IKARIKAR http://www.ikar.sk

Dedičstvo (Tereza)31.12.2013
 

3
 počet hodnotení: 3
prečítané 247, Komentáre 5

 
Dedičstvo
 
Správa o tom, že som zdedil vidiecky dom ma zaskočila. Strýko z druhého kolena, o ktorého existencii som ani netušil, zomrel a vo svojom závete mi zanechal dom. Keď som o tom povedal svojej žene, na moje prekvapenie, potešila sa. Rozhodli sme sa ísť si nehnuteľnosť obzrieť. Ja už druhýkrát v krátkom čase. Cesta trvala asi dve hodiny od nášho terajšieho bytu. 
„ Je väčší než som čakala,“ podotkla Emily.
„To áno. Je ohromný.“
Mal dve poschodia. Na prízemí boli izby ako obývačka, spálňa, kuchyňa, kúpeľňa, pracovňa a na druhom poschodí boli dve spálne, kuchyňa a niečo ako súkromná knižnica. Miestnosť s jedným pracovným stolom a preplnenými policami s knihami rôznych žánrov. Hneď v predsieni pútal pozornosť neobyčajný obraz. Prvýkrát, keď som si dom pozeral, som si ho vôbec nevšimol. Bol na ňom namaľovaný les, veľmi tmavými, pochmúrnymi farbami, no v strede výraznou bielou, akoby tam ani nepatril, kostlivec so škaredými bloňďavými vlasmi a červenými očami, ktoré vo mne budi...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

NL17.1.2014
 

Pre Ariho: Nie nemajú. Čítam na MT veľa a Calibri nezarovnaný do bloku nebude nikdy taký pekný ako Times New Roman. Alebo čo to je. Ja fakt neviem, čo za font tu ľudia používajú, ale Terezina poviedka je vyslovene pekne vložená. Áno, mala som na mysli Ctrl+C a Ctrl+V plus nastavenie formátu. Nič menej a nič viac. Možno je to len menší Calibri a zarovnaný, ale proste vyzerá pekne. Zhadzuj koľko chceš, keď sa niečo príjemne číta, je z toho aj lepší konečný dojem a za tým si stojím. Ľudí, čo napíšu skvelú poviedku, ktorá im zaberie veľa času a potom ju hodia na web len tak, bez rozmyslu, bez kontroly, či to vyzerá dobre, nechápem. Keď už si dali toľko námahy, toto je to najmenej, čo pre dobrý dojem ešte môžu urobiť. To, že je poviedka pekne vložená nesúvisí s tým, či je dobrá. Táto nie je moc dobrá, nápad je dobrý (pre mňa, mňa také bavia). Túto poviedku by som dokázala zrevidovať tak, aby dobrá bola.

NL13.1.2014
 

Ahoj, za grafické spracovanie poviedky ti dávam 5krát *. Nádhera. Krásne sa to čítalo. Bolo vidieť odseky aj priamu reč. Paráda. Ostatní na talent.sk tak pekne svoje poviedky vložené nemajú. Ako to? Toto sa čítalo príjemne ako tlačená kniha. Mali by sa týmto inšpirovať. To, že to je menším fontom nevadí, lebo stačí použiť CTRL+ ťah po touchpade, dotykovom displeji alebo koliesko myšky a krásne sa to zväčší.
Námet a nápad super. Odo mňa ďalších 5 *. Takéto poviedky by ma bavilo čítať, ale... spracovanie nie je moc dobré. Možno, keď si poviedku prečítaš o pár týždňov, uvidíš to sama. Niektoré úseky by si zaslúžili dlhší opis. Viac prepracovaný. Nestihla som sa vžiť do hlavných postáv a do ich úzkosti a strachu.
Mám ešte pár ďalších poznámok, ktoré môžeš samozrejme odignorovať, odargumentovať, ale bude to škoda:
- Na začiatku je veta, ktorú by som zmenila na „...na moje prekvapenie sa potešila.“
- Prečo by sa niekto netešil, že zdedil dom? Taký dôvod si ako čitateľ neviem predstaviť. Ak existuje, prosím, opíš ho tam. Má manželka nejakú zlú skúsenosť z minulosti? Obáva sa byrokracie a papierovania? Právnikov a dedičského konania? Premýšľa, ako zaplatia daň za dedičstvo?
- Z poviedky vyznelo, že inú možnosť, ako nasťahovanie sa do domu, nezvažovali. Prečo nepremýšľali dom predať alebo prenajať? Prečo to spolu nijak neriešili, nekomunikovali? Prečo hneď odišli zo svojho pôvodného bydliska? Bolo to malé? Nevyhovujúce pre nich?
- Veta: „Už tu visel, keď sme prišli.“ je zbytočná. Je zbytočná pre manželku aj čitateľa, lebo to predsa obaja vedia.
- Zmienka, že nespavosť mala možno niečo s výjavmi z lesa – trhala mi uši. Veď je predsa jasné, že nemohol zaspať kvôli tomu.
Dávam výsledné 3 ***. Poviedka by sa dala napísať lepšie. A myslím, že v tebe niečo je. Držím palce v ďalšom písaní.

Ari15.1.2014
 

NL: \"Ostatní na mt tak pekne svoje poviedky vložené nemajú\"....to už je čo za hlúposť??? \" Mali by sa tým inšpirovať.\"..?!
Dovolím si tvrdiť, že 98 % mamtalenťákov píše rovnako. Netvrdím, že dobre, skvele, perfektne, vynikajúco.
Tak píšu tie zvyšné dve percentá. Toto k nim nepatrí.
Nič v zlom, Tereza. Tvoja poviedka nie je zlá, ale je to iba priemer.

Emko10.1.2014
 

Ahoj Tereza,
zaujímavá poviedka. Nebolo by na zahodenie prepracovať ju na dielo s väčším obsahom.
Pár postrehov: ...išiel som do práce ...a večer, keď som prišiel z práce - nie je potrebné to opakovať. Vieme, odkiaľ prišiel (v daný moment).
Pričasto, ale naozaj až nadmieru sa opakuje slovo \"obraz\", skús ho niekde úplne vynechať, prípadne nahradiť iným (maľba, akvarel, mazanica, výtvor neznámeho maliara, to, čo zostalo po ťahoch štetca, a pod.)
do spálňe - tu snáď nemusím písať, kde je chyba ako hrom :) Preklep, viem, lebo inak máš gramatiku dobrú. Plus ešte jeden: ... aj hodna časť domu (horná)
Dávam 4*
Pekný večer

emko10.1.2014
 

Jaj, hlava deravá moja - ešte niečo: zmeň text na väčšie písmená. V takomto formátovaní sa to číta zle.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Tereza

O mne

Volám sa Tereza. Mám 19 rokov, študujem, píšem, hrám na klavíri, kreslím, fotím, čítam a učím sa japonsky.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: