IKARIKAR http://www.ikar.sk

 Carpona v plameňoch (Blanka Gondova)25.10.2009
 

Hodnotenie vydavateľstva:

Hodnotí: Valeria Malíková, riaditeľka vydavateľstva Ikar

Autorka zvolila čitateľsky veľmi zaujímavú historickú tému a obdobie vpádu Turkov na územie Uhorska, vlády inkvizície a honu na čarodejnice a do deja vťahuje skutočné historické ako aj vymyslené postavy. Zdá sa, že s dostatočnou znalosťou historických okolností. A práve v kontexte so snahou uviesť čitateľa aj do skutočných udalostí tohto obdobia pôsobí príbeh dvoch hlavných postáv rozprávkovo a neuveriteľne, rovnako ako vnútorné premeny Valentína Ballasa.

Úvod do opisovaného historického obdobia mi pripadá dlhý a nezaujímavý. Lepšie by bolo voliť uvedenie týchto faktov v kratšej forme na koniec knihy v poznámkovom aparáte.

Román je písaný v dvoch časových a dejových líniách. Fabula, ktorá sa v literatúre vyskytuje častejšie a je príťažlivá, pokiaľ je dynamicky a pútavo spracovaná. V tomto prípade mi však zmysel autorkinho zámeru uniká a príbehu chýbajú vnútorné príčinné väzby. Predpokladám však, že chýbajúci záver knihy (posudzovateľ mal k dispozícii 80 strán textu) túto medzeru vyplní a čitateľ sa dozvie, aké vzťahy spájajú postavy z dvoch časových línií.

Súčasná línia, zaujímavá, ale málo rozvinutá, mi z hľadiska obsahového pripadá zbytočná. Zakladá sa na snívaní dvoch hlavných postáv, čo pôsobí trochu prvoplánovo.

Napriek uvedeným výhradám (ktoré autor môže akceptovať a rozpracovať) odporúčam rukopis na ďalšie posúdenie.

2
 počet hodnotení: 132
prečítané 5673, Komentáre 42

 
Kapitola prvá, Krupina máj 2007
Slnko bolo vysoko nad obzorom, vzduch sa vlnil horúčavou, čo bolo nezvyčajné na toto ročné obdobie. Zvony na kostolnej veži práve odbíjali poludnie. Malé obchodíky v centre zatvárali na poludňajšiu pauzu. Fontána na hlavnom námestí spustila vodotrisk, a mierny vánok rozvieval kvapôčky vody na okolité záhony kvetov. Socha nahej ženy v jej strede, ohlodaná časom, pôsobila dojmom absolútnej pohody.
Sára sedela na neďalekej lavičke a dívala sa na sochu, ktorú si pamätala z detstva. V jednej chvíli ju napadlo, čo by sa stalo, keby tam namiesto sochy sedela skutočná nahá žena. Všimol by si ju niekto, alebo by ľudia okolo nevšímavo prechádzali pohrúžený do vlastných myšlienok?
Sára si uvedomila, že už roky sa tu nezastavila len tak, bez dôvodu. Pamätala si, že ako malé dievčatko sem často chodievala s rodičmi alebo so starou mamou, ktorá prišla na návštevu. Vždy utekala okolo záhonov rozkvitnutých ruží a ovoniavala všetky druhy, červené, žlté, ružové či biele, porovnávala ich sýtu vôňu a rozhodovala sa, ktorá z nich je najkrajšia, akoby to bolo to najdôležit...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Kevin1.7.2015
 

Netušil som veru na začiatku, že Čabraďský pán bude ako Čachtická pani.

Miro8.2.2012
 

Milá Blanka, je dobré, že ste siahli po téme historickej, po téme, ktorá je takpovediac regionálna, pretože pochádzam z kraja podsitnianskeho, ale ,musím to povedať, tému ste veľmi nezvládli. Ako to myslím. Román sa začína veľmi zaujímavo, doslova trilerovo. Opisujete tvrdý prístup grófa Balašu, ktorý sa zrazu zmení ako po švihnutí čarovným prútikom. od druhej polovice je román veľmi kúskovitý a priveľmi skáčete. Chýbajú vám prepojenia, rozobratia kokrétnych tém, napr. život na hrade Čabraď. do posledných kapitol som sa silil. Toto stanovisko má aj moja dobrá známa, ktorej som román odporučil. Z konca bola sklamaná. Keby ste z románu vytvorili, povedzme, historickú novelu - bingo! Ibaže vy ste chceli dlhý román aj za cenu umelého natiahnutia. prosím Vás do budúcna: Nerobte to!!! Aj napriek mojej kritike chcem, aby ste tvorili a, hlavne, brúsili Vaše perečko. Prepáčte, budem úprimný: Ešte je veľmi tupé!

Lýdia J.25.1.2011
 

Blanka,
gratulujem k pripravovanej knihe, a úprimne. Tak čo, ešte stále budete ignorovať svojich skalných čitateľov? Skutočne Vám nestojíme ani za slovko odpovede? Je mo to jedno, aj tak si Vás kúpim! :)
Veľa šťastia

Blanka29.1.2011
 

Milá Lýdia, ďakujem za gratuláciu k mojej prvotine. Veľmi ma teší, že sa Vám kniha páčila.Musím povedať, že nebolo jednoduché príbeh dokončiť. Vydavateľstvo malo výhrady, k prelínaniu sa dejov minulosti a súčasnosti, ktoré ste čítali. Knižné vydanie bude príbeh odohrávajúci sa iba v minulosti a preto má i prepracovaný záver. Napriek tomu dúfam, že si nájde svojich priaznivcov. Ospravedlňujem sa, že som neodpovedala na reakcie čitateľov veľmi dlhý čas. Nie som z tých, čo chodia na stránku každý deň a čítajú reakcie čitateľov. Mám náročné zamestnanie, ktoré si vyžaduje mnoho času a myšlienok i vo voľnom čase. A ten čo mi ostáva venujem svojim blízkym, ktorí sú odo mňa vzdialený stovky kilometrov. I napriek tomu si vážim každý názor, povzbudenie i kritiku. Nie je to jednoduché, reagovať. Každý človek má iný názor a predstavu o tom, ako by malo dielo pokračovať, či je dobre alebo zle napísané.Som človek, ktorý číta, prečítala som množstvo kníh a mám svojich obľúbených autorov. Ale kým sa sami nepokúsite napísať príbeh, neviete aké ťažké je ho vytvoriť, napísať a dokončiť. A predovšetkým, nikdy nevyhoviete každému jednému čitateľovi, ktorý má svoju predstavu. Som vďačná všetkým, ktorým sa moje dielko páči, a aj tým, ktorým sa nepáči. Aspoň viem, že sa mám kam posunúť a pracovať na sebe.Budem písať ďalej!

Lýdia J.31.1.2011
 

Škoda, že ste museli prerobiť. Práve to prelínanie dejov malo svoje čaro. No uvidím, keď prečítam aj knihu.
Veľa chuti a nápadov do ďalšieho písania, majte sa dobre

ava18.7.2010
 

Vážená autorka,
prešlo pol roka od vtedy, ako som začala román čítať a bez komentára som ho zavrela. Do dnešného dňa bolo toto dielo jediné z tých, ktoré som čítala a nevenovala mu zopár slov. Činím tak dnes, nakoľko som čakala, že román zaradený do posúdenia o Vašu Šancu bude už prepracovaným dielom, ktoré si ju zaslúži. Ale mýlila som sa. Nielenže je písaný v tej istej rovine, ako som ho mala možnosť čítať už dávno, ale to, že som sa nedostala naozaj ďalej, ako po siedmu kapitolu, svedčí o tom, že ho \"nedokážem\" čítať. Bez urážky, ale tento román písaný v jednej \"rovine\" bez dynamiky, šťavy, krkolomne slabo naštudovanej histórie, ktorá okrem máličko drobností nenavodzuje pomaly ničím obdobie, v ktorom by sa mal príbeh prelínať so súčastnosťou, svedčí o tom, že ja, ako milovníčka histórie v ňom nenachádzam nič príťažlivé, famózne, nové či aspoň len perfektne prepracované a musím povedať, že pre mňa, ako čitateľku, nespĺňa nič z doho, čo som od neho očakávala. Sorry, ale čakala som viac, omnoho viac. Jednoducho nemá čaro.

Blanka29.1.2011
 

Milá Ava,
Ďakujem za Váš názor.Ľutujem, že pre Vás môj príbeh nemá čaro. Pre mňa samú však čaro má. A nemôžem súhlasiť ani s tým, že je bez dynamiky a šťavy. Podľa môjho názoru je v ňom dosť akčných scén i dejových línií. Nie som historik a dalo mi dosť práce zohnať si informácie k tomu, aby som dokázala jednotlivé príbehy pospájať tak, aby istým spôsobom vytvorili celok. Keď sa Vám nepáči štýl, akým som príbeh napísala, potom môžem povedať len jedno. Nečítajte ho.

Lýdia19.5.2010
 

Blanka,
ponúkla som Vaše dielko svojej kolegyni, ktorá pomerne málo číta. A - uchvátilo ju. To hovorí samo o sebe... píšte ďalej, veľa šťastia, čitateľka MT

Lýdia26.3.2010
 

Milá Blanka,
kvôli Vám som sa dnes v noci takmer nevyspala. Pred spaním som si chcela prečítať iba pár stránok, no skončila som pri 22. kapitole o pol tretej nadránom. Páči sa mi tajomné prepojenie medzi viac ako tromi storočiami. Tuším nejaké súvislosti medzi Júliou, jej otcom, Michalom a Sárou, Petrom, Marcusom. Zatiaľ tápem, v čom bude súvislosť rodu Zrínskych so súčasnosťou. Už sa vytešujem na rozuzlenie deja, takže idem pokračovať v čítaní,
príjemný večer prajem aj Vám,
Vaša čitateľka

Lýdia29.3.2010
 

P.S.
V sobotu som dočítala, ešte aj teraz doznieva vo mne príjemný dojem. Mne sa román veľmi páčil (takmer ako Bosorka od Vity Jamborovej), vidím zmysel v prepojení minulosti a súčasnosti - výborné,
ďakujem a prajem Vám veľa dobrého, čitateľka MT

tonka.stehlikova1.3.2010
 

Obdivujem Vás, že ste si trúfli na román. Môj sen.

Emka6.2.2010
 

Niektoré historické drobnosti by sa dali autorke vytknúť, ale nechýba snaha o pútavé podanie

Slavka2.2.2010
 

Blanka,velmi sa mi tvoj roman paci,tesim sa na kazdu novu spranku.Obdivujem ta.

aspel29.1.2010
 

Blanka - prosim -
odkial ste cerpali fakty?
Dost ma to zaujima, Imrich Tokoly /Thokoly/ je moj priamy prapra...predok z maminej strany myslim osem generacii nazad a v slovencine o nom je toho strasne malo, v madarcine sice dost, ale tomu nerozumiem ani slovo.
Budem Vam povdacny ak mi date nejaky doveryhodny zdroj.
Srdecna vdaka.

Blanka - autor1.2.2010
 

Dakujem Vam za to, ze ste napisali. Je to pre mna velke prekvapenie, pretoze som necakala, ze by na Slovensku zil pra potomok I.Tokolyho. To iste by som povedala aj o Rakocim. Asi Vas sklamem, ale nemam vela informacii o Tokolym. Na jeho meno som narazila v starej knihe z roku 1944 o Krupine, mojom rodnom meste. Ako vodca kuruckych vojsk napadol a obsadil Krupinu na nejaky cas. Zdalo sa mi to zaujimave a preto som to pouzila. Hlavne aj preto, ze bol druhym manzelom Heleny Zrinskej, matky Frantiska II.Rakoci, ktory tak isto viedol protihabsburske povstanie a dostal sa aj do Krupiny. Je to paralela, zhoda nahod, ktora sa mi proste zdala nezvycajna a zaujimava. Ostatne informacie som ziskala na internete, ale boli to len utrzky o tom, kde bojoval a s kym. Pouzila som tie fakty a prisposobila si ich pre dej romanu. Myslim, ze som Tokolyho vykreslila viac ako romantickeho hrdinu, nez kruteho dobyvatela.Ale predpokladam, ze ked Helenu vykupil z klastorneho vezenia vymenou za nejakeho generala, asi ho k nej viazali nejake city. Napokon podla tych informacii dozili svoj zivot v Turecku v exile. Ale velmi by ma zaujimalo, co bolo potom. Rada by som sa s Vami spojila mimo tohto portalu. Pokusala som sa vlozit link na web stranky, ale berie ich ako nepovolene znaky. Ak by ste mali zaujem sa so mnou spojit, napiste mi.

snehova vločka20.1.2010
 

pripadá mi to o ničom... nemá to v sebe určité čaro

Janka Grznárová17.11.2009
 

Sice som roman este neprecitala cely, ale velmi dobre sa mi cital podla mna mas uzasny talent na pisanie tesim sa na kniznu pobodu

Kamila16.11.2009
 

Román sa mi veľmi páči. Výborne sa číta, ale lepšie by ho bolo čítať v papierovej knižnej podobe s vhodnou obálkou a záložkou:)) Verím, že nám čitateľom to bude dopriate už čoskoro.

zuzu15.11.2009
 

Sprvoti ma zaujala myšlienka príbehu, ktorý sa prelína s minulosťou. Ale ako som čítala, musím povedať, že aj keď vieš vymyslieť príbeh, podľa mňa ho nevieš umelecky podať. Keď si odmyslím množstvo pravopisných a štylistických chýb,aj tak vo mne prevláda pocit, že mi v tvojom diele chýba pútavosť. Vôbec si ma nepreniesla do 17. stor., ktoré si tu vlastne vložila; ničím si ho nepriblížila. Podľa mňa by to chcelo mať viac naštudovaného faktu, z ktorého by si mohla vychádzať. Zdá sa mi to odfláknuté. A tiež sa mi zdá byť smiešne, keď píšeš o tom, že si gróf kupoval hodnosť kapitána, lebo sa to prieči historickým faktom!

Zdenka15.11.2009
 

Autorka má veľmi dobre preštudované dejiny mesta Krupina. Síce tam vystupujú historicky podložené postavy, ale dej je fiktívny, tam sa potom môže diať čokoľvek. Príbeh žien, ktoré v Krupine boli upálené ako posledné bosorky vychádza z Krupinského prísneho práva.

Ruža9.11.2009
 

Román sa mi veľmi páči, dúfam, že čoskoro si prečítam pokračovanie,čítala som ho so zatajeným dychom, úžasne ako autorka drží čitateľa v napätí, svojou kvalitou a dejom sa vyrovná uznávaným autorom, ba niektorých aj zatieňuje. Blanka veľmi Vám držím palce a prajem veľa tvorivých síl, dúfam, že sa zaradíte medzi našich uznávaných a známych autorov.

Blanka - autor10.11.2009
 

Veľmi pekne ďakujem čitateľom za pozitívne reakcie. Teší ma, že sa Vám moje dielko páči a dúfam, že si zachovám Vašu priazeň až do konca. Pripravujem ďalšie dobrodružné kapitoly, ktoré sa čoskoro objavia na stránke, takže sa máte na čo tešiť.

Emil9.11.2009
 

Konecne nieco z Hontu ,Emil

Jaro7.11.2009
 

Prečítal som zatiaľ len túto prvú kapitolu, ale už teraz môžem povedať, že ma to naozaj zaujalo.
Výborne napísane. Samozrejme, niekto by v tom mohol nájsť ešte chybičky, no na tie sa nehľadí, keď ťa text a slová, dokážu vtiahnuť do deja. A toto dielo to dokázalo.
Čítalo sa mi to ľahko, čo myslím ako pochvalu, že vety mali svoju plynulosť a že štýl bol na vysokej úrovni.
Pútavé a zaujímavé hneď po prvej strane. Keby to bolo knižne vydané, hneď by som si to kúpil.
Historické romány mám najradšej a preto ma aj toto dielko zaujalo hneď v prvom momente. Pokračuj v skvelej práci a my budeme dúfať, že niekedy tvoju knihu, uvidíme aj v kníhkupectvách.
Možno trochu veľa pochvaly, no chcel som aj kritizovať, ale nemám čo, keď som to dočítal, nemal som výtku.

Silvia M.5.11.2009
 

Nepatrim k ludom, ktori hltaju jednu knizku za druhou, pretoze ak ma nezaujmu hned prve riadky, odlozim ju. Ale to com si precitala, je putave a tesim sa na kniznu podobu. Autorke drzim palce a zelam vela dalsich skvelych napadov.

Montybetka4.11.2009
 

Veľmi zaujímavé čítanie, som milo prekvapená ako ma dokázala zaujať dejová línia - musím priznať, historická časť je úžasná a čitateľ ju musí doslova preletieť. Súčasnosť ma trošku nudila zdĺhavými opismi. Konečne niečo iné ako typické slovenské autorky - nasledovníčky Vasilkovej, ktorých som už presýtená.... Klobúk dolu, takto perfektne spojené historické fakty s napínavým dejom som už dávno nečítala. A to sa priznávam, že nerada čítam knihy v elektronickej podobe, v tomto prípade sa nedalo prestať...... som zvedavá ako sa spojí súčasná dejová línia (ktorej je v porovnaní s historickou časťou ako šafránu) s minulosťou - dúfam, že to nebude pritiahnuté za vlasy a všetko zapadne ako puzzle. Samozrejme ospravedlňujem autorke niektoré gramatické chybičky krásy :)) Teším sa na pokračovanie......

Blanka - autor5.11.2009
 

Dakujem za pozitivnu kritiku. Musim povedat, ze prelinanie sa minulosti s pritomnostou je velmi tazke, pretoze sa takpovediac musite ,,precvaknut\" do ineho casu. Momentalne sa sustredim na to aby som dopisala tu historicku cast, ktora je aj pre mna zaujimavejsia.Za chyby sa ospravedlnujem, ale ked pisem tak sa sustredim na dej, ze nejake chyby su pre mna zanedbatelne. Stale si vravim, ze ich budem opravovat v konecnej verzii.:)

Blanka - autor3.11.2009
 

Ospravedlnujem sa čitatelom za vzniknuté chyby, ktoré vznikli pri vkladaní textu. Všetky kapitoly sa nachádzajú v bode 5.

Lucia2.11.2009
 

Úplne ma to vtiahlo do deja, som veľmi zvedavá, ako to bude ďalej, chýbalo mi, že na strane 6 už román nepokračoval :)
Inak je to písané veľmi profesionálnym \"spisovateľským\" štýlom, pestrá slovná zásoba, bohaté výrazové prostriedky, veľmi farbisté opisy, dynamický dej, neuhádla by som, že to písal začínajúci autor - \"akože spisovateľ\" :)

jana1.11.2009
 

dobre sa to číta, čakám na pokračovanie :-)

Mirka31.10.2009
 

Román som prečítala jedným dychom. Počet a pelínanie dejových línií ako aj dynamika dialógov a napínavý dej sľubujú nečakané vyvrcholenie a nadčasové posolstvo čitateľovi. Do toho Blanka.

Aďa31.10.2009
 

Milujem historické romány a tento ma úplne pohltil. Zaujímavé prechody z prítomnosti do minulosti...Teším sa na pokračovanie a záver.

Zuzu31.10.2009
 

Román sa mi velmi paci, bola som nim velmi milo prekvapená, drzim palce a uz sa tesim na knizne vydanie :)

Maggigust31.10.2009
 

Veľmi sa mi táto kniha páči a dúfam, že bude mať šťastný koniec. Držím autorke palce

Vincent31.10.2009
 

..Je to velmi dobree autorka,zaujimava tema a viem si predstavit ze by ste zaujali podstatnu cast citatelskej obce..a nielen tych co maju v oblube historicke romany. drziim palce

Stanico7931.10.2009
 

Vzdy ma zaujimala historia a taktiez aj historicke romany a myslim ze autorke sa podarilo vtiahnut citatela do deja,velmi sa mi paci dejova linia,drzim Vam palce v dalsej praci a tesim sa na pokracovanie.

Siskin30.10.2009
 

Hodnotím ako zaujímavé čítanie. Držím palce autorke :-)

Radek30.10.2009
 

Verím, že román vyjde knižne. Výborne sa mi číta, mám pocit, že autorka vie výnimočne pútavo vtiahnuť čitateľa do atmosféry doby. Teším sa na pokračovanie.

Maťa30.10.2009
 

ZAčala som čítať a zaujala ma dejová línia, kde sa vlastne odohrávajú dva príbehy. Núti to čitateľa pozorne čítať a hlavne, nie je tu nudné, jednoducho to nedovolí prestať čítať. Rada by som prečítala celý romám, lebo ma zaujal a bola by som tiež rada, keby vyšiel v knižnej podobe. Islo by som po ňom v knižnici, či kníhkupectve siahla.

Zuzka30.10.2009
 

Mám rada historické romány a tak som začala čítať, a čím viacej som čítala tým viacej sa mi páčil. Zaujalo ma aj prepojenie súčatnosti s minulosťou, autorka si dala určite veľa práce so získavaním historického podkladu k románu.Teším sa na pokračovanie a autorke držim palce.

Zdenka29.10.2009
 

Román sa mi páči, neviem sa dočkať pokračovania a dobre sa číta.

av29.10.2009
 

Nie som fanúšikom čítania na obrazovke a román nedočítam. To čo som prečítala bolo fajn.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Blanka Gondova

O mne

Volam sa Blanka, mam 33 rokov a som chemicka inzinierka, zivim sa tym, aj ked radsej by som pisala. Pisanie ma bavilo od detstva, zacala som poeziou a prave teraz sa pokusam dokoncit historicky roman. Zcasti podla historickych udalosti, z casti fiktivny.Dufam, ze sa bude pacit aspon niekomu...Tiez velmi rada cestujem, a chcela by som svoje zazitky z cestovania tiez preniest na papier. Okrem pisania, rada citam historicke romany od inych spisovatelov.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: