IKARIKAR http://www.ikar.sk

Danka Ježíková (Ikar) hodnotí rukopis V koži blázna (Jane Blake) Celkový počet komentárov: 2
 

Hodnotí: Danka Ježíková (vydavateľstvo Ikar)

Rukopis: V koži blázna (Jane Blake)

    K dispozícii som dostala len 9 kapitol (cca 20 strán textu), predpokladám však, že ide o úvod do väčšieho literárneho útvaru (románu?). Dúfam, že nasledujúce riadky budú pre autorku prínosné, no upozorňujem ju, že som len jedným hlasom z mnohých, preto má plné právo s nimi naložiť, ako sama uzná za vhodné.

    Prvá kapitola nás uvádza do prostredia psychiatrickej kliniky, a hoci nie je sprvu úplne jasné, v akej krajine sa príbeh odohráva, na základe anglicky znejúcich mien predpokladám, že Stredná Európa to nebude. Stretávame sa s pološialeným pacientom Oliverom, ktorý v pochmúrnej atmosfére psychiatrie podstupuje experimentálny zákrok, pri ktorom mu (zrejme) nemenej šialený lekár vpichuje do srdca sérum s hadím jedom.

    O Oliverovi toho nevieme veľa: ide o umelca, ktorý zvykol maľovať ponuré obrazy s tematikou smrti;  sirotu, ktorej matka zomrela pri pôrode a otec spáchal samovraždu krátko po jej smrti. Nevedno prečo sa Oliver dostal na psychiatriu, no hneď od začiatku je zrejmé, že taký obyčajný blázinec to rozhodne nebude. Oliverovi sa s pomocou tajomnej priateľky, na ktorú si ale, žiaľ, nespomína, podarí uniknúť, no stretnutie s realitou nie je príjemnou záležitosťou, a preto od nej čoskoro zase uteká. V okamihu, keď sa bezcieľne motá ulicami, ho zrazí auto a Oliver sa napokon nájde v nemocnici, zranený a veľmi zmätený. Tu príbeh (zatiaľ) končí.    

    Autorka si na seba vzala pomerne slušný náklad, no na jej útle spisovateľské plecia je asi príliš ťažký. Tému bláznov na psychiatrii vyčerpávajúcim spôsobom rozobral už Ken Kesey v Bol som dlho preč a ďalšie pokusy o spracovanie tejto témy si vyžadujú buď veľký spisovateľský talent a/alebo nevšedný motív, či nový uhol pohľadu.

Reálie nesedia

    Poďme si V koži blázna trochu rozobrať: či už ide o začínajúceho alebo etablovaného autora, ako čitateľ očakávam, že spisovateľ si urobí povinnú domácu úlohu, a to v podobe prieskumu dobových reálií. Takto by autorka hneď na začiatku zistila, že sirotince patria do 19. storočia a experimenty s chemickými látkami vykonávané na pacientoch sú v optike súčasnej etiky zakázané už viac než 50 rokov. Týmto príbeh hneď od začiatku stráca na autenticite. Odporúčam preto, aby autorka prepracovala úvod a príbeh jasne vsadila do dobového kontextu.

     Hlavná postava je v mojich čitateľských očiach rovnako rozporuplná: vzhľadom na to, že autorka hutne vrství skutočnosť prelínajúcu sa s výjavmi chorej mysle pacienta, ťažko sa vo výslednom texte orientuje. Ak je príbeh rozprávaním človeka, ktorý pripúšťa mentálnu nestabilitu až chorobu ("...ešte stále dokážem rozmýšľať aj racionálne. Občas. Inokedy za seba nezodpovedám, 

pretože sa často so mnou zahráva vlastná myseľ."), potom sa ako čitateľ môžem úplne legitímne domnievať, že celý príbeh nie je ničím iným len výplodom chorej mysle, čím sa text nielenže stáva z formálneho hľadiska nekonzistentný, no zároveň sa akékoľvek ďalšie pohnútky postáv zdajú nelogické, a preto je ich ťažké chápať. Okrem toho musím priznať, že som sa hneď od začiatku v jednotlivých scénach trochu strácala, a to najmä v labyrinte psychiatrie a Oliverových mentálnych obsahoch.

    Autorka tiež čitateľovi nenecháva veľa priestoru na vlastnú predstavivosť; štýl jej písania je veľmi popisný ("Dávno som nemal taký silný záchvat ako teraz. Jeho príčinou bol strach o život.") a bohužiaľ sa jej nepodarilo vyhnúť ani klasickým klišé začínajúceho autora ("...detský smiech kombinovaný s brechotom psa. Pre niekoho by to bolo veľmi milé, keby videl deti hrajúce sa s malým šteniatkom, lenže pre mňa nie. Vždy som bol iný, a to aj v tomto." alebo "Prístroj po mojej ľavici doslovne šalie, doktor sa rehoce. Vráža mi ihlu priamo do srdca...")

    Z jazykového hľadiska som v texte našla niekoľko prečinov, no predpokladám, že tieto boli spôsobené skôr nepozornosťou, ako nevedomosťou (blondýnka, bosí – sg., zabáčať) a chýbajúce čiarky, nočnú moru všetkých spisovateľov.

 

Zatiaľ radšej menší náklad

    Aby však tieto riadky nevyzneli ako bohapusté káranie, autorke odporúčam naďalej veľa čítať a písať. Je totiž evidentné, že písanie ju baví a do textu vložila veľké spisovateľské nadšenie, charakteristické najmä pre začínajúcich autorov. Odporúčam jej vyskúšať si najskôr menší literárny útvar: domnievam sa totiž, že text, ktorý som posudzovala, by vynikol skôr v menšom žánri, akým je napríklad poviedka. Autorka má totiž zmysel pre gradovanie napätia, no v úvodných kapitolách je toho na čitateľa trochu priveľa a vydýchne si, keď sa text dostane do pokojnejšej scenérie po úteku hlavného hrdinu z psychiatrie. Ako však nabáda záver 9. kapitoly, príliš dlho si neoddýchne. Po dočítaní som mala pocit, že autorka sa snažila do prvých kapitol vtesnať čo najviac napätia, pričom to vôbec nie je potrebné. Ako čitateľ chcem príbeh rozbaľovať pomaly, hrať sa s ním, snažiť sa pochopiť prostredie, z ktorého hlavná postava vychádza, ako aj motiváciu jej ďalšieho správania, a to všetko za účelom toho, aby som sa s ňou vedela buď stotožniť alebo minimálne sympatizovať.

    Autorke želám veľa trpezlivosti a vytrvalosti v ďalšom písaní a verím, že kritika ju neodradí, práve naopak – pomôže jej zlepšovať sa a vytvoriť príbeh, ktorý strhne, či minimálne zaujme. Ako knihomoľ si neželám nič iné, len aby sa na Slovensku objavovalo čo najviac kvalitných kníh od slovenských autorov. 

 Komentáre

Jane Blake6.8.2014
 

Úplne chápem, že som dostala kritiku ako sa patrí a zaslúžim si ju. Napokon je to ešte nedokončené dielo, takže sa stále môžem vrátiť na začiatok a prerobiť ho od základov, čo určite aj urobím. Aspoň konečne viem od odborníčky čo robím zle :) Možno sa takto dostanem úplne inde než som. Každopádne, o to sa budem snažiť. Preto som tu, aby som sa zlepšovala. A ďakujem za povšimnutie a hodnotenie :) Aspoň už viem, že netreba pracovať iba tvrdo, ale ešte tvrdšie.

Maja Brtka22.9.2014
 

držím Ti palce. Kritiku je treba. Ja sa jej trochu bojím ale verím, že ju príjmem tak dobre ako ty :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: