma a lepia svoje škváre po stenách svojich obývačiek. Podľa môjho názoru, práve takí ako je Katka Nová a jej podobní, naozaj škodia poetom a poetkam na Slovensku. Je to o príkladoch. Celý svet stojí a padá na dobrých, či zlých príkladoch. Ak človek, ktorý žiada útechu pride na portál s ponukou poézie, aby sa potešil, aby našiel povzbudenie a krásu a nájde tam Katku Novú spojí si už navždy poéziu s odpadom, výkalmi a falošným svatuškárstvom. A ešte príšerne napísaným. Ámen.

Kristína Hušeková, dúfam, že mi nebudeš v komentároch opravovať pravopis.

Niekedy v pondelok v utorok pridám ďalší diel mojej metodiky ako napísať dobrú báseň.

Renata Zemanka

Kristína Hušeková8.2.2017
 

Ďakujem za odpoveď. Neboj sa, nebudem ti v komentári opravovať gramatiku, nerobím to a navyše ani nie je čo opravovať :)
Tvoj nápad s vytvorením metodiky, ako napísať dobrú báseň, chválim. Pre začínajúcich autorov to bude užitočná pomôcka, aj keď sa obávam, že je tu veľa takých, ktorí nestoja o nejaké vzdelávanie...

Renata Zemanka8.2.2017
 

Ja viem. Ambícia napísať metodiku o básnení nemá nič s tým, či niekto o to stojí alebo nie. Takáto publikácia na Slovensku chýba. Ako som už kdesi napísala, kto bude chcieť načrie zadarmo vody života a kto nechce, nech ide het - tie ma nezaujímajú. Majte sa pekne, Kristína.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Zemanka

O mne

renatazemanka@gmail.com

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: