IKARIKAR http://www.ikar.sk

Autori! Už žiadny výpredaj vašich kníh! Celkový počet komentárov: 4
 

     Hadia Tajik je prvá moslimská ministerka v nórskej vláde. Je mladá, má len tridsať rokov, vyzerá dobre a prišla s návrhom, ktorý by asi potešil autorov i vydavateľov. Knihy by sa podľa nej nemali predávať v zľavách minimálne rok po vydaní. A chce pevné ceny...

     Nórska ministerka kultúry s pakistanskými koreňmi, ktorú premiér Jens Stoltenberg vymenoval len v septembri, chce presadiť zákon o štátnej ochrane knižného trhu. Ten by stanovil pevné ceny za nórske knihy, čo by znamenalo:

  • žiadne výpredaje, mimoriadne zľavy, či špeciálne uvádzacie ceny na nové knihy počas jedného roka od vydania
  • zákaz rôznych zvýhodňujúcich dohôd, keď napríklad vydavateľ predal „nadmerné množstvo kníh“ veľkému kníhkupectvu za minimálnu cenu, aby sa zbavil „ležiakov“ a menším kníhkupcom predával drahšie, lebo odoberali len pár kusov
  • stabilný príjem pre autorov, keďže ich knihy sa do roka nebudú predávať pod cenu
  • väčší výber, keďže na trh sa dostane množstvo nových kníh domácich autorov (tí už nebudú musieť vôbec zvažovať vydanie knihy, keďže cena by bola štátom regulovaná)


     Je to naozaj tak? Bezpochyby zaujímavý návrh, ktorý sa však stretol aj s vlnou odporu.
     Prečo by mal štát vôbec regulovať takto tvrdo ceny kníh? Nie je to len protekcia autorom? Vydavateľ nebude môcť znížiť cenu, hoci sa za mesiace nepredá ani kus, má viazané peniaze v takýchto „neželaných ležiakoch“ a zaberajú mu miesto v skladoch. Nebude výsledkom iba to, že knihy budú drahé a konkurencia nízka?
 

Čo si myslíte vy?

     Pomohli by pevne stanovené ceny kníh autorom? Minimálne začínajúcim? Ako vnímate vy, ktorí ste už napísali knihu, keď ju vidíte vo výpredajoch za zlomok ceny?
 Komentáre

tarotman9930.12.2012
 

Zaujmavé a nie je to len chabý pokus zviditelniť sa ? Pevné ceny ? NIE a čo z toho by mal zákazník ? Ak pevné ceny tak len pre všetkých predajcov...

Tatiana Macková19.12.2012
 

Každá minca má dve strany. Tak aj tento návrh. Ale keďže je to len návrh, vôbec sa nie je nutné nad ním vzrušovať. Veď napríklad tie výpredaje chce zakázať iba počas prvého roka, čo nie je zlé. Nad tým ostatným by sa dalo polemizovať. Našťastie, nežijeme v Nórsku. A okrem toho, je nová a mladá - poznáte to s tou \"novou metlou, ktorá zametá\". Veď ju tá zanietenosť po čase prejde. :-)

Kenji18.12.2012
 

Štát do toho nič. Ja si pamätám, že tu už také bolo. Štát určoval čo sa môže vydávať, čo sa môže čítať a koľko to bude stáť. A výber stál za h*vno.
Čím menej štátu tým lepšie.

Lýdia J.18.12.2012
 

Uf!!! Ja som nenapísala nič, iba sa mi páči čítať niektoré mámtalenty. Možno by som bola schopná ich viac podporiť. Keby? Keby som bola moslimka s krásnou tvárou? Alebo? Tie knihy o Aláhovi sú už otravné, ani ja ich už nedokážem prečítať.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: