IKARIKAR http://www.ikar.sk

De doloris Distansis (TP)3.7.2018
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 27, Komentáre 4

 
...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Eva15.7.2018
 

Ahoj TP. Zrejme citatelia nebudu s mojim nazorom suhlasit, ale mne sa tvoja basen pacila, pretoze som jej rozumela.Sucasna poezia mi nic nehovori, vonkoncom jej nerozumiem. Nedokazem pochopit zmysel viet.Urcite je viac takych, ktori si prave velmi radi precitaju taku basen ako je ta tvoja. Vela stastia v pisani.

TP16.7.2018
 

Ahoj, som rád, že si sa ozvala, a veľmi si cením, že si napísala svoj názor. :) Ďakujem

Alia S.4.7.2018
 


TP, ak stojíš o úprimnú kritiku, dovoľ začať vetou: Od prvých veršov je zrejmé, že súčasnú poéziu nečítaš. Nepôjdem hlbšie, na začiatok ti poradím niečo málo zo základov, ktoré by mal ovládať každý, kto má ambíciu tvoriť.

Verše sú naivné a prvoplánové. Báseň by totiž mala zatajiť, nie všetko odhaliť, tým nenechá priestor na premýšľanie.

Rýmy typu: neba/teba, mladosti/sýtosti či omamné/neklamné sa považujú za tzv. lacné, keďže boli napísané (nie vytvorené) iba preto, aby pasovali. Bez hlbšieho zmyslu. Navyše sú tzv. gramatickým rýmom, t.j. rovnaký slovný druh v rovnakom rode, čísle páde či osobe. Nad mladosti/sýtosti/ radosti/známosti/tvárnosti/hlúposti... atď. netreba dlho sedieť, idú samé. V priebehu pár sekúnd doplníš, koľko budeš chcieť, ale napríklad: mladosti/blízko si/ma hostí/má hostí... chce viac premýšľania.

Ak chceš zachovať rytmus, keď už tvoríš viazaným veršom, nie voľným, síce niekedy mi to tak pripadá, že sa nevieš rozhodnúť, preto je dôležité, aby si si niečo aj o tomto naštudoval, nemôžeš rýmovať: úsmevu/spevu či byť/sľúbiť. Slovo s párnym počtom slabík so slovom s nepárnym počtom slabík nie je rytmické. Teda, môžu sa rýmovať, ale aj to treba vedieť.
Napr. úsmevu/do spevu – už rytmom je, keďže sa predložka viaže k podstatnému menu. Dúfam, že si zistil ten rozdiel. Teda mal by si, ak cítiš rytmus.

Mohla by som pokračovať, aj vytknúť chyby - slnko píšeme s malým s, nie „chichot kveta peľu“, ale naopak: „chichot kvetu peľa“, za „tvorená je“ čiarka nemá byť..., ale hlavne si musíš mnohé naštudovať sám, aby si pochopil napríklad aj to, že dnes sa obráteným slovosledom nepíše, keďže vyznieva úsmevne (chichot kvetu peľa) a aj poézia sa od dôb Hviezdoslava či Sládkoviča niekam posunula. Možno je tvojím zámerom tak písať, ale potom bude potrebné naštudovať si pravidlá tvorby tej doby, nepoužiť slová, aké v zvolenej dobe nepoznali a, naopak, vniesť do riadkov tie, ktoré boli v ich dobe príznačné. Kvôli autenticite. Ver mi, dá to viac práce ako spoznávať/tvoriť súčasnú poéziu.

Tak sa vyslovil, zdvihnúc baltičku,
hrdú poriskom slivkovým,
na ktorom vidieť samú cifričku
vybitú vláknom spiežovým,
z hunky v osmoro visí remenec,
naň zavesí baltu mládenec
a stúpa hor´ a hor´ horou...
(A. Sládkovič – Detvan)


Ani genitívna metafora: kotúč úsmevu, chichot kvetu, kvet peľu, tajomstvá záhad, pole ľalií... atď, máš ich dosť a dosť, nie je ničím, čo svedčí o originalite a nezvyčajnosti slovných spojení.

Tých, čo poéziu čítajú, neškolenými riadkami neoslovíš, tých, čo nečítajú, možno, ale...

Vyššie vypísané nedostatky sú znakom nekvalitnej, resp. žiadnej tvorby a čím viac sa všetkého vo veršoch nachádza, tým horšie. Pre obe strany. A autor musí v prvom rade sám veľa čítať, aby čitateľ z jeho veršov nemusel zistiť iba to, že naposledy otvoril knihu poézie na základnej škole alebo číta internetové stránky plné nekvalitnej tvorby z pera tých, čo sami nič nečítajú. Prípadne svadobné či výročné blahoželania.

Najvhodnejšou učebnicou, aká kedy na Slovensku existovala, je Urbanove Utrpenie mladého poeta, ktorá je, žiaľ, všade vypredaná. Ale skús v knižnici. Okrem nej čítaj poéziu vo veľkom rozsahu, ak ju chceš tvoriť a seba i adresáta obohatiť. Ak sa nechceš stať jediným čitateľom vlastných veršov ty sám.

TP4.7.2018
 

Ahoj, v prvom rade ti chcem poďakovať za to, že si si báseň prečítala a potom za to, že si sa unúvala napísať svoj názor, ba dokonca tak obšírne ako si napísala. Oceňujem, že si si na to našla čas, nakoľko ten je v dnešnej dobe vzácny. :)
Čakal som, že po uverejnení si prečítam vlnu \"úprimnej kritiky\", ako si ju mierne nazvala. :)
Priznám sa, že poéziu nečítam - a ak tak vôbec nie modernú. Tieto riadky som napísal len vďaka inšpirácii/akémusi záblesku, ktorý sa mi premietol v hlave počas počúvania ľudových piesní s podobnou tematikou. :) Priznám sa, že som vôbec nepomyslel, že by som písal básne, len som chcel vyskúšať vytvoriť čosi čo sa na ne aspoň trochu ponáša a keď som to už vytvoril, tak som si povedal, že by bolo dobré aby sa na to jedným očkom niekto pozrel. :) To s tým rytmom som si uvedomoval...resp., neuvedomoval v pravom slova zmysle, lebo sa v tom nevyznám, ale napadlo mi, že ak mi niekto v básniach znalý podá jeho názor, tak toto mi bude vytknuté medzi prvým. S tým kvetom máš samozrejme tiež pravdu...už keď som to písal, tak som mal dilemu ako to napísať...nakoniec som sa rozhodol to nechať takto, hoci je to nesprávne. Čo sa týka Slnka, tak prvýkrát som dal veľké písmeno schválne. Pokiaľ by si dovolil s niečím s tebou trošku nesúhlasiť, tak s tým, že \"báseň by mala všetko zatajiť a nie odtajniť\" ...jedným z mojich plánov, s akými som písal túto báseň bolo ju jemne zakryť, aby v nej každý našiel kúsok seba tak, že si \"príbeh\" dotvorí sám a keď som sa s ľudmi, ktorí báseň čítali o niektorých detailoch rozprával, tak ich pochopili, resp. si v nich zamlčaný obsah doplnili rozdielne (napr. ako presne vzťah skončil)...i keď je pravda, že báseň pomenúva veci priamo a so súčasnými štýlmi pomenovania vecí má pramálo spoločného.
Každopádne, ešte raz ďakujem za názor. :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

TP

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: