IKARIKAR http://www.ikar.sk

Básnik Marián Grupač hodnotí poéziu Annamárie Hulinovej Celkový počet komentárov: 5
 

Hodnotí: Spisovateľ Marián Grupač
Hodnotené dielo: Poézia Annamárie Hulinovej

 

Zamilovaná žena v noci...
(Merlot, chili čokoláda a vanilková cigara...)


K čítaniu básní Annamárie Hulinovej som si pustil nu jazzový projekt Barflies, a spočiatku sa mi zdalo, že to asi nebol šťastný výber. Ale po chvíli do seba všetko zapadlo ako tie správne dieliky Lega...
Priznám sa, že čítať básne mladých začínajúcich autorov ma, nie raz, roztrpčuje a unavuje. Hovorím teraz o veršoch, ktoré sú nekonečne nudné, snažia sa mentorovať, odhaľovať „veľké“ pravdy a posolstvá,  sú uplakané z nešťastnej lásky, alebo sú plné slov, slov, slov... Možno som už profesionálne zdeformovaný. Čítam takéto básne často, keďže to vyplýva z mojej pozície redaktora v dvoch literárnych časopisoch. Inak som, ako čitateľ poézie, dosť konzervatívny. Neznamená to, že by som bol akokoľvek prudérny, staromódny, či staromilský, akurát sa len rád vraciam k svojim obľúbeným autorom. Toto uvádzam len ako „intro“...

 

Zmes merlotu a chili čokolády

Verše Annamárie Hulinovej ma však na prvý „počit“ potešili a ovlažili. Môžem úprimne napísať, že čítať jej básne bolo pre mňa, po dlhom čase, potešením, a taktiež malým dobrodružstvom.
Hulinovej poetika je číro „ženská“, ak také niečo vôbec existuje, no z výberu, ktorý sa dostal ku mne, je zrejmé, že autorka exponuje svoj výraz do akéhosi „civilného zamatu“, ktorý (mne) chutí ako zmes tuhého merlotu s chilli čokoládou, ku ktorému si zapálite tenkú vanilkovú cigaru... Väčšina motívov prebieha, či pretečie, v básňach v noci („V noci ma zobudila predstava/ že spím uprostred diaľnice“.... „Uprostred noci/ myslím na minulosť“... „Keď nemôžem zaspať/ myslím na lepkavé oblaky“..., ten istý nádych/ na ktorý som čakala celú noc“... „Júlia prišla v noci spievať Rómeovi pod balkón“...). Neviem, či to bol Hulinovej zámer, vybrať práve tieto básne so spoločným motívom noci, alebo len náhoda, mne však tento pozdný výber vcelku učaroval. 
Autorka je priama, často epická, jej básne nesú v sebe (často nie iba jeden) príbeh. Prehovára rázne, no zároveň svoje postrehy kontúruje niečim esteticky vábnym, mäkkým, svojským. Nevyhýba sa (seba)irónii, a čo je pre mňa veľmi dôležité - dokáže byť aj vtipná („Bolo tam strašidelné ticho.../ len Júlia spievala/ pod balkónom Rómea// A Rómeo si pokojne spal// Spal si na ušiach...“).
Ak možno, oblasti v písania poézie, označiť talentom schopnosť písať o každodennostiach zaujímavo, pútavo, vtipne, roztopašne, a zároveň energicky a presne, a pritom nenudiť, tak Hulinová je dnes v mladej slovenskej poézii určite veľkým talentom. Pre mňa určite.
Páčili sa mi jej nenápadné, zato silné, priam surrealistické, dalíovské metafory („Snívalo sa mi o čiernych mravcoch/ o bielej stene/ o prievane v izbe“), alebo variácie starého ferlinghettiovského motívu („Svet je niekedy veľmi útulné miesto“), potešili ma jej „hrudné variácie“ („V hrudi mi hrá more/ ako sladká šumienka“.... „V hrudi sa mi pomaly rozlieva teplé mlieko“...), a taktiež som sa nesmierne zaradoval, že niekto konečne dokáže, tak sprofanovanú, tému nešťastnej lásky vyjadriť nepateticky, s nadhľadom, iróniou a ľahkým vtipom („Zamilované ženy sú už také“// Myslia si/ že čo sa stane raz/ stane sa aj druhý krát“...).

 

Kulminované verše

Na niektorých miestach jej istota a ľahkosť (podľa mňa) trochu zaškrípala, ale to je prirodzené. Absolútna, ideálna báseň, by bola asi nudná. No i tak by som sa, na jej mieste, vyhol napríklad sporadickému „mudrovaniu“ („Život totiž neplní prvoplánové želania“...), či obmedzil kulminovanie niektorých veršov, ktoré, svojou zbytočnou verbalizáciou, a funkčnou ambivalentnosťou, dokážu pokaziť, inak veľmi podarenú báseň... („niečo sa stalo/ dávno/ stalo sa/ a niečo sa zas nestalo/ a teraz je už neskoro/ aby sa stalo niečo/ čo sa nemôže stať“...). 

Annamária píše dobré básne. Veľmi rád, a vďačne, si prečítam z jej tvorby aj viac. Som presvedčený, že to opäť bude stáť za to. 

Barflies hrajú ďalej, a spolu s chuťou zaujímavej poézie, je to pre mňa dnes v noci veľká „mňamka“!

 

Marián Grupač
Október 2016Komentáre

ľudo herman31.10.2016
 

:-))

salamanderV20.10.2016
 

skúšam čo všetko si môžem dovoliť, hodiť za hlavu

Alia S.18.10.2016
 

Áno.

Amadeo17.10.2016
 

Blahoželám a teším sa s tebou Annamária.

Mária Blšáková17.10.2016
 

Krásne hodnotenie. Gratulujem Annemárii.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: