IKARIKAR http://www.ikar.sk

Čas (sima)30.1.2014
 

3
 počet hodnotení: 5
prečítané 2251, Komentáre 16

 
1. kapitola
  
Vždy som rada chodila do predajní so starožitnými vecami. Niečo na nich bolo. Ako keby ich predchádzajúci majiteľ vedel, že ich budete potrebovať a preto ich nikomu neodkázal a nezničil ich. Presne tento pocit som mala, keď som vo výklade zbadala blýskajúce sa hodiny. Celé zlaté. S kryštálikmi vo vnútri.  Jagali sa na jarnom slnku a opantávali moje oči. Stála som tam a zízala na ne až mi to prišlo čudné. Zvláštnym spôsobom ma priťahovali. Prisahala by som, že volali moje meno. Lenže predmety nevedia rozprávať. Len som sa pousmiala nad svojou predstavivosťou. Niekedy som ju jednoducho nevedela skrotiť.  Dlhšiu dobu som sa pohrávala s myšlienkou vkročiť dnu. Vo svojom vnútri som vedela, že hodiny chcem. Lenže moja peňaženka mala iný názor. Po chvíľke váhania som sa odhodlala vstúpiť.
Zvonček ohlásil moju prítomnosť predavačke. Opierajúc sa o paličku, prikrivkala ku mne postaršia dáma.  Dlhé vlasy prerývané šedinami jej splývali až po plecia.  Hoci jej tvár zdobilo pár vrások, stále z nej vyžarovala obro...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Eva Hrašková14.3.2014
 

Ahoj Sima,

najprv - hneď v prvej vete by som nejak nahradila slovo zmokriť. Druhýkrát sa píše spolu.
Následne si príliš často použila: tej, tento, tejto...
Dvor ma nedesil, (čiarka) prechádzajú ním rôzne prípady... (čo sú to tie prípady??)

sima14.3.2014
 

Ahoj,
v prvom rade : ďakujem za komentár. Súhlasím s tým zamokriť, tiež mi tam príliš nesedí , ale zatiaľ som nenašla to správne slovo, ktoré sa tam jednoducho bude hodiť, ale hneď ako sa tak stane, prepíšem to, sľubujem. :) Za pravopisné chyby sa osravedlňujem, snažím sa, ale nikdy to nebola moja parketa, aj keď viem, že pri písaní by to malo byť prvoradé. Aj keby som to čítala 100 x vždy nájdem niečo nové :(
A tie prípady? To má zančiť rôzne skupinyľudí/čudákov.... My to tak používame , ale ak to nie je jasné, zmením to :)

sima14.3.2014
 

ó, a to tie zámená som zredukovala :)

Mary Roe10.3.2014
 

Milé a hravé. Jednoducho napísané, ľahko sa to číta. Páči sa mi to :) Akurát som tam nachádzala vety, ktoré boli podľa mňa zbytočne v súvetí. Jednu vetu by som teda rozdelila na dve. Inak pochvala :)

sima11.3.2014
 

Ďakujem. Pozriem to a hádam nájdem tie dlhé a prerobím na lepšie :)

Mária Blšáková1.3.2014
 

... očakávala som prísnejšie stráženie hradu. - sima, posledné slovo pokojne vynechaj, lebo je v predchádzajúcej vete a vieme, kam ide.
Podľa mojej orientácie... mi evokovalo niečo iné :) Skús nejako preformulovať.

Milá sima
Čítala som len poslednú kapitolu, ale nedá sa nevidieť, že máš dobrú slovnú zásobu. Tvoje dielko sa číta ľahko a plynulo, len nerozumiem tej jednej hviezdičke. Ja ti dávam štyri. Veľa šťastia v ďalšej tvorbe. Písanie je krásny koníček, tak nech ti prináša veľa radosti.

sima1.3.2014
 

ďakujem, idem hneď opraviť :)

claude20.2.2014
 

neznesiteľne dlhé príspevky :D nedalo by sa dať ich kratšie... Veď koho zaujme jeden tak už si otvorí ďalší. No aj mňa odradila dĺžka

sima26.2.2014
 

Uznávam, že prvé príspevky boli príliš dlhé, lebo som to tu už počula, ale asi od 3. kapitoly som ich skrátila. Dúfam, že na prijateľnú dĺžku :)

Matt van den Bryll17.2.2014
 

Ahoj sima,
chválim slovnú zásobu a fantáziu. A teraz trochu kritiky, ak dovolíš?:) Dvojka je opäť dlhá, ale viac mi vadili opisy navyše, ktoré eliminujú gradáciu. Predpokladám, že s tou by si mala na začiatku pracovať primárne, aby si udržala čitateľa. Tiež som laik, ale vyjadrím sa, ako by som to písal ja. Na krátkom úseku:
Zrkadlo som nenašla, ani kefu, ani vodu. V konečnom dôsledku som bola vďačná tomu chýbajúcemu zrkadlu. – tak načo si ich potom hľadala? Chápem, že chceš povedať, že sa asi momentálne hrdinka necíti výrazne pôvabne, ale zdá sa mi to tam navyše. Poslepiačky som nahmatala kľučku – pred chvíľou si obzerala posteľ, takže? Predo mnou sa rozliehala priestranná chodba. Alebo lepší popis by bolo prirovnanie k tunelu. - Jedna z viet je zbytočná. Tento krát ale osvetlený - slovo tento krát neexistuje. Nepochybne som spala pod zemou. Kráčala som podzemným tunelom –podzemným – nadbytočné slovo -vystuženým drevami a podlahou povykladanou z dlaždíc, ktoré pripomínali mramor. Vs. podlahou z mramorových dlaždíc. Asi by som vyhodil aj Kráčala som a nechal len opis tunela. Boky obkolesovali fakle. – obkolesovať asi nie. Taktiež mi neušlo množstvo dverí stojacich popri sebe. – vs. po stranách tunela je množstvo dvier. Určite viedli do izieb podobným tej mojej - nenechávaš žiaden priestor čitateľovi, na jeho domyslenie, určitú mieru nedopovedaného tajomna, netreba všetko podsúvať a vysvetľovať. Neviem či som to vysvetlil dostatočne, ale zásadný problém vidím v množstve vaty, ktorá uberá na intenzite deja.
Kryštálový luster vs. krištáľový
Verím, že som Ťa neznechutil, ale ver mi, to nebolo mojim zámerom.
Želám pekný večer
Matt

sima26.2.2014
 

Ahoj, nie neznechutil si ma (koniec koncov, na začiatku bolo aj niečo pozitívne :D ). Samozrjeme človek musí vedieť prijať kritiku, ak sa chce zlepšovať a byť naozaj dobrý v tom, čo ho baví.
Neviem či tento pocit v tebe vyvoláva celé dielo alebo len táto časť. Tu mi išlo hlavne o to vykresliť, aká je hlavná postava zmätená z toho, kde je. Preto tak veľa myšlienkových pochodov...
Chápem, že si tam videl viacero chýb, takže sa to pokúsim ďalej zmeniť. Uvidíme , ako to pôjde.
V každom prípade, ďakujem za rady. :)

sima2.2.2014
 

Vôbec ma to neodrádza, práveže ďakujem za komentáre. Veď aj preto sem dávame svoje výtvory aby sme vychytali všetky muchy. :) Pretože takéto veci si niekedy človek absolútne neuvedomí...

Eksko2.2.2014
 

Sima,
páči sa mi to, podľa mňa máš vynikajúcu štylizáciu. Mám len dve výhrady k obsahu. Stará pani nemôže byť neskonale pekná, ak jej chýba niekoľko zubov. Ver mi, nekompletný chrup kráse nepridá. Tá druhá výhrada sa týka hodiniek. Ak čakajú na nového majiteľa dlhšie ako stará pani žije, je vylúčené, aby hlavná hrdinka predpokladala, že sú na baterky. Nedaj sa tým prosím odradiť, píšeš naozaj dobre a zaujímavo.

Eva Hrašková2.2.2014
 

Mne sa veľmi páčil tento komentár :) nemohla som nenechať stopu... Stará pani s chýbajúci zubami.. (teda to nie som ja, to je to, čo sa mi páčilo :) )

sima2.2.2014
 

ďakujem, skúsim to zmeniť :)

Matt van den Bryll2.2.2014
 

Ahoj sima,
jednička zaujala:) Možno by som prehodnotil dĺžku pridávaných príspevkov:)
Pekný deň
Matt

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

sima

O mne

Písanie je vec , ktorá ma robí šťastnou. Svojimi príbehnmi unikám do iného života, kde je možné všetko, preto inklinujem skôr k fantasy.
Uvedomujem si , že mám medzery a že nie každému sa moje diela zapáčia, ale ak aspoň jedného človeka zaujmú, potom som splnila svoj cieľ. :)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: