IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ako napísať knihu za tri dni?! (15.8.2011) Celkový počet komentárov: 6
 

     Michael Moorcock je mimoriadne plodný 72-ročný britský autor. Keď sa pozriete na zoznam jeho diel, stuhnete. Séria o Jerry Corneliusovi, o Nomádoch, von Bekovi, o... o.... proste toľko kníh, koľko možno ani niektorí z nás nemajú doma v knižnici. Čo je zaujímavé, pri tejto plodnosti je Moorcock celkom úspešným autorom fantasy a sci-fi románov: Bram Stokerova cena za celoživotné dielo, niekoľko ocenení Wolrd Fantasy, britské ocenenie... Proste toľko ocenení, koľko asi máme doma málokto:-) A tak sa pán Moorcock rozhodol poradiť, ako napísať knihu za tri dni!

 

     Áno, dopyt by bol. Množstvo ľudí túži napísať svoju vlastnú knihu, dostať sa na poličky knižníc a kníhkupectiev, chceme sa vidieť v médiách, recenziách (pokiaľ je to možné, tak pozitívnych), chceme držať v ruke prvý výtlačok svojej knihy a nenápadne ho položiť do vlastnej knižnice, aby si ho každá návšteva „nenápadne“ všimla.

     Jednoducho, túžime písať, no málokto má toľko času, energie, vôle a trpezlivosti. Pretože napísanie dobrej knihy si to všetko vyžaduje.

     Treba priznať, že je viacero svetových spisovateľov, ktorí písali ako na bežiacom páse a ich knihy prežili desaťročia či dokonca stáročia. Ale kniha za tri dni? Dá sa to?


Podľa Michaela Moorcocka je to možné. A tak radí:

Ako napísať knihu za tri dni

  • Ak chcete naozaj napísať knihu za tri dni, treba si všetko dôkladne pripraviť. Keď v priebehu písania narazíte na nejaký problém, máte všetko po ruke, prichystané a premyslené.
  • Spíšte si zoznam situácií, motívov, zápletiek a obrazov, ktoré chcete do textu postupne vložiť. Niektoré vám zídu na um počas písania, ale základ musí byť pripravený.
  • Vytvorte si osu, kompletnú štruktúru príbehu – nemusíte zachádzať do detailov, ale musíte poznať kto-čo-kedy-kde. A na túto konštrukciu budete potom vešať situácie a posuny, ako vianočné ozdoby na stromček.
  • Keď už ste vyštartovali, nebrzdite, nespomaľujte. Píšte! Makajte a stále si pripomínajte, že nemôžete s tým skončiť!
  • Moorcock odporúča celú knihu rozdeliť na časti a každú si naplánovať zvlášť. Je to dobrá finta ako udržať čitateľa v napätí a dodať príbehu potrebnú čítavosť.
  • S tým súvisí napríklad fakt, že čas je dôležitý prvok v každom príbehu, nielen akčnom, či dobrodružnom. Vsuňte do príbehu klasický vzorec – napr. „máme šesť dní na záchranu sveta“. A potom odrátavate dni, hodiny, minúty... Čitateľa pripútate a zároveň si rozvrhnete celok na menšie časti, ktoré sa dajú ľahšie napísať.
  • Nezabúdajte na humor, iróniu, sarkazmus. Aj tie najserióznejšie beletristické romány obsahujú nadľahčené časti. A to isté platí o tajomstvách, záhadách, ktoré okorenia príbeh.
  • Ak sa v priebehu písania zaseknete a nie ste si istý, ako má pokračovať, prepnite z hlavného hrdinu na vedľajšiu postavu. Dej sa tak zvykne prirodzene posunúť ďalej.
  • Nelámte si hlavu s detailami či logickými nezrovnalosťami. Tie nemusia byť v prvej verzii dotiahnuté, sústredíte sa na ne pri revízii svojej knihy.

Ďalšie informácie o M.Moorcockovi nájdete na Moorcock's Miscellany.

 

Tak čo vy na to – dá sa napísať kniha za 3 dni?

 Komentáre

L.V.30.7.2018
 

Podľa mňa nie. Ešte za týždeň áno, ale tri dni?
No aj ten týždeň je pre mňa primálo. Ja mám totiž taký nešťastný štýl písania: po každom druhom odseku si jednoduho musím prebehnúť celé dielo, a to sa ešte nikdy nezaobišlo bez škrtania, prepisovania...
No, čo už keď má človek smolu.☹

Prosím vás, nemá niekto radu ako to zmeniť?

elrita22.11.2011
 

ako sa poznám, príbeh môžem mať premyslený aj do neviem akých podrobností, ale keď sa to už pokúšam zakomponovať do príbehu, všetko sa mi začne meniť a tak by som nad tým sedela najmenej mesiac ak by ma samozrejme nikto nevyrušoval.... ale sú to dobré rady :o)

Kocúrik24.8.2011
 

Hmm...dlho som hľadala nejaký podobný návod a konečne som niešo našla... ale mne to bude trvať minimálne týždeň pretože som len ešte úplný začiatočník... :-))

Mačeta17.8.2011
 

Ja sa môžem len pridať. Škola, práca, rodina a iné záležitosti by z troch dní spravili minimálne mesiac. Ale keby naozaj viem, že tá kniha bude vydaná tie tri dni by som vydržala aj bez tých rušivých činiteľov :D

Ingrid Rudavská15.8.2011
 

Rodina a čo práca, povinnosti, varenie??? A kde zobrať dobré nápady? Už dlho ich zháňam. Dalo by sa to, keby...

Adhara15.8.2011
 

Áno, ja si myslím, že sa dá, aspoň u znalcov strojopisu. A pokiaľ nie do troch dní, tak do týždňa určite. Nebyť písaniuprekážajúcich faktorov, z ktorých hlavné sú u mňa rodina a škola, očakávam, že by som to zvládla.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: