IKARIKAR http://www.ikar.sk

Blackwall - Kapitola 1. (Matej Zatko)8.11.2016
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 101, Komentáre 1

 
Blackwall - Kapitola 1.
10 rokov je naozaj dlhá doba. Ani nie tak pre človeka, ako pre mesto. Čo sa stane s bežným mestom, povedzme na rovinke, za 10 rokov? Rozrastie sa, zodvihne sa do výšky, pohltí malé dedinky, ktoré mu kľačali pri nohách. Pojme viac obyvateľov, vytvorí viac pracovných miest, vymení starostu. A čo ten starosta? Postaví park, cintorín, zbúra staré domy, zníži nezamestnanosť, postaví zábavný park, zatvorí staré továrne, postaví nové, na miesta riaditeľov dosadí svojich ľudí. Pomaly si upevní moc. Ale to je mesto na rovinke. Čo sa za 10 rokov stane s mestom, ktoré sa nemôže rozrastať do strán, má 5 podlaží, z ktorých každé má výšku štyroch poschodí? Vymení sa vedenie, to je jasné. Zatvoria sa staré továrne. Lenže kde postaviť nové? Do výšky sa mesto ťahať už nemôže, do podzemia tiež nie, nedalo by sa kopať. A tak sa tí bohatší stanú ešte bohatšími, presťahujú sa ešte vyššie, ďalej od spodiny. A tí chudobní? No, veď môžete hádať...
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Moje nohy b...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.8.11.2016
 

Začiatok 1. kapitoly je ako prednáška – úvahy, vysvetlenia, rečnícke otázky. A hlúposti, neodpustím si, lebo sú.
Starosta cintorín nepostaví, skôr odkúpi priestor, prípadne z vlastných zdrojov prepustí na pochovávanie, cintorín nie je budova, aby sa staval.
A už vôbec nezatvorí továrne, takú moc nemá, podniky môžu zrušiť len ich vlastníci, prípadne iným spôsobom, ale starosta nemôže len tak nič po nič, z vlastného rozhodnutia, zatvoriť podnik, dosadiť svojich ľudí, znížiť nezamestnanosť - jedných prepustí, druhých príjme: v čom je zníženie? Kedy sa bude starať o obec, o to, o čo má, keď sa začne venovať tomu, čo si popísal? Potom to nie je starosta, ale zriaďovateľ a likvidátor podnikov. Ledaže by v tvojom fantasy svete mal všetko vymenované v popise práce, resp. zákon by mu umožňoval aj túto činnosť. A to je, uznáš, absurdné. Mimochodom, ak popisuješ mesto, tak nie starosta, ale primátor, starostovia sú najvyššie výkonné orgány obce (nie podniku) a predstavitelia obcí - ale zrejme tvoj svet ani toto nerešpektuje a vytvoril iné pravidlá ako obvyklé, ktoré sa v bežnom ponímaní za pojmami skrývajú.
Vidno, že nemáš žiadne skúsenosti. Preto si aspoň preveruj skôr, ako niečo napíšeš.

Mesto má päť podlaží (podlažie je spodná časť budovy, tá, ktorá leží na zemi a nie je poschodím) a to má päť poschodí. Ďalšia hlúposť.

„Vymení sa vedenie, to je jasné“? Vedenie elektrického prúdu či aké máš na mysli?

Číslovky sa vypisujú slovom.

Ešte len začiatok a už dielo vhodné na „zatvorenie“ a „výmenu“ autora.

Písanie v osobe „ich“ prináša jedno z úskalí, a síce opakovanie „som“. Máš ich v kapitole, ktorá má 190 viet, 169 kúskov.

Chlapík visí z rímsy, napriek tomu ho žena, fajčiaca v okne, nevidí. Existuje len jedno vysvetlenie: je nad ňou. Ako potom mohol vidieť, že zastrela závesy? Ako mohol prerúčkovať okolo jej okna? Kde je logika?
Pozeraj na dielo očami toho, kto ho rozpráva. V tvojom prípade ten, čo visí. Nie ty, ktorý sleduješ všetko zo všetkých strán, teda z diaľky a vidíš omnoho viac.

Ďalšie nelogické záležitosti:
Nachádza sa v činžiaku, keďže po prelezení na balkón skonštatuje, že v byte nik nie je. Napriek tomu vytiahne mapu domu. Akože celého obytného domu? A načo mu vôbec je, keď sa potrebuje rýchlo zorientovať v byte a ešte rýchlejšie nájsť, po čo prišiel, a nie začať strácať čas učením sa, kde čo je.
Takže stojí v byte, predpokladám, že nie niekoľko desiatok izbového, aby potreboval mapu. To rýchlejšie ponazerá do miestností, ako si bude podľa mapy zisťovať, kde je aká izba. A po ďalšie: ak riskoval život a liezol doň, musel, teda mal by, si zistiť, že v byte nik nie je a nie až vtedy, keď prelezie na balkón a až vtedy začne zisťovať postavenie miestností.

Nerozumiem, načo neustále kontroluje každý kút. Ide lúpiť, opakujem, teda čím skôr vziať a zdrhať! Najskôr skontroluje „každý kút domu“, potom otvorí spálňu a nájde spiaceho chlapa. Takže neskontroloval každý kút.

„Mal som šťastie, že tu bolo -v š e t k o- z kameňa, drevo by ma vrzgotom prezradilo“. Aha, začínam chápať – Flintstonovci 2. séria. Všetko z kameňa! Posteľ, revolver, dvere, kľučka, balenie liekov, denník, pero, pár mincí. Keď všetko, tak všetko, pomyslím si, keď opisuje „chlpatý“ koberec pod posteľou.
Chlap „zavŕzga“ (kamennou) posteľou, spustí ruku, zdvihne pero. Niečo ho zobudí a on len poležiačky spustí ruku a zdvihne pero. Jasnovidec!

A už len taký „detail“, lebo ďalej sa mi písať a poukazovať na nezmysly priveľmi nežiada: je deň či noc? Ak prvé, tak je divné, že chlap spí a že sa zlodej – hlavný hrdina - vybral lúpiť za bieleho dňa, keď ho môže uvidieť každý z náprotivného domu, z ulice, z bytovky... ak druhé, ako videl na mapu, zlatý lem stola, pero, denník, lieky... s takou určitosťou?

Vraj „správny zlodej nepoužije jeden vchod dvakrát“ – naozaj, prečo by vyšiel tadiaľ, kadiaľ vošiel a má cestu otvorenú a vyskúšanú, keď môže, lebo má čas, skúmať inú? Vskutku zaujímavé. Ani to by mi nikdy nenapadlo, aké postupy sú zaužívané medzi „správnymi“ zlodejmi.

Zisťujem, že je noc, ulice sú týždeň vopred plné policajtov - má to logiku, lebo o týždeň bude voľba nových Vedúcich, nahnať všetky hliadky do ulíc. Vedúcich čoho? Tých zatvorených starých tovární, čo fungovali maximálne desať rokov a nové nie je kde postaviť?

Prosím ťa, nekŕm čitateľa takými táraninami. A to, vraj, študuješ kriminológiu, vedu, súbor poznatkov o zločincoch, zločinnom správaní atď. No zbohom!

Na tomto pokračovať je hotová autorská samovražda, preto sa zastav hneď na začiatku, prečítaj viac detektívok a kriminálok, kriminalistických metód a skúseností, uč sa poriadne a zisti si viac o správaní kriminálnikov, priebehu zločinu a pod. a hlavne nezabúdaj na logiku, na súvislosti, detaily premysli vopred, ak sa písania nepustíš.
Lepšiu radu ti, vzhľadom na prečítané, neviem dať.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Matej Zatko

O mne

Ahojte, som 19-ročný študent kriminológie vo Walese, pôvodom som zo Slovenska, a baví ma písať rôzne druhy románov :)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: