IKARIKAR http://www.ikar.sk

Čo pero napísalo (Briestenska)24.3.2015
 

2
 počet hodnotení: 3
prečítané 216, Komentáre 21

 
O "láske"
 
Ako matka ľúbiac svojho syna vraha
Zaslepeno, bez rozumu dívajúc sa naň
So srdcom v plameni idúc ako horská dráha
Bez sklamania plná citov pokladá naň dlaň.
 
Tak dievča v rannom veku
Mladá, túžiaci-hlúpa, naivná
Rovnako sa díva do očí prvej lásky čistej
Do očí svojho priateľa.
 
A dúfa, že držiac sa bok po boku
Stískajúc si zmysluplne neskúsenú ruku
Jedného dňa, keď čas neskrotne nové roky do kalendára zadá
Je stále ona tá pravá, jediná ktorej poklonu len on skladá.
 
A život i dušu dala diablovi
Len aby on ostal verný
A nakoniec vášeň k inej mu rozum zožrala
A jej čistý cit do hrobu pomaly skopala.
 
Spomienka doteraz sedí jej v očiach
Sťa film práve v televízii.
Jej srdce odmieta ho opustiť
A stále vracia sa k tej ľúbostnej vízii. ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.26.3.2015
 

Len na tomto portáli je toľko rád, že ak by sa každý autor najskôr trošku poobzeral skôr, ako niečo nasmolí, nevešal by sem takého gýče (ako úplne trefne nazval niekto podo mnou).
Ospravedlňujem sa autorke, že začínam práve takto.

Aby sa tu prestalo kritizovať kritikov, tliachať o tom, že neposkytujú žiadne konštruktívne rady (poskytujú, len podporovatelia nevkusných výtvorov ich nevidia), budem konkrétna.

Najskôr chcem citovať pána majstra Jozefa Urbana, ktorý je vo svojich radách (aj začínajúcim) autorom na Slovensku, myslím, neprekonateľný:

„Oslovujeme verejnosť. A tú, ako vieme, súkromné trápenia jednotlica nezaujímajú. To je príčina, prečo sa naše úprimne mienené básnické výlevy stretávajú s ľahostajnosťou, nepochopením, posmechom. V básni musí byť čosi, čo z našej témy spraví aj čitateľovu tému, zaujme ho, vtiahne do textu. To „čosi“ odlišuje skutočného básnika od začiatočníka alebo diletanta.“

„Ak máte ambície predstúpiť so svojou tvorbou pred verejnosť, treba si uvedomiť, že každá verejná činnosť podlieha istým kvalitatívnym kritériám.“

„Kým vaše duševné a myšlienkové pochody sa odvíjajú spontánne, forma má svoje pravidlá. Nie je ich veľa a nie sú zložité, bohužiaľ, existujú. Miera ich ovládania odráža mieru profesionality, čiže úcty k svojej vlastnej práci.“

„Dobrá báseň je konštrukcia, či sa to niekomu páči, alebo nie.“


Môžeš namietať, autorka, že nechceš byť skutočným poetom, že len skúšaš, no v takom prípade sa nehnevaj, ak si terčom nechvalných komentárov. Ty si začala – zavesila si pred zraky obecenstva úplný brak, a tak sa k nemu postavili komentujúci, ktorým viditeľne záleží na úcte k slovu a ktorí majú právo sa vyjadriť, ako chcú, napriek tomu, že im ho podaktorí „mecéni umenia“ chcú uprieť.
Kto mieni písať pre seba, necháva svoje spisby v šuplíkoch, kto vyjde s nimi na verejnosť, musí očakávať reakcie. A začiatočník nikdy nemôže rátať s pochvalami. Ak po nich prahne, nech dá prečítať svoje limonádky či náreky kamarátkam, prípadne si do profilu napíše, že nestojí o rady, len o chvály. Ak ich dostane, tak len márne, jalové.

V tvojom prípade, milá autorka, by sa dali odpísať sem celé knihy, nielen tieto úryvky z „Utrpenie mladého poeta“ (J. Urban), no uznáš, že to nie je možné. Musíš si sama predovšetkým uvedomiť, či chceš písať s nevkusom, alebo sa aspoň trochu ponoriť do vedy, ktorá sa nazýva „literárne umenie“.

Teraz trochu konkrétnejšie k tvojim neblahým pokusom:
- inverziou sa dneš nepíše, keďže vyznieva komicky a neprirodzene
- do súčasnej tvorby je lepšie vkladať súčasné výrazy ako tie z dôb minulých
- vkladáš priveľa prechodníkov
- uniká ti rytmus
- chýbajú metafory
- rýmuješ umelo, iba preto, že sa slovo hodí a nechce sa ti vymýšľať nič výstižnejšie a hlave s témou súvisiace (čakajúc na zázrak – opiát že je mak, televízii – vízii...). Všetky tvoje rýmy sú tvorené umelo, (pre mňa) všetky vyznievajú absurdne, ukážkovým príkladom je “ľúbiac svojho syna vraha – v plameni idúc ako horská dráha\"
- gramatický rým sa vždy ponúkne, keďže nevyžaduje námahu, ale je najmenej cenený (zadá – skladá, zožrala - skopala)
- nevložila si žiadne tajomstvo, asociatívnosť, naopak, texty sú prvoplánové a povrchné
- používaš priveľa slov namiesto básnickej skratky – treba vyhodiť všetko, čo v textoch nemusí byť, okresať na náznaky
- v neposlednom rade treba vedieť slovenčinu lepšie ako dobre a poznať presné významy slov: ku nej = k nej, pólka = polka (pól a pol sú dva rôzne pojmy), atď.
Skopať znamená kopaním upraviť pôdu – takže chápeš, že „skopať (cit) do hrobu“ je nezmysel
- niektoré riadky sú úplne nezrozumiteľné: „naviazaný ako rytier kráľovi“ (naviazať = zhotoviť naviazaním), „chlapec zistil, no vyšla slza nebral nôž“, „až kým deň neučil noci lúpež“, atď.

Čitateľ ocení, ak má autor širší slovný rozsah, t.j. neobmedzený len na bežný slovník bežnej reči.

Názov „Čo pero napísalo“ mi pripadá trefný, pretože tu absentuje snaha tvoriť, iba akoby neživý predmet písal.
Medzi písať a tvoriť je veľký rozdiel.

Talent nie je vziať ceruzu a papier (v našom prípade klávesnicu a monitor) a tárať. Zatiaľ si ho, prepáč, neukázala. Takto ukladať slová dokáže každý, kto sa trochu nudí a má ambíciu niečo v rýchlosti povrchne napísať.
Jediný verš som, pri všetkej snahe nájsť, nanašla, jediný, ktorý by zaujal svojou originalitou, zmyslom, citom pre tvorbu, nechybovosťou. Všetky sú bez výpovednej hodnoty, nie je čo oceniť znamienkom plus.

Milá autorka, chcem ťa na záver poprosiť, aby si sa viac neprikláňala na stranu planých pochvál, ktoré nemajú s úmyslom pomôcť nič spoločné, naozaj sú len odrazom vlastnej neznalosti.
„...lebo hlupákov to vždy ťahá k obetiam bez ohľadu na okolnosti“
– aj to je úryvok z Jozefa Urbana.

Dugi26.3.2015
 

Tento portál je aj o POMOCI začínajúcim autorom, nielen o úbohom, zakomplexovanom písaní komentárov pod nickmi, ktoré napovedajú o komentátorovi viac, než by si bol ochotný priznať. Vlastnú, podpriemernú, ak vôbec nejakú tvorbu ´vystavil nad všetko ostatné a nemá iného cieľa, než haniť, nadávať a ničiť.
Táto báseň možno je na jednoduchej báze, ale nech hodí kameňom kto už v plienkach písal filozofické romány! Každý nejako začína, tak prečo ho takto ponižovať? Toto už nemá s relevantnými komentármi nič spoločné, a je mi ľúto, kam sa Mamtalent a niektorí kvázi mamtalenťáci uberajú.
Radšej znesiem takéto básne, než novodobú tvorbu, aká sa z času na čas objavuje v sobotnej prílohe istého slovenského denníka.
Autorke: nenechajte sa odradiť, píšte. Ak aj nie pre iných, tak pre seba, pretože ak ťa to obohacuje a napĺňa radosťou, nie je najmenší dôvod hádzať flintu do žita. Ostatne, prečo aj? Kvôli nevyzretým osobám, ktoré tu ešte nikoho nepochválili, nedali podnetné a dobré rady, iba kydali? Nestoja za to.

príloha nedeľného denníka26.3.2015
 

Gratulujem Dugimu k vyzretej osobnosti
bez komplexov pod nickom

za podnetné a dobrá rady autorke

nepýtajúc sa infantilne na vlastnú tvorbu ak vôbec nejakú má
lebo
aj to je znak nevyzretostitak26.3.2015
 

- Dugov, hovor iba za seba, nie za všetkých, napíš ako napríklad pomáhaš ty, okrem toho, že kritizuješ kritikov a ešte, aby autori nehádzali flintu
- každý môže si tu písať podľa vlastného svedomia a vedomia
- autorka si je na vine sama, keď bez toho, aby čítala a porovnávala, hneď zavesí takýto gýč na verejný portál, napríklad takýto skvost, „ sťa film práve v televízii“... čo je nevkusné aj na ZŠ, pritom je jasné že plienky už nenosí
- keď nemáš rád modernú poéziu je len a len tvoje obmedzenie
- nevyzretá osoba podľa tvojej primitívnej reakcie si ty

slmndrV24.3.2015
 

Tieskam, tlieskam, tlieskam!!!

Briestenska24.3.2015
 

Ďakujem krásne :)

jaj25.3.2015
 

FYI:
pochvala sa nekoná

salamanderV si dvíha ego robením si žartov z ostatných

stačí sa pomotať po stránkach

PS: keď už sa budeš
hľadaj dobre rady pre začinajucich autorov
- prospejúúúúú

Natália24.3.2015
 

Tak toto malo ostať v tvojom denníku a nie to bez rozmyslu vycapiť na literárny portál. Musím ti povedať bez urážky, že to nie je žiadne poézia, len výlevy pubertálneho obdobia. Môj názor.

Briestenska24.3.2015
 

Ďakujem veľmi pekne za váš názor. Obzvlšť ma potešilo to slovíčko \"výlevy\", lebo práve to by mali básne byť. Takže síce ste mi napísala naozaj nepeknú kritiku, vidím na tom čosi dobré.

Natália24.3.2015
 

Táto moja nepekná kritika slúži iba k jednej veci a to aby si sa konečne uvedomila a začala čítať súčasných autorov a teóriu, aby si sa sama seba spýtala prečo mi tu nejaká Natália toto škaredé napísala. Kúp si Urbana a iných autorov a zistíš, že existuje niečo úplne iné nádherné spracovanie slov do duchaplných a poetických obrazov, ktoré dokážu vyvolať aj u náročného čitateľa zimomriavky. Ale aj keď sa tomu budeš venovať, ešte nemusíš všetkému rozumieť, ešte je potrebné mať bohaté všeobecné vedomosti o všetkom, aby si mohla spájať súvislosti a v neposlednej rade talent, ktorý sa nedá naučiť, musíš sa s ním narodiť. Zahoď detské básničky a hľadaj skutočné umenie a v tom ti držím palce.

Jan24.3.2015
 

Natália zaráža ma Váš prístup ku takmer každému autorovi . Tento portál slúži na podporu začínajúcich pisateľov, ktorí očakávajú objekívnu kritiku ktorá ich môže posunúť ďalej. Prečítal som si viacej vašich hodnotení a taktiež diela, ktoré ste komentovali a jednoznačne môžem konštatovať, že váš názor taký nie je ba dokonca začínajúcich autorov demotivuje. Bolo by vhodné keď vystupujete ako odborník v danej oblasti, aby ste začínajúcim poetikom predstavili aj svoju tvorbu.
Každopádne som presvedčený o tom, že málo mladých ľudí sa venuje poézii, a klobúk dolu pred každým kto sa o to čo i len snaží. Zaslúži si náš obdiv bez ohľadu na to či je tvorba zodpovedá našim predstavám.
Tak posledná veta tohto môjho príspevku je smerovaná k slečne, ktorá túto báseň písala.
Na svojej tvorbe musí pracovať každý z nás a celý svoj život tak nečakaj hneď na začiatku zázraky. Na tvojej ceste ti držím palce nakoľko jednoznačne talent máš, tak ho ďalej rozvíjaj.
S pozdravom Ján.

ach jaj25.3.2015
 

a vy si pane uvedomujete
že podporovať babrošské nezmysly
je smiešne?
o.i. prezrádzate na seba že nič o umení inteligentne
narábať s jazykom
neviete :((

po natáliinom vybudení sa môžu začínajúci zamyslieť

po vašom , vami pdoobnom možu mlieť prázdu slamu naďalej
furt z nej budú lietať plevy
žial

čo viac pomôže? podnet k ČÍTANIU a učeniu sa alebo
jalová podpora?

\"A\" je správne!

Kto sa ho drží
neprehlúpi

Briestenska25.3.2015
 

Prepáčte mi tú trúfalosť, ale nad čím sa mám zamýšľať?
Nad tým, ako niekto nazval niečo čomu som venovala čas \"výlevom pubertálneho obdobia\", v ktorom nie je žiadna poézia a malo to radšej ostať v mojom denníku? Toto je názor ktorý mi má pomôcť pri mojej budúcej tvorbe? Ďakujem, neprosím!
Samozrejme, že sa chcem učiť, čo iné mi ostáva. Ale takáto kritika neprospieva nikomu. Samozrejme, možno táto báseň nemá hodnotu. Je to babrošský nezmysel, ale toto sú tie posledné veci, ktoré ma posunú v mojej tvorbe ďalej.
Ak chcete naozaj niekomu svojim názorom pomôcť, postavte sa k tomu inak, ako pár ľudí na tomto portáli, ktorí naozaj dávaju zmysluplné rady.
Možno to je len môj postreh a ak dákemu začínajúcemu autorovi úplne strápnenie jeho diela pomohlo, prepáčte, hlboko sa vám ospravedlňujem. Potom uznám, že Natáliin názor je naozaj hodnotnou radou o pomockou pri písaní, ktorú by som očakávala.

taká je pravda26.3.2015
 

Tvoja zúfalá obrana je smiešna, lebo Natália ti napísala A, ale aj B, ktoré si zámerne necitovala, lebo ty rady zrejme nechceš a sebareflexia žiadna, iba ufňukané sťažnosti.

setvaw25.3.2015
 

Kto ste vy, že toto môžete posudzovať? Vôbec sa mi nepáči, čo sa deje na tejto stránke. Autori sa určite trápia a vy jednoducho nakráčate všetko zničíte. Gratulujem, keď jediné, čo dokážete, je kritizovať.

ach25.3.2015
 

nikto

a vy?

wevtrwae24.3.2015
 

Myslím, že týmto komentárom ste presne vyjadrili myšlienky viacerých :)

Áno, viacerých čo o písaní poézie nemajú ani páru25.3.2015
 

Briestenska24.3.2015
 

Nemám čo k tomu dodať. Ján, súhlasím s vami.
Veľmi pekne ďakujem za takúto podporu, po tom ofenzívnom útoku Natálie som už ani nečakala pozitívnu reakciu.

fata morgana25.3.2015
 

sry briestenská

slová sa takto neukladajú
ak
sa mieni TVORIŤ

zatial
tvoje pokusy sú
v štádiu detských táraniniek

čo s tým spravíme?!

kukni sem: po takýchto žvatlanináách by si v obchode siahla?

úprimne: ....
ak si odpovedala \"ČO SI ZLE?\"
tak si niečo málo pochopila

ak nie tak nie

moje rada zní:
kúp si knihu!
myslené : učenú aby si sa začala učiť

alebo poslúchni haluze radiace ti pokračovať

vždy je na výber


nie je chuť vysvetlvoť konštruktívne všetko lebo
ak riadky vykazujú absolútnu nevedomosť tak
komusa chce?

MUSÍ SA CHCIEŤ AUTOROVI!

Milo8.8.2015
 

A mne sa náhodou tá báseň páčila. Nie každý je Milan Rúfus.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Briestenska

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: