IKARIKAR http://www.ikar.sk

Chlapec, ktorý vedel lietať (Daniel )11.1.2014
 

5
 počet hodnotení: 2
prečítané 260, Komentáre 5

 
Chlapec, ktorý vedel lietať
 Drahá mama
píšem ti tento list aby som očistil svoje meno a všetko ti vysvetlil. Viem, že si si vypočula hrozné zverstvá o svojom synovi - mladom vrahovi ale prosím ťa prečítaj si tento list adresovaný tebe - najdrahšej mame ako posledné slová pred popravou. Pred popravou kde do tvojho malého Harryho vpustia 2300 voltov a usmažia ho zaživa. Aké ľudské a ušľachtilé.
Na začiatku kariéry psychiatra som poslúchol tvoje rady a vzal prvú prácu, ktorá sa mi naskytla. Nebol som vyberavý veď práce nebolo veľa. Prijal som miesto v psychiatrickej liečebni v New Portlande. Asi si o tomto mestečku nepočula a ver mi, že najradšej by som o ňom nepočul ani ja. Ústav v ktorom som pracoval sa nachádzal na okraji mesta za vysokými, tehlovými múrmi. Už pri vstupe som mal pocit akoby ma obklopila história tohto miesta plná hrôz a šialenstva. Bol tam iný vzduch plný neopísateľného mŕtvolného pachu, iné spôsoby vracajúce sa stovky rokov dozadu keď sa zomieralo v temných, hlbokých žalároch, iní ľudia, ktorí mi svojimi záhadnými pohľadmi naháňali strach. Ó mama, ľutujem,...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Lily Angels31.1.2014
 

Daniel,

Oceňujem, ako využívaš opis a obrazy. V diele sú niektoré naozaj dobré pasáže. Treba však mať na pamäti - všetko s mierou, aby dej nestagnoval. Keď sme už pre deji, mne osobne by príbeh sedel do 19 storočia - v tom období by som tej brutálnosti uverila. Osobne mi nevadia viac krvavé scény, ale treba ich správne využiť - ako kontrast k detskej nevinnosti, či rodinnej idylke. Nič netreba preháňať. Ďalej - nechýba len zopár čiarok. Chýba ich väčšina. Dielu to na význame neuberie, ale môže to odradiť vydavateľa, ak to s písaním myslíš seriózne. Rovnako uškodia aj preklepy a zlé skloňovanie. Text treba pred odovzdaním niekoľkokrát prekontrolovať, niekedy pomáha ho dať inej osobe. Príbeh samotný núti k zamysleniu. Je pekné, že doktor je veriaci - myslím, že s úcty k Bohu, by mal v liste písať jeho meno s veľkým písmenom (Boh, Pán). Ešte by som chcela dodať, že hoci je list adresovaný mame, ktorá pravdepodobne nemá medicínske vzdelanie, hlavná postava ho má. To je dôvod, prečo je niekedy tak ťažké napísať hodnovernú vec z odborného prostredia - vyžaduje to veľa študovania. Týmto však nechcem dielo kritizovať, ani Ťa odradiť od písania rôznorodých vecí. Len chcem pripomenúť, že na to nesmieš zabúdať - a tiež, že to pomáha o predmete niečo vedieť. Napríklad ja viem, že človeka nezabije napätie, ale prúd a znesie aj 10 000 V keď je prúd dostatočne malý, preto neviem posúdiť, či číslo, ktoré si uviedol je relevantné. Ale to je tak, nikdy sa nezavďačíš všetkým. Čitatelia si všímajú detaily, nezabúdaj. Oni sú Tvoje obecenstvo, píšeš pre nich. Preto keď v začiatku uvedieš, že Timi mal adoptívnych rodičov, nesmieš v strede zabudnúť a napísať, že bol ich prvorodený syn. Prvý možno, ale nie prvorodený.
Pokračuj v písaní, preštuduj si slovenský pravopis a nezabudni pravidelne precvičovať fantáziu. Písanie je o vytrvalosti. Teším sa na ďalšie diela.

Daniel1.2.2014
 

Ahoj
ďakujem za postrehy a že si mi napísala komentár k dielu aby som vedel čo zlepšiť. Hlavne kvôli spätnej väzbe som sa ho rozhodol pridať sem. K tým chýbam - viem, že tam sú ale kontroloval som to niekoľko krát a čím viac som sa im venoval tým viac mi začali slová splývať a tak som väčšinu prehliadol. V písaní chcem pokračovať a zlepšovať sa. Tak ešte raz ďakujem, že si ma podporila a poradila mi.

Lily Angels3.2.2014
 

Som rada, že to berieš ;) Som zástanca konštruktívnej kritiky a svoje slová nemyslím v zlom, práve naopak. Držím palce!

Emko13.1.2014
 

Ahoj Daniel,
keď pominiem ideu príbehu, páčilo sa mi ako si to napísal. Pekný, obrazotvorný štýl. No miestami tie opisy nemuseli byť také podrobné, zvlášť sa mi priečil ten, ktorý sa naskytol otcovi pri pohľade na synov po dopade. Možno by bolo lepšie ubrať.
Ku koncu sa vyskytlo zopár preklepov a miestami ti chýbajú čiarky.
Na margo dozorcov - lekárov v ústave: je neuveriteľné, že by všetci do jedného (okrem Harryho) boli také krvilačné beštie vyžívajúce sa v besniacom týraní detí, bez štipky akejkoľvek empatie či súcitu.
4*, o piatu ťa obrala brutalita v príbehu, ale štýlovo, opakujem, sa mi to veľmi páčilo.
Pekný deň

Daniel15.1.2014
 

Ahoj,
ďakujem za komentár. Veľmi si ho cením. Je vôbec prvý na moje prvé dielo. Teší ma, že sa ti to páčilo štýlovo, pretože to som chcel hlavne vedieť. Snáď to upútalo aj iných.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Daniel

O mne

Trhám kúsky vlastnej duše v snahe niečo dokázať

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: