IKARIKAR http://www.ikar.sk

Alexander J. Kenji: Je to o tvrdej práci Celkový počet komentárov: 25
 

Kenji patrí medzi autorov, ktorým sa aj vďaka MT podarilo vydať skutočnú, papierovú knihu Boj o štát. Portálu preto poskytol rozsiahly rozhovor o písaní, čítaní komentovaní, Mám talente a vôbec. 

 

Aká bola tvoja spisovateľská genéza? Kedy si začal písať a čo ťa priviedlo na MT?

Písať som začal v puberte, najskôr iba jednoduché akčné príbehy. Často len nejaké scény na pár strán. Postupne sa k tomu začali nabaľovať postavy, dejové linky, príbeh. Boli to desiatky popísaných zošitov, roky písania. Každý deň. Po škole päť-šesť hodín až kým som nešiel spať. Úplne ma to pohltilo.

Keď som sa dostal na MT, tak som mal za sebou desať rokov písania „do šuplíka“. Okrem sestry a pár kamarátov nikto moje príbehy nečítal. Potreboval som spätnú väzbu. Nebol som si istý, či by niektoré vydavateľstvo malo o moju tvorbu záujem. Mám Talent bol ako splnený sen. Zastrešený veľkým vydavateľstvom. Nešlo len o vzájomné komentovanie autormi, ale o veľkú šancu dostať hodnotenie profesionála, poprípade vydať knihu.


Ovplyvnil MT nejakým spôsobom tvoju tvorbu?

Tak určtitee :-)

Spätná väzba je pre autora jedna z najdôležitejších vecí. Môžete roky písať, študovať, prerábať, no až keď to dáte medzi ľudí, zistíte či to má nejaký zmysel.

Nikdy som si nemyslel, že by to, čo píšem, mohlo zaujímať aj niekoho iného. Na MT som zistil, že zaujíma. Bol to pre mňa dôležitý impulz. To, čomu sa vo voľnom čase venujem už desať rokov, nie je premárnený čas.

Keď som pri mojej prvej účasti v LC MT dostal niekoľkostranové hodnotenie od Antona Hykischa – podotýkam, že nie celkom kladné – ešte som si neuvedomil, aké som mal šťastie. Ukázal na klady a zápory. Trvalo to pár rokov, ale nakoniec som sa aj vďaka tomuto hodnoteniu posunul o kus ďalej.

 

Čo sa ti na projekte páči a čo by si, naopak, zmenil?

Páči sa mi myšlienka literárneho portálu, ktorý je zastrešený veľkým vydavateľským domom. Tým sa dosť odlišuje od iných, menších. To, že rôzni čitatelia komentujú vaše dielo je skvelá vec, ale to, že môžete dostať hodnotenie od skutočného profesionála, ktorý môže mať dosah na to, či o vašom diele budú vôbec ako vydavateľstvo uvažovať – je geniálne.

Rubriky: Tipy na písanie. Skvelá vec. Základné body, ktoré by mal každý autor ovládať. Rôzne praktické rady zo všetkých oblastí, ktoré sa týkajú písania. Online poradňa, užitočné linky. Na stránke sa toho dá nájsť skutočne veľa. Aj keď človek nemá čas, tak ak si raz za dva týždne vyhradíte hodinku a prekutáte portál, môžete si tým pomôcť a ušetriť čas neskôr pri písaní, lebo zistíte, že niektoré veci sa dajú robiť aj inak a jednoduchšie.

Čo by som zmenil? Ťažko mi je posudzovať situáciu na druhej strane. Koľko je projektu MT vyčlenených prostriedkov, ľudí, času. Z českej verzie sa stala agentúra. Profesionálne hodnotenie robia za poplatok, čo je na jednej strane dobrý nápad, lebo je to služba za ktorú si zaplatíte a do 30 dní ju dostanete. Zároveň to prinesie peniaze pre redaktorov, čím sa dajú rozšíriť ich rady. Ak pri tom zostane zachované aj náhodné hodnotenie pro bono, tak by to mohlo portálu pomôcť. Čím viac hodnotení, tým lepšie. Učiť sa dá aj na hodnoteniach iných diel.

Tiež rozbehli projekt – literárnych blogerov. Pre ľudí, ktorých baví literatúra, majú nejaké tie znalosti a vedia povedať, čo sa im páči a čo nie. Tí hodnotia diela na MT pravidelne, bez nároku na odmenu. Beriem. Koľko takých ľudí sa dá na Slovensku nájsť? Je to len nápad.

Posledné, čo by som zmenil, je postoj niektorých autorov. Keď zverejníte svoje dielo, musíte počítať s tým, že sa nebude páčiť každému. Ľudia sú rôzni. Niekto odíde od príspevku bez komentára, iný vám to dá vyžrať. Nepripúšťajte si to k telu. Držte odstup. Áno, je to vaše dielo, vaše „dieťa“ a máte pocit, že ho musíte brániť. Vysvetlite svoj postoj, svoj zdroj. Ak to čitateľ nepochopil, zamyslite sa, či je text zrozumiteľný. Môžete to opraviť, nemusíte. 

Pri kritike hodnotíte dielo, nie autora. O autorovi si môžete myslieť čo len chcete, ale z hodnotenia ho pokiaľ možno vynechajte. Preneste sa cez to.

Keď hodnotíte a zároveň ste autor, hodnoťte pod menom, pod akým si vás ostatní môžu nájsť. Písať pod iným nickom je síce ochrana pred osočovaním urazeného autora, no vaše meno sa tak nedostane do povedomia. Keď vidím, že sa nejaké meno často objavuje pod komentármi, tak mám väčšiu chuť prečítať si niečo od neho.

A keď už hodnotíte trebárs aj to najhoršie dielo na svete, pokúste sa nezničiť dotyčnému život. Dať nejakú radu a nechať tam kúsok miesta pre nádej. Možno s tým o pár rokov skončí, ale možno na sebe začne pracovať a desať rokov budete v rukách držať jeho knihu.

Odkaz všetkým, ktorí na MT aktívne komentujú – VEĽKÁ VĎAKA VÁM, že to robíte. Pre vás, ktorí na MT chodíte len zavesiť svoje diela a divíte sa, prečo pod nimi nepribúdajú komentáre:

Stáva sa, že narazím na dielo, kde má autor/ka napísané: „Poprosím, napíšte mi komentáre! Veď práve preto som to sem písal/a!“

Keď si to prečítam, odchádzam. Väčšinou mi meno autora nič nehovorí, zväčša nemá vyplnený profil, nečíta a nekomentuje. Tento portál navštevujú hlavne autori, ktorí tu majú svoje diela. Takže pokiaľ si autori, nebudú komentovať príspevky medzi sebou, tak komentáre pribúdať nebudú.

Štandardná reakcia je: „Mám školu (robotu, čokoľvek), ledva mám čas to sem pridať, nie to sa ešte venovať nejakému komentovaniu.“ Poprípade: „Nemám na to, aby som komentoval. Nemám skúsenosti, vek, whatever.“

Na tento portál som dorazil v jeho najlepších časoch. Aktívne tu fungovali ľudia ako Richard Miške, Marek Kolcun, Eva Ava Šranková, Tina Van der Holland, Marek Zákopčan, Elena Eleková, Adhara a kopec ďalších. Kedysi Richard Miške vymyslel – Aspoň jeden komentár týždenne. Ja by som to upravil aj na – Keď pridáte svoj príspevok, okomentujte aj niekoho iného.

Nezaberie vám to až tak veľa času. Vyberte si niečo, čo vám žánrovo sedí a napíšte pár riadkov. A nielen – tam chýba čiarka, tam má byť veľké písmeno a tam bodka. Samozrejme ak je tam základný problém s jednoliatym textom, zle písanou priamou rečou a podobne, tak to treba vytknúť :-)

Ale inak by som sa riadil bodmi zo skvelého článku na MT – Čo sa pýtať svojich čitateľovOdporúčam body vytlačiť a pri čítaní textu si robiť krátke poznámky. Váš komentár bude razom na vyššej úrovni. Radosť pre autora aj čitateľa, ktorý sa rozhoduje, či dielo začať čítať. Uvidíte, že keď začnete komentovať a ostatní uvidia, že sa komentuje, budú mať tiež chuť napísať pár riadkov. Len o tom to je. 

Nebojte sa zverejniť odkaz na svoj komentár na svojom FB profile. Ak admin MT nebude mať nič proti, tak aj na FB MT. Ak tie komentáre budú mať hlavu a pätu, tak pár linkov denne profil MT nezahltí/nezruinuje. Rovnako skúste upozorniť na dielo, ktoré podľa vás stojí za prečítanie. Nepísané pravidlo MT je, že nebudete priamo propagovať svoje dielo.

 

Dávaš si si pri písaní radiť od odborníkov, či už cez kurzy písania, príručky a podobne?

Prečítal som si dve knihy o písaní. Nigel Watts – Umění psát a Markéta Dočekalová - Tvůrčí psaní. A ešte som prelistoval Stephena Kinga – O psaní. Ďalej rád čítam Tipy na písanie na MT. Väčšinu informácií v týchto knihách som už podvedome tušil, ale utvrdiť si domnienky rozhodne pomôže.

Začínajúci autori, ktorí chcú viac ako písať do šuplíku, by si nejakú z podobných kníh, mali prečítať. Môžu sa tak vyhnúť mnohým začiatočníckym chybám. Ale tiež si myslím, že ani poznanie všetke teórie a návodov nezaručí, že napíšete bestseller.

 

Máš svoju spisovateľskú rutinu alebo píšeš proste vtedy, keď máš čas?

Momentálne píšem skôr keď mám čas, ale nie je to ono. Mne vyhovuje rutina. Každé ráno, štyri hodiny v kuse. Vtedy napíšem najviac. Rád píšem aj v noci, keď je všade pokoj, ale napíšem toho podstatne menej ako ráno.

 

Väčšina autorov je zhrozená, keď sa im do rúk dostane prvá korektúra od redaktorky a zúfalo sa dívajú na „červené more“. Bolo to tak aj u teba?

Ja som tam mal okrem červenej aj zelenú a šedú :-) Ale inak to bolo v pohode. Mal som skvelú editorku. Veci, ktoré pre mňa boli dôležité sa vôbec neriešili. Text som nebral ako nemenný, takže keď bolo treba, tak som ho po diskusii upravil. Ale veľa toho nebolo. Čo sa týka gramatiky, tam som sa nehádal :-)

 

Čo ťa priviedlo k písaniu „spravodajsko-silovo-politického“ trileru?

Hovorí sa, že autor píše to, čo by chcel sám čítať. Ja som od puberty žral akčné filmy, dokumenty o zbraniach, vojenských operáciách a tajných službách. Postupne som začal čítať romány a literatúru faktu s týmito témami... A objavil som Forsytha a Clancyho. Ich knižky ma dostali. Vtedy som vedel, že sa chcem venovať práve tomuto žánru.

Ktorých autorov považuješ za najlepších v tvojom žánri? Odpisuješ od nich?:-)

Top trojka je určite: Frederick Forsyth, Tom Clancy a Vince Flynn. Odpisovaním by som to nenazval, ale je pravda, že som len od týchto troch autorov prečítal dokopy 86 kníh a niektoré aj päťkrát. Takže by som povedal, že sa mi spôsob akým píšu, skladajú príbeh, budujú napätie dostal do tela. U nich sa učím, ako má dobrý military-thriller vyzerať.

Aká kniha ťa naposledy zaujala?

Lee Child – Zítra bude po všem, Vince Flynn – Svolení zabíjet

A zo slovenských:

Jozef Karika – Na smrť, Erika Jarkovská – Bojovníci dúhy


Ako si sa vlastne dostal k vydaniu knihy? Oslovilo ťa vydavateľstvo alebo si ho aktívne hľadal?

Prvú verziu rukopisu som poslal do niekoľkých vydavateľstiev, ale bez úspechu. Na MT som tiež nepochodil. Písal som iné veci. Boj o štát som nechal ležať. Po pár rokoch som ho kompletne prerobil. Tým myslím, že preč išli dve tretiny textu. Novej verzii som veril a mal som aj kus šťastia, lebo som bol oslovený priamo vydavateľstvom Koruna, aby som im rukopis poslal.


Tvoj román má solídny čitateľský úspech, chystáš pre dotlač, pokračovanie, prípadne celkom novú knihu?

V hlave mám rozpracovanú celú sériu príbehov s hlavnými postavami románu Boj o štát. Takže najskôr asi pokračovanie. 

Ale do šuplíku občas píšem aj pychothriller o masovom vrahovi a postapo/survival zo sveta, kde väčšinu populácie vyhladí smrteľný vírus.

 

Čo by si odkázal autorom na MT, ktorým sa nedarí „prielom“?

Môj obľúbený výrok: „Tomu, aby ste sa stali hviezdou cez noc, predchádza 10 rokov tvrdej práce.“ Takže je to o tvrdej práci. Čítaní a písaní. Neustálom zlepšovaní sa. Dozrievaní. Keď si myslíte, že sa na vašom diele nedá už zlepšiť a všetky vydavateľstvá ho odmietli, odložte ho bokom a napíšte niečo iné. Vráťte sa k nemu o rok dva. Možno naň budete mať iný pohľad a podarí sa vám ho prepísať do úplne inej podoby. Možno sa celková situácia na trhu zmení. Možno sa práve to, čo ste napísali bude hodiť do edičného plánu niektorého vydavateľstva.

 

A hlavne, buď vás to baví, alebo nie. Lebo: „Spisovateľ buď píše, alebo o písaní premýšľa.“

 

 Komentáre

Emko6.12.2014
 

V poslednej dobe je tento rozhovor s Kenjim to najlepšie, čo sa na portáli objavilo. Veľmi podnetný a pre všetkých, nielen začínajúcich autorov, zaujímavý. Čo sa týka komentovania, pripájam sa k Adhare, Majka Blšáková a Eksko to tiež vyjadrili trefne. Čo viac dodať? Nech sa darí aj naďalej

Kenji7.12.2014
 

Ďakujem, aj tebe nech sa darí.

Eksko6.12.2014
 

Ty píšeš štyri hodiny každé ráno? Tak tomu sa hovorí rutina. Ja som niekedy aj dva mesiace nenapísal ani čiarku. Článok dobrý. Zdar.

Kenji7.12.2014
 

Keď sa dá, tak píšem. Ale vieš ako to je. To, že som štyri hodiny pri kompe ešte neznamená, že napíšem viac ako pol strany niečoho použiteľného :D

Zuzana Široká4.12.2014
 

Veľmi dobrý článok - otázky aj odpovede.
Určite neexistuje zaručený recept na napísanie bestselleru, ale Kenji vymenoval veľa dôležitých bodov pre nových autorov. A takisto pre tých, ktorí už nejaký ten čas prispievajú na MT. Bol by z toho dobrý základný kameň kódexu prispievateľa - ak niečo nahodíš, buď taký láskavý a prečítaj príspevky aj od iných, pridaj malé hodnotenie, či aspoň slovko-dve.
Píš ďalej, Kenji

Kenji4.12.2014
 

Veru, taký kódex by bol fajn, alebo ako písala Adhara - dať aspoň toľko komentárov ako príspevkov.

Lýdia J.6.12.2014
 

Áno, veľmi dobrý článok - otázky aj odpovede.:) Možno raz aj Kendžího budem považovať za spisovateľa. Sáru nechal žiť, aj keď... Kendží, naozaj toto chceš? Štve ma, že nie si pod ikarovskými krídlami.

Kenji7.12.2014
 

Štvať ťa to môže, ale ja som zo svojím vydavateľským domom viac ako spokojný :D

Lýdia J.7.12.2014
 

:))) Okej, Ty si spokojný. Aj ja som spokojná. Páčia sa mi Tvoje písmenká. Ale, ešte viac by som bola, keby si vydavatelia všimli - Sokola. Skôr, než bude neskoro.

Mária Blšáková3.12.2014
 

Dnes tento príspevok čítam už po niekoľkýkrát. Je napísaný priamo a určite pomôže nám, začínajúcim autorom uvedomiť si, koľko táto šanca a tento priestor na prezentovanie svojej tvorby dáva. Tvojej knižke prajem veľa čitateľov a vďaka za tento článok.

Kenji4.12.2014
 

Ďakujem Mária, aj Tebe želám veľa čitateľov.

Elena E.2.12.2014
 

Tak ja som tu už strašne dlho nebola, ale na Tvoj príspevok som bola zvedavá. A ešte v ňom aj narazím na seba v najlepších časoch:-) - to poteší a posotí bližšie ku klávesnici /jednoznačne máš stratégiu na vyprovokovanie komentára zmáknutú:-))/ Napísal si to tak po ľudsky, takže myslím, že aj tí začiatočníci, kt. to bolo hlavne určené, budú potešení. Ale je to sranda /áno, použila som to strašné nespisovné slovo, za kt. by ma mátalenťácky porotcovský kat poslal do jazykovednej poradne:-)/, že sme už ako starí harcovníci nostalgicky spomínajúci na staré časy, nie?

Kenji3.12.2014
 

Ďakujem. Veď dúfam, že sa to dostane aj k tým novším, nie len k starej parte :D
Ale pre mňa to boli pekné časy. Som tým vtedy dosť žil, ako písal Marek. Každý deň som pozeral, či dáky komentár nepribudol :D

Ella Lenart2.12.2014
 

Tento príspevok odprúčam prečítať ako návod pred pridaním prvého príspevku na MT.Prečo? Lebo odzrkadľuje pocity každého nového písania chtivého autora. Ďakujem, že ste sa podelil s vlastnou skúsenosťou. Dodáva to nádej, vieru, odhodlanie, tým, ktorí priahnu po vydaní knihy, po profesionálnej recenzii a túžbe byť čítaní.

Kenji3.12.2014
 

Nie je za čo :-D

Richard Miške2.12.2014
 

Tak nakoniec sa ľudia z „najlepších časov“ stretnú pod týmto rozhovorom :) Ďakujem Alexander za tvoje slová (všetky), len škoda, že toho nie je viac... Takýto rozhovor tu mohol byť každý mesiac, veď autorov, ktorí začínali na MT a nejakým spôsobom sa etablovali sú snáď desiatky...

jeden z lepších časov2.12.2014
 

Predstav si si daj patentovať

Marek J. Kolcun2.12.2014
 

Takisto ďakujem za spomenutie v článku. Pôsobil som tu nejaký ten piatok, takisto som si aspoň raz denne klikol na svoje príspevky v očakávaní, koľko mi pribudlo prečítaní a komentár k tomu a dospel som k rovnakým výsledkom, aké spomínal Kenji a Adhara.

Je pravda, že v súčasnosti sem už neprispievam - jednak som znížil frekvenciu písania, jednak som sa začal venovať iným oblastiam života. Vo všeobecnosti mi však skúsenosti, ktoré som nadobudol pôsobením na tomto portáli, pripadajú aj po všetkých tých rokoch nenahraditeľné - chyby nachádzané v iných dielach som podvedome vytesňoval zo svojich počinov, naučil som sa prijímať kritiku a po čase prestal aj krvopotne brániť svoj názor. Jasné, netreba si nechať po hlave skákať, ale pokiaľ je kritika konštruktívna, je treba ju akceptovať.

Alebo aj nie. Ďalšia vec, ktorú som sa tu naučil, je, že každé dielo si nájde svojho čitateľa. Avšak sú to tie maličkosti, ktoré rozhodnú, či ten okruh čitateľov prekoná rodinný prah a rozšíri sa aj medzi tých, ktorí doposiaľ o Vás nepočuli.

(Fúha, po tomto si pripadám tak motivačne a skúsene :D )

Kenji3.12.2014
 

Tak pekne pozitívne si to dal. Vidieť, že ti to porotcovanie prospieva :D

Adhara2.12.2014
 

Kenji, vďaka za spomenutie v súvislosti s najlepšími rokmi.
A heslo „minimálne jeden komentár na každý autorov príspevok“ razím tiež, už celé roky. Viac k tomu na enigma.sk/weblogy/adhara/kope-vas-muza/komentovanie-nie-je-charita

Kenji2.12.2014
 

Tak ty drtíš doteraz, to je pravda, takže - nie je zač :D
A \"Komentovanie nie je charita\" palce hore. Skvelý článok.

Adhara2.12.2014
 

Aj ja sledujem dianie už len tak trochu – jedným očkom. :-) Dík.

als2.12.2014
 

Hey Kenji! Dám ti hádanku..kto vidí na jahode väčšie kôstky ako je samá jahoda?

Kenji2.12.2014
 

Whiskey - Tango - Foxtrot? :D

;-)2.12.2014
 

Samotná jahoda

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: