IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ako sa navzájom ovplyvňujeme?! (10.6.2010) Celkový počet komentárov: 0
 

     „Rozhodnutie Ikaru vydať moju literárnu prvotinu knižne ma veľmi potešilo. A teším sa na všetko, čo je s tým spojené, najmä na ohlasy čitateľov masívne okupujúcich kníhkupectvá:-),“ povedala neskromne, no s úsmevom a nadhľadom autorka, ktorej ako štvrtej vyjde v najväčšom slovenskom vydavateľstve kniha. Vďaka projektu Mám talent...

 

     Nápad na „V piatok dvanásteho“ vznikol pred štyrmi rokmi a pôvodne išlo o scenár hraného filmu. Vlani na jeseň, keď sa spúšťal portál Mám talent, ho autorka Alica Balla prepracovala do literárnej podoby a zavesila na stránku. V prvom hodnotení vydavateľstva zazneli vety ako „nesporne talentovaná autorka“, no zároveň vyčítala hodnotiteľka autorke mnohé faktické chyby, nezrovnalosti ap.

 

     Autorka začala pracovať na novej verzii, overila si mnohé údaje, opravila fakty...a z knižky vzniklo zdarné dieťa. „Alica má natoľko vycibrený štýl písania, až som pri niektorých pasážach nadobudla dojem, že to nie je jej prvotina. Upútali ma nádherné opisy a metafory, ktorými autorka v celom texte nešetrí,“ vysvetľuje PR manažérka vydavateľstva Mária Lešková. Naozaj, Alica Balla nie je vo svete textov nováčikom – je absolventkou filmovej a televíznej dramaturgie a už 10 rokov pôsobí v médiách.

 

     „V knihe opisujem príbehy, ktoré prináša život každý deň. Osudy ľudí v ňom nie sú ničím výnimočné...zaujímavými sa stávajú, až keď sa na ne pozrieme ´okom Boha´, ako na Zem z vesmíru,“ tvrdí o svojom dielku Alica Balla. Po kritike neváhala popracovať aj na postavách, ich vykreslení, pridala prekvapenia a situácie plné napätia. Napokon vzniklo dielo, ktoré Ikar vydá ako štvrté z projektu Mám talent a dáva tak signál ostatným autorom, že popracovať na svojich textoch sa oplatí.

 

     Románom sa vinú ako niť otázky typu - môžu spolu súvisieť oddelené životy dvoch navzájom sa nepoznajúcich ľudí, ktorí sa nikdy nestretli, nemajú spoločných známych, koníčky ani ciele? „Ako súvisia kroky a rozhodnutia takého Johna Smitha z Austrálie s Jankom Hraškom zo Slovenska?“ pýta sa Alica Balla. „Sme ako hrozná z opačných koncov sveta, či skôr ako bobuľky rôznych odrôd rastúce na rovnakom strapci? Ako sa navzájom ovplyvňujeme? Ak začneme odvíjať klbko osudu každého človeka, dôjdeme k spoločnému začiatku?“ kladie si otázky autorka Mám talent. Odpovede možno nájdete v jej knihe „V piatok dvanásteho“.
 Komentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: