IKARIKAR http://www.ikar.sk

BLANKA GONDOVÁ: Carpona v plameňoch
 

6,90 € (internetová cena)

5 € (pre registrovaných)
Prihlásiť / Registrovať a kúpiť za túto cenu


 

 

     Máloktorá autorka si trúfne debutovať historickým románom, ktorý sa opiera predovšetkým o fakty. Blanka Gondová sa rozhodla zužitkovať svoje znalosti z dejín Krupiny, ktorá patrí k najstarším mestám na Slovensku.

     Cez príbeh lásky Júlie a Michala sa čitatelia zoznamujú aj s výpadmi Juraja Rákociho, ničivými nájazdmi Turkov, no i so životom na Čabradskom hrade. Jeho krutý, despotický pán, gróf Balassa, sa pričiní o to, že Júliinu matku po obvinení z čarodejníctva upália na hranici. Netuší, že dievčatko, ktoré vychovávajú kováč Kohút so sestrou, je jeho vlastná krv...

 

     Blanka Gondová priznáva, že niekedy nestíhala dávať na papier svoje myšlienky a želala si ovládať rýchlopis. „Veľmi ma bavilo opisovať práve dobrodružné časti príbehu, kde hlavní hrdinovia niečo objavovali, zachraňovali svoje holé životy alebo bojovali. Tie ma strhávali do deja, až som mala občas pocit, že som sama tou hrdinkou.“ Do deja sa vžila natoľko, že si obľúbila aj najväčšieho záporáka s jeho diabolskými plánmi, ktorého v druhej polovici príbehu musela zabiť (tak trochu s ľútosťou). Mnohokrát opísala aj kruté scény, ktoré by osobne nikdy zažiť nechcela, ale boli nevyhnutné pre dokreslenie samotnej doby i charakteru postáv.

     No a samozrejme, ako sa patrí na správnu romancu – končí sa šťastne. „Aký by bol romantický príbeh bez šťastného konca? To by mi čitateľky neodpustili,“ usmieva sa Blanka Gondová.

 

Blanka Gondová

     „Napísať historický román bol odjakživa môj sen,“ spomína Blanka Gondová. „Túžila som napísať príbeh, ktorý by sa odohrával v mojom rodnom meste Krupina a rodnom kraji Hont. Svoj sen som neustále odkladala kvôli náročnej škole a neskôr kvôli náročnej práci.“ Jedného dňa sa v nej niečo pohlo a začala písať príbeh, ktorý sa jej vynáral pred očami, akoby to bolo niečo živé a skutočné.

     Dnes je jej kniha na svete a historická romanca zo Slovenska si určite nájde množstvo čitateľov.
 


Návštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: