IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ako uniesol strigôň Sofiu (Novohradka)3.9.2015
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 3, Komentáre 0

 

  V ďalekom kraji, uprostred hôr stála jedna malá dedinka. Ľuďom sa v nej žilo dobre. V  riekach mnoho rýb, v lesoch mnoho malín a jahôd. O stravu nemali núdzu. Bol by to taký malý raj na zemi, nebyť obávaného strigôňa čo žil v lesoch . Vždy keď bol mesiac v splne, uprostred noci, strigôň ukradol dieťa. Ľudia si všimli, že vždy to boli deti, ktoré sú slabé a choré. Strigôň ich vytiahol uprostred noci z postele a ušiel s nimi do lesa. O unesených deťoch nik viac nepočul. Povrávalo sa, že strigôň deti je.
  V dedine bývalo so svojou mamičkou aj malé dievčatko. Volalo sa Sofia. Už dlhšiu dobu bolo chorľavé a maminka sa oň veľmi bála. Chodila do lesa zbierať drobné fialové kvietky pre dcéru. Varila jej z nich odvar, aby vyzdravelo. Na hlavu jej z kvietkov plietla venček, ktorý mal dievčatko chrániť pred čiernou mágiou. Veľmi sa bála, že ju strigôň zoberie a tak pri pletení venčeka odriekavala modlitbu:
- Kvietok milý daj jej sily, nech ju chránia dobré víly. Kvietok milý pozor daj, pred zlom dievča ukrývaj. Keď sa aj zlo prilepí, nech odpadne ako suché blato od päty.  
  Prišiel...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Novohradka

O mne

http://rozpravky.bloger.cz/

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: