IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ako si na písanie vytvoriť pravidelný návyk Celkový počet komentárov: 0
 

Ako si na písanie vytvoriť návyk

Okrídlená veta hovorí, že tridsať percent úspechu je talent, zvyšok je tvrdá práca. Výnimkou nie je ani písanie. Hoci sa niekomu môže zdať, že ide o výsadu introvertných géniov, opak je pravdou. 

 

Remeselne dobre môže písať takmer každý. Ale tak ako s inými, ani so schopnosťou písať dobre sa človek nerodí, no musí si ju starostlivo vypestovať. Jej rozvoju najlepšie pomôžete, ak sa z ukladania slov vedľa seba stane denné pravidlo. Spisovateľ Jeff Goins ponúka na svojom blogu jeden z receptov.

 

Toto je rok, keď sa stanete spisovateľmi. A čo robia spisovatelia? Predsa píšu.
Nie je v tom žiadna záhada ani čary. Jediné, čo musíte urobiť, je pustiť sa do práce: zadok umiestnite na stoličku, prsty na klávesnicu a začnite písať.
A toto je presne ten bod, kde väčšina ľudí zlyháva. V skutočnosti nenapíšu nikdy ani slovo. O písaní hovoria, premýšľajú, ba dokonca o ňom aj čítajú. Ale nikdy nepíšu.


Ako sa písanie (naozaj) deje
Minulý rok mal byť iný. Povedali ste si, že tentoraz sa určite zapojíte do toho projektu kreatívneho písania. Že už konečne budete pracovať na knihe alebo sa vrátite späť k blogovaniu.
Ale nič z toho sa nestalo. A prečo? Lebo ste mali veľké oči. Celého slona ste chceli zjesť na jeden hlt. A takýto postup pri písaní nikdy nefunguje.
O písaní som sa naučil jedno: deje sa v malých dávkach. Krok za krokom. Kúsok po kúsku.
Nedá sa naraz napísať celá kniha. Najprv tvoríte vety, ktoré sa postupne menia na odseky. A z odsekov sa stávajú väčšie celky, z ktorých napokon vznikajú celé kapitoly.
Inými slovami, všetko sa začína slovami.


Nemáte pod kontrolou výsledok, iba samotný proces
V súčasnosti som uprostred písania novej knihy a mám z toho hrozný strach. Znie to tak dôležito, tak trúfalo, že ma to celkom zablokovalo, paralyzovalo.
Nechcem to pokaziť (mala by to byť predsa najlepšia vec, akú som kedy napísal). A strach ma odrádza od toho, aby som začal. Takže čo by som mal urobiť?
Mal by som sa pokúsiť napísať celú knihu na jedno posedenie alebo by som sa mal naďalej držať konceptu knihy? Mal by som byť aj naďalej posadnutý tým, aby som vytvoril dobrý obsah alebo sa mám trápiť tým, čo si kritici pomyslia o tejto vete alebo tamtom odseku?
Nie. Jediné, čo urobím je, že vstanem a napíšem svojich 500 slov. Po čase totiž zistíte, že celý proces písania je len o tom, že to urobíte. Nestarajte sa o výsledok, len pokračujte v samotnom procese.
Vytvoriť 500 slov denne je dostatočne malé množstvo na to, aby ste to zvládli. Zároveň je to dosť na to, aby sa vám v prípade pridŕžania sa plánu, podarilo za krátky čas vytvoriť čosi hmatateľné.
Kdekoľvek som, napísať 500 slov mi zaberie od 30 do 60 minút. A ak sa mi podarí udržať tempo, o 90 dní mám hotovú knihu. Tak vyzerá môj plán na dokončenie ďalšej knihy: 500 slov denne, každý deň, až kým to nebude hotové. A chcem, aby ste sa ku mne pridali.
Ak ste si niekedy chceli vytvoriť pravidelný návyk na písanie alebo potrebujete pomôcť späť do sedla, potom by ste mali chcieť práve toto.
Mojich 500 slov je úloha, ktorá potrvá 31 dní a je navrhnutá tak, aby ste si vytvorili pravidelný návyk na písanie a stal sa s z vás lepší autor.
Počas nasledujúcich 31 dní budeme písať 500 slov denne. Nebudú to žiadne veľkolepé slová, no podstatné je, že ich napíšete. Nesnažíme sa dosiahnuť dokonalosť. Pokúšame sa dostať viac nápadov z útrob našich hláv von na papier.


Pravidlá
1) Každý deň počas 31 dní napíšete 500 slov.
2) Môžete napísať aj viac, ale 500 slov je minimum.
3) Nič neupravujte. Len píšte.
4) Ak ste jeden deň vynechali, pokračujte tam, kde ste skončili. Nesnažte sa dobehnúť stratený deň.
5) Počítajú sa aj blogy, ale e-maily nie.Komentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: