IKARIKAR http://www.ikar.sk

Čistá duša (Mária Blšáková)3.4.2013
 

5
 počet hodnotení: 45
prečítané 745, Komentáre 43

 
Čistá duša

„Jeden hamburger prosím.“
Usmiate žieňa z poza pultu v McDonalde  na mňa chrlí názvy z ponuky. Nič mi nehovoria a tak si pýtam ten najväčší. Som tu prvýkrát, tak nech to stojí za to. Predavačkin profesionálny úsmev sa mení na pobavený.  Prstom mi ukazuje obrázok so žemľou, v ktorej je hádam pol kravy. Škriabem sa rozpačito za uchom. Vravím, že až taký hladný niesom. Minútku na to vychádzam na ulicu s vreckom, na ktorého obsah mi už tečú sliny.
Mal by si začať chodiť von otec,- zaznieva mi v hlave hlas môjho najstaršieho potomka - syna Igora. Potrebuješ čerstvý vzduch.
A či na balkóne nieje? A určite ešte čistejší, ako tu dole, kde tony prachu rozvíruje množstvo aut. Frflem len na oko, pretože slnečné letné mesto má naozaj niečo do seba. V starých spraných menčestrákoch mi je horúco. Trochu som to neodhadol. Uhládzam si tých pár šedín, ktoré mi ešte ostali, no aj tak ich je dosť na to, aby si v nich ľahký vetrík mohol robiť ihrisko.  Usadám na lavičku ne...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Monika Jalakšová25.6.2014
 

No asi sa fakt ešte učím orientovať sa na tejto stránke :-) ten môj komentárik patril k poviedke Čistá duša :-)

Monika Jalakšová25.6.2014
 

Dobrý deň Majka. Hm... tak toto na jeden hlt nebolo. Takú dobrú poviedku som už dávno nečítala. Donútila ma zamyslieť sa aj som sa z chuti zasmiala a k niektorým vetám som sa veľakrát vrátila. Dúfam, že aj ja raz budem písať tak pútavo a dobre ako vy. Zajtra sa teším na ďalšiu vašu poviedku :-)

Mária Blšáková30.6.2014
 

Milá Monika.
Tvoj komentár ma tak príjemne zahrial na duši.
Už máš zo svojej tvorby niečo na MT.Ja ku tej svojej pristupujem tiež veľmi kriticky, preto ma veľmi prekvapuje množstvo milých ohlasov. Možno si lepšia, ako sa Ti zdá.
Ďakujem za komentáre.

Jeremy1.2.2014
 

Mária, s dojatím som dočítal Čistú dušu, máš rozprávačský talent, si taký Saroyan v ženskom vydaní, určite sa s Tvojou tvorbou,ktorú si nenechá ujsť nejaké vydavateľstvo,v budúcnosti stretnem. A odkaz, ktorému možno porozumieš len Ty - Smiem prosiť? :-0

Mária Blšáková2.2.2014
 

Áno,:) jasné, že smieš prosiť. Rada si s tebou zatancujem, hoc momentálne to nebude žiadný čardáš, len niečo na spôsob, medveďku, daj labku :) Som po plese, tak ma bolia nožky.:)
Teším sa z pochvaly a ďakujem za podporu.

DARK20.1.2014
 

Zas ma bolia oči z toľkých... vieš čoho. Šibibalsky - to máš náročky či ti ušlo? Nieje, niesi a pod. stále píšeš spolu. Zapamätaj si, že \"nie je\" nieje jedno slovo :DD.
A inak - čo mám na Čistú dušu povedať? No čo mám povedať? Dojímavé, jednoduché, hlboké, čisté, s citom, vtipom, každé veta rezonuje, nezunuje.
Mária, už som ti povedala, že máš talent? Nie? No vidíš, no. Ale máš ho. Isto. A keď to poviem ja, tak je to pravda.

Mária Blšáková20.1.2014
 

Práve som čítala Tvoj komentár pod Optimistom na margo tejto poviedky a poviem Ti, od radosti som takmer vyskočila z kože. Vravela som si, hmm, také uznanie i keď si okrem obsahu určite musela všimnúť i iné veci :)
Keď som klikla na túto, ako prvé mi napadlo: ups... :)
Veľmi pekne ďakujem DARK.

DARK21.1.2014
 

Nie je za čo, Mária.
Mala som pani profesorku literatúry, ktorá rada rozoberala diela klasikov, učila nás ísť za hranicu obsahu. Čo tým chcel autor povedať? keď zaznela jej otázka, sme my, študenti, prevracali oči. Veď keď sa Bačkaňa premenila na žabu, tak je to iba rozprávková poviedka. Veď keď dievčinku ten vodník stiahol, tak ju asi chcel zabiť, nie? A tak sme sa učili aj pod hladinou nachádzať odkazy. Odvtedy ich pri čítaní viac-menej hľadám a žiadne povrchné \"ženské\" romány mi do súkromnej knižnice nesmú. Strácala by som seba, pohľad.
Miestami vo mne tvoje vety zunia viac, miestami menej, miestami nie. Ale nedá sa rovnako silno každou vetou vysielať pod kožu čitateľa ostrieže.
Čistá duša sa ti naozaj vydarila, dá sa čítať znovu a dá sa znovu nachádzať iný rozmer, niečo viac. Mám sa čo učiť.
Ešte raz za jej nielen čistotu ďakujem, Mária.

Matt van den Bryll25.11.2013
 

Ahoj Mária,
prečítal som Čistú dušu. Ďakujem. Pochutnal som si. Páčil sa mi humor medzi i v riadkoch:) Možno len napadlo ma vs. napadlo mi.
Pekný večer.
Matt

Mária Blšáková26.11.2013
 

Toto je moja veľmi frekventovaná chyba a ešte kráty a razy :)
Matt
Obaja píšeme o vážnych veciach s humorom. Verím, že u oboch to nie je zámer, skôr životný postoj, či uhol pohľadu. Som rada, že si si vybral práve túto poviedku :)M.B

dotyčná osoba7.11.2013
 

Tak..poviedky som \"dala\" všetky, teraz idem na román (:
Naozaj máš talent, nádherné sú..Konkrétne táto ma tak dojala, že ma v jednej časti zaštípali oči :)
teším sa na niečo nové od teba :)

Mária Blšáková8.11.2013
 

Čistá duša sa mi písala ľahúčko. Určite preto, že som mala tu česť spoznať toho skvelého človiečika.
Ďakujem za komentár osôbka:)

Mima22.6.2013
 

To bolo niečo. Zaujímalo by ma, ako hľadáš námety. Vždy je to niečo iné a zakaždým je to prekvapením. Táto poviedka je osviežujúca a hádam nebudem trapná, keď znova napíšem, že v sebe nesie nenásilné ponaučenie, ktoré nevnucuješ, nepodsúvaš, len ukážeš inú stranu mince, aby čitateľovi docvaklo. Som tvoj veľký fanúšik.

Mária Blšáková23.6.2013
 

Milá Mima! Nikdy neviem tému dvoch dalších poviedok. Keď dokončím jednu, nesnažím sa na silu vymyslieť niečo orginálne, len čakám a ona sa mi objaví. Niekedy mi námät niekto podsunie. Kamarátka - ešte si nepísala o nejakej tanečnici, alebo pobehlici:)(a sama sa nakoniec ocitla v jednej z poviedok, hoc nieje jedno ani druhé :)) Mám rada jednoduché veci, témy z bežného života. Aj podľa tejto stránky vidím, že sa páčia oveľa viac, ako tie prešpekulované. Ďakujem za komentár.

matasaska21.6.2013
 

Poviedka Čistá duša je nádherná....:)
Veľká chvála za ňu, citlivá, úsmevná, realistická s neskutočne jednoduchou, no dôležitou pointou.
Ku gramatike: zopár chýb, niektoré klali oči :D
napadlo ma-správne mi
vetrík ihrisko v šedinách- malo tam byť vetrík si robil ihrisko, nie sa
sklíčka, čo vytvárajú obrazce, sme mi :)))) my
Pozívame ju na pizzu-pozývame
Napriek chybám, ktoré ma občas vyhodili z textu, je táto poviedka pre mňa skvostom. Veľa zdaru Mária- aj v súťaži-bedlivo sledujem všetky hodnotenia.

Mária Blšáková21.6.2013
 

Presne toto potrebujem:)Som gramatický magor, keď píšem. Opravím, len čo bude chvíľka voľna. Veľmi pekne ďakujem za komentár Maťka. Potešil.

matasaska22.6.2013
 

a predsa som zabudla ešte na jedno slovíčko...ekzém, nie exém :) peknú teplú sobotu Mária :)

Mária Blšáková22.6.2013
 

Ty kokso... Naozaj máš pravdu. Nechápem, že mi to nedošlo. Vôbec som sa nad tým pri písaní nezamyslela. Ďakujem Maťka.

Kristína Ježovičová21.6.2013
 

Čistá duša...pekné, milé, úprimné, napísané s citom....u mňa už teraz žiariš na slovenskom spisovateľskom nebi a päť hviezd, ktoré som Ti dala je málo.... teším sa na nové výtvory. Len taká pripomienka, hovorím Ti to preto, lebo v tejto poviedke sa to slovíčko objavilo viackrát. Správne je tentoraz, nie tentokrát. Ale neboj, aj v mojich výtvoroch sa objavuje oboje...:0)

Mária Blšáková21.6.2013
 

Vidíš Kristínka... a práve takéto veci mi úplne unikajú. Niekedy akoby som si sedela na očiach i ušiach zároveň:) Ďakujem za komentár. Uznanie od teba vždy poteší:)

Jurgen Smatanský20.6.2013
 

A ďalšia zaujímavá téma :-) Dobre som sa zasmial (a nie len to). Tvoja čistá duša je očarujúca.

Mária Blšáková21.6.2013
 

Je najčerstvejšia. Ledva čo zliezla z klávesnice:)

...miau...9.6.2013
 

...hlavny hrdina v Majkinej poviedke je moja spriaznená duša...vďaka nemu poznám autorku, len písomnou a čítavou formou...na živo snáď sa podarí tie6...veď a predsa sa točí...život...osud...smer našich krokov...poznám ten príbeh od Petra...čo to som s ním prežívala počas opisu príbehu...a Majka ho krásne rozviedla...mierne rozpitvala, čo to zmenila, ale hlavnú podstatu zachytila, interpretovala výborne...a možno čo to aj lepšie pochopila ako sám Peter a tým mu aj ona ukázala...\"...a predsa sa točí...\" apropó...Majkine diela na pult prosím...

Mária Blšáková10.6.2013
 

Usmievam sa. Ako si si isto všimla, poviedky z Kaleidoskopu sú nenápadne poprepájané a hrdina z jednej poviedky sa zaručene objaví v niektorej z ďalších poviedok. Peter vždy hľadá prepojenia a nie tak dávno sa ma spýtal, či sa ešte v niektorej objaví. Napísala som mu... Ak sa chceš zamilovať do Dáše, tak áno.:) Odpísal mi, že... on by radšej iný happy end:) Isto si domyslíš, aký:)
Bože, ten mi už vážne vykrúti krk za toto bonzáctvo :)

...miau...10.6.2013
 

...no Majka, tak teraz si ma dostala...aj v reakcii na moj komentár si ma natiahla... a kedže nie som domýšlavá, namyslená a pod....neviem...ale bonzactvo znamená, že si mi práve smerom ku mne niečo bonzla?niekomu niečo bonznúť znamená...aaale radšej nie...to by som bola domýšľavá :) necháme si to na RP...Majka...Hybaj na pokec he he :-) ...tak Ti Peter nevykrúti krk...

Mária Blšáková10.6.2013
 

Bonzáctvo len v tom, že som prezradila Petrovu snahu ovplyvniť autora - teda mňa, aby aspoň v poviedke prežil to, čo by rád v živote:) Kiež by som mohla prepísať niekedy aj život, aspoň trošku. Dopriali by sme mu obe happy end, aký si praje.

jmjkgh13.4.2013
 

Dobre som si počítala. Zaujala ma nielen poviedka, ale aj komentáre. Najmä ten najdlhší. Peter šiel s kožou na trh veľmi úprimným spôsobom. Dotiahol tak poviedku do vyššieho levelu, lebo nám dovolil nahliadnúť za rámec tohto dielka. Ďakujem obidvom.

Mária Blšáková15.4.2013
 

Ďakujem za oboch :o) Potešilo

Ingrid W15.4.2013
 

Podarilo sa mi podpísať sa heslom a zabudla som dať hviezdičky, tak naprávam jedno i druhé :x)

Mária Blšáková15.4.2013
 

Aj mne sa kadečo zadarí, keď zaúraduje netový škriatok.

Marta B.8.4.2013
 

Nádherná poviedka (zo života), gratulujem.

Mária Blšáková8.4.2013
 

Ďakujem. Pochvala od teba vždy veľmi poteší

Marta B.9.4.2013
 

Mária, pôvodne som chcela napísať pár slov aj pod Petrov komentár. Musí Ťa mať veľmi rád, keď tak láskavo prijal to, čo si napísala a hlavne ako si to napísala. Viem si predstaviť tú situáciu, keď sú názory a dialógy konfrontované so skutočnosťou. O to viac, ak sa to týka niekoho z rodiny. Väčšinou sú náchylní hľadať kópiu / kroniku udalostí... ale Tvoje pero dalo konkrétnym udalostiam umeleckú hodnotu. Podľa mňa je to oveľa ťažšie, ako si navymýšľať čo sa nám zachce... To, že som už v 1. komentári nenapísala viac a \"nešpitla\" som niečo aj Petrovi, má iba prozaický dôvod - málo času. :-)

Peter7.5.2013
 

Milá Marta B. Ďakujem za tvoje vyjadrené uznanie. Je mi cťou, ale ja som poskytol len námet. Príbeh je Máriin, aj keď niektoré momenty sa Márii podarilo zachytiť až s fotografickou exaktnosťou... Môj životný príbeh, ten skutočný bol ale iný. Nedávno som stretol Natali, tú reálnu a povedal som jej o tejto poviedke a tejto webstránke. Prekvapilo a zaujalo ju to. Možno sa niekedy dočkáme aj jej komentára. Mohlo by to byť zaujímavé. Uvidíme...

Mária Blšáková9.4.2013
 

Veru. Je to nesmierne trpezlivý, tolerantný človek - nepokrvný brat :o) A k tomu fakt skvelo varí. Som na fb pod tým istým menom, tak ak si ma vyhľadáš, prezradím ti, kde nájdeš jeho recepty. Už len pri pohľade na fotky a popisy jedál vážim viac :o)

Guliver4.4.2013
 

Už som si zvykol na to, že pod tvojím menom je kvalitný a rozmanitý obsah. Máš široký záber. Skoro by som povedal, že rozumieš dušiam, lebo fantázia má isté hranice. Poznáme to z kníh známich autorov v ktorých sa opakuje rovnaký vzorec začiatkov, priebehov a rozuzlení. V tomto si iná.

Mária Blšáková7.4.2013
 

:o) Viem o čom píšeš Guliver. Nechcem písať výchovne a moralizujúco, či priveľmi mudrovať nad tým, čo sa má a čo nie. Len chodím po svete s otvorenými očami. Som rada, že sa ti moje príspevky páčia. Ďakujem za komentár.

Mária Blšáková3.4.2013
 

:-) V prvom rade chcem povedať, že si nesmierne vážim tohto \"mega\" komentára, pretože sa isto nestáva často, žeby poviedku komentoval jej hlavný hrdina.
A teraz info pre ostatných. Tento hlavný hrdina súhlasil s tým, že sa inšpirujem jeho životom a niečo si pravdaže aj... ako autorka s fantáziou primyslím. Ďakujem, že si sa nenaštval a dúfam, že sa naozaj raz pustíš do tej kuchárskej knižky. Dámy, tento pán svoju Dášu ešte nenašiel, tak ak by niektorá veľmi chcela jeho adresu..:-)

Jurgen Smatanský4.4.2013
 

Rovnaké pocity ako má hrdina z tvojej poviedky mám aj ja, ale keďže to nieje psychoporadňa, tak ku obsahu... Dobrý opis, dobré načasovanie prelínania spomienok s realitou a tiež dobré memento pre takmer zúfajúcich. Stále je dosť času pracovať na svojom živote, na tom, kam spejeme, čo očakávame a ako priložiť ruku k dielu. Ďakujem

Mária Blšáková7.4.2013
 

Ďakujem. Je veľmi príjemné čítať niečo takéto.

Peter3.4.2013
 

Práve som to celé dočítal....Neviem čo na to povedať... teda neviem čo skôr, toľko toho je čo vi teraz prebieha v srdci a vedomí. No skúsim sa nejako vymáčknuť.

Príbeh je to úžasný, z mojej reality, ale dej aj postavy sú tvoje, nemusíš mať žiadne mindráky z nejakého kompilátu. Si úžasný empatik, nakoľko si dokázala veľmi presne verbalizovať pocity, ktoré som ja skutočne zažíval (a občas ma podobné stále sem-tam chytajú):

„Skrátka sa cítim ako niekto, koho život je v cieľovej rovinke. Roky v pracovnom čase pomáham iným ľudom, a často sa moja profesia sociálneho pracovníka prenáša aj do môjho súkromia, no keď ostanem sám so sebou, cítim sa nemilovaný, prázdny, citovo podvyživený a starý, bez vyhliadky na čo i len o milimeter lepšiu budúcnosť. Mám pocit, akoby môj vnútorný život upadol do bdelej kómy. Akoby sa okolo mňa prestal hýbať vzduch. Akoby sa môj súkromný pocitový svet, moja osobná zemeguľa prestala točiť.“
(ale nikdy u mňa neprevládli ako trvalý psychický či citový stav, ja som väčší optimista ako poviedkový Peter).

Tiež som pochopil, že niektoré veci, ktoré hovorí Dáša Petrovi, patria mne od teba... Som z toho trochu v rozpakoch, ale... Ďakujem!
Prekvapilo a pobavilo ma, že niektoré veci si opísala presne ako v skutočnosti boli (a stále sú), hoci ja som ti o nich nikdy nehovoril...
„Vystaval si si z nej oltárik, ku ktorému roky vzhliadaš, roky sa k nej modlíš a možno dúfaš, že raz ti tvoje city opätuje.“
Preboha... Ako vieš o oltáriku ?! (nie tom v srdci, to sa dá ľahko dovtípiť, ale o tom reálnom, fyzickom? Nechápem...). Z nostalgie ho mám doteraz vo svojej izbe. Je tvorený velikánskym obrazom Soni visiacim na stene nad perinákom (nakreslil mi ho uhľom môj kamarát z vojenčiny Luděk podľa plagátu Soni, ktorý nafotila pre propagačný kalendár Slovensky). Pod ním je váza, ktorú som dostal už ani neviem pri akej príležitosti tiež od Soni. Vedľa vázy je z každej strany mohutný starodávny cínový svietnik (mám ich po starej mame) v každom je sviečka. Pred vázou je dečka, ktorú vlastnoručne spravila Soňa (tiež dar) na nej je krištáľová krabička s vrchnákom (v tej krabičke sú niektoré artefakty, vzťahujúce sa k Soni, napríklad sponky z jej vlasov...). Pred krabičkou je porcelánová soška pastierky s píšťalkou pri ústach (tiež dar a... že neuhádneš od koho...) Len pre srandu ti ho odfotím a pošlem.

Úžasné a pre mňa ťažko zvládnuteľné je prepojenie s inými poviedkami z Kaleidoskopu, toto by som ja nedokázal. Dokonca prepojenie s mojím denníkom... Geniálne! Ja dokážem zachytiť tak realitu, bez toho aby som musel niečo sám aktívne plánovať a vymýšľať... No však ale ja som ti hovoril, že písať neviem. Určite nie tak ako ty... A kuchárska kniha? Hmm... vieš, že reálne onej rozmýšľam? Keď nič iné tak aspoň vo virtuálnej podobe by som ju spravil... Konzultoval som túto myšlienku aj s bratom (tým, ktorý je teraz v Anglicku, ktorého ty v poviedke voláš Cyril, nikdy si ho nevidela ale vystihla si ho dokonale...) a on to uznal ako dobrý nápad, o to viac, že jemu skutočne ide teraz na jar vyjsť jeho prvá knižka, tam v Anglicku a v angličtine... (možno ju preloží aj do Slovenčiny). Len to vo mne musí dozrieť, netreba pri tom na mňa tlačiť...
Záver poviedky... ale ani mne nie je celkom jasný ako a čo si myslela... no dobre, ale tak to má byť. Ten moment napätia a neurčitosti... ten nech si prežije a poradí si s ním každý čitateľ sám, individuálne...
Tlieskam ti sestrička!

Mária Blšáková22.5.2013
 

Pred nedávnom sa ma jedna milá osôbka spýtala, či je Peter - moja inšpirácia a hlavná postava tejto poviedky môj brat. Teraz mi došlo, že to kôli tomuto záveru: \"Tlieskam ti sestrička!\" Tu je odpoveď. Nie. Niesme pokrvní súrodenci, len virtuálny, ale okrem toho spoločného zatočeného špagátika (DNA) sa fakt vnímame dlhé roky ako súrodenci. (Dobre som to napísala, že brácho?!) :-)

Peter23.5.2013
 

Jasné ségra, lepšie by som to sám nenapísal.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Mária Blšáková

Snímka0908.jpg
O mne

Písanie ma neskutočne teší. Je zaručeným liekom proti samote.

albertkaLM@gmail.com

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: