IKARIKAR http://www.ikar.sk

 Boží portál (Martin Kerek)7.11.2011
 

3
 počet hodnotení: 1
prečítané 641, Komentáre 5

 
Boží portál
 
 
 
 
Boží portál


 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Napísané: Martin Kerek
Rok: 2002 - 2003
 
Venované Ivane Harkabuzovej,
ktorá nikdy nestratila svoje srdce.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

1.
Chester Graham
 
 
 

1.
   Christian bol spokojný, dokonca až nadmieru spokojný, aspoň tak sa pochválil svojmu otcovi, keď spolu nasadali do ich modrého fordu Galaxia. Áno bol spokojný pritakával si v duchu v momente keď míňali značku oddeľujúcu hranice Washingtonu a Rockville.
   Jeho otec si všimol ako nostalgicky hľadí cez okno a sleduje utekajúcu krajinu a západ slnka, pravú ruku zdvihol od riadiacej páky a potľapkal syna po pleci. Svorne si pritom priznal, že to bol skvelý nápad vyraziť v tento oslavný deň slobody do hlavného mesta a dopriať svojmu nasledovníkovi, to po čom najviac túži – knihy.
   Chr...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Maijro18.12.2011
 

Ak prihliadnem na vek, kedy si to písal, nie je to vôbec zlé. Úvod je ale dlhý, nudný, je tam veľa zbytočných opisov (ako aj v celom texte - opisuj iba to, čo je podstatné pre dej, je jedno akej farby má hl. postava sako alebo na aké číslo autobusu nastúpi, ak to nie je dôležité pre príbeh). Záver prvej kapitoly je navyše, pretože hneď v úvode prezrádzaš, o čom bude tvoj príbeh. Snaž sa podstatné veci dávkovať postupne po častiach, aby bol čitateľ stále v napätí.
V gramatike musíš popracovať hlavne na i/y a štylistike textu. Stavba viet si tiež zaslúži pozornosť. Často sa ti opakujú slová (hlavne mená... skús pre jednu osobu vytvoriť viac pomenovaní - meno, hodnosť, prezývka, povolanie...).
Dávaj si pozor na teoretické vedomosti a opisy. V jednej pasáži píšeš, ako útočník zaútočil drevenými šípmi so zastrúhanými koncami a o dve vety ďalej sú to už šípy s hrotmi. To isté platí pre odlišnosti medzi Európou a Amerikou (máš tám pár nezrovnalostí).
Nezmyseľne striedaš 1. a 3. osobu. Text začínaš ako rozprávač a v polovici len tak prejdeš do pozície hl. postavy.
Skús písať na začiatok kratšie texty, v ktorých sa zameriaš na jeden dej. Ľahšie sa tak naučíš písať a nebudeš sa v texte strácať.

Martin18.12.2011
 

Super, dobré postrehy, ďakujem. Priznám sa, že vždy keď to čítam, tak to opravujem stále dokola a súhlasim s tebou, takže sa nato zameriam a pokúsim sa to napraviť.

KattyNka25.11.2011
 

Chcelo by to trošku sprehľadniť text. Zdá sa priveľmi nahustený, ale inak fajn príbeh. Uvidíme, čo ďalej prinesie. :-D

Martin14.12.2011
 

Ahoj Katka - aspon tak predpokladam :) dakujem za komentar, som rad ze si si vsimla toto dielo. Tiez som sa pozeral natvoje a celkom ti to ide :)...zaujala ma inac tvoja fotka. Vlastne ja som urobil podobnu fotku minuly rok..celkom vo veciach, kt. inym pridu obycajne, ja obcas vidim nieco viac, napr. to srdce. Nanestastie fb mam zablokovany, ale ak by si si chcela niekedy popisat, kludne sa ozvi na mathew110@azet.sk ..zaujala si ma, tak preto ta oslovujem takouto zvlastnou cestou :P Nech sa ti kazdopadne dari v pisani, je fajn ze ludi to bavi.

Martin7.11.2011
 

Prvým čitateľom sa chcem iba ospravedlniť za formátovanie. S ním sa v MT - jeho editori iba zoznamujem a časom to vylepším.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Martin Kerek

O mne

Rád čítam Stephana Kinga, Thomasa Harrisa, Eda McBaina. Píšem asi od desiatich rokov a priznávam, že amatérsky, preto každý podnet ako sa zdokonaliť a byť čitateľnejší rád využijem. Píšem - kombinujem - príbehy z oblasti fantázie, napätia, histórie a psychológie. Do MT vkládam svoj prvý román, ktorý som napísal asi keď som mal 17. Momentálne pracujem na ďalších dvoch, ktoré dúfam, že budú vyspelejšie a oslovia väčšiu skupinu ľudí.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: