IKARIKAR http://www.ikar.sk

BáSNENIE Celkový počet komentárov: 0
 

     Hoci sme sa Petrom Jílekom dohodli, že predvianočné vyhodnotenie mini-súťaže o najlepší vitalistický text (poviedku i báseň), budeme ladiť veľmi príjemne a neútočne, nedá mi nespomenúť jeden fakt. Vraciam sa k tejto téme, len preto, že viacerí z účastníkov boli sklamaní práve z faktu, že nebola ocenená žiadna báseň. A preto by som rada okrem neinvenčných tém spomenula jeden fakt.
 

     A to je problém, ktorý sa volá gramatický rým. Definícia znie – je tvorený slovami toho istého slovného druhu v tom istom gramatickom tvare. Ono, nie je to problém v pravom zmysle, samozrejme, dajú sa vymyslieť i dobré, nečakané spojenia slov, ktoré sa pohrajú s predstavivosťou čitateľa a ukážu autorov talent. Keď sa však začítate do básne, ktorej verše sa končia slovami ako kráska-láska, let-svet-kvet a podobnými, myslím, že väčšina z nás nemá veľký záujem pokračovať v čítaní.

     A na tomto mieste sa nedá nespomenúť najväčšiu zo všetkých inšpirácií – lásku. Áno, aj tento večný cit, o ktorom bolo takmer všetko napísané, sa dá tematizovať veľmi originálne.
     Na inšpiráciu a to pre oba prípady (tému lásky i využitie gramatického rýmu) uvádzam báseň švédskeho básnika Gunnara Ekelöfa:

Zobuď ma aby som spal v tebe
zobuď moje svety k sebe,
zapáľ moje mŕtve hviezdy bližšie k sebe.
Odsnívaj si ma k sebe z môjho sveta
domov do domova plameňov,
poroď ma, ži ma, usmrť ma bližšie k sebe.
Som bližší sebe v tebe,
bližší ohnisku pôrodu,
vezmi ma vrúcnejšie, vezmi ma bližšie k sebe.Komentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: