IKARIKAR http://www.ikar.sk

Čertík OŠKEREC (mária čechovičová)2.4.2010
 

5
 počet hodnotení: 469
prečítané 1289, Komentáre 47

 
Čertík OŠKEREC
Č e r t í k O Š K E R E C
 
 
ÚVOD

Oškerec:
Som malý čertík.
V deň, keď som po prvýkrát uvidel pekelné ohne, priplazil sa ku mne malý plamienok
a vravel: „Narodil si sa v pekle, čo sa tak často nestáva. Nemal si na výber a nespoznal
si svet ľudí. Preto dostaneš do vienka tri dary.
Aj keď sa ti možno všetky nebudú páčiť, od teba záleží, ako s nimi naložíš!
Prvý dar: Možno by ti pristali menšie uši k čertovsky peknej tváričke, ale budeš
s nimi veľmi dobre počuť – Ušiačik.
Druhý dar: Môžeš sa túlať po svete, kedy sa ti zachce – Tuláčik.
Tretí dar: Ty budeš vidieť každého, no teba neuvidí nik – Okálik.“
Ako sa plamienok priplazil, tak aj zmizol. Pomyslel som si, že to bola určite čertovská víla, a bežal som sa pochváliť čertom v pekle.
To som však nemal urobiť!
Čertov opantala závisť a už som aj lietal z rúk do rúk. Najprv som sa im vyškieral,
mysle...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Oľga Kohútiková12.9.2010
 

Mária,

s čertom som jedna ruka a občas so mnou aj šijú.
Tak nech šijú aj s Tebou a ušijú Ti za odmenu peknú knižočku.

Všetko najlepšie k MENINÁM. OK

mária12.9.2010
 

Oľga, po tejto rozprávke ako \"muzikál\" najviac túžim. Poznáme ten dej z rozprávky Čerta a Káča, ja som si to preinačila a posplietala s piesňami. Je to moja srdcovka... (No dúfam, že nezostane iba mojou srdcovkou.)
Ja som dnes už unavená. Počkaj na komenty, budem pokračovať v Krajine Dobromyseľ a dúfam, že ty budeš pokračovať v jej čítaní. Pribudne iba meno GYDRAZON, takže sa neboj...

Julka :)24.5.2010
 

Zazvonil zvonec a čertika je koniec...je to velmi pekné dielko Mária celej mojej rodinke sa to páčilo.Máš talent už sme si všimli aj dalšie dielko ...Facka už sa na to tešime.

mária25.5.2010
 

O čertíkoch a rohoch, toho mám už veľa, Parta mladých bláznov, Čertík Oškerec, teraz pracujem na Koze Erže rohatej,asi by som už konečne mala prestať s čertami a rohami... Ale akosi ich cítim aj tu na zemi okolo seba...

Oľga Kohútiková22.5.2010
 

Mária,
tiež mám ten pocit...
... a s tou bombou... opatrne, aby nás niekto nevysťahoval:-D OK

mária22.5.2010
 

Ja som myslela na šumienkovú...
bubli-bubli, splaskla...

Oľga Kohútiková21.5.2010
 

Milá Mária,
som zaskočená, lebo som Ti písala komentár a šup... komentára nikde, vraj môj mail bol odoslaný. Čo sú to aké novinky? Ale ja som chcela napísať komentár, aby si ho všetci prečítali a nie mail iba pre Teba...
Tak ešte raz: \"Čertík Oškerec\" sa mi veľmi páčil, postavičky aj dej - SUPER - krásne si im vdýchla dušu, len mi bude za nimi smutno...
Teším sa novú rohatú kozu Eržu a dúfam len, že nebude umékaná viacej ako ja :-)

A teraz som zvedavá, či som vyrobila ďalší mail, alebo komentár. Prajem Ti veľa vydarených rozprávok. OK

mária22.5.2010
 

Nechápem, Oľga, ale dnes bol asi celý program na Aljaške, to nikto nič, nedával, nečítal, alebo sa z nás stávajú sebci, ale prečo? Díky, že si to aspoň ty prečítala... Na budúci rok to tu bude asi ako na dvore upírov, bomba...!...in

Oľga Kohútiková14.5.2010
 

Milá Mária,
kruci-pici, to je ale čertovské pokračovanie..., ide Ti to. Tak sa mi bude dobre teplučko spať, ako v pekle. Fantastiš.
A čo koment.od becix? Komentár je milý, ale čo tie čertovské ypsilony? Bŕŕŕ...až je mi zima. Oškerec, neprikúriš? OK

mária16.5.2010
 

Oľga, Oškerec prikúril... o chvíľku končí... díky za čítačku...

Oľga Kohútiková10.5.2010
 

Milá Marienka,
čertovsky dobrá rozprávka, ako aj ostatné...
S úctou obdivujem Tvoj talent a s pokorou sa skláňam nad Tvojimi nádhernými dielami. Musím iba v krátkosti, lebo toto je môj tretí pokus o komentár. Neviem, či bol príliš dlhý, alebo som rypla kamsi, kam som
nemala :-), ale sa mi nezobrazili.
Si hotová talentovaná spisovateľka a naša kultúra by to mohla konečne akceptovať, pretože Tvoje pohodové výtvory bystia myseľ, tešia srdiečko a zotavujú dušu.
Nech Tvojej energii nikdy neubudnú grády. OK

mária10.5.2010
 

Oľga, prepáč že som Ti ešte nereagovala na mail. ale neskutočne nie iba veľa práce ale aj rod. jubileííí mam práve teraz pred 10 min. dúfam že už za sebou(prd, ešte prídu) nevadí.., Ja ti ďakujem za tvoje kladné názory, priania, ale veď vieš sama, že mamtalent nehľadá to čo ja píšem, a ja som si toho vedomá , ja zasa ďakujem mamtalentu, že som tu i keď nemá záujem, je to obojstrané. Pochop, že ani čertík ani iné moje práce by v takomto znení neoslovili širšiu čitateľskú verejnosť.
Ja nie som románopisec, a priznám sa dám naplac niečo z reality keď skončím čertíka ale opäť vymyslené. V týchto rokoch ma unuje písať to čo zažívam denodenne, minula by som veľa zubnej pasty. Radšej vchádzam do sveta rozprávky.
Kto chce nech číta sam seba , ja odmietam. Už ma to prestalo baviť...
Surové, ale pochopia v mojom veku...
Díky Oľga...

becix@post.sk2.5.2010
 

Keď čítam rozprávky,z mámtalentu Tvoje sa my páčia najviac.S čertamy sme prežívaly zo súrodencamy celé detstvo.Keď sme niečo vyparátily,alebo keď bol Mikuláš,vždy mali prísť prenás čerti.Je to krásne a mylé.Držím Ti palce a prajem zo srdca veĺmy vela úspechov!´
c
mária2.5.2010
 

becix, tak vidím, že aj čertíka máš prečítaného a tovoje hodnotenie ma teší aj s \"Y\". Ja som zasa na 3 kráľov, vždy spievala 4 čerta: A ten černý na tom zadu nevystrkuj na mňa bradu... Keď som čierny tak som čierny, veď som z tej
čertovskej zemi... No možno vďaka tomu spevu, aj táto rozprávka... Dík...

Marcel Páleš20.4.2010
 

pri takomto čítaní, milá Mária, mám chuť premeniť sa na dieťa a s otvorenými ústami, s pohľadom zasneným, nechať sa unášať čarom slov, ktorými zasahuješ. Asi nejeden dospelý v tomto deťom závidí...každopádne, ani my \"veľké\" deti nie sme zasa tak vzdialení od detských sŕdc. :)

mária20.4.2010
 

Marcel, Ty a tvoj koment, je fakt zlatý prsteň s drahokamom. Veľmi si to vážim a pokladám za zdravú vec, keď sa aj dospeláci nachíľku vrátia do rozprávok.
Keď čítam terajšie vyraďovačky vnímam pri tom možno čosi iné ako ostatní. Nechápem totiž ako tak jemné deti mohli už čosi také napísať??? A ja \"babka\" píšem zasa rozprávočky, tiež asi padnuté z \"čerešne\". Koniec v čertíkovi bude ešte zaujímavý... Dík...

J.W.T13.4.2010
 

A zabudol som: tá čertovská hra v karty mi pripomína jednu rozprávku, bol z 50.tych rokov, volá sa \"Hrátky s čertem\" a je taká scénická, kulisy maľoval Josef Lada a čertov tam hrajú Stanislav Neumann(tiež hral k-k-koktavého) a František Filipovský :-)
Aj tieto kresby od Cuca sú pekné, tá kresba perom (vyzerá to tak, že je redis perom)je skvelá a hodí sa k tejto rozprávke :-)

mária13.4.2010
 

J.W.T. Ty keď niekde neuvidíš kresbu, tak na to ani nemrkneš. Na svoj vek máš prehlad. Je to tak, dolu som to uviedla v komente je to rozprávka na námet Čert a Kača, iba som pozmenila text a vymyslela piesne. No jasne že kreslí CUCO, veď ak si na Facebočku, stále mu tam krúži jeho hlava, ťukni na ňu a môžeš si pozrieť aj čo sa vyvádzalo na jeho výstave teraz v piatok. Fakt je perfektný. Ešte ich mám viacej, pekne čítaj a pozeraj, aj sa možno pobavíš, díky.

J.W.T13.4.2010
 

Ale to nie je pravda- ja čítam aj veci, kde nie sú kresby :-) Len všetkos a nedá prečítať :-)A ďakujem za pochvalu prehľadu :-)

mária13.4.2010
 

J.W.T. Spájaš texty s maľbou, ja zasa hudbu. To je ako čo? Jeden človek v s.r.o., dobre né... Počúvaj, aj ty sa musíš za každým tam v pravo hore zahlásiť ako u... (Nebaví ma to..,)čistý chaos.., Tak kresli aj píš, ja píše... a spievam...(no dnes mi do spevu nie je, zomrel mi švagor.)Dúfam, že sa nepozerá na živých čertov ale je mu už dobre.

J.W.T13.4.2010
 

Pripájam sa aj ja!
Veľa mladých by si malo zobrať príklad z energie, ktorú m-m-máte :-) Alebo m-m-máš? tuším sme si pot-t-tykali :-)

Julka :)13.4.2010
 

maria,aj toto dielko je velmi pekne,dobre som sa pobavila...viem si živo predstaviť z toho muzikal...

mária13.4.2010
 

No, dá sa na tom zasmiať.., Díky

reňa12.4.2010
 

Milá Mária, obdivujem talent, obdivujem energiu. Rozdávaš okolo seba pohodu, pokoru,radosť, dobrú náladu, aj toto dielo je divadelný klenot.
Gratuľujem.

mária12.4.2010
 

reňa, si zo zlata, vieš o tom? Nazvať ma klenotom? Ja som už taká stará hrdzavá kotva na dne oceána. No chcem ešte na chvíľku vystúpiť nad hladinu, niejedna rozprávka ma ženie na povrch oceána...
Strašne si ma potešila, (teraz si uvedomujem, že -strašne- je dvojsečné slovo -strašné-, figu, nespisovne...
Chystám toho ešte dosť... Díky

Zandelee10.4.2010
 

PAni mária, napriek všetkému vašemu BOMBASTICKÉMU prístupu som vám raz napísal, ak si pamätáte, že ste jedna z mála babiek, ktoré majú šťavu. Páči sa mi to, je to milé, a opäť musím, ako výtvarník, pocvháliť nesmierne geniálne ilustrácie. Sú z vašej dielne? Rád by som sa zoznámil s ich autorom.
Prajem mnoho inšpirácie, a prajem ďaljšiu inšpiráciu z vašej nevyčerpateľnej studnice nápadov.
Zároveň sa chcem poďakovať aj za podporu.
S pozdravom,
Zandelee

mária11.4.2010
 

Ahoj Zandelee, umenie by nás malo spájať a nie rozdelovať a to nie iba tu alebo facebočku ale všade. Cuco, ilustrátor mal práve v piatok v Senci krásnu výstavu obrazov (kúpila som 3), no hoci sa nás zišlo do 50 mladých ľudí (okrem mňa) I tak mi dali slovo lebo s Cucom nás spája tvorba už dlho, ako s Čurkom alebo Nandim zasa hudba. No a mladá SLOVAČ spev. Chceme túto tvorbu spojiť na jeseň a vystúpiť v Senci. A ukázať ako sa dá to dobré spolu stmeliť bez falše, peňazí, a s láskou v srdci. (V máji ideme von s muzikálom Vajíčkom na čo sa tiež veľmi teším.) No ale k podstate, CUCO-pozri Grafiku za pol hod. nakreslil Luciu s čertom, má veľký talent, je to slušný perfektný mladík,som rada že vstúpil do môjho života, ak chceš môžem mu preposlať tvoj mail. Určite by ste našli spoločnú tému.

sebko7.4.2010
 

to je za 5 hviezdičiek

mária7.4.2010
 

sebko, díky, nové mená.., že by to robili tie reklamné bannery?
Pomaly začínam mať kladný vzťah k reklamám.

Monika7.4.2010
 

super

mária7.4.2010
 

Ďakujem, Monika, teší ma že to čítaš...

Peter Elena Michael6.4.2010
 

Och, och aké pravdivé... o načúvaní srdcu... a o zlých čertoch, ktorí by radi priniesli krásne duše do pekla...

mária7.4.2010
 

P.E.M. aj ty to čítaš..? Som rada!!!
A ja to pokladám za ďalšiu \"serepetičku\"

Broňa3.4.2010
 

Táto ochutnávka priam navnadzuje na ďaľšie čítanie.
Čerta a Káču som tiež nielen videla, ale aj v pamäti mala a mám doteraz.
Z mojej skúsenosti si deti pri hraní véééľmi užívajú zlé postavy/ myslím teraz mladší školský vek/ a tiež sa mi vybavil Čertík Babráčik- ako sme ho hrali- a fakt si to užili. Čím prehnanejšie je zlo zlé- čím väčšia je možnosť detí si ho ochutnať a zažvať- tým väčšie prežívanie dobra nastáva. Možno sa to zdá drastické- ale podľa mojich skúseností je to pre Vami popísaný vek ako vyšité.
A dve krásky v pekle? Už aby to bolo... A nech im tam podriadne podkúria- čertom jeným! :)

mária3.4.2010
 

Díky Broňa. To máš pravdu, správna žena skrotí aj čerta.

Andrea Emily3.4.2010
 

Mária, mne sa naopak úvod o čertíkovi páči. Som zvedavá, čo z toho nakoniec vznikne. Hor sa do zapisovania ďalších riadkov!

mária3.4.2010
 

Andrea, diky za koment. aďa to tak nemyslela, ona píše veľmi jemnulinko pre deti, veď zmení postoj, keď bude mať jej dcéra 38 r. Ale na to má ešte čas. A čo z toho vznikne? Čerti zoberú dve krásky do pekla!!!

ANDREA BUGÁTOVÁ5.4.2010
 

Mária - tá Aďa som predpokladám ja. Však?
Takže, keď bude mať moja dcéra 38r.? - t.j. vyčkám ešte 36 a keď k tomu pripočítam svojich skoro 34, budem mať 70. Najvyšší čas skončiť, po toľkých rokoch. Alebo začnem študovať na seniorskej VŠ - škola tretieho veku :)) Haha a vy tam budete chodiť so mnou, budete mať len okolo stovky :)) haha.
A ja nechcem ísť do pekla, ja chcem ísť do neba, preto píšem také - ako vy hovoríte veľmi jemnulinko pre deti :)) ha. Pche. Mária, Mária - nepoučiteľný tvor jeden :)

Lipárová Vlasta2.4.2010
 

Mária, začala si sľubne,myslím, že to bude pekný muzikál o čertíkovi .Si veľmi tvorivá a to je dobré.Teším sa na pokračovanie.

mária3.4.2010
 

Vlastička, som veľmi rada že si si čertíka všimla. Nebude to 100 str. muzikálik, ale dvaja čerti sú
zábavní,jeden z nich koktavý, len neviem ako napíšeš že koktá? Dávam tam pomlčky.
Jednu pieseň mám vytipovanú do videa, ale
musím to nahrať. Chýbajú mi husle a tie tam počujem sólové. Cuco mi za 30.min. nakreslil obrázok ak budeš mať čas pozri grafiku Martn CUCO Luciak, všetky kresby mi postupne robí a to komunikujeme najviac cez počítač... Pozdravuj Jarka, keď bude mať čas nech urobí kuk...

ANDREA BUGÁTOVÁ3.4.2010
 

Koktanie napr. po-po-po čú-čú-vajte, ne-ne-ne vie-vie te? :) Teraz už viete? Alebo? :)

ANDREA BUGÁTOVÁ2.4.2010
 

Mária,
tak som aj tu chudáčik čertík Oškerec a princezná Kamila? To je ako naša Cami? :)
Nepáčilo sa mi, ako ho v pekle privítali, že si ho pohadzovali rohami a ubližovali mu. Toto sa mi nehodí na rozprávku, ale určite aj dobre skončí, lebo je to rozprávka, či nie? :) Zase ďalšia konkurencia pre moje :(
Tak len píšte, kým vládzete a že ste si chceli oddýchnuť. Toto je ten oddych? To máte už tiež knihu, či čo? Som rada, že som zase prvá, aspoň pri Vašich komentoch.

mária2.4.2010
 

aďa, neviem či z vás mladších videl niekto rozprávku(českú) Čert a Káča. Ja som na nej vyrastala a asi mi doteraz blúdila v hlave a urobila som si z nej po svojom muzikál. Iba pointa z rozprávky zostala. Je to úsmevné, dá sa pri tom aj zaspievať ale knihou sa to nazvať asi nebude dať nikdy iba knižočkou alebo brožúrkou. A je to pre väčšie deti. R.z Lesa sú pre najmenších, tato je o niečo väčších a tretí bude pre pubertu a štvrtý pre všetkých... díky za prvý vzácny koment.

ANDREA BUGÁTOVÁ2.4.2010
 

Čierny čert a Káča mu na chrbte visela. Raz sme boli na svadbe rodine a bola taká súťaž, že chlap zoberie babu na plecia - ja som bola puberťáčka a z jedným chalanom - rodinou som mu bola na pleciach. Ale bola som mu ťažká, tak ma ledva držal :))) Tak ste mi to pripomenuli. Sme sa tak narehotali na tom a naše mami to stále spomínali, že sme boli ako čert a Káča, ale on je blonďák a ja na Káču by som sa aj hodila - taká šiši, hádam, či princezná? Neviem. Neviem prečo som taký vzácny koment, čím to je :))

mária3.4.2010
 

aďa, Tak to máš pravdu!! Keď budeme obsadzovať role, Ty budeš ľudská diablica
LUCIA. Poradíš si aj s ďalším čertom. Dúfam, že 1 máš už doma.

ANDREA BUGÁTOVÁ3.4.2010
 

Mária,
Lucia - je dúfam, odvodenina od Lucifera. Inak to neberiem. A mám doma dvoch čertov - malú Luciferinku a veľkého Lucifaja :)) ha,ha.

mária4.4.2010
 

aďa, na Luciu sa viaže povesť že pobehuje s krídlom a bije zlé detičky.
Luciferov je aj na svete veľa, ale pre Kamilu si príde ten pravý z pekla...
No a Lucia mu za trest to peklo pekne vymaľuje na bielo... možno.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

mária čechovičová

Išlo vajce na vandrovku.
Vtáčik Strapúšik a lienka.
O mne

Niekedy aj krátka vzdialenosť dvoch rúk-
nezacíti dotyk prstov... mária


Ako prvú rozprávku som pre Vás vybrala:
-Čertík OŠKEREC.-

CILILINg!-ďalšia rozprávka,
-Škriatok Didi a jeho zázračný zvonček CILKO -
budú trestať zlo. Kadiaľ poputujú a čo všetko zažijú???
-*-
Ďalší roz. príbeh -Koza ERŽA-,
je veľmi pojašený. Z kozy Erži sa stane "hviezda" -a-
z vlka Tĺka slušný "džentlmen"...
A čo sa udeje na hospodárskom dvore a v lese???
Tak to bude totálny blázinec...
No -James Bond- dá všetko do poriadku...
-*-
Kráľ Ofinka a jeho kráľovstvo v krajine KOTRMELELCOV ,
v krajine VALAŠKY a v krajine BARANICA

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: