IKARIKAR http://www.ikar.sk

Čierny orol a biela vrana (März Helliel)23.12.2014
 

3
 počet hodnotení: 8
prečítané 262, Komentáre 19

 
Čierny orol a biela vrana - 1. kapitola
Ahojte, milí mámtalenťáci. Ďakujem, že ste sa rozhodli prečítať si môj text, no momentálne je dielo v prerábke. To, čo tu zatiaľ je, je už dávno prepísané, ale nový text chcem pridávať, až keď bude dokončený a budem si istá, že už nebudem meniť nič podstatné. Každopádne ďakujem a dúfam, že sa k môjmu dielu vrátite, keď začnem znovu pridávať :) 
 
März
 
 
 
 
„Mal som na výber. Tak, ako som sa rozhodol vtedy, tak aj teraz musia trpieť, aby skončil boj. On asi nikdy nepochopí, že sa musí vzdať, a preto sa to celé bude diať stále dokola. Ale ak sa ona rozhodne, že nezomrie, tak nezomrie. A bude žiť ďalej. Budem na ňu dávať pozor. A potom zachráni svet.“
***
„Kde to som?“ zašepkala Sindra do ticha zlomeným hlasom. Nedokázala odolať, tak sa postavila. A išla za hlasom, ktorý znel iba v jej hlave. Viedol ju po tmavej chodbe. Pridŕžala sa chladných, vlhkých stien, pretože podlaha bola mokrá. A okrem toho si nedovidela ani na špičku nosa. Jej oči sa odmietali prispôsobiť tme.
Tak len šmátrala rukou natiahnutou...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Felis Catus7.1.2015
 

Ahoj, zaujímavý nápad. Ale dalo by sa to ešte troch vylepšiť. Prvá vec, čo udrie do oka, je opakovanie slov, hlavne boli, mali... Skús vety trochu preformulovať, aby si ich používala čo najmenej, vo všeobecnosti je lepšie sa \"bolom\" a \"malom\" vyhýbať, kde sa dá. Aj použitie niektorých slov je sem tam nie celkom adekvátne, napr. už spomínané \"naivný\". Skús si to ešte po sebe prečítať, či ti niekde niečo nezaškrípe.

Ďalšia vec, hneď v prvých dvoch kapitolách sa zjaví mnoho postáv a veľa sa toho udeje. Možno je to moja chyba, ale ja sa v tom dosť strácam. Dávala by som prednosť pomalšiemu rozbehu. Napr. začať so Sindrou a jej \"obyčajným\" životom, naznačiť konflikt s matkou, nejaké nejasnosti okolo jej pôvodu... Potom prestrihnúť na ten \"druhý svet\", uviesť hlavné postavy odtiaľ, niečo naznačiť, zasa sa vrátiť k Sindre... až sa tie dva svety spoja. To je len taký môj návrh, ale myslím, že by to čitateľ viac vychutnal, keby mohol lepšie sledovať, čo sa deje.

Nech sa ti darí :)

März Helliel11.1.2015
 

Ahoj, Felis.
Ďakujem za komentár. K tým štylistickým veciam som a vyjadrila pri Stellinom komentári.

Čo sa týka tej rýchlosti deja - ono sa to nezdá, ale doteraz uverejnený text má 14 normostrán. Príbeh bude veľmi rozsiahly. Na niektoré menej podstatné veci nebude priestor. Teda na úplne nepodstatné veci. Napr. spomínaný Sindrin konflikt s matkou. Nejasnosti okolo jej pôvodu prídu až s príchodom \"druhého sveta\". Všetko, čo sa stalo predtým (o čom ona vie), je nedôležité. Žila úplne obyčajný život. Nič sa nedialo, len sa občas hádala s matkou. Tá mala dôvod na to, aby sa o ňu bála, ale takéto veci nemôžem prezradiť hneď. Na to musí prísť Sindra a s ňou čitateľ.

Tie ostatné postavy - áno, je ich dosť, ale pre celý príbeh (momentálne v mojej hlave rozložený na 6 kníh) mám vymyslených cca. 30 dôležitých postáv. Budú prichádzať postupne, ale najhlavnejšie som chcela predstaviť hneď. Mám na to svoje dôvody. Dej musí ísť tak, ako ide.
Každopádne Ti veľmi ďakujem za názor a za čas venovaný môjmu dielu :)
Prajem veľa šťastia v novom roku :)


Stella Maris6.1.2015
 

Ahoj März,
kvitujem zasadenie prológu do druhej kapitoly.
Preklepy: obresľovala, izlácia,očiidne.
Aby som urobila zadosť aj svojej závislosti, ktoru je vyhľadávanie opakovaných slov – prerieď slová „bol, bola“
Čo sa týka obsahu, píšeš, že Sindrina mama je naivná, pretože sa o ňu bojí a nevie pochopiť, že je už dospelá. Myslím, že toto nie je známka naivity, skôr prehnanej starostlivosti.
A možno by si už teraz mohla objasniť, prečo a ako Prorok Iann prežil dekapitáciu :)
A oceňujem výber názvu Lepidoptera. K tým motýľom to sadne :)

März Helliel11.1.2015
 

Ahoj, Stella.
Ďakujem za pozorné čítanie a nájdenie mojich chýb :)
Tiež ďakujem za upozornenie na naivitu - tú vetu som zle sformulovala. Pôvodne som to myslela ináč.
Len čo budem mať trochu času (dúfam, že zajtra - mám totižto skúškové, tak pilne tlačím do hlavy vedomosti, ktoré mi pravdepodobne nikdy na nič nebudú), všetko opravím :)
A Iann - no, to ešte prezradiť nemôžem, resp. nechcem :D Možno. Uvidím. Porozmýšľam nad tým :)
Ešte raz ďakujem.

März Helliel5.1.2015
 

Milí čitatelia.
Rozhodla som sa, že prológ škrtnem a zaradím ho do druhej kapitoly.
Do prvej kapitoly pridám časť, kde predstavím Barrena.
Prológ totižto nehovoril o ničom významnom, naopak v prvej kapitole sa stane všetko dôležité - Sindra sa \"zobudí\", nájde Albericha, Lapse sa stretne so Sebastianom.
Ďakujem za čas venovaný môjmu dielu :)

Ella Lenart5.1.2015
 

Ahoj März.
Fantasy nie je niečo čo by som čítala, no predsa sú pre mňa zaujímavé, pretože sú z môjho pohľadu ťažšie na napísanie. Vtiahúť čitateľa do deja a pritom naštartovať jeho predstavivosť v inom svete, musí byť ťažké. V\"tomto svete\", v ktorom žijeme je to jednoduchšie. V každom prípade, druhá kapitola sa mi páčila viac, pretože bola ako puzzle. Čítaš si kúsky, a nakoniec Ti zapadnú a Ty nájdeš svoju predstavivosť aj chuť vedieť čo bude ďalej.Znie to pútavo a to je hlavne pri prvých kapitolách. Tvoje dielko bude jedno z mála fantasy, ktoré si budem postupne čítať.Chyby boli nájdene väčšimi \"profičkami\" :-) než som ja, preto sa vyjadrujem iba k príbehu.

März Helliel5.1.2015
 

Ahoj, Ella.
Som veľmi rada, že si sa rozhodla čítať moje dielo aj napriek tomu, že fantasy nečítaš. Veľmi ma to potešilo :)

Mária Blšáková5.1.2015
 

Prebral sa a hneď sa elegantne postavil a sebavedomou chôdzou... ja by som stala celá dolámaná a držiac sa za kríže, ochkajúc by som sa kolísala pár metrov ako kačica :) Pridaj tam, že zazíval, alebo spomaleným krokom, pretierajúc si oči...
Aha, rozospatý hlas máš. Ja furt píšem priebežne a potom...
...spýtal sa B zvedavo - asi by lepšie sadlo, že nástojčivo.
Na jeho hlase - v jeho hlase
Ku tomu kocúrovi by som niečo pridala. Buď vetu... prepáč, ale pomýlil si si ma s myšou, alebo hocičo, čo zmierni odkopnutie, aj keď si naozaj viem predstaviť, že ho tou nohou len odsunul a nenakopol, ako futbalovú loptu:)
1kap
(Ten ju) viedol po tmavej chodbe - Daj len, že Viedol ju po tmavej chodbe.
šmátrala - pohybovala sa pomocou hmatu
ostošesť :) - daj tam niečo iné a trochu dotiahni časť kde si uvedomuje, že je mrtvo-živá:)))
vymysli miesto, odkiaľ zobrala plášť - lebo bohviekde... mala by vedieť ona
Daj si pozor na opakovanie slov a niekoľkokrát si to prečítaj, akoby si čítala text niekoho iného. Tiež to robím a niekedy nechápem krkolomné slovné spojenia.

Milá März!
Ešte tu nie je toho veľa, aby som sa vedela zorientovať v tvojom zámere, ale uvidíš, že to pôjde. Veľmi ti držím palce a prajem krásny Nový rok.

März Helliel5.1.2015
 

Ahoj :)
Takéto postrehy mám najradšej, pretože vždy najlepšie pomôžu vidieť chyby. Veľmi Ti za ne ďakujem.
Inak aj ja píšem priebežne, kto by si to celé pamätal :)

Ešte raz Ti ďakujem a tiež želám pekný nový rok :)

Stella Maris30.12.2014
 

Ahoj März,
zatiaľ si pridala len krátky text, preto sa mi ťažko hodnotí, ale pár postrehov by som mala.
V prvom rade neviem posúdiť do akého obdobia si svoj román zasadila. Spomínajú sa tam šľachtici, majú cudzie mená, ale aj telefón s otočným ciferníkom :) Telefón bol vynájdený koncom devätnásteho storočia, takže tipujem približne toto obdobie. Alebo sa to odohráva v nejakej fiktívnej krajine? Ńa začiatok samozrejme nemusíš prezrádzať všetky detaily, ale v tomto prípade by bolo vhodné hneď na úvod dej ukotviť. Ja by som uvítala aspoň náznak toho, kde sa príbeh odohráva a kto sú hlavní aktéri, keďže predpokladám, že historická romanca to asi nebude :)
Potom je tam pár vecí, ktoré by som úplne zmenila:
entuziastickým hlasom zlomyseľne sa jeho bratranec pýtal... - daj len zlomyseľne, pretože entuziazmus mi spolu so zlomyseľnosťou v tomto prípade nesadne
starší nie o veľa, len o pár dní, asi tak dva týždne – opäť daj len jedno z toho, buď o pár dní, alebo o dva týždne
Celkom som nepochopila ani scénku s kocúrom. Najprv ho odkopol, potom mu \"vlepil\" pusu. Pokiaľ tá scénka nemá nejaký zásadný význam pre dej, alebo charakteristiku postavy, ja by som ju radšej neuviedla, lebo aspoň na mňa zapôsobila dosť rušivo. Uberá textu napätie a pôsobí skôr komicky. A to asi nebolo Tvojím cieľom.
Vieš, v prológu by mal byť naznačený nejaký konflikt, problém, ktorý čitateľa zaujme a jeho riešenie bude obsahom celej knihy. Spomína sa tam kontrola mesta, neúplné informácie, zmiznutie Sindry. Ale keďže nepoznám súvislosti, alebo či tieto fakty vôbec predstavujú nejakú hrozbu, a netuším, kto je Sindra, tak neviem, či to má vo mne vzbudiť zvedavosť, alebo sú to len nepodstatné informácie.
Nakoniec som si prečítala krátky opis Tvojho diela a predpokladám, že Sindra bude asi hlavná hrdinka, ktorá, ako píšeš, sa zobudí a zistí, že je mŕtva. A chce naspäť svoj smrteľný život. Tu by som to možno tiež preformulovala, lebo ak som mŕtva, tak sa len ťažko zobudím :) Buď sa pretransformujem do podoby upíra, alebo inej nadprirodzenej bytosti, ktorá túži po živote obyčajného smrteľníka, alebo som niečo na spôsob walking dead teda „nemŕtva“. Ale to dúfam Sindrin prípad nie je :) Z toho dedukujem, že sa jedná o žáner fantasy, ktorý ja osobne mám veľmi rada, ale v takom prípade je napätie a tajomno nutnosťou od samého začiatku.
Samozrejme, toto neber ako nejakú zdrvujúcu kritiku. Keď som prvýkrát uverejnila na MT svoj príspevok, hneď prvý koment, ktorý som dostala od čitateľa sa niesol v duchu, že je to nuda a ďalej to čítať nebude :) Preto chápem, že začiatok je vždy ťažký, ale to neznamená, že to máš celé zabaliť. Veď prológ môžeš napísať až po dokončení knihy. Takže sa určite nenechaj odradiť, lebo predstava čarovného sveta, kde motýle kradnú duše vo mne vzbudzuje zvedavosť.
Prajem Ti veľa inšpirácie a nech sa Ti darí v novom roku :)März Helliel30.12.2014
 

Ahoj, Stella, rada ťa vidím pri mojom príspevku.
V prvom rade ti chcem veľmi poďakovať za postreh s entuziazmom - mala som pocit, že je tam niečo zle, ale nebola som si istá, či to škrtnúť, alebo nie.

Čo sa týka toho ostatného:
Takže. Odohráva sa to vo fiktívnom svete, v roku 6007. Kontrolovali mesto Reebie. Preto som tam nič nenaznačovala, čitateľ by to aj tak nepochopil. Okrem toho, mesto možno ešte premenujem, nie som s názvom veľmi spokojná. Rozhodla som sa využiť in medias res, čiže žiadne úvody. Nemám rada opis postáv ani ničoho iného na začiatok, nikdy sa mi to nepáčilo v knihách a ani ja sama to nikdy nevyužijem. Radšej postavy skúmam kúsok po kúsku, od mena cez vlastnosti až po tie najtajnejšie tajomstvá.
Preto som rovno začala písať, čo sa deje a rozhodla som sa, že začnem pri Barrenovi, pretože bude najhlavnejšou postavou druhej dejovej línie. Barren je šľachtic. Žiaden šľachtic (resp. ktokoľvek) by sa nezaoberal získavaním a overovaním informácií, ak by neboli podstatné.

Čo sa týka mačky, asi doma nemáš mačku. Kocúra odkopol preto, lebo ho bolelo, keď sa mu zahryzol do bosej nohy. No má svojho kocúra rád a preto, keď mu ten oblízal nos, dal mu \"hubinu\". Zároveň som chcela predstaviť kocúra Siegha, ktorý bude pre dej viac alebo menej dôležitý (zatiaľ nič neprezradím :P).
No a k tej Sindre. Áno, je hlavná hrdinka. Úvod preformulovať nemôžem, pretože to tak jednoducho je - otvorí oči a nevie, kde je, prečo tam je, ako sa tam dostala. A uvedomí si, že je mŕtva (len tak, inštinktívne), no vlastne stále žije. Asi sa na niečo \"pretransformovala\", no viac k tomu nemôžem prezradiť. To je to tajomno. Ak to nevie Sindra, nemôže to vedieť ani čitateľ.
A neboj, walking dead tu nebudú ;)

Takže Ti ešte raz ďakujem za kritiku a za postrehy.
Aj tebe prajme veľa inšpirácie a nech sa darí v novom roku :)

Stella Maris3.1.2015
 

Ahoj März,
prečítala so prvú kapitolu a neviem, či je to tým, že už som trochu \"v obraze\", ale zdala sa mi omnoho lepšia ako prológ. Vieš, spočiatku som celkom nerozumela tomu, ako môže niekto inštinktívne cítiť, že je mŕtvy, ale chápem, že si si vytvorila vlastný svet s vlastnými zákonitosťami. A veľmi sa mi páčilo ako sa Sindre „temnota omotala o členky“. A dokonca ešte aj meno jednej postavy máme podobné :)
Asi som zaťažená na opakovanie slov, lebo to si všímam najčastejšie, a v Tvojom prípade sa mi zdá, že často používaš „no“. Skús ho nahradiť spojkou „ale“, prípadne niektoré vety prepíš.
„No“ fantázia Ti rozhodne nechýba. Tak jej nedovoľ pristrihnúť krídla (vidíš, ešte sa mi to aj rýmuje, že by som to skúsila s poéziou? Alebo radšej nie :)
Drž sa März.

März Helliel3.1.2015
 

Ahoj, Stella.
To, prečo Sindra cíti veci inštinktívne, sa čoskoro dozvieš :)
K tomu menu postavy, mne to ani nenapadlo, ale áno, je to tak :)
Ďakujem za upozornenie na \"no\", to sa snažím už dlhšie napraviť, ale nejak mi to nejde. Skúsim sa polepšiť.
Ďakujem za komentár a aj ty sa drž.

kika25.12.2014
 

Tak som tu znova, hehe :-) Neviem prečo, ale niečo ma k tomuto príbehu priťahuje... intuícia mi hovorí, že sa mi bude páčiť. Zatiaľ je to pravda. Príjemné, plynulé čítanie, niet o čom polemizovať.

Teším sa na pokračovanie :-)

Troyan25.12.2014
 

Zatiaľ sam mi to veľmi páči. Čakám na pokračovanie :) . Chcem sa spýtať niečo mimo ukážky.... Keď pridávaš príspevky ako autor, tak sa ti to okamžite ukáže na stránke? Diky vpred za odpoveď :)

März Helliel25.12.2014
 

Ďakujem, som rada, že sa páči :)

No, tam je také políčko, kde si zaškrtneš, či sa to má zobrazovať (to môžeš využiť, ak ešte článok nemáš hotový) a pri tom sa dá aj nastaviť dátum, od kedy (automaticky sa to zobrazuje hneď, ale môžeš to naplánovať na neskôr). Dúfam, že som to vysvetlila aspoň trochu zrozumiteľne.

nohmpc25.12.2014
 

Ďakujem, som rada, že sa páči :)

No, tam je také políčko, kde si zaškrtneš, či sa to má zobrazovať (to môžeš využiť, ak ešte článok nemáš hotový) a pri tom sa dá aj nastaviť dátum, od kedy (automaticky sa to zobrazuje hneď, ale môžeš to naplánovať na neskôr). Dúfam, že som to vysvetlila aspoň trochu zrozumiteľne.

kika25.12.2014
 

Vyzeralo to pútavo. Akoto, že tu nič nie je? Ach, škoda :(

März Helliel25.12.2014
 

Ešte som len na začiatku a tak trošku váham s pridaním, ale čoskoro to príde (možno už dnes večer). Každopádne, ďakujem za komentár. Povzbudilo ma to :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

März Helliel

10675661_10202259546009396_7878127526278404605_n.jpg
O mne

Mám 20, bývam v Bratislave a študujem ten najvtipnejší odbor - paleobiológiu.

Zbytočne by ste u mňa hľadali realitu. Realita je nudná. A preto píšem a čítam.

V mojich dielach nájdete fantasy, sci-fi a horor. Možno sa raz s niekým stavím a napíšem niečo romantické - ale za to by mi musel niekto riadne zaplatiť. Tým nechcem povedať, že nie som romantická. Len nemám rada také tie presladené ženské romány.

Začínala som pri básňach a stála sa ma držia (alebo sa ich držím?).

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: