IKARIKAR http://www.ikar.sk

ATLANTIS (Michal Valúch)19.7.2016
 

5
 počet hodnotení: 1
prečítané 495, Komentáre 7

 
Kapitola prvá: Prológ – Mŕtvy pásavec
Hlavná dopravná tepna vedúca na juh naprieč púšťou v Novom Mexiku nebývala vždy taká preplnená, ako je to dnes. Niekoľko desaťročí spiatky sa stávalo, že počas hodiny tadiaľ neprešlo jediné auto. V tom čase pri výjazde z mesta Albuquerque asi tri míle od posledných budov okolo diaľnice trvalo parkovali modulové domčeky na kolesách. Päťdesiatky, ba až stovky v radoch za sebou. Len malé až nepatrné rozstupy tvorili akúsi komunitu vtedy moderných Američanov. Jeden od druhého sa líšili len v rozmeroch a drobných detailoch. Ako bolo zvykom, raz zaparkovaný karavan sa z miesta nepohol aj desaťročie. Po prvých dvoch rokoch celkom stratili svoju pôvodnú farbu, a čo sa nepodarilo vypáliť ostrému slnku, to dokončili sadze a splodiny z nedokonalých motorov kamiónov, ktoré sa premávali okolo nich. Nehovoril by som celkom pravdu, keby som povedal, že karavany stáli priamo vedľa cesty. Ich vzdialenosť bola niekedy aj desať metrov od nej, ale pri dlhých hučiacich súpravách tirákov nemenila nič na veci, v akých strašných podmienkach títo ľudia žili. Sociálne z...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

michaela galambošová11.8.2016
 

Ahoj Michal, príbeh som ešte celý neprečítala, k obsahovej stránke sa vyjadrím neskôr, no rada by som sa podelila s pár radami, ktoré mi pomohli, keď som začala uverejňovať príspevky na fóre:
Zväčšiť text aspoň na veľkosť 5, takto sa to veľmi zle číta, je to malé, ťahá oči, text sa mi zdá pridlhý na \"jedno čítanie.\" Pokojne môžeš dlhšiu kapitolu rozdeliť aj do viacerých častí.
2. Kapitoly pridávaš veľmi rýchlo, potom nám, čitateľom, ujde vlak. Ani nie za mesiac máš 24 kapitol, to sa jednoducho nestíha čítať, nakoľko viacerí z nás majú rozčítaných viac diel, zároveň píšu a nestíhajú potom všetko čítať. Tiež som Dve ženy \"nasekala\" veľmi rýchlo a verím, že tým som odradila potenciálnych čitateľov.
3. Komentuj, čítaj, komentuj a tak si zvýšiš čitateľnosť. Pozerám, že tvoje dielo nemá vysokú čitateľnosť, ale ak ho chceš dostať do povedomia ľudí, čítaj ostatných, komentuj, píš svoje postrehy a trošku brzdi s pridávaním kapitol. Ak ťa niekto upozorní na väčšie chyby, oprav si ich, a až potom pridaj niečo nové.
Držím palce :-)

Michal11.8.2016
 

Ahoj Miška,

ďakujem za tvoje odporúčania. Knihu som dopísal pred niekoľkými mesiacmi a teraz len púšťam kapitolu po kapitole - už nastavené v systéme. Je veľa vecí čo by sa dalo v očiach čitateľa a prístupnosti zlepšiť, ale nemám dostatok času sa k jednotlivým kapitolám vracať. Mrzí ma ak niekoho odtrhnem od čítania, ale dúfam, že ak príbeh zaujme, tak vydržíte až do konca :)
Prajem krásny deň

Gabko Šiška12.8.2016
 

Myslím, že by neuškodilo, keby si si dal trochu poradiť a niečo poopravoval, lebo presne na to tento portál je. Ak ťa nezaujímajú pripomienky na tvoje nedostatky, nemusíš to zverejňovať tu, ale vydať rovno hotovú knihu.

Lenka8.8.2016
 

No teda :-)
Som velmi zvedava co ich caka dalej. Zaujimava tema...

Lenka3.8.2016
 

Michal,odhliadnuc od niektorych nezrovnalosti v prvych dieloch, ako pise Alia S, tvoj pribeh ma celkom chytil a tesim sa na daksie pokracovanie :-)

Michal3.8.2016
 

To som rád, v provom rade mi ide o príbeh :)

Každý deň pribudne jedna kapitola...

Alia S.21.7.2016
 

Michal, ďalšie dielo, obsahujúce nešváry –štylistické nedostatky, logické nedostatky, historické neznalosti. Aj iné.
Nebudem sa priveľmi rozpisovať, aj tak rady ignoruješ, iba nedokážem pochopiť, prečo čitateľa chceš kŕmiť takýmito hlúposťami:

V rodine so siedmymi deťmi, keď pracuje len žena a nemajú veľa prostriedkov, preto sú natlačení deviati v malom karavane, sedí pred televízorom dobre živený muž. A to sa píše rok 1947! Málokto TV vlastnil, chudobná rodina na periférii mesta isto nie. Ak mala vôbec zavedenú elektrinu.
K tomu vlastnili nafukovaciu posteľ, ktorá sa prvýkrát objavila v 80-tych rokoch 20. storočia a ktorú kúpili „v jednom z reťazcov, kde je možné kúpiť všetko od žuvačky po autobatériu“.
Ani tie „modulové domy na kolesách“ a „dlhé hučiace súpravy tirákov“ nejdú s rokom 1947 dokopy.

Ujasni si rozprávača. Začínaš 3. osobou a vstupuješ 1. osobou – Nehovoril by som celkom pravdu; Ak ešte nepočítam druhý predpoklad; hádam; ... podobne: ten, ktorý by ste pokladali... – čo, neuveríš, riadne vytrháva z kontextu. Ak čítam v 3. osobe, nechcem byť ani najmenej rušená konštatovaniami v 1. osobe.

Ako chodila manželka do práce, keď je ich karavan odstavený pri autostráde tri míle od posledných budov mesta a nik pri desaťročia odstavených karavanoch nestojí, teda ani bus, a oni sa s karavanom nehýbu?

Kde berú vodu, keď stoja na vyprahnutej púšti a sociálne zariadenia im nefungujú?

Nepochopila som, prečo sa s dieťaťom trepal von aj s nočníkom, keď mu ho mohol podstrčiť vnútri.

CIA vznikla 18. septembra 1947, nemohol v nej 26.6.1947, kedy spadol ten popísaný meteorit, Mr. Downey „sedieť už dobrých dvadsať rokov“.

„parchanti“ je čisto česká nadávka, pochybujem, že ju v júni roku 1947 v neexistujúcej CIA poznali a používali.

Toľko k prvej polovici prvej kapitoly, ďalej nemám chuť čítať.

Oba palce nadol.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Michal Valúch

Michal.jpg
O mne

Mám 33 rokov


Ak niektorá z kníh poteší aspoň jedného človeka, budem fakt rád...

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: