IKARIKAR http://www.ikar.sk

Čakanie na rozhodnutie vydavateľstva býva ťažké! (25.1.2011) Celkový počet komentárov: 0
 

     „Veľmi si vážim ľudí so zmyslom pre kritické vnímanie seba samého. Ľudí, ktorí sú ochotní načúvať druhým, aj keď ide o rady,“ komentuje riaditeľka Valeria Malíková výber ďalšej, v poradí už 13.knihy v Edícii Mám talent. „Obdobie čakania na rozhodnutie vydavateľstva bolo ťažké,“ priznáva autorka, „ale vďaka práci som nemala veľa času príliš premýšľať ako to dopadne. No nestrácala som vieru v seba.“ Kto vie, možno si to tak trochu pričarovala...

 

     Trinástkou v Edícii Mám talent - veríme, že šťastnou – je historicko-dobrodružná romanca Carpona v plameňoch. Táto kniha je dôkazom, že ak si autor vezme rady k srdcu a zapracuje na svojom diele, dočká sa. Pred rokom bola Carpona v plameňoch hodnotená ako zaujímavé dielo, no s pridlhými opismi, nedotiahnuté motivické aspekty, málo rozvinutá súčasná línia ap..

 

     Dnes je všetko inak. „Autorka Blanka Gondová bola ochotná akceptovať výhrady a nedostatky, ochotne sa k svojmu prvému rukopisu vrátila a poctivo na ňom pracovala ďalej. A vyšlo to. Prepracovaný rukopis spĺňa atribúty knihy na vydanie,“ vysvetľuje V.Maliková. Carpona v plameňoch ponúka čitateľovi historickú romancu so všetkým, čo k nej patrí. Na pozadí skutočných historických okolností – pálenia čarodejníc na Slovensku a protihabsburských povstaní - rozvíja dramatický príbeh s gradáciou deja, plný uveriteľných postáv, dobrých aj zlých a samozrejme nechýba silný ľúbostný motív.

 

     „Napísať historický román bol odjakživa môj sen,“ spomína Blanka Gondová. „Túžila som napísať príbeh, ktorý by sa odohrával v mojom rodnom meste Krupina a rodnom kraji Hont. Svoj sen som neustále odkladala kvôli náročnej škole a neskôr kvôli náročnej práci.“ Jedného dňa sa v nej niečo pohlo a začala písať príbeh, ktorý sa jej vynáral pred očami, akoby to bolo niečo živé a skutočné.

 

     Rukopis prečítala aj produktová manažérka vydavateľstva Ikar Stanislava Psotná, ktorá si zaspomínala na svoje tínedžerské roky. „Plamene inkvizície, Gričská čarodejnica, Gordana na dvore kráľa Matiasa – to boli knihy, na ktorých som vyrastala. Carpona v plameňoch mi ich pripomenula a od tých 15-tich rokov, kedy som podobné príbehy doslova hltala, som nič podobné nečítala.“ Gondovej príbeh je podľa nej napínavý, pútavý, postavy aj historické udalosti sú popísané verne a uveriteľne. „Rozhodne poteší každú romantickú dušu, ako aj milovníkov historických románov,“ dodáva S.Psotná.


     Blanka Gondová priznáva, že niekedy nestíhala dávať na papier svoje myšlienky a želala si ovládať rýchlopis. „Veľmi ma bavilo opisovať práve dobrodružné časti príbehu, kde hlavní hrdinovia niečo objavovali, zachraňovali svoje holé životy alebo bojovali. Tie ma strhávali do deja, až som mala občas pocit, že som sama tou hrdinkou.“ Do deja sa vžila natoľko, že si obľúbila aj najväčšieho záporáka s jeho diabolskými plánmi, ktorého v druhej polovici príbehu musela zabiť (tak trochu s ľútosťou). Mnohokrát opísala aj kruté scény, ktoré by osobne nikdy zažiť nechcela, ale boli nevyhnutné pre dokreslenie samotnej doby i charakteru postáv.


     No a samozrejme, ako sa patrí na správnu romancu – končí sa šťastne. „Aký by bol romantický príbeh bez šťastného konca? To by mi čitateľky neodpustili,“ usmieva sa Blanka Gondová, ktorej kniha Carpona v plameňoch vyjde v druhej polovici tohto roka.
 Komentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: