IKARIKAR http://www.ikar.sk

Básne tmavej chvíle (Ľudka B.)19.11.2009
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 391, Komentáre 7

 
Básne tmavej chvíle
SMÚTOK DUŠE
Čo sú to za chvíle smútku,
Ktoré vstúpili mi do srdca – kútku.
Vari je to tmavý mrak,
Ktorý nad domom krúži ako drak.
Nie,
Nie je to ten mrak, pretože odplával nad iný kraj.
To správanie tej ženy ma núti,
Písať tieto bonmóty.
Počas dňa díva sa na tie filmy,
Čo západ nazval telenovely,
No a keď jedna časť je krutá,
Odskáčem si to ja, ako cigánka,
Čo meno mi dala
I keď tú cigánku z filmu radšej máva.
Čo spraviť mám v takej chvíli, keď amok ju chytí.
Nechcem sváry – nedobre je.
Máme sváry – ani to dobré nie je.
Poraďte mi, čo robiť mám,
Či obchádzať ju, či odísť snáď?
Ale kam?
Tá otázka moju myseľ kvári,
No srdce tlčie na poplach,
Buď nájdem odpoveď
Alebo
Umrieť snáď?
Nuž uvidíme, čo prinesie čas !!!
..........................................................................................................................................
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Klaudy13.7.2012
 

Vidím v tom veľa skrytého významu a baví ma hľadať ho. Je to zaujímavé aj tým, že každý človek so svojimi skúsenosťami a zážitkami nájde niečo iné :). Na každý jeden verš sa dá pozrieť hneď z niekoľkých pohľadov, čo by čitateľovi malo vyhovovať (mne to vyhovuje určite), lebo si ho môže zasadiť do svojho životného príbehu. A to je veľmi obohacujúca a príjemná činnosť :). Ďakujem za spríjemnenie večera :). Držím palce! ;).

Ľudka30.10.2014
 

Ďakujem Klaudy, som rada, že sa Ti to páčilo. Nebola som ne tejto stránke už päť rokov, ale možno sa opäť pustím do písania.

Richard Miške20.11.2009
 

Pre mňa nevhodná už samotná anotácia zaváňajúca citovým vydieraním.

Tieto texty vnímam ako psychohygienu, vtedy majú svoje opodstatnenie /pre teba/. Otázne je, či ísť aj s takouto kožou na trh. Mne to nič nedalo, nič zaujímavé, obrazné, nič čo by mi dovolilo sa do textu ponoriť. Je to príliš kostrbaté a aj pokus o dobrý rým bol zabitý lacným gramatickým odpadom ako \"otázku/lásku\".

Ľudka23.11.2009
 

Milý Richard, tieto verše a ani anotácia nie sú žiadnym citovým vydieraním. Tak, ako som napísala v anotácii, to všetko vznikla v čase, keď som potrebovala svoje pocity hodiť na papier, aby sa mi uľavilo. Všetko je písané z vlastných skúseností a prepáč mi otvorenosť, myslím si, že je lepšie takto písať, než niečo iné vykonať, najmä keď vieš, že je to tvoja cesta, ako si pomôcť, keď bohužiaľ nemáš žiadnu únikovú cestu.Možno nerozumieš tomu, ako som to myslela a cítila, ale to je preto, že som o jednu generáciu od teba staršia. Nevravím, že mám talent na skladanie básni,ale pokiaľ si dobre pamätám, každý autor má právo písať o svojich pocitoch. Ja predsa nikoho tým neurážam a ani k ničomu nenavádzam. Ty si úspešný autor, si talentovaný. Prajem Ti mnoho zdaru a dúfam, že si ma pochopil.

Richard Miške23.11.2009
 

Ja nevravím, že si to neprežila. Ja som svoje básne tiež často prežil a tiež nie sú vždy pozitívne ladené.

Význam tvojich textov som podčiarkol s tým, že majú význam, ale hlavne pre teba, lebo mám s nich dojem psychohygieny, čo si mi aj potvrdila.

A samozrejme súhlasím, že: \"každý autor má právo písať o svojich pocitoch\". To som nikdy nikde nevyvracal, len keď človek publikuje, tak by mal rozoznávať, čo je vhodné aj pre nezainteresovaného čitateľa. Čo má aj literárnu hodnotu a čo má hodnotu len pre autora.

Ja som ti napísal svoj pohľad, pohľad čitateľa, čo ťa nepozná, ktorý je voči tebe nezaujatý, hodnotil som text, hodnotil som ho podla mojich schopností čo najprofesionálnejšie.

Tiež sa maj pekne.

Richard Miške23.11.2009
 

Mne to nedá, mám potrebu sa ti ešte vyjadriť, stále mi to vŕta v hlave. Tvoje reakcia, že to nie je citové vydieranie. To že sa niečo reálne stalo podľa mňa nehovorí nič o tom, že to nie je citové vydieranie. Je pravda, že ty si to asi nepísala s tým zámerom, niekoho vopred citovo nalomiť, ale to čitateľ nemusí vedieť a navyše jeho vnímanie to už spätne neovplyvní. Môj názor je taký, že k daným pocitom z anotácie má prísť čitateľ sám bez toho, aby si mu dávala barličku v anotácii.

Uvediem príklad podľa mňa nevhodného, svojim princípom podobného citového vydierania.

Autor/ka napíše do anotácie: \"Túto báseň som napísala, keď mi mamina umrela na rakovinu a ja som mala len 14 rokov.\"

K takému textu sa jednoducho len trocha citlivejšiemu človeku vyjadruje veľmi ťažko keď sú v ňom chyby. A tým pádom autor/ka nedostane plnohodnotné vyjadrenie k textu, akurát pár komentárov typu: \"to ma naozaj mrzí\".

Snáď ma chápeš, kam tým mierim a neberieš to vo zlom.

Ľudka24.11.2009
 

Richard, nič z toho, čo si napísal neberiem v zlom. Beriem na vedomie všetky Tvoje pripomienky, nakoľko ja som len občasný tvorca básní, ako som to napísala vo profile. Teší ma, že sa aspoň niekto vyjadril k týmto veršom. Ty si úspešný autor, preto ja nemôžem sa na tvoje vyjadrenia hnevať. Pre mňa je to hobby ku ktorému som sa vrátila bohužiaľ po dvadsiatich rokoch a na dôvažok v zlých chvíľach.
Ďakujem.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Ľudka B.

O mne

Som len osôbka, čo rada občas hodí nejaké veršíky na papier.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: