IKARIKAR http://www.ikar.sk

Dane Travis - Posledný z Lost Springs (Martin Tomčík)20.3.2010
 

3
 počet hodnotení: 4
prečítané 202, Komentáre 2

 
Posledný z Lost Springs
Bol pochmúrny sobotný podvečer. Dane Travis, tajomný pištoľník s tvárou dogy, mal náladu pod psa a predieral sa záclonou šedého dažďa na pláňach Wyomingu keď jeho nikdy nekončiacu cestu zastavilo malé a dávno opustené mestečko Lost Springs. Dane pleskol chvostom po chrbte vernej kobyly. Keď stará Lizzy zastavila, nasal do ňufáka vzduch páchnuci blatom a škoricou.
„Pes aby to sral!“ zavrčal podráždene. „Tretí deň, tretie opustené mesto. A to som mal poslednú kosť včera ráno.“
Lizzy súhlasne zafŕkala. Na mokrom tele sa pomaly začínali rysovať rebrá – túto cestu im bol dlžný samotný diabol. Nemali však na výber, ich cieľ bol ešte ďaleko. Dane sa zahľadel kamsi k pahorkom v šedej hmle a mlčky rozmýšľal. Z klobúka z býčej kože zurčali potôčiky dažďových kvapiek a dopadali na blatistú zem.
„Na noc ostaneme tu,“ prerušil ticho Dane a potľapkal starú kobylu po mokrej šiji.
Bývalý muž zákona nemohol tušiť, že dnešnú noc sa nie len že nenaje, ale ani poriadne nevyspí.
 
* * * * *
 
Keď vystrieľal oba zásobníky svojich...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

ava25.2.2011
 

Ahoj, Martin,
z môjho pohľadu by som prečítanú poviedku-príbeh posúdila asi takto: Pekné, čitateľné vety napísané štýlom, ktorý milujem - popisom, používanie metafor je pre Teba hračkou a vidím, že ich máš i sám rád, súvetia - dlhéé, ako u mňa :) - tu by to však chcelo popracovať na čiarkach - najmä hneď v druhej vete. Hodnotím ako čítavé a vcelu pekné vety.
Čo sa však týka samotného príbehu - nič pre mňa. Príliš vysnená predstava - jasné, že viem, že sú i také, píšem iba o sebe - tým pádom nereálna a ja mám rada reálnosť, resp. pracujem s reálnou dobou, ktorá bola alebo je. Údernosť či pointu som nenašla žiadnu a príbeh mi nedal nič, žiaľ.
Možno v budúcnosti to bude lepšie.

P.S. Veľa šťastia a vieš, bolo by fajn, keby si si stál za vlastným štýlom. Neskĺzaj k tomu, resp. sa nehraj na to, čo Ti nesedí. :) U mňa za tri.

Martin Arcey Tomčík17.3.2011
 

Vďaka za názor. Čo sa týka súvetí, momentálne mi viac sedia kratšie vety. S čiarkami mám stále problém, ale možno jedného dňa sa to zlepší.

Príliš vysnená predstava? Ako to myslíš? Že hlavný hrdina je vlastne pes? O pointu mi veľmi nešlo, skôr o napísanie krátkeho príbehu o Daneovi.

Čoskoro sem pridám ďalší jeho príbeh, tak hádam si ho tiež prečítaš.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Martin Tomčík

ja.jpg
O mne

Chuť napísať nejaký príbeh, rozprávku, či detektívku mám už od útleho detstva a našťastie mi to vydržalo až dodnes. Mám sa však stále, čo učiť a čo zlepšovať. Písanie je jedna z najťažších vecí, aké som kedy skúsil a nepoznám nič duševne náročnejšie ako dostať zo seba myšlienku, ktorá má hlavu i pätu, aby ju mohol pochopiť aj niekto iný ako ja, bez mojich vnútorných pochodov. Viem, veľmi dobre, že v hlave to mám pekne "pomotané" a tak porozumieť mi je niekedy fakticky dosť náročné. :))

Dúfam, že moje príbehy si nájdu fanúšikov i kritikov, pretože je potrebné mať jedných aj druhých. Takže prajem, každému, čo si niečo odo mňa prečíta, aby mu v hlave ostala nejaká myšlienka, ktorou by si spomenul na ten alebo ten príbeh z môjho pomyselného husacieho brka. Hurá do toho!

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: