IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ďakujem Vám za Kraska (List učiteľovi) (Klára Malá)15.5.2017
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 74, Komentáre 3

 
Ďakujem Vám za Kraska ! (List učiteľovi)
 
Ďakujem Vám za Kraska, za jeho smutné, kalné metafory.
Za slovenskú prózu i za poznanie, že žiť bolí. 
Za Hronsk...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.2.6.2017
 

Klára, neuveríš, tieto riadky sú riadny výsmech poézii. A to nehodnotím iba cez \"žit bolí\", \"telo Christovo\".
Prosím ta, začítaj sa do skutočnej poézie, nezabudni na súčasnú. Všimni si, že Vy, Vám, Vás sa v literatúre, aj v tej poetickej, píše malým v, iba v listoch veľkým. Čiarky sa píšu hneď za slovom. Vždy, nie iba keď sa ti zachce. Neunúvala si sa po sebe ani skontrolovať, napísala si pár riadkov a šup s nimi pred zraky verejnosti! Hrôza.
Hneď v začiatku štyrikrát po sebe \"Ďakujem Vám za Kraska\" ma otrávilo, dávalo jasné znamenie, kde sa nachádzaš, čo sa týka orientácie sa v tvorbe. Nie je čo hodnotiť kladne, síce si vďačná učiteľovi, keď ťa k dielam Kraska a Hronského priviedol, ale to je málo.
Poézia má niesť aj nádych tajomstva - ak sa autor vyjadruje priamo, bez metafor, ak nenechá čitateľovi priestor na fantáziu, na zamyslenie a dôvod prísť k tvojim riadkom (nemôžem ich nazvať tvorbou, lebo si len písala, netvorila) znovu, nie je to sčítaný autor. Mala by si o tvorbe vedieť oveľa viac, ako som napísala. Teraz je na tebe, či ťa to zaujíma, alebo chceš prinášať riadky bez poézie, bez invencie, bez obrazov, plytké a neúrodné.

Klára Malá7.6.2017
 

Ďakujem Alia za za tvoju reakciu a detailné upozornenie na moje preklepy, nesprávnu interpunkciu a \"technické\" chyby v texte. Mala som ťažkosti so slovenskou klávesnicou, nežijem totižto už dlhší čas na Slovensku, básnička je už niekoľko rokov stará a písaná pôvodne rukou. Takisto som mala problémy s nahratím súboru, ale máš úplnú pravdu, bolo to veľmi neprofesionálne takýto text zverjniť , hlavne s vedomím, že v sebe nosím sklon k perfektionizmu a lásku k detailu .
Ale aj vďaka tebe, som tie nezrovnalosti včas opravila. S čiarkami mám naozaj problémy, takže si, nielen kôli tomu beriem tvoju radu - viac sa začítať aj do súčasnej slovenskej tvorby, k srdcu.
Bola by som ti vďačná , ak by si si našla čas a moju prvotinu,písanú formou listu ,ako o tom svedčí podtitul v zátvorke , prečítala (nie len prebehla ) teraz ešte raz, pretože ti celkom unikla pointa. Dotyčnému učiteľovi (vysokoškolskému profesorovi) som vďačná za to, že tvorím. Zjednudušené vyjadrenie tejto vďačnosti a obdivu v prvej strofe ako vďačnosti k spomenutým slovenským umelcom je metaforou a zároveň vyjadrením vývoja mojej osoby od nesmelej ,pasívnej študentky, k žene, ktorá sa rozhodla aktívne literárne tvoriť ... Moja prvotina písaná chvejúcou sa rukou, aj podľa môjho názoru od bezchybnej poézie na vysokej úrovni ,žiaľ ešte veľmi vzdialená, nadobúda istú umeleckú hodnotu až v druhej strofe - keď opakovaním jedného verša zdôrazňuje vplyv tohto konkrétneho profesora a nakoniec aj tvorby Ivana Krasku na moje rozhodnutie po dlhom váhaní a sebapochybovaní predsa len vziať pero do rúk a citujem - \"pokúsiť sa\" o pár veršov, ktoré vrcholia v hádanke - teda, v priamom oslovení učiteľa výzvou spoznať sa v mojích veršoch, v prípade, že budem jedného dňa predsa len veľkou poetkou a pre celú verejnosť bude dostupná táto \"básnička\", v ktorej otvorene priznávam zásluhy na mojom úspechu nemenovannému profesorovi :) ....

asi takto:10.6.2017
 

poézia sa nedovysvetľováva, práve preto má niesť nádych tajomstva, ktoré sa môže interpretovať aj dvojzmyselne - aj o tom to je

málo o nej vieš, nerob si nádeje na úspechy

ani výhovorky na klávesnicu ani \"starobu\" neobstoja


začni trebárs jožom urbanom a jeho šlabikárom pre bažantov

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Klára Malá

O mne

Píšem pre radosť v smútku.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: