IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ako vymyslieť dobrý názov knihy? Celkový počet komentárov: 0
 

     Každý spisovateľ vie, že názov knihy je mimoriadne dôležitý a nie je dobré odfláknuť ho (nielen z marketingového, strategického hľadiska). Niektorí autori napíšu knihu za pár mesiacov a vymýšľanie názvu im trvá ďalší mesiac.
Niekto má rád jednoslovné názvy, iný sa necháva inšpirovať postavami, konkrétnou replikou z príbehu ap.

     Ako vymýšľa názvy svojich kníh úspešná spisovateľka Joy Fieldingová?


     „ĽUDIA sa ma vždy spytujú, ako vymýšľam názvy svojich kníh. Hovorievam, že pri každej knihe je to iné. Niekedy je titul to najľahšie na celej knihe - jednoducho vám vhupne do hlavy a vy na ňom postavíte celý príbeh. Tak to bolo napríklad pri románe Až na dno.

     Niekedy vám názov napadne pri písaní knihy. Je to často výraz alebo slovo - vyplynie z textu a doslova sa dožaduje, aby ho človek dal do popredia. Napríklad - Uteč, Jane.

     Niekedy sú to doslova muky - dokončím knihu a nemám predstavu, ako sa bude volať. Napríklad Teraz neplač. Niekedy si krvopotne vyberám spomedzi viacerých možností. Napríklad Grand Avenue. A niekedy je to zážitok, udalosť, povedzme pri knihe Cesta Šialenej rieky.

     Bola som na turné - prosím, nepýtajte sa, s ktorou knihou - dostala som sa aj do Ohia, konkrétne do Cincinnati a Daytonu. Tam som na ulici zbadala smerovku k Ceste Šialenej rieky a okamžite som si pomyslela, že to by bol skvelý názov pre knihu, Potom som ten nápad zatisla do úzadia a dúfala som, že jedného dňa ho využijem. Po niekoľkých rokoch - a knihách - sa nápad vrátil. Musím sa priznať, že na Ceste Šialenej rieky som nikdy nebola a netuším, či sa domy a ulice, ktoré som vo svojom románe vytvorila, čo len trochu podobajú na skutočnosť. Jednoducho sa mi ten názov páčil...“

 

Joy Fieldingová

     Poslala svoj prvý príbeh do časopisu Jack and Jill už ako 8 ročná, ale bol odmietnutý. Jej prvé literárne pokusy pokračovali ďalej písaním príbehov, ktoré však boli väčšinou odmietnuté.

     Joy sa stala herečkou, účinkovala vo viac ako 20 divadelných predstaveniach, cestovala po štátoch ako herečka na voľnej nohe. Keď hrala v Los Angeles v epizóde Gunsmoke, pobozkala Elvisa Presleyho. Po návrate do Toronta sa opäť vrátila ku svojej prvej láske, písaniu.

     Sama hovorí: "Milujem písanie, pretože je to jediná chvíľa v mojom živote, keď cítim, že mám všetko pod kontrolou.“ Od tejto chvíle už písanie neopustila.

     Je úspešnou autorkou množstva románov, ktorých príbehy sú plné ťažkých ľudských osudov, skúšok a náhod, ktoré musia hlavné hrdinky prekonávať, niekedy až tak, že musia prekonávať samé seba.

     Joy vyniká výborným rozprávačským nadaním, zmyslom pre gradáciu deja, napätím a výstižnou charakteristikou jednotlivých postáv. Ich konanie je výsledkom dokonalého pozorovania ľudí, ktoré vychádza z ich vnútra, z vnútra ktoré je neustále zmietané strachom o najbližších.

 

Ako vy vymýšľate názvy kníh, poviedok, básní?

     Čím sa inšpirujete, čo rozhoduje a ako dlho vám to trvá?

     Ktoré názvy kníh sú podľa vás geniálne, absolútne výstižné, či marketingovo trefné?


 Komentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: