IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ako veľmi sa môžem pri písaní "inšpirovať" inými knihami? Celkový počet komentárov: 10
 

Ivan sa pýta

Ako je to s "inšpirovaním sa" pripísaní kníh. Čo ak sa moje dielo bude podobať na dielo iného autora? Môžem mať z toho nejaké nepríjemné problémy? Môže ma za to niekto potrestať?

Odpovedá Miroslav Moško z vydavateľstva Ikar

 

Tak ako inde, všetko závisí od pípadu k prípadu. V zásade sa dá povedať, že je povolené sa inšpirovať, zvoliť si obdobný námet ako vzor, ak sa tým nebudete tajiť a v podstate tým vzdáte "hold" pôvodnému autorovi a môžete mu aj pohladiť ego. 

Písanie je veľmi individuálne a veľakrát sa stane, že viacero autorov nezávisle od seba "objaví" to isté. Podobne ako v hudbe je veľmi mrzuté, keď autor po vydaní knihy zistí, že to isté už stihol "nahrať" niekto iný. 

Treba si však dávať pozor, na očividné kopírovanie môžete aj doplatiť, predovšetkým v Amerike sa autori radi súdia aj za (z nášho pohľadu) maličkosti. Samozrejme, všetko uvedené platí, ak hovoríme skutočne len o inšpirovaní, nie krádeži. Stáva sa, že niekto ukradne časť textu, prípadne na drzovku preloží celú knihu. V takom prípade môžeme jednoznačne hovoriť o hrozbe súdu a trestu.

 

 Komentáre

slmndrV12.3.2015
 

Ja som opísal všetko.

Eksko1.3.2015
 

O tom, ako viacero autorov nezávisle od seba objaví to isté, viem svoje. Pri písaní som si dal záležať na tom, aby som vymyslel originálne napríklad prirovnania. Áno, považoval som ich za moje vlastné, až kým som si ich neprečítal v dielach iných autorov a to od slova do slova.

Kenji1.3.2015
 

To máš ešte dobré, mňa nedávno jeden chlapík obvinil, že som nehanebne okopíroval knihu jedného známeho slovenského autora - ( alebo minimálne zobral jeho nápad )
Pritom čitatelia MT si moje dielo mohli prečítať o rok a pol skôr, ako bola kniha, ktorú som mal okopírovať vydaná :D

Eksko2.3.2015
 

Hej, čítal som ti to v hodnoteniach na Martinuse.

Kenji2.3.2015
 

Vidíš čo ťa čaká :D
Ako pokračuješ s Vtáčkarom?

Eksko3.3.2015
 

Nechcem predbiehať, ale vyzerá to tak, že by som sa mohol na jeseň dočkať.

Kenji3.3.2015
 

Tak to držím palce hore :D

Mária Blšáková27.2.2015
 

V bežnom živote sa často stretávame s preberaním myšlienok a prehlasovaním za svoje, čo asi nie je nič neobvyklé. V literatúre sa to deje ešte častejšie. Inšpirujeme sa menom, páči sa nám citát, či dokonca zápletka. Oveľa horšie je, keď autor objaví pod iným menom celé pasáže, hoci s malými obmenami. Myslím si, že zlodejina v tejto oblasti je veľmi frekventovaná. Paradoxne si pre nové nápady často chodia známejší autori ku začiatočníkom. Tí prví ovládajú techniku písania, štylistiku, tí druhí majú nadšenie a mnoho nápadov. Vytvoriť niečo zmysluplné čo osloví nie je ľahká záležitosť, ale vedomie, že naše dielo je výplodom našej fantázie a nie nejakej skratky na úkor niekoho iného je super pocit.

Emko26.2.2015
 

A už keď ste napísali fanfiction Harryho Pottera a časovrat, nezverejňujte to. Nechajte to v dobre uzamknutej zásuvke a čítajte si to len tak pre vlastnú radosť :)
Ľahšie sa rozvíja a píše príbeh, ak sú postavy dávno \"zmáknuté\" a len dotvárate tzv. vlastné dejové línie, druhou stranou mince však je otázka: Páčilo by sa vám, ak by niekto okopíroval postavy z Vášho diela, na ktorom ste tvrdo pracovali?

Marek J. Kolcun26.2.2015
 

Ako spomenul Miro Moško, je to veľmi individuálna záležitosť. Patent na zápletku je čistá hlúposť, takže ak ti napadne napísať príbeh s milostným trojuholníkom, nebude ťa za to stíhať ani A. Christie, ani upírska S. Meyerová, ba ani Pytagoras.

Potenciálne šedá zóna môže nastať, ak sa rozhodneš požičať si postavu z iného diela. Síce si nespomínam na jediný nepôvodný príbeh, na ktorý by sa autor hneval, že mu kazí meno, ale ak sa už rozhodnem požičiavať si postavy či reálie, musím sa snažiť, aby bol výsledok reprezentatívny.

Spojivkom medzi horeuvedenou zónou a tou, čo bude nasledovať, je fanfiction. Príbehy hrdinov, ktoré rozvíjajú iní autori, sú v dnešnej dobe celkom populárne, ale ich kvalita od čias Červenákovho Conana citeľne poklesla. To máš tak, keď dnes už píše aj prvák na základnej škole.

Pre úplnosť, keď sa už bavíme o kopírovaní, určite neodporúčam napísať knižku s názvom \"Harry Potter a Otázka masového používania časovratu\", pretože teta Rowlingová má, tak ako kvantum iných úspešných autorov, na meno okuliarnatého chlapčiska určite trademark.

Najdôležitejšie pravidlo - slušnosť káže nezabíjať cudzie postavy; na vraždenie svojich miláčikov bývajú autori obzvlášť hákliví. Teda, okrem Grr Martina (ten má zúrivosť aj v mene :D ).

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec 

Návštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: