IKARIKAR http://www.ikar.sk

Aký rozsah má mať poviedka? Celkový počet komentárov: 6
 

Martina sa pýta: 

Dobrý deň, ak chce autor zaslať do vydavateľstva poviedky, v akom rozsahu by asi mali byť?

 

Odpovedá Viera Malíková, riaditeľka vydavateľstva Ikar:

Poviedka je krátky až stredný literárny útvar, ktorý na malej ploche vypointuje príbeh. Zvyčajne sa hovorí o rozsahu najviac do približne 7 000 slov, často menšom.

 

Rozsah je veľmi ťažké určiť, je na umení autora, aby na malom priestore dokázal napísať všetko, čo chce čitateľovi sprostredkovať.

 

Na vydanie knihy poviedok je potrebné, aby poviedok bolo viacej. Ich počet závisí od rozsahu jednotlivých poviedok.

 

Považujem za vhodné autorku upozorniť, že napísať dobré a čítavé poviedky je veľmi ťažké a že tento žáner nepatrí medzi čitateľmi k najobľúbenejším.

 

 Komentáre

Marta Bielska27.9.2014
 

Súhlasím s p. riaditeľkou vydavateľstva Ikar, že je veľmi ťažké určiť rozsah poviedky a je na umení autora, aby na malom priestore dokázal napísať všetko, čo chce čitateľovi sprostredkovať. Dovolím si však poznamenať, že tvrdenie, že \"tento žáner nepatrí medzi čitateľmi k najobľúbenejším\" je skôr mýtus. Možno by bolo presnejšie tvrdenie, že tento žáner nepatrí vo vydavateľstvách k obľúbeným, pretože sa obávajú nezáujmu čitateľov. Podľa mojich poznatkov, o dobré poviedky je záujem vždy. Tento žáner sa derie do popredia aj vzhľadom na ubúdanie voľného času na čítanie. Je však pravdou, že ani vynikajúci marketing vydavateľstva nezaručí úspech knihy poviedok, ak tieto nie sú pre čitateľa ozajstným zážitkom.

Mária Blšáková27.9.2014
 

Napísala som knihu poviedok a na vlastnej koži som si overila, aké je ťažké pochodiť u vydavateľstiev. Odniekiaľ sa samozrejme vôbec neozvali, no dostala som tri, či štyri odpovede, že píšem dobre a text je pútavý, no o tento žáner nemajú záujem. O dva týždne bude knižka na svete, ale bol to kliešťový pôrod :)

Martina24.9.2014
 

Takže má zmysel ich vydavateľstvu vôbec zasielať? Pretože ak tento žáner nepatrí medzi najobľúbenejšie, nie je viac než isté, že šanca na vydanie je mizivá? Alebo to za pokus predsa len stojí?

Kristína Hušeková26.9.2014
 

Martinka, poviedky síce nie sú príliš obľúbené pre knižné vydanie, ale sú ideálne do časopisov.

Adhara26.9.2014
 

Aj do literárnych súťaží sú poviedky ako stvorené (existuje len mizivé percento súťaží pre romány), pričom mnohé súťaže svojich víťazov knižne či časopisecky publikujú.

Alia S.25.9.2014
 

Martinka, v poslednej vete je odpoveď ako vyšitá: \"napísať dobré a čítavé poviedky je veľmi ťažké...\", tzn. ak napíšeš výnimočne dobré poviedky, pošli. :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec 

Návštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: