IKARIKAR http://www.ikar.sk

Biosféra (Jakub A. Petrov)3.2.2014
 

3
 počet hodnotení: 3
prečítané 116, Komentáre 14

 
Biosféra - Prológ
     Kráčam v dlhej chodbe, v ktorej som cítil vôňu rašeliny a čerstvo pokosenej trávy. Tento tunel nebol nijak murovaný, len ho rýchlo vykopali a v prípade núdze ho opäť zastavajú. Doteraz presne neviem kam idem.
 
     Je to tu samý prach a pleseň. Zo stropu visia korienky rastlín rastúcich nad povrchom. Taktiež sa na ňom zráža vlhkosť a mení sa na kvapky vody, ktoré ticho padajú všade navôkol. Vytvárajú upokojujúcu melódiu. Nie som si istý, ako hlboko pod zemou som. Mojím odhadom to je pr...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

DARK5.2.2014
 

Jakub, v prológu nachádzam množstvo nezrovnalostí, nepravdepodobností:

Hrdina kráča chodbou, nevie kam, nevie prečo. Neviem si predstaviť, že sa ktokoľvek bezcieľne vyberie a nájde tunel, tak doň vojde. Prečo sa nevráti? Hrdina literárneho diela musí mať dôvod pre svoje konanie. Aj informácie musia byť dôveryhodné, nie že „niekto“ narýchlo vyhĺbi „nejaký“ tunel a „niekto“ sa doň vyberie netušiac kam.

Nevie, kam ide, ale napriek tomu má o tuneli podstatné informácie: len ho rýchlo vykopali - ani tomu sa nedá uveriť, že desiatky (stovky) metrov dlhej chodby (+ šachtu vedúcu do ďalších priestorov) vysokej aspoň na výšku dospelého, niekto vykopal narýchlo - a opäť zastavajú. Takže bol pri jeho razení, prípadne sa o ňom dozvedel isto viac a predpokladám, že aj to, kam vedie.

Je to tu samý prach a pleseň – kde, na čom je prach usadený vo vlhkom tuneli, keď v ňom okrem tých vlhkých stien zo zeminy a vlhkého ovzdušia plného pary nič nie je?

Zo stropu visia korienky rastlín – odhaduje, že sa nachádza desať až pätnásť metrov pod zemou. V takej hĺbke už korienky nadzemných rastlín vidieť nemôže. Môže byť teda nanajvýš niekoľko desiatok centimetrov, ale to zas by sa dlhý tunel bez spevnenia tak nízko pod povrchom zrútil. Vlastne bez spevnenia sa asi zrúti i tak.

Kvapky sa na čom zrážajú, keď tunel nie je murovaný? Na zemine či rašeline sa nevyzrážajú, len na pevnom podklade. Skôr sa do nej vstrebávajú a stekajú nadol. Možno v najvyššom bode klenby sa objavia a kvapnú, inak nemôžu. Akú melódiu vytvárajú kvapkajúce kvapky?

Tabuľka – na čom je pripevnená, keď navôkol je len navlhnutá zemina?

Zopakujme si dôležité fakty o tuneli: nemurovaný, nespevnený, navlhnutá zemina, neustále kvapkajúce kvapky, vodná para – takže asi nekráča, ale sa brodí poriadnym bahnom. Prípadne vodou - v tom prípade by kvapky mohli vytvárať melódiu, kvapkali by do nej. Takže prvá informácie nemôže byť: kráča. Lebo sa brodí.

Nikde nie je zmienka o svetelnom zdroji – ak sa tunelom posúva a nenaráža do stien, tak v ňom isto musí byť. Ak nie je, zapaľovač drží zažatý v ruke stále.

Spoza viet na mňa neustále vyskakuje množstvo otázok. Začal si veľmi zle a dezinformuješ, Jakub. Písal si bez zamýšľania sa nad súvislosťami, fyzikálnymi zákonmi a pod. Možno to bude sci-fi či fantasy, ale aj tie sa riadia zákonitosťami a logikou.

Gramatika aj pravopis sú slušné, až na pár drobností:
Kráčam v dlhej chodbe = kráčam dlhou chodbou
Tento tunel nebol nijak murovaný – divne zoštylizovaná veta.

Nechcem ťa odradiť, ale zbabraný začiatok nedáva istotu kvalitného pokračovania. Skús inak.

Jakub5.2.2014
 

Ahoj. Ďakujem a cením si tvoju spätnú väzbu. Je naozaj konštruktívna a vecná, hoc ma to mrzí. Každopádne mi každou pripomienkou pomáhaš, aby som bol lepší. :)

Len sa mi podsúva do éteru jedna otázka. Text mám zmzať/ prerobiť/ ponechať? :/

DARK5.2.2014
 

Nie je za čo.
Ak považuješ môj komentár za konštruktívny a uznal si, že prológ je jeden veľký kotrmelec s množstvom absurdít, tak rozhodne prerobiť.
Ponechať znamená zlý začiatok a klamanie aj samého seba, zmazať nič nerieši. Chceš písať, píš, ale vyvaruj sa všetkého, na čo som ťa upozornila priamo i nepriamo.

Eksko5.2.2014
 

Čítal som pár tvojich komentárov Dark a všimol som si, že hoci spravidla nie sú príliš lichotivé, vždy sú konštruktívne. Dúfam, že sa Jakub naozaj nedá odradiť.

DARK5.2.2014
 

S vďakou prijímam uznanie, že píšem konštruktívne, a teda plodonosne.

Nedokážem \"preletieť\" hociaký nezmysel a napísať: zaujímavé, pútavé, bezchybné, klobúk dolu, klobúk hore, úžasné, krásne, vynikajúce, dokonalé...!
Nerozumiem zároveň, či také veľké percento číta s nepochopením alebo píše búrlivé komentáre iba zo zištných dôvodov.
Viem, že moje odozvy nevyznievajú lichotivo, keďže vypichujú omyly a poukazujú na defekty, ale utešujem sa, že bystrému pomôžu viac ako mŕtve ferenetické potlesky.

DARK8.2.2014
 

... frenetické, samozrejme, prvé E mi do slova doslova skočilo omylom:)

Alexandra Hentz5.2.2014
 

Zaujímavé...
Ťažko mi je hodnotiť, keďže si zatiaľ pridal len prológ. Uvidíme ďalej :)
Akurát musím povedať, že sa mi páčil ten opis krásnej (a zdravej) prírody a vzápätí to hl. postava \"pokazila\" cigaretou :D
Nech ti to píše, ešte sa zastavím :))

Tibor 4.2.2014
 

Veľmi zaujímavý prológ, teším sa na pokračovanie. Je to sci-fi alebo sa mýlim?

Jakub4.2.2014
 

Jéj! Nevieš si predstaviť ako si ma potešila! :) Možno by som si to priznal aj sám, ale neviem kto je Wells. :/

Kristína Ježovičová4.2.2014
 

Wells bol pokladaný za jedného zo zakladateľov scifi. Napísal napr. Stroj času, Ostrov dr. Moreaua, Neviditeľný... aj filmári od neho čerpali. PS: Budem ťa sledovať. Priznám sa i preto, lebo mi je sympatický tvoj profil. Ale... nedá sa nereagovať. Občas si voľajakú neresť dopraješ, napríklad čokoládu? :)

Jakub4.2.2014
 

Oh áno, čokoláda áno. Ale naozaj len občas. Naozaj... :D Ale to ja neradím do nerestí. :D

Kristína Ježovičová4.2.2014
 

Nejako príliš veľa naozaj. A ten úsmevček na dva prsty k tomu. Zrejme si jeden z tých drzých konzumentov čokolády :D Teším sa na ďalšie písmená z Tvojho dielka.

Kristína Ježovičová4.2.2014
 

Ahoj, kedy dáš pokračovanie? Veľmi pútavý prológ. Aspoň pre mňa. Tvoj štýl písania mi pripomína Wellsa.

Ema4.2.2014
 

Veľmi sa mi to páčilo! Klobúk dolu!

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Jakub A. Petrov

O mne

Som mladý muž, ktorý radšej píše príbehy namiesto toho, aby sa venoval pitiu alebo iným nerestiam. Vyhral som niekoľko literárnych súťaží. Doposiaľ som sa však inak nemal možnosť prejaviť, a preto som sa zaregistroval na portál mamtalent.sk . Dúfam, že sa vám moja tvorba bude páčiť!

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: