IKARIKAR http://www.ikar.sk

Čítajte svojich čitateľov a budete úspešní! Celkový počet komentárov: 2
 

Čítajte svojich čitateľov a budete úspešní 

 

 

     Inšpirácia. Nesmierne často skloňované slovo autorov a vlastne všetkých umelcov. Inšpirácia však nie je len lavína nápadov, kedy treba z klišé vybrať cenné nápady a vybrúsiť ich na niečo, čo inšpiruje, zaujme a poteší aj iných. Každý umelec hľadá cesty a možnosti, ako prebudiť svoju múzu a jednou z ciest je čítať vlastných čitateľov. Nielen v prípade, že má náruživý čitateľ postavu bohyne s luxusnými nohami , prípadne podobu Adonisa. Kontakt s čitateľmi je plný inšpirácií. Nie je to len o dobre mierenej rade, nie je to len o tom ako napísať lepšie vetu, alebo dokonca celý príbeh, je to o inšpirácii samotným čitateľom.

 

     Každý si spomenie na rozbory literárnych diel zo školských čias. Ja si na ne spomeniem vždy, keď sa stretávam so svojimi čitateľmi. Je to isté zrkadlenie vlastnej tvorby, prefiltrované cez myslenie a city čitateľa. Často hovorím, že písať príbeh, je len polovičná robota, tú druhú časť príbehu si musí čitateľ stvoriť sám. To je rozdiel, medzi písaným príbehom a kinom, kde myslenie dostáva pohov. Rád sa rozprávam o mojej tvorbe. Nielen kde robiť veci lepšie, čo zlepšiť, či niečo napísať inak. (Hoci čitatelia dajú vždy lepšiu reakciu ako kritici, veď predsa píšeme pre nich.) Zaujímam sa o ich časť príbehu. Radím to každému, kto vyjde s kožou na trh v podobe poviedky, či príbehu. Nielen preto, že zistíte, či váš príbeh naozaj funguje. Viete rozlíšiť, či sa v očiach zrkadlí nadšenie, alebo len sústrastná chvála. Sami pochopíte, čo nabudúce napísať lepšie, čo čitateľ pochopil, či ste ho viedli, alebo či ste boli správne tajomným aj jasným. Zároveň načerpáte tony inšpirácie.

 

     Čitateľ si po prečítaní príbehu vytvorí svoj vlastný svet, do ktorého vás pozve. Možno úplne iný, ako mal byť pôvodne a to je to krásne. Okamžite poskytne námet na nový príbeh. Už viac ráz som zaangažoval nič netušiaceho čitateľa do novej poviedky a pritom išlo iba o náhodné stretnutie počas množstva besied a čítačiek.

 

     Dajte čítať poviedky a príbehy priateľom, známym, kamarátom, rodine aj úplne cudzím ľuďom. Nerobte iba tú chybu, že sa pýtate na názor, chcete, aby vám povedali, čo sa im páči, či je to dobré, či to za niečo stojí. Pýtajte sa ako príbeh prežili, ako ho vnímali, čo v nich evokoval. Technická dokonalosť totiž nie je to, čo čitateľ v knihe hľadá. Chce barličky, k vlastnému príbehu. Tam sa skrýva studnica inšpirácie aj cesta, ako každý deň písať pre vaše publikum o niečo atraktívnejšie.

 

Marek Mittaš

 Komentáre

L.6.11.2013
 

Marek,

veľmi sa mi páčilo, aké myšlienky si „vypichol“ v literárnom stĺpčeku. V celom.

A, keď si si Ty dal námahu s povzbudením mámtalentov, našla som si čas aj ja aspoň na čiastočnú analýzu svojej knižnice. Hodím tu niekoľko venovaní čitateľke autorov MT, ktorej boli doručené knihy – cudzej čitateľke:

-... čo dodať? Len veľké ďakujem.

-... ako spomienku na niečo, čo bolo, venuje zo srdca...

-... želám Vám, nech sa knižka dobre číta a nech každý z 9-tich hlasov zaujme svojím sólom.

- Venujem Tebe, lebo vieš prečo

-... nemala by som takú dokonalú radosť a pôžitok z písania. Tvoje komentáre boli pre mňa stimulom a pohladením. Zakaždým som bola usadená na mäkučkom obláčiku vo svojom spisovateľskom nebíčku...

-... držíte v rukách môj splnený sen. Chcela som Vám napísať, nech Vám čítanie prinesie veľa radosti. No keďže sú moje texty dosť depresívne, asi by to nemalo logiku.:)) Tak ju aspoň otvorte v časoch, keď Vám bude nahovno a povedzte si, že v tom nie ste sama.

P.S. až teraz som zistila – koľko požičaných knižiek sa mi zatiaľ nevrátilo.:)

P.P.S. Marek, nie je to posledné venovanie krásne? Mne sa „strašne“ páči.:))


matasaska4.11.2013
 

Súhlasím, tiež to považujem za prínos.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: