IKARIKAR http://www.ikar.sk

Básnik Marián Grupač hodnotí poéziu Miriam Mikulkovej Celkový počet komentárov: 25
 

Hodnotí: Spisovateľ Marián Grupač

Hodnotené dielo: Poézia Miriam Mikulkovej

 

Farebné, pohyblivé, intenzívne!

Súbor básní, ktoré som si mal možnosť (a príležitosť) prečítať, a ktorých autorkou je Miriam Mikulková, podľa mňa, možno s pokojným vedomím a bez pátosu nazvať hotovou poéziou!

Už dávno som sa nestretol u začínajúceho autora s takou výdatnou dávkou zužitkovaného talentu. Je evidentné, že autorka má vycizelovanú vlastnú „polohu“ pri tvorbe poetických momentiek a dalo by sa povedať, že jej básne sú zrelé, šťavnaté, vybrúsené a čítajú sa „jedna báseň“!...

Čudujem sa úprimne, že Miriam Mikulková ešte doposiaľ knižne nedebutovala.

Básňam dominujú sugestívne obrazy, ktoré však nepôsobia agresívne, a už vôbec nie lacno exponovane, či nebodaj insitne. Naopak! V niektorých momentoch sú na tom najsprávnejšom mieste, v tej najideálnejšej podobe – akoby boli matematicky vypočítané, či (nedajbože!) počítačovo vygenerované...

Textom Miriam Mikulkovej, okrem stručných (hutných) a presných opisov rozličných dramatických výjavov dominujú ešte farby a zvuky, ktoré spolu s raz tušeným, inokedy celkom transparentným a energickým pohybom, uvádzajú básne do skvelej podoby básne, ktorá nenudí, ale zaujme, naladí, skrátka vyvolá emócie.

Páči sa mi Mikulkovej „stratégia“, kde zvykne v poslednom verši, či dvojverší, vypointovať báseň do novej, alebo často nečakanej, prekvapivej a iskrivej výpovede. Jej básne neocenia pasívni čitatelia, či vyznávači tradičných postupov a väzieb v básnení, ale mne sa páči práve takáto poézia!

Autorka neplytvá slovami, jej básne sú (rozsahom) skromné, no o to viac je cenný „materiál“, ktorým text buduje a ten veru zatiaľ stojí na pevných základoch.

V úvodnej básní Nirvána ma zaujal obraz bielych slonov, ktorý vo mne asocioval jednu slávnu Hemingwayovu poviedku. V básni Bez strachu som zase vytušil, či pocítil akúsi plachú pokoru, ktorá sa mi pre básnika príliš „nehodí“, ale báseň pôsobí aj vďaka spomínanej pokore väčšmi jemnejšie a nežnejšie, čo bol možno autorkin zámer...

V básní Vlčí mak som si všimol sympatickú slovohru „Aj mňa si vysial celú/ nič ti neostane.“, ktorá pôsobí zaujímavo, no domnievam sa, že potenciál autorky je sústredený úplne inde, a hranie so slovíčkami by som na jej mieste obmedzil na minimum. Ale to je len môj názor...

Taktiež ma pri (príjemnom) čítaní niekedy vyrušovali zbytočné, komplikované  jazykové „zlepence“ („A neuverím v perovitosť listov,/ prestúpenie mliečnicami“... „Možno raz zcelistvím.“...), či  nie celkom vydarené figúry, ktoré pripomínali klišé, napríklad: „Smädné/ ako popraskané pery“...

Celkovo však úprimne vyjadrujem k týmto básňam svoj obdiv. Veľmi dobré básne. Gratulujem a držím palce.

 

Marián Grupač, október 2014

 

 Komentáre

Jájto Nebolo Omne ;-)20.10.2014
 

Ďakujem

ospravedlňujem sa Miriam20.10.2014
 

prepáč, vidím, že tu sa smie len niektorým servírovať pravda do očí a len niektorí na to majú právo: boli tu skôr

:-D

Miriam Mikulková20.10.2014
 

Komentáre na MT by mali inú úroveň keby tu neboli dovolené nicky a každý by vystupoval pod vlastným menom. Dobre by ste ste si rozmysleli, čo, komu a akým spôsobom napíšete. Neviem pochopiť, aký zmysel majú tieto žabomyšie vojny.

Alia S.18.10.2014
 

Mirka, potešilo ma toto hodnotenie.
Si príkladom, ako sa zo škaredého káčatka zakrátko stala pôvabná labuť. Rýchlo si pochopila, ako som ti kedysi napísala, o čom asi poézia je. Máš pre ňu cit, asi preto sú tvoje riadky plné citu a pocitov. Síce sa mi po čase zdalo, že si ustrnula v rovnakej póze, asi som ťa chcela nájsť v mierne inej pozícii, mierne odkloniacej sa od výrazov, ktoré sa ti v básňach miestami opakovali a trošku unavovali, ale vždy som sa k tebe vracala a takmer nič ma nerušilo.
Fajn, teším sa spolu s tebou, myslím, že by si mala vyjsť knižne, naozaj ti \"vydaj\" želám.
:)

Miriam Mikulková19.10.2014
 

Ahoj Ali,
veľmi rada tu vidím Tvoje meno. Vieš, súhlasím so všetkým čo si napísala. Prišla som sem asi niekedy vo februári, preto, že som chcela poznať názor ľudí, ktorí sa poézii rozumejú. Tým, že píšem len nejaké tri roky potrebovala som poradiť a usmerniť konštruktívnou kritikou. A potom prišla. Ostrejšia a tvdšia ako som si predstavovala, boľavá podaním, ale snažila som sa spracovať a brať to tak, že ak mi niekto zanechal komentár, asi vedel prečo.
Čo sa týka témy a toho točenia v bludnom kruhu...sama si to uvedomujem, ale zatiaľ neovplyvním. Sú emócie, ktoré sa derú von a ja len otváram ventil. Verím, že časom budú aj iné témy.

Miriam Mikulková19.10.2014
 

Tebe ďakujem za všetky rady, rovnako aj Gregovi, veľa ste mi pomohli a som Vám za to vďačná. Spomeniem aj Cat, ona mi rovnako dala veľa cenných rád. Stále ma ale čaká veľa práce, tých básní, ktoré sú lepšie, je zatiaľ málo. Tak sa budem snažiť rovnako ako doteraz, viac čítať a menej písať. :)
Čo bude ukáže čas, už som to raz kdesi písala, vždy stojím nohami pevne na zemi, o to krajšie sú potom niektoré prekvapenia.:)

Alia S.19.10.2014
 

Snaž sa, naštartovala si sľubne, pracuj. :)

Anett17.10.2014
 

Miriamka, z celého srdca Ti blahoželám a prajem, aby tvoja prvotina uzrela svetlo sveta čo najskôr.

Miriam Mikulková18.10.2014
 

Ďakujem pekne Anett. :)

Kristína Ja16.10.2014
 

Ahoj Mirka,
veľmi sa teším, spolu s Tebou, kladnému hodnoteniu Mariána Grupača, ktorý, myslím si, sa poézii rozumie. Hovorím to nie preto, že mi uverejnil dve básničky
v DOTYKOCH.
Od začiatku môjho pôsobenia na MT mi bola
Tvoja tvorba sympatická a blízka.
Želám veľa úspechov a zdaru, aby si to dotiahla k debutu. Verím, pokiaľ budem ešte na MT, sa o prezentácii Tvojej knihy
v predstihu dozviem, inak som i na Faceboku, len zadáš moje meno. Síce tam veľmi nechodím. Mrzelo by ma veľmi, ak by
som v tomto smere niečo zmeškala. Kristína

Miriam Mikulková16.10.2014
 

Ďakujem Kristínka,
neviem čo bude, ani či si môžem dovoliť niečo očakávať.
Budem rada, ak budeš tu a budeš pridávať svoju tvorbu.
Ten pocit, že som nesklamala ľudí, ktorým sa moje básne páčia a celý čas ma podporovali je nádherný. :)

Jurgen Smatanovský14.10.2014
 

Paráda. Tak toto sa čítalo takmer tak dobre, ako Tvoja poézia. Gratulujem Miriam.

Miriam Mikulková14.10.2014
 

Ďakujem Jurgen. :)

Lilly14.10.2014
 

Zdravím Ťa, Miriam.
Chodievam sem len kvôli Tvojim básňam, plným nehy, ľudskosti a pokory, ktorú z nich cítim. :-)
Blahoželám ku krásnemu hodnoteniu, ktoré si si právom zaslúžila. Nie si tu dlho, a predsa si prešla kus cesty. Teším sa s Tebou.

Miriam Mikulková14.10.2014
 

Ahoj Lilly,
je ťažké reagovať na takéto pozitívne komentáre a vlastne ani neviem čo iné napísať...ďakujem krásne. :)

Marta Bielska13.10.2014
 

Miriam, blahoželám Ti k skvelému hodnoteniu. Verila som, že máš na to, aby odborník nazval Tvoju tvorbu \"hotovou poéziou\". Dúfam, že priaznivá bude aj reakcia vydavateľstva. Držím Ti palce!

Miriam Mikulková14.10.2014
 

Ďakujem Marti aj Tebe. :)

Miriam Mikulková13.10.2014
 

Keď mi pán Tkačenko písal, naozaj som zvažovala. Mala som veľký rešpekt pred týmto hodnotením. Potom som si však povedala, že ak mám odvahu vkladať na verejný portál, musím ju nájsť aj na čítanie kritiky. Naozaj som nečakala pozitívne hodnotenie. Možno preto, že sa mi ušlo aj dosť kritickejších komentárov. Ale viem, že práve tie mi otvorili oči a ukázali v čom spočíva čaro poézie.

Veľmi pekne ďakujem pánovi Grupačovi za hodnotenie a zároveň aj povzbudenie. Stále mám pocit, že iba snívam...
Rovnako ďakujem pánovi Tkačenkovi, Ikaru za tento projekt a v neposlednom rade všetkým Vám, ktorí ste ma podporovali a podporujete a nachádzate v mojich básňach niečo pekné. :)))

Miriam Mikulková13.10.2014
 

Ďakujem Miňo, Majka, Amadeo a aj Tebe Saly. :)

Milan Hajaš13.10.2014
 

Mirka,
máš to, čo si zaslúžiš a čo Ti právom patrí. Vždy som si bol istý, že tvoje básne raz budú ocenené. Veľmi sa teším z tvojho výborného ocenenia, už len čakám na tvoju knihu... :) Len tak ďalej :)

Milan Hajaš13.10.2014
 

hodnotenia* :) prepáč :)

Mária Blšáková13.10.2014
 

A máš to Miriam :)
Srdečne gratulujem k najlepšiemu hodnoteniu, aké som tu za posledný rok čítala. Je zaslúžené. Po slovách: \"Ćudujem sa úprimne, že Miriam Mikulová ešte doposiaľ knižne nedenutovala...\" by určite každý autor prinajmenšom tancoval odzemok. Jasné, za predpokladu, že by v tej vete bolo jeho meno :) Dúfam, že teraz bude nasledovať ponuka z vydavateľstva. Teším sa s tebou.:)

Amadeo13.10.2014
 

Miriam, tvoja usilovnosť priniesla chutné ovocie, blahoželám k naozaj skvelej kritike a teším sa na tvoju prvotinu, ktorú si určite kúpim.

ty iča si sa ale predbehla13.10.2014
 

Mifiam chcel by som ti z celého srdca zablahoželať

všetko zlé sa na drobné odtrávy ;-)13.10.2014
 

Ahá tak ja najprv musím zhodnotiť poéziub Martinka Klingáča.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: