IKARIKAR http://www.ikar.sk

Bulharsko autom, cestovateľské zážitky (Peter Svátek)3.1.2011
 

3
 počet hodnotení: 3
prečítané 910, Komentáre 3

 

Príprava
Vybrať letovisko pre dvadsaťtri priateľov vo veku od 6 do 54 rokov, nebolo veru vôbec jednoduché. Absolvovali sme niekoľko stretnutí, kde sme sa väčšinou dohodli, že najbližšie sa dohodneme. Nakoniec sa to však podarilo a cieľová destinácia bola určená. Pri objednávaní zájazdu sa nás pýtali aká sme cestovná agentúra. Horúčkovité prípravy mohli započať. V deň odchodu bolo za sebou zoradených päť áut plne naložených batožinou a nedočkavými pasažiermi. Naša cesta sa začala. To čo sme na nej zažili sa Vám budem snažiť priblížiť v nasledujúcich riadkoch.

Maďarsko
Na cestu sme sa vypravili okolo desiatej doobeda a podľa prepočtov mala trvať približne dvadsať hodín. Slovensko-Maďarské hranice zívali prázdnotou. Po vstupe do šengenského priestoru sa colníci kamsi stratili. Na prechod cez krajinu sme zvolili cesty prvej triedy aby sme sa vyhli diaľnici.
Ľubo tvrdil, že aj tak pôjdeme rýchlo a nezdržíme sa pri Budapešti. Naša kolóna sa teda hnala po maďarskej rovine a ubiehali nám prvé kilometre cesty mimo Slovenska. Po čase...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Eva17.1.2011
 

Peter, celkom som sa tešila na dobrý cestopis, ale našla som len zápis o školskom výlete z triednej kroniky 5 triedy ZŠ. Nemá to žiadny spád, žiadne napätie. Po svete cestuje veľa ľudí! ak to má zaujať, musíš tomu dať šťavu. Netreba opisovať všetko dopodrobna, radšej sa sústreď na zaujímavé veci a daj tomu napätie. Aj keď som mala chuť prestať čítať už po úvode, prinútila som sa až po kečupovú večeru vrátane. Jediné dve zaujímavé situácie sa Ti nepodarilo vôbec presadiť. Za prvé, že Vás považovali toľkých za cestovnú kanceláriu - mohol by to byť celkom dobrý vtip, ak by nebol odbavený jednou vetou a bol patrične vygradovaný. No a potom príhoda s Petrom, ktorý chcel špeciálne upravené jedlo a nebol pochopený - čo tak pridať trochu irónie, sarkazmu? Všeobecne používaš príliš jednoduché vety a príliš veľa zaužívaných, otrepaných fráz a slovných spojení, vyberám len:
Horúčkovité prípravy mohli započať (navyše sa má písať začať, nie započať)
nedočkavými pasažiermi
Naša cesta sa začala
zívali prázdnotou
Strhla sa pravá nefalšovaná ... trma vrma

Okrem toho som našla nejaké ťažké gramatické hrúbky, pozor na to: píše sa
jazykovo vybavení, čašníkovi

Osobne si myslím, že cestopis asi nebude Tvoj štýl, pretože zatiaľ si ma nepresvedčil. Skús si nejaké prečítať, ale zostaň originálny a hlavne - daj tomu príbeh, šťavu, napätie, gradáciu, proste to čo tomu chýba!

Držím palce.

Peter17.1.2011
 

Ďakujem za reakciu, hrúbky som opravil, ak si ešte nájdete čas pozrite sa mi na časť Neradi.

Eva18.1.2011
 

Tak som si to teda nakoniec prečítala celé. Uznávam, že príhody sú to naozaj veselé a dalo by sa z nich ťažiť. Stále ale nemám pocit, že čítam niečo prípadne hodné publikácie. Premýšľala som, čo vo mne stále vytvára ten pocit, že sa jedná o zápis z kroniky - a už som na to prišla. Je to ako jedlo ktorému chýba korenie, varené mäso so zemiakmi bez omáčky. Vôbec neviem kto sa vlastne v skupine nachádza, žiadne vzťahy medzi Vami, ani prečo ste tam vlastne šli, kam vlastne konkrétne ste šli a čo ste od toho očakávali. Už to by malo byť v úvode. Je to len popis situácií, ale kde sú tí ľudia, čo tvoria tú veľkú skupinu? Ako keby neexistovali. Len zopár mien ktoré sa opakuje, policajt Peter, kamarát s 80 litrovou nádržou..., kde sú ostatní, kto sú, ako sa na to pozerajú, ako celá tá zmes ľudí interaguje? Chýbajú presne tieto ingrediencie, ktoré čitateľovi pomôžu vžiť sa do postáv a ich problémov, ako keby šiel celý čas s nimi. Ešte raz upozorňujem na gramatiku, problémom sú hlavne chýbajúce čiarky - prípadne na nesprávnych miestach a často sa opakujúca hrúbka - ý namiesto í. (Prídavné meno nominatívu mužského rodu množného čísla sa vždy končí na í - ostatní, prekvapení, naozajstní.)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Peter Svátek

Foto
O mne

Rád čítam, skúšam písať. Keď píšem som v inom svete, málokedy na tejto planéte a v tomto čase.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: