IKARIKAR http://www.ikar.sk

Chcem tvoje srdce (Mária Blšáková)6.5.2013
 

5
 počet hodnotení: 41
prečítané 749, Komentáre 50

 
Chcem tvoje srdce
                          
Cítim smrad čpavku a stuchlinu. Hlava ma neznesiteľne bolí. Hučí mi v nej, akoby mi tam cez uši vletel roj včiel. Snažím sa otvoriť oči, ale nejde to. Telo mám nezvyčajne vykrútené. Pokúšam sa ho dostať do znesiteľnejšej polohy, no bráni sa bolesťou.
„Vodu,“ zašepkám, a  môj vlastný hlas ma doslova vydesí. Akoby prestal spolupracovať s hlasivkami a znie ako hliníková lyžica prechádzajúca po dne hrnca. Kde to som, ako som sa sem dostala a prečo som v takom zúboženom stave? Zľahka pohýbem prstami na rukách. Sú ako z gumy. Akoby stučneli a stratili cit. Dotýkam sa svojho stehna zahaleného v hrubej látke nohavíc. Ako to, že nemám na sebe šaty? Tak rada ich nosím. Žlté, červené, kvetované... mám ich plnú skriňu a Adamovi sa v nich tak veľmi... Adam. Moja osudová láska, ktorá mi prevrátila  život naruby a... Snažím sa vybaviť si jeho tvár. Je brunet, alebo blondiak? Odkiaľ a ako dlho sa poznáme? Márne sa snažím pátrať v pamäti. Chytá ma čoraz väčšia panik...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Sofia Filo30.6.2016
 

Peter to opísal naozaj výstižne. :-) Palec hore, Majka, a päť hviezdičiek k tomu. Nie je umenie písať to, čo ťa baví, a kde sa cítiš vo svojej koži. Umenie je takto bravúrne zvládnuť žáner, ku ktorému práve neinklinuješ!

Mária Blšáková30.6.2016
 

Bolo to zvláštne takto písať :) Ešte zvláštnejšie, ako keď som písala erotickú poviedku do knižky V zajatí vášne, aj keď smiala som sa pri oboch. Ďakujem, Sofia :)

Peter30.6.2016
 

No môjtykvet!
To bolo šialené psychadelické až psychopatické rozprávanie v štýle Alfréda Hickoka. Najprv som nevedel čo si myslieť čo sa deje? O čo tu vlastne ide? Až pomaly za začali objavovať kontúry a obrysy sprisahaneckého komplotu, ktoré napokon vyplávali celé na povrch ako nafúknutá mŕtvola... Odporný pohľad na ten výjav... Až ma striaslo a prebehli mi zimomriavky po tele, keď som si uvedomil čo sa v príbehu rozkrylo a kam to smeruje. Príšerne perverzné správanie tých dvoch vykreslené s až s patologickou brutalitou, až... až miestami aj mňa naplo a mal som nutkanie pristúpiť k záchodovej mise a... Toľko naturalistických obrazov som naposledy čítal v básňach Ivana Mojíka - Rozbíjanie Sarkofágu!
A ten záver, panebože ten záver! Ten bol vyslobodením z tej hrôzy a marazmu. Vynikajúce, excelentné...už dávno som nič tak sugestívne a emotívne pôsobiace nečítal!

Mária Blšáková30.6.2016
 

Ahoj, Peter :)
Tak konkrétne pri tomto som sa fakt bála. Nie kvôli tomu, žeby som sa tak zžila, ale toho, že nezvládnem tento žáner. Doteraz som písala len veci, ktoré rozosmiali, alebo dojali. Teraz som sa snažila v čitateľoch prebudiť inú emóciu - strach. Som rada, že sa mi to aspoň trochu podarilo :) Jedno je isté, tadeto môj literárny chodníček nepovedie :)

Valeria Weibl26.12.2015
 

Majka,
dobre si mi padla :) sadla som si dnes k MT, že sa popozerám, čo kto popridával a akosi som Ťa musela pred sviatkami prehliadnuť, lebo som túto krásnu poviedku objavila až dnes. To by bola sakra škoda, keby mi príbeh o stratených/nájdených kamarátkach ušiel :) Už to raz tak bude, pre mňa si proste kráľovnou MT :) Prajem Ti krásne sviatky.

Mária Blšáková28.12.2015
 

Júj, tieto sviatky som len tak pretrpela. To vieš, keď je človek sám a v robote, ale akosi som si na poslednú chvíľu zmyslela, že napíšem niečo vianočné a hádam niekoho poteším :)
Ďakujem milá Val.

Gabriel Ambler23.12.2015
 

Veľmi milé a povznášajúce, Majka. Vidím, že si musím prečítať aj ďalšie tvoje poviedky.

Mária Blšáková25.12.2015
 

Len buď zhovievavý voči mojej gramatike, lebo na začiatku to bolo so mnou vééľmo zlé. Som \"žiarivým\" príkladom toho, že ak sa ti vyhrážajú bitkou po prstoch, postupne s tým fakt niečo urobíš :) Táto stránka a komentáre pod príspevkami sú úžasná škola.
Krásne Vianoce.

Michaela Galambošová22.12.2015
 

Majka, naozaj vydarená poviedka. Veď čo iné treba čakať z tvojej hlavy? U teba by ma bavilo aj čítanie nákupného zoznamu. Určite by si ho niečím okorenila :-)

Mária Blšáková22.12.2015
 

Miška, neuveríš, ale práve som bola ponorená v tvojom diele až po uši a myslela na to, že by tvoju Šimonu mohli predávať v lekárni ako antidepresívum :)

Tamara22.12.2015
 

Tak toto je veľmi vydarené. Bez snahy dojať, dojalo. Tvoje texty Mária sú zdanlivo jednoduché, no ich čírosť musí človeka osloviť. Prajem Ti pekné Vianoce a veľa šťastíčka v Novom roku.

Mária Blšáková22.12.2015
 

Ďakujem, Tamara. (Máš krásne meno.)
Myslela som, že po Anne a Šarlote si dám pauzu a budem sa venovať len opravám, ale tí, čo píšu mi isto dajú za pravdu, že nutkanie niečo napísať vie byť niekedy také nástojčivé, ako chute tehotnej ženy :)
Aj tebe krásne Vianoce. A ďakujem.

Emko21.12.2015
 

Krásna, dojímavá, neuveriteľná a predsa uveriteľná poviedka. Ďakujem za krásny čitateľský pôžitok.

Mária Blšáková21.12.2015
 

Emko, predstav si, že som pri ceste do rakúska spoznala žienku, ktorá má tak ako ja, dve sestry. Mária, Anna a Monika. Dokonca majú i lišiaka, ktorý sa volá Emil, tak, ako môj brat. Naše mamy sa nepoznajú, ale povahovo sú ako cez kopirák :))

Oľga21.12.2015
 

Pekný deň, Mária.
Práve som dočítala tvoju poviedku. Priznám sa, rozplakala ma. Naozaj, život je jedna veľká náhoda. Aj v mojom osobnom živote sa stalo dosť náhod, ktoré mi úplne od základov prevrátili celý život na ruby. Aj môjho manžela som stretla úplnou náhodou. Chcel to asi tak osud.
K samotnej poviedke môžem povedať, že je to pekné, dojímavé. A naozaj - vianočné. Lebo ako hovorí klišé - Vianoce to je čas zázrakov. A ktovie, či to tak skutočne nie je?

Mária Blšáková21.12.2015
 

Milá Oľga,
dávno som nepísala poviedky, ale keďže Vianoce strávim v práci, dúfala som, že vám urobím radosť. Veľmi ma teší, že sa páčila, i keď je v nej more chýb. \"Uštrikovala\" som ju včera večer asi za hodinu. Prajem krásne Vianoce.

ivana25.5.2014
 

tak tento tvoj štýl ma ozaj strhol, je priamo oslovujúci a dynamický... super... idem si ťa naštudovať :)

Mária Blšáková30.6.2014
 

Veľmi ma teší, že sa mi podarilo pobaviť Ťa.
Ďakujem za komentár Ivka :)

Dorian Gray16.1.2014
 

Maruška, ĎAKUJEM. Mám slzy v očiach. V tom príbehu cítim to moje krehké ja.
Cítim sa zraniteľne a krásne :)
Mr.Dorian Gray

Mária Blšáková16.1.2014
 

Dorián.
Túto poviedku som napísala pred rokom a bola mojím ospravedlnením za nás, heterákov. Verila som, že raz si nájde toho správneho čitateľa, ktorému povie ešte o trochu viac, ako bežnému čitateľovi.
Usmej sa.

Matt van den Bryll8.12.2013
 

Ahoj Mária, aj túto hodnotím 5. Bola uveriteľná a zo života. Máš tam opäť napadlo ma vs. mi, prekvapilo ma takíchto vs. takychto a zaujalo \"začínam nevedieť\", čo sice vyznelo vtipne ale tak... maďarsky:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková8.12.2013
 

Opravené :) Až na ten maďarizmus :)
Ďakujem za postreh i hviezdičky na moje autorské nebíčko :) M.B

Mária Blšáková20.11.2013
 

Akosi cítim potrebu upozorniť aj na toto. Vajcoškrab nieje nová poviedka, len sa tu objavila po presunoch, ktoré som musela urobiť, takže... nie, nepreplo mi :) a starú vec som neuverejnila len tak, z dlhej chvíle :)

Palo5.11.2013
 

Zanechávam slimačiu stopu*****

Mária Blšáková6.11.2013
 

Vitaj slimáčik. Teším sa, že si nakukol aj tu, medzi moje poviedky :)

ZetZet19.6.2013
 

Toto dieličko tak bugatkovsky znie. Vrátane komentárov.:;) Ale ak pridáš hi-hi-hi, cha-cha-cha...tak to bude suprovné. Držkaj sa.

Mária Blšáková19.6.2013
 

Rozumela som len tomu \"Držkaj sa\" :)
hi hi, cha cha :)
Tie komentáre patria poviedke Pokritectvo.Dva životy som sem vnorila ako ďalšiu kapitolu. Dík, že si sa zastavil(a)

Mária Blšáková19.6.2013
 

No super. A ešte sem džubnem aj tú hrubicu :) hi cha :)

Guliver24.6.2013
 

ZetZet mal-a na mysli Andy \"Bugatkovú.\" Možno jej prišli tvoje komentáre príliš dobré na to, aby boli objektívne :o)
(Čítaj drahé ZetZet díte a urob si vlastný názor!)

Mária Blšáková24.6.2013
 

Našla som si:) Prečítam. Ďakujem za uvedenie do obrazu:)

Michaela.CN19.6.2013
 

Aj taký je život. Píšeš dobre, ale mne sa aj tak najviac páčilo Pozitívne myslenie :o) Určite si o tom kúpim nejakú knižku a dúfam, že naštartujem nejaké zmeny chichi

Mária Blšáková19.6.2013
 

Čítala som dve:) Ono to na chvíľu nabudí, no len kým ťa niekto prvýkrát poriadne nenashnevá:)

Guliver19.6.2013
 

K dvom životom asi toľko: Je to trochu iné, ako ostatné tvoje poviedky, ale radšej mám tie tvoje veselšie. :-)

Mária Blšáková19.6.2013
 

A ja tie veselšie radšej píšem. Asi mi sedel Belzebub na pleci. Sľubujem, že ďalšia bude veselšia :)

...miau...9.6.2013
 

...krátka poviedka, ale jednoducho ľudsky približuje tabu tému, ktorá vždy bola...je...a bude...autorka zvládla jednoduchosťou príbehu v kratučkej poviedke celú problematiku z pohľadu hlavnej postavy, problému, jadra...a naozaj...záver postačoval a nikoho nemože napadnúť, že to malo pokračovať...obsahovala všetko potrebné...v deji sme sa mohli orientovať, vedeli sme o koho ide, aké je jadro poviedky, poučilo, posunulo...a ako to končí v poviedke \"niekedy sa zatvára - niekedy sa končí...\" ...lebo vieme čo sa stalo a bude diať...opakovane možem potvrdiť svoj postoj k Majke...ovláda dej...vie použiť slovíčka, pričom nepotrebuje siahodlhé opisy, ktoré by nás nudili, ale naopak, ihneď nás navedú správnym smerom...ľudská neformálna písomná reč...čítala som s ľahkosťou a potešením...

Mária Blšáková10.6.2013
 

Mám neskutočnú radosť z toho, že ťa moje poviedky oslovili a že ťa nepoburujú ani témy, pri ktorých veľa ľudí znechutene priviera oči. Od detstva som rada čítala. Už vtedy som si však všimla, že hlavní hrdinovia z knižiek sú väčšinou krásni, talentovaní, skôr, či neskôr osudovo milovaní a k tomu v závere knihy niečo zdedia, vyhrajú, alebo vysvitne, že sú potomkami niekoho slávneho :)(Možné je aj to, že som nesiahla po dobrých tytuloch). Keď dom začala písať, povedala som si, že budem písať o bežných ľuďoch s bežnými starosťami, bežnými vzhľadmi, povolaniami... Hlavne, nech sú čitateľovi blízke, nech vie, že aj bežný život môže byť farebný a rozmanitý. Ďakujem za komentár. Veľmi ma potešil.

Kristína Ježovičová9.5.2013
 

Majka, som rada, že si si zvolila túto tému. Je dôležité o tom hovoriť, čítať a písať. Pekne si ju spracovala, ľudia by si mali skutočne uvedomiť, že i homosexuálne orientovaní muži majú city a nie sú sexuálne nadržané mašiny. A veru tresla si klinec po hlavičke...koľko slovenských celebrít a slovenských hercov sa hrá na heterákov, len aby zaujali ženy, aby nestratili divákov. A zabúdajú na to, že ich má predávať herecký výkon a nie pekné zadočky...ja viem najmenej o piatich.
Si skvelá...píšeš úžasne...Tvoj román nezačnem čítať na skle, ovoniam si ho v knižnej forme.

Mária Blšáková9.5.2013
 

Milá Kristínka! Môžem sa podpísať pod každé slovo tvojho názoru na homosexualitu. Je také ľahké súdiť. Keď si predstavím, že by sa ku mne niekto správal s dešpektom, len preto, že mám inú farbu očí ako väčšina populácie, alebo niečo podobné. Som ti nesmierne vďačná za tvoj komentár. Pochopila si môj zámer.

GEMINI W9.5.2013
 

Nedá mi nezareagovať na toto dielko aj keď nie som nejaký
zarytý čitateľ tohto žánru ale prečítaním si tejto
poviedky začínam pochybovať že som orientovaný
len na technickú literatúru :-) a zistil som že rad si prečítam ďalšie a ďalšie autorkine poviedky pretože vždy je to niečo iné zaujímavé a pútavé,
jednoducho povedané krásne čitateľné, len tak ďalej .-)

GEMINI W9.5.2013
 

Nedá mi nezareagovať na toto dielko aj keď nie som nejaký zarytý čitateľ tohto žánru ale prečítaním si tejto poviedky začínam pochybovať že som orientovaný len na technickú literatúru :-) a zistil
som že rad si prečítam ďalšie a ďalšie autorkine poviedky pretože vždy je to niečo iné zaujímavé a pútavé jednoducho povedané
krásne čitateľné, len tak ďalej .-)

GEMINI W9.5.2013
 

Nedá mi nezareagovať na toto dielko aj keď nie som nejaký zarytý čitateľ tohoto žánru ale prečítaním si tejto poviedky začínam pochybovať že som orientovaný len na technickú literatúru:-) a zistil som že rád si prečítam ďalšie a ďalšie autorkine poviedky pretože vždy je to niečo iné zaujímavé a pútavé, jednoducho povedané krásne čitateľné , len tak ďalej .-)

GEMINI W9.5.2013
 

Nedá mi nezareagovať na toto dielko aj keď nie som nejaký zarytý čitateľ tohto žánru ale prečítaním si tejto poviedky začínam pochybovať že som orientovaný len na technickú literatúru a zistil som že rád si prečítam ďalšie a ďalšie autorkine poviedky pretože vždy je to niečo iné zaujímavé a pútavé, jednoducho povedané krásne čitateľné, len tak ďalej .-)

Mária Blšáková9.5.2013
 

Jééjdanenky. A rovno štyrikrát :-) Asi by to chcelo prečítať ešte viac technickej literatúry :o)(Žartujem) Milý čitateľ. Som rada, že si sa tak húževnato pokúšal dať sem ten komentár. Najviac ma však teší, že si prečítal dokonca a nezavrel po zistení, o čom je reč:-)

Jurgen Smatanský8.5.2013
 

Pekné. Citlivo vystihnuté. Máš naozaj talent vžiť sa do hrdinov z tvojích poviedok. Kľudne by som uveril, že toto napísal homosexuálny mladadík :-)

Mária Blšáková9.5.2013
 

:-) Myslím, že toto je veľmi hodnotná pochvala:-) Ďakujem za komentár. Mimochodom... všimla som si, že mi pod túto poviedku dávajú komentáre len muži:-) Asi ste páni tolerantnejší ako som si myslela:-)

Jurgen.S31.5.2013
 

A všimni si, že sú komentáre k obsahu a nie k technickým záležitostiam. Vždy je to o tom, ako vie autor zaujať. Ako vie strhnúť pozornosť.

Peter7.5.2013
 

Ty si si ju trúfla sem dať...môjtykvet! Klobúk dolu nad tvojou odvahou. Na tak malej ploche tvojej najkratšej poviedky sa dotknúť takejto spoločensky kontroverznej témy. Nie je jednoduché sa vyjadriť v skratke. A ešte k tomu tak energetizujúco... Ale myslím, že v tomto prípade sa to tebe určite podarilo.

Mária Blšáková8.5.2013
 

:-) Veru trúfla. O tejto poviedke sme veľa diskutovali. Nevravím, že sa ti nepáčila, ale mal si pred touto témou akýsi rešpekt. :-)
Kedysi som synovi vysvetľovala, že ľudia sú ako kvety na lúke. Rôzne farby, vône, rôzne sa ohýbajú, či lámu pod vplyvom poveternostných podmienok, ale ich rozmanitosť tvorí krásny celok. Dík za komentár. Si môj najskalnejší čitateľ :-)

Guliver6.5.2013
 

Nevychádzam z údivu, do akej témy sa ty nepustíš.:o)Keď nabehla tvoja nová poviedka, povedal som si - už nemá čo nové vymyslieť:o)a priznávam, že si ma znova prekvapila. Veľmi zaujímavý pohľad na niečo, čomu nerozumiem. Držím palce pri ďalšej tvorbe.

Mária Blšáková8.5.2013
 

Chvíľu som váhala, či uverejniť práve túto poviedku, veď je to oblasť o ktorej nemám ani šajnu, ale mnoho autorov opisuje krajiny a svety, kde v živote neboli. Ďakujem za pekný komentár.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Mária Blšáková

Snímka0908.jpg
O mne

Písanie ma neskutočne teší. Je zaručeným liekom proti samote.

albertkaLM@gmail.com

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: