IKARIKAR http://www.ikar.sk

 Čestné slovo priateľa. (J.W.T)6.10.2009
 

4
 počet hodnotení: 350
prečítané 710, Komentáre 19

 
Čestné slovo priateľa-súčasť poviedok Book of Life

   Netrpezlivo som podupkával nohou.
    Stál som na móle, ktorého časť vedľa mňa zaberala kopa pozostávajúca z mojej cestovnej batožiny a páru lodných kufrov. Hodný čas som váhavo postával a chvíľu pobiehal s rukami zopätými za telom.
    Nič ale nepomáhalo! Sadol som si preto opäť na najväčší z lodných kufrov a aby som aspoň trochu zahnal rozčertené myšlienky, začal som pozorovať dav hmýriaci sa na prístavnom móle a jeho okolí. Väčšina pasažierov už bola na lodi, okolo mňa sa mihotali už len meškajúci jednotlivci, miešajúci sa s personálom lode a prístaviska, robiacich posledné prípravy pred dlhou plavbou.
    Z vrecka som začal vyťahovať retiazku, na ktorej konci sa rozhompáľali staré hodinky, zdedené ešte po starom otcovi. Odklopil som vrchnák a pozrel na čas.
    „...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Enrique6.2.2010
 

Skvelé, skvelé... V malom rozsahu krátkej poviedky vystihneš a povieš to, čo mnohí nevtesnajú ani 100 strán. Niet čo dodať.

J.W.T6.2.2010
 

Fúha, normálne dnes som ako V siedmom nebi :-)
Práve preto píšem poviedky, krátke, aby som to \"zhutnil\" a na malom priestore sa snažil vypovedať čo najviac. To je aj cielom poviedok v Book of Life-ja si myslím, že je lepšie v kratších útvaroch niečo vyjadriť a má to väčšiu \"údernosť\" ako v dlhom románe. Podľa mňa človek musí byť majster pera, aby vyrobil zaujímavý a pútavý dlhý román, to chce naozaj skutočné umenie...

Enrique6.2.2010
 

Dovolím si oponovať: nie dĺžka diela, ale jeho myšlienka, odkaz čitateľovi je dôležitý, ako sa hovorí: čo tým chcel básnik povedať? Ja som napísala rozsiahlejšie dielko a čo, som snáď väčší majster pera? Nemyslím si. Čítala so Annu Kareninovu ( cca 500 strán, alebo tak nejako ), Atlas pokrčil ramenami ( 3 časti spolu cca 1800 strán )- záver: v Kareninovej som preskočila skoro polovicu textu, lebo tie zdĺhavé, zväčša zbytočné ruské opisy ma nudili ( nech mi odpustia všetci milovníci Dostojevského a podobnej klasiky ), v Atlasovi to síce bolo fajn, ale tiež sa dal ušetriť papier. Chcem tým povedať, že poviedka má svoje čaro a častokrát zbytočne hľadáme a siahame, ako v literatúre, tak v živote po komplikovanostiach, ktoré sa dajú urobiť jednoduchšie a zrozumiteľnejšie. Človeku, ktorého milujeme alebo si vážime, stačí povedať: ľúbim ťa, ďakujem ti, vážim si ťa, aby porozumel. Žiaľ, pre mnohých je práve toto to najzložitejšie. Radšej siahnu po celodennom siahodlhom obkecávaní, aby sa večer ani nedostali k meritu veci a znechutene si mohli povzdychnúť ( a celú noc dumať ), prečože ich ten partner len nechápe, keď mu toľko vyznávali lásku. No, proste som týmto názorne chcela demonštrovať, že píšeš dobré poviedky, čo majú hlavu a pätu a pokračuj v tom, čo Ti ide!

ava6.2.2010
 

Enri, šak si ma zas rozosmiala s tými ruskými klasikmi a najmä to slovíčko \"dumať\"- vždy mi príde smiešno, keď ho použiješ.:-DD

Enrique6.2.2010
 

A ešte som chcela napísať, že som čítala Muž, ktorý sadil stromy, milá knižočka, zaujímavo spracovaná s pár stranami textu, ale má čo povedať. Ak sa k nej dostaneš, prečítaj a pochopíš, čo som mala na mysli, keď som spomínala dĺžku, rozsiahlosť diela.

J.W.T6.2.2010
 

To máš pravdu, ja som ruskú klasiku tiež niečo vynechával a vždy som mal pozitívnejší vzťah k poviedkam, len Bratov Karamazovcov som musel prelúskať celých :-) Romány, čo sa mi páčili a čítal som ich jedným dychom boli len dva, oba od Henryka Szienkewicza- Quo Vadis a Križiakov :-) Toho Muža si požičiam a prečtam :-)

ava6.2.2010
 

Ahoj J.W.T., pekne píšeš. Aj mne sa páči, keď ľudia vo svojom živote ešte uznávajú hodnoty...:-)

J.W.T6.2.2010
 

Ahoj Ava.
Som rád, že aj Ty patríš medzi vyznávačov hodnôt a že sa Ti aj táto poviedka zapáčila. Niekedy sa o hodnotách ľahšie píše, ako koná, ale je dôležité, že najskôr im veríme a potom aj tie činy prídu. Lebo keby nám niečo išlo na \"papier\" proti srsti, aj na diele to vidieť a cítiť.

ava6.2.2010
 

Ja som priam \"zástancom hodnôt\", veď za čo by stál náš život bez nich?!! To si radšej ani nechcem predstaviť, lebo mi je z toho zle...!

Miroslava Bílková18.10.2009
 

Tak som si dnes dopriala ďalší kúsok z Tvojej tvorby a neľutujem-chutil opäť znamenite;-)

J.W.T18.10.2009
 

Ďakujem Ti veľmi pekne za pochvalu.Som rád, že sa Ti moje príspevky páčia:-)

Eva7.10.2009
 

Sťastím človeka je, nájsť v živote priateľa,nikdy ho nestratiť a nesklamať :-)

J.W.T7.10.2009
 

Presne tak...a najmä ab to bolo obojstranné:-)

Zuzana7.10.2009
 

Rada citam tvoje pribehy,su pisane s citom.

J.W.T7.10.2009
 

Ďakujem Ti, som tomu rád:-)

Jana6.10.2009
 

Pekny pribeh.

J.W.T7.10.2009
 

Ďakujem:-)

Saška6.10.2009
 

Zaujímavé a pekné ako každá pred tým!!..pozdravujem

J.W.T7.10.2009
 

Ďakujem veľmi pekne za pochvalu:-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

J.W.T

Rytier ČB.JPG
O mne

Každý máme nejaký dar, na ktorom by sme mali chcieť pracovať a zlepšovať ho...
Ja kreslím a píšem tak, ako to cítim a tak, ako je typické pre mňa. Každá moja kresba a text som ja...
Bol by som rád, keby ste aj Vy pridali svoje hodnotenie, komentár. Ďakujem :-)

...všetky kresby uverejnené v Grafike vznikli v súvislosti s príspevkami na Mámtalent.sk

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: