IKARIKAR http://www.ikar.sk

Časopis pre fanúšikov knihy + SÚŤAŽ (Alexander Halvoník) Celkový počet komentárov: 9
 

     Knižná revue. Dvojtýždenník o nových knihách dovŕšil 20. rok a tak trošku oslavuje. Novým dizajnom – modernejším, prehľadnejším, no stále plným zaujímavého obsahu. 26.číslo z konca decembra bolo posledné vo formáte A3 a práve dnes vychádza prvé tohtoročné číslo, ktoré má vľúdnejší formát a farebnú obálku. Za vznik Knižnej revue pred dvadsiatimi rokmi vďačíme literárnemu kritikovi a vedcovi Alexandrovi Halvoníkovi, ktorého sme požiadali o malé zamyslenie, obhliadnutie sa za dvomi desaťročiami Knižnej revue. (A na konci vás čaká súťaž o ročné predplatné Knižnej revue.)

     „V lete minulého roka oslávil svoje dvadsaťročné jubileum dvojtýždenník Knižná revue a teraz pri tej príležitosti mení šaty. Knižní pamätníci vedia - v roku 1991 ho začal vydávať štátny podnik Slovenská kniha, po roku prevzalo úlohu vydavateľa Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska vo vydavateľstve Pentext a od roku 1996 vychádzal v Národnom literárnom centre, ktoré pokračovalo v jeho vydávaní aj po zmene svojho mena na Literárne informačné centrum až dodnes. Časopisu šéfovali viacerí šéfredaktori (J. Vereský, A. Halvoník, I. Jenča, E. Chmelár), najdlhšie však túto funkciu vykonávala Margita Bíziková, ktorá v polovici minulého roka odovzdala kormidlo literárnemu kritikovi a básnikovi R. Matejovovi.

      Časopis začínal vo veľmi zložitých ekonomických a spoločenských podmienkach, no od začiatku si kládol vysoké ciele. Mal ambíciu nielen podieľať sa na organizovaní vydavateľského, kníhkupeckého a čitateľského života, ale upozorňovať aj na hodnoty vznikajúce v slovenskej a svetovej literatúre. Tiež chcel nabádať slovenského čitateľa k čítaniu pôvodnej tvorby. Vždy však chcel aspoň trochu formovať aj kvalitu povedomia o slovenskej literatúre.

     V časoch absolútnej relativizácie hodnotových kritérií a rozpadajúcich sa štruktúr to bolo takmer sizyfovské predsavzatie. Knižná revue sa ho však nevzdala a napĺňala ho podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Oplatilo sa to. Keď nie pre iné, tak už len pre to, že slovenskú literatúru sa dnes nehanbí vydávať nijaké seriózne vydavateľstvo a že knihy slovenských autorov sú dnes vizitkou najlepších vydavateľstiev, najagilnejších kníhkupcov i najlepších čitateľov.

     Prvé ročníky Knižnej revue mali napríklad rubriku Burza rukopisov, ktorá bola v istom slova zmysle predchodcom dnešného portálu Mám talent od vydavateľstva Ikar. Rovnako pozitívnu úlohu zohrala i čitateľská anketa Kniha roka, v ktorej figurovali mená takmer všetkých relevantných slovenských spisovateľov.

     Na stránkach Knižnej revue sa vystriedalo niekoľko generačných vrstiev kritikov a autorov, z ktorých mnohí jej ostali verní dodnes. Pravidelné ročné hodnotenia pôvodnej knižnej tvorby sú doteraz jediným pokusom o komplexnejší pohľad na dianie v slovenskej literatúre a na literárne procesy. Knižná revue, ktorá mala aj podnázov Časopis pre fanúšikov knihy a literatúry, sa naozaj stala informačno-hodnotovým médiom pre všetkých, čo majú radi knihy a literatúru a veria v ich nezastupiteľné poslanie.

     Nový ročník 2012 Knižnej revue štartuje dnes 11. januára s novým príťažlivým formátom a veríme, že s ešte príťažlivejším a čítavejším obsahom. Všeličo sa zmení, ale dúfajme, že sa nezmení to najpodstatnejšie: vzájomná blízkosť medzi časopisom a čitateľmi a vzájomná závislosť na knihe, ktorá škodí len tým, čo ju nečítajú. Zaželajme jej veľa šťastia s knihami i s čitateľmi.“

Alexander Halvoník

 

     Prvé tohtoročné číslo teda vychádza dnes a spolu s grafickým dizajnom sa mení aj obsahová koncepcia, aby radenie informácií bolo prehľadnejšie; aby sa ľahšie a lepšie prispôsobovalo dynamike knižného života. Cieľom však naďalej zostávajú informácie o nových knihách, ale s väčším dôrazom na kultivovanie ich čítania. A samozrejme, cena časopisu zostáva.

     Čítanie je totiž zážitok, ktorého intenzita sa nedá celkom kúpiť, ale dá sa pestovať prijímaním nových duševných podnetov, aj cez recenzie, eseje, aktuality, rozhovory a nové rubriky v novej Knižnej revue.

Redakcia Knižnej revue

 

     Mám talent želá časopisu Knižná revue ďalšie desaťročia úspešného vychádzania, obohacovania našich životov, lebo ako vravel Francois Mauriac:

„Čítanie sú otvorené dvere do čarovného sveta!“

 

Darček pre vás – ročné predplatné!

     A čo si môžete prečítať v prvom, novom čísle Knižnej revue? Napríklad o Štrpkovi, Karikovi, Beňovi či Satinskom. Ukážky z noviniek – Petra Nagyová-Džerengová napísala knihu pre deti Klára a mátohy, a autorke bestselleru Púštny kvet Waris Dirie vychádza Svitanie nad púšťou. Dočítate sa aj o poézii posledných bláznov, v novom čísle nájdete pohľad jazykovedca na knižnú produkciu a určite zaujme profilový rozhovor s popularizátorom a milovníkom kníh Dadom Nagyom – Snívam o písaní.

     A máme tu darček pre vás, mámtalenťákov. Knižná revue dá jednému z diskutujúcich pod týmto článkom ročné predplatné dvojtýždenníka Knižná revue. Stačí pridať svoj názor – povedzme o podobných časopisoch ako je Knižná revue (sú potrebné? nájdu si svojich čitateľov?), pohľad na tento časopis (čo sa vám v ňom páči, prípadne, čo vám v ňom chýba)...jednoducho, tešíme sa na vaše postrehy o časopisoch pre fanúšikov kníh.
 Komentáre

sinclairka5.2.2012
 

Musim napísať, mňa ako mladého človeka (čitateľsky veľmi rozhladeného) absolútne takéto časopisy nenadchnú. Pýtate sa prečo? Lebo spisovatelia ktorí tam píšu píšu len somarinky - bez urážky..ale tak to je..napr. perfektné básne od spisovateľa Johna Keatsa - o nich tam píšu..? nie..sami o svojich..keď už literatúra..tak celosvetová...a keď už..tak niečo čo má štýl, ráz, čo veľa ludí aj bude čítať...a koho aj ludia poznajú či chcú poznať..napište..tam o takýchto ludoch..čo písali poéziu napr. ich ukážky..životopisy slávnych autorov..celosvetových..a kde tu jeden dva články o našich..spisovateloch..to by ludia čítali..to ano..toto čo ale vychádza..za a - nie je to dostat všade..za b - su tam len o blbostiach..už obsah noveho čisla by ma nezaujal a nedala by som zan ani deravý groš...! bez uražky..a sorry ako pišem..pišem na notebooku..s rukami aj notebookom na posteli..tažko sa tak piše..ale nedalo mi..nenapisat názor..mladých.. :)

Denisa Gužiová17.1.2012
 

Aj ja želám všetko najlepšie Knižnej revue,hlavne mnoho čitateľov,mladých aj starých...ja si prečítam každý časopis ,ktorý sa mi dostane do rúk,mne nezáleží na obale,ale na tom,čo skrývajú stránky v ňom. Takže podľa mňa milovníci kníh či časopisov si radi kúpia a doporučia váš časopis,lebo ste fakt dobrí.len tak ďalej :-D

Ester16.1.2012
 

Moja skúsenosť s literárnymi časopismi: Keď som kedysi pracovala v kníhkupectve v centre Bratislavy, mesačne sa predalo cca 3 ks. Vždy som si časopisy so záujmom prelistovala a pozrela si aj rebríček najpredávanejších kníh. A potom som sa dozvedela, ako sa rebríček zostavuje - podľa známostí, podľa hesla \"Ty mne,ja tebe\". Takže, či sú to \"lesklé\" magazíny, Martinus, alebo literárny časopis, praktiky sú podobné... všetko sa riadi biznisom. To je moja osobná skúsenosť, ale vy máte možno iné...

Peter Elena Michael12.1.2012
 

Myslím, že čítanosť všeobecne, aj takýchto periodík, je závislá od vzdelanostnej či inteligenčnej úrovne čitateľov, v tej ktorej krajine. Takže som presvedčená, že si nájdu svojich čitateľov, ale žiaľ, nebude to celý národ. Osobne som dlhé roky čítala a čítam Revue svetovej literatúry, Romboid, Slovenské pohľady, neskôr aj Knižnú revue. Bolo a je veľmi zaujímavé sa dozvedať, čo je nového v knižnom svete. Nájsť pútavú a nenásilnú zmienku o spisovateľoch, ukážky z ich diel, o ktorých by sa človek nemal šancu dozvedieť iným spôsobom, čítať odbornú kritiku, porovnať s vlastným názorom. Ak si teda zachovajú túto podobu, myslím, že to bude len dobré. Ale ako píše Richard, nie všade je možné ich zakúpiť. Možno aj takéto časopisy by mali časť svojich prostriedkov investovať do vhodnej cielenej reklamy, aby sa mohli dostať do širšieho povedomia ľudí. Tak napomôcť k väčšej čítanosti, zlepšiť kultúrnu, vzdelanostnú úroveň ľudí. Aby v prenesenom význame platilo: \"Čím viac prečítaš (reči vieš), tým viac si človekom.\"

Richard Miške12.1.2012
 

Čitateľov si nájdu, aj keď si nemyslím, že sú to viac ako stovky (škoda)... ale nájdu. Máme tu dosť literárnych periodík a všetky majú svoje špecifiká. Každému vyhovuje niečo iné. Niekto rád číta v časopisoch poviedky a básne, niekto iný zase odborné aj niekoľko stranové kritiky.

Veľkým problémom je distribúcia. Pokým v Bratislave sa dajú s väčšou či menšou námahou zohnať všetky, tak v ostatných mestách len niektoré, napr. v Prievidzi sa nedá zohnať ani polovica z existujúcich trinástich tlačených časopisov. Na webových stránkach (ak ich vôbec majú) v drvivej väčšine chýba presný zoznam predajných miest, čo by čitateľom výrazne uľahčilo ich zháňanie.


Dotyky (časopis pre mladú literatúru a umenie), 1989
dotyky.net/

Romboid (literatúra, umenie, kritika), 1966
romboid.sk/
slovenskispisovatelia.com/romboid.html

RAK (Revue aktuálnej kultúry), 1996
slovart.sk/knihy-v-slovenskom-a-ceskom-jazyku/casopis-rak/casopis-rak.html?page_id=9833

Vlna (časopis o súčasnom umení a kultúre), 1999
message.sk/vlna/?sub=home

Slovenské pohľady (na literatúru, umenie a život), 1846, obnovené 1881
matica.sk/index.php?D=1745&L=2&lang=sk

Orol tatranský (príloha SNN pre mladú literatúru, umenie a spoločnosť), 1845
matica.sk/index.php?D=1744&L=2&lang=sk

Literárny (dvoj) týždenník, 1988
spolokspisovatelov.org/

Tvorba (revue pre literatúru a kultúru), 1940, 1982, 1991
casopis-tvorba.sk/index.htm

Revue svetovej literatúry, 1965
rsl.sk/

Knižná revue, 1990
litcentrum.sk/kniznarevue

Fragment (revue pre literatúru, výtvarné umenie, históriu a kritiku), 1987

Slovenská literatúra (revue pre literárnu vedu), 1954
uslit.sav.sk/slovlit.htm


internetové časopisy:

kloaka (magazín experimentálnej a nekonvenčnej tvorby), 2010
kloaka.membrana.sk/
- od 8/2011 aj v tlačenej podobe

iLeGaLiT, 2011
casopisilegalit.wordpress.com/

Peter12.1.2012
 

Literárne kritiky mám rád. Kedysi dávno som
čítal nejaké podobné noviny.Keby boli v stánku určite by som si také noviny sem tam kúpil.A možno aj častejšie. Mám rád
odbornú kritiku, ktorej možem veriť, že je naozaj odborná.

Marek11.1.2012
 

Literárne časopisy podľa mňa trošku skĺzli a zaspali dobu. Viem, že sa literatúra chápe ako niečo čo by malo byť hladinou módy a konzumu, ale to je dôsledok, že po nich nikto nesiaha a to plodí dôsledok, že vyhľadať ich v stánku PNS, je často márna snaha. No a ak tam sú, svojim dizajnom neveštia atraktívny obsah. Radcov v oblasti literatúry tak preberajú chtiac nechtiac spoločenské aj bulvárne magazíny, EMMA, EVA, Playboy a hádam v každom sú recenzie na nové knihy, v uvedených aj priamo poviedky, či ukážky kníh. Potom sa ale nie je čo čudovať, že sa predávajú knihy a autori, ktorých si všimnú tisíce ľudí v lesklom časáku. Knihy s cenami, ktoré sa objavia v magazínoch, ktoré horko ťažko prečíta niekoľko ľudí tak nerozvíria ani prach v rebríčku predajnosti. Som teda zvedavý na nový dizajn KR, pretože ten doterajší príliš naozaj nemohol zaujať. O knihy je záujem, len aj písať o nich treba pútavo a v štandardoch, ktoré zaujmú širokú verejnosť...

el12.1.2012
 

Ja sa môžem iba pripojiť k tvojmu tvrdeniu. Sama mám z tým totiž skúsenosti. U nás v knižnici je na výber viacero publikácii týkajúcich sa špeciálne literatúry. Ja osobne si vždy radšej siahnem po publikácii Knižnica, alebo Bibiana, pretože ma zaujmú nielen svojim obalom ale aj veľkosťou, pričom KR som mala v rukách iba raz a aj to preto, že v úvode bol nejaký zaujímavý článok, ktorý mi náhodou padol do oka. No prelistovávať sa v takých veľkých novinách som nemala záujem. Preto ma teší, že prešli na nový vzhľad, ktorý bude nie len estetickejší, ale verím, že aj priateľnejší, čím získa viac čitateľov ako doteraz...

Ingrid Rudavská15.1.2012
 

Knižnej revue želám to najlepšie. Nech sa vydáva atále dobre predáva. Som rada, že sa vrátila, lebo podobných novín, alebo časopisov o literatúre chýba a ešte som radšej, že prvé číslo vyšlo ňa moju počesť, v deň mojich narodenín:-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: