IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ako vzniká kniha hodná Pulitzerovej ceny? (23.8.2011) Celkový počet komentárov: 1
 

     Možno úplne náhodou. Možno tak, ako sa to stalo Jennifer Eganovej, laureátke za rok 2011. Pôvodne chcela napísať poviedku. Malú, milú, ktorá snáď osloví čitateľov...a napokon vznikol román, za ktorý dostala Pulitzerovu cenu. Ako teda napísať príbeh hodný slávnej Pulitzerovej ceny?


     Američanka Jennifer Eganová vraj v živote nič nevyhrala. O Pulitzerovej cene ani nesnívala – chcela iba písať a mať radosť z písania. Nedávno však pre austrálsky Couriermail vyrozprávala, ako na toaletách dostala inšpiráciu...


     48-ročná Jennifer doteraz napísala štyri knihy a hoci boli oceňované, žiadna mimoriadna sláva to nebola. Chystala sa napísať poviedku, ku ktorej ju inšpirovalo jedno pokušenie. Zaujímavé, nezvyčajné, aj nečakané. Raz na hotelovej toalete našla niečiu peňaženku. „Okradli ma už veľakrát. Napadlo mi, že by mohlo byť zaujímavé preskúmať aj druhú stranu tohto činu. A predstaviť si seba na opačnej strane,“ spomína Jennifer.


     A tak začala písať poviedku o kleptomanke Sashi, ktorá by nutkaniu vziať nájdenú peňaženku určite neodolala. Je zamestnankyňou bývalého punkrockera Bennieho, ktorý pracuje pre hudobné vydavateľstvo...

     Jennifer písala, poviedka sa rozširovala, až si uvedomila, že píše román. Z pôvodne plánovanej poviedky sa stala úvodná kapitola a nezvyčajný príbeh sa rozbehol. Postupne autorka odhalila traumy v minulosti Sashi, medzitým sa vracia aj k Benniemu a prchavej sláve jeho rockového obdobia na konci 70-rokov v San Franciscu.


     V čom je teda tajomstvo úspechu tejto knihy? Ako sa píše kniha hodná Pulitzerovej ceny? Eganová dokázala vystavať pútavý príbeh, ktorý chvíľami berie dych prepojením rôznych štýlov a polôh od tragédie až po paródiu na powerpointovú prezentáciu. Dokonale zachytila samodeštruktívny pud, ktorý buď ovládneme alebo mu podľahneme. Jej kniha „Návšteva z partie bitkárov“ (A Visit from the Goon Squad) možno vznikla náhodne, z malého „toaletného“ impulzu, no autorka z neho vystavala pevné základy, silnú konštrukciu, ktorú spestrila rôznymi „vychytávkami“.


     Eganová tiež dobre zapadla medzi ostatných víťazov tejto prioritne novinárskej ceny: sama písala a dosiaľ píše články najčastejšie pre New York Times Magazine. Aj toto je jedno z tajomstiev jej úspechu – píše neustále, bez prestávky, neraz na objednávku aj to, čo až tak nemusí, no práve to ju trénuje, posúva ďalej. Zlepšuje sa, nachádza nové spôsoby písania – práve toto je podľa trénerov tvorivého písania dôležité: nezostávať iba v tom svojom obľúbenom žánri. Skúšať iné, vybočovať, testovať a tak sa zlepšovať.


     Aj Eganová mala sprvu obavy z obrovského množstva postáv, ich zložitých vzťahov, preskakovania medzi žánrami a neobyčajného uchopenia času. Jej strach bol však zbytočný. Kniha o boji s časom, hudobnom priemysle a moderných technológiách si získala nielen porotu Pulitzerovej ceny, ale aj kritikov a čitateľov. „Mojím cieľom je neustále sa zlepšovať. Naozaj verím, že sa dokážem koncentrovať a neprestanem písať jednu knihu za druhou. Až potom sa budem cítiť ako držiteľka Pulitzera,“ dodala pre Couriermail Jennifer Eganová.
 Komentáre

Lýdia J.23.8.2011
 

Žeby do obdobného cieľa, ako Eganová, došla aj naša Eleková.:) Morituri mala byť pôvodne tiež iba poviedka.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: