IKARIKAR http://www.ikar.sk

Čierne lupene (Christian Ježík)4.3.2013
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 130, Komentáre 7

 
Čierne lupene
 Hľadela mu do jeho modrých očí v sprievode vychádzajúceho slnka. Myslela si, že keď je v jeho pevnom náručí, ochráni ju ju pred nimi a bude všetko tak ako predtým... Ale nebolo to tak. Pozrela sa na jeho nespokojnú a ustráchanú tvár. Obzrela sa a videla ich. Boli odetí v čiernych oblekoch. Aby toho nebolo málo, jeden z nich v ruke stískal malí kufrík. Hneď vedela, že to neveští nič dobrého. Mala predtuchu, čo sa v tom môže ( ale i nemusí ) nachádzať. Hlavou jej vírilo veľmi, veľmi veľa myšlienok. Bohužial už vedela ako sa to všetko skončí... Ešte raz, možno naposledy ho silno objala, až tak silno, že mu zaryla svoje nechty do chrbáta. ,,Auh..." Ticho zašomr...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Christian Ježík (autor: Čierne lupene)31.3.2013
 

Christian Heffner, ďakujem, že si mi napísal svoj názor na môj príbeh. Cením si ho. Vezmem si ho k srdcu a popracujem na tom písaný a už neurobím také chyby ako v tomto príbehu. (CH.Ježík)

Christian Heffner31.3.2013
 

Ahoj Christian, máme rovnaké mena a taktiež aj rovnaký vek.
Pustím sa do nejakej krátkej a stručnej kritiky.

Hneď na začiatok. Dialógy sa nevpisujú do textu. Ale dávajú sa do nového riadka. Na to si daj pozor, potom je to neprehľadné a odrádza to čitateľa.

Celé sa to hemží nedopovedanými vetami, za ktoré dáš tri bodky. Ďalšia vec, ktorú by som odstránil.

Niektoré vety mi prídu nedotiahnuté a nelogické. Napríklad: Obidvaja vedia, že ich idú zabiť, ale iba tak tam čakajú na smrť. Človeka by v tej situácií pohltila panika a pokúsil by sa útek. Píšeš, že ten Will má vyšportovanú hruď, teda sa venuje športu. Mal by mať obstojnú kondíciu, takže ich šance na útek by boli dobré. Prečo tam teda len tak sedia? K tomu sú tí muži odetí v oblekoch, čo teda nie je odev určený na beh. Taktiež asi nemajú nejaké tenisky, ale nejaké klasické poltopánky.

Pozrela sa na jeho nespokojnú a ustráchanú tvár. Prečo je nespokojný? V tejto situácií by bol asi ťažko nespokojný, skôr by bol zúfalý.

Do textu občas vkladáš zátvorky, to sa taktiež nerobí.

To je všetko z mojej krátkej a stručnej kritiky. Aj keď ja by som ani kritiku nemal písať. Po tom ako ma sprdol Dark, by som mal pekne mlčať, ale som mu za jeho kritiku vďačný. Dúfam, že som ťa nenahneval. Prajem ti všetko dobré v písaní.

S pozdravom Ch.Heffner.

Christian Ježík (autor: Čierne lupene)27.3.2013
 

Ďakujem za názor, cením si ho. Neboj, nie som nahnevaný a máš pravdu, pravopis na mojej knihe mi opravovali. Môžeš si ma dať na googli ako Christian Ježík a tam ma nájdeš v obrázkoch s mojou knížkou. A ja viem, že tie úrivky nezodpovedajú môjmu veku, ale mňa proste také veci bavia písať. A vezmem si tvoju radu k srdcu a popracujem na svojom písaný a tiež aj na gramatike. Ale ďakujem za tvoj názor, aspoň viem, čo tam mám na tom písaný pozmeniť. Nemusíš ma brať ako takého chvastúňa, čo sa chváli, že vydal knížku a je Najml....Spisovateľ na Slovensku. Neboj, taký som ne ni.

Adhara31.3.2013
 

Mám pocit, že sme sa úplne nepochopili. Nemyslím si, že zverejnené texty nezodpovedajú Tvojmu veku. Práveže mám pocit, že mu celkom dobre zospovedajú. Ale od vydaného autora by som čakala, že jeho texty budú vybrúsenejšie.
Už som si Ťa vygooglila.
Čo sa týka gramatiky, ak Ti niekto poopravoval texty a vôbec Ťa do tých opráv nezapojil, urobil Ti peknú medvediu službu. Spisovateľ gramatiku skrátka musí ovládať, aj keď má korektorov. Tí by mali už len vychytať preklepy, čo unikli spisovateľovej pozornosti (pričom sa však počíta s tým, že náležitú pozornosť autor svojmu textu venoval), prípadne mu pomôcť so zriedkavými a všeobecne neznámymi javmi v slovenčine. Nie však plátať také diery, aké maš v pravopise Ty (“úrivky”, “som ne ni” a pod.).

Autor: Ch. Ježík (Čierne lupene)3.4.2013
 

Adhara cením si tvoj názor a posnažím sa na tej gramatike.

Adhara18.3.2013
 

Ehm...
Prečítala som si Tvoj profil a, poviem to úprimne, nie som si istá, či mu mám veriť. Bez urážky, ale pripadá mi to v dosť značnom rozpore s Tvojím dielom. Svojím profilom si nastavil očakávania vysoko a neboli naplnené, hoci som čítala len prvú a siedmu časť. Už prvá veta Tvojho textu síce vyzerá, ako by ju písala trinásťročná osoba, ale tipovala by som na dievča a nie na chlapca, navyše takého, čo drží rekord ako najmladší slovenský spisovateľ. Je to totiž obrovské sladké klišé. Keď už romantika pri západe slnka, tak určite podaná inak. Podať scény, ktoré sú klišé už svojou podstatou tak, aby ako klišé nepôsobili, je poriadna fuška.
Nuž a pán spisovateľ – „malí kufrík“ sa píše s mäkkým „i“? Uvádzacie vety sa píšu s veľkým písmenom? Repliky rozličných postáv sa píšu do jedného odstavca? A „any otvoriť ústa“ radšej nekomentujem... Nie, netvrdím, že ja som v tom veku mala gramatiku lepšiu. Skôr horšiu. Lenže tiež som za sebou nemala (vydanú? Ani to sa vlastne z profilu nedozvedáme) knihu. A práve vydávanie ma z gramatiky tiež dosť naučilo. A ak je aj PO vydaní Tvoja gramatika takáto, tak... uf, nechcem byť hnusná, radšej nedokončím. Alebo Ti v tej prvej knihe len niekto poopravoval chyby a ani Ti neukázal, kde boli?
Štylistika je tiež poslabšia. Na tento vek by to za normálnych okolností nebolo také zlé. Lenže toto nie sú normálne okolnosti. Podľa profilu si skúsený autor a toto tomu nezodpovedá. Alebo inými slovami, tento text ničím neprečnieva nad úroveň ostatných autorov Tvojho veku na tomto portáli – nevypísaných a nepublikovaných autorov.
Určite som Ťa nechcela svojím komentárom odradiť. Gramatika a štylistika sa zvyknú s vekom zlepšovať až na nepoznanie (pravda, nie samé od seba, ale tvrdou prácou). Za iných okolností by som asi ani nekomentovala, veď načo znechucovať a odrádzať niekoho vo veku, v ktorom ešte málokto píše čitateľsky príťažlivo. Len ten profil ma naozaj zarazil.

DARK19.3.2013
 

Tak veru.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Christian Ježík

O mne

Mám 13 rokov. Píšem od 10 rokov. Ako 11 ročný som bol zapísaný do Slovenskej knihy rekordov, som Najmladší spisovateľ na Slovensku, napísal som knihu: Každý máme svojho anjela.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: