IKARIKAR http://www.ikar.sk

Deti robia hlúposti (Michal Hosťovecký)22.4.2016
 

5
 počet hodnotení: 5
prečítané 210, Komentáre 10

 
Deti robia hlúposti
Muž sa na stretnutie so smrťou neponáhľal. Jeho strieborný sedan bol jediným autom na úzkej a tmavej ceste.
Šoféroval opatrne, obe ruky mal pevne na volante a zákruty vyberal s citom. Asfalt bol suchý a po celý čas nestretol jediné auto, za čo bol vďačný.
 
Prvý krát v živote si sadol za volant s alkoholom v krvi. Nebol opitý, to ani zďaleka nie.
Keď máte 64 rokov, mali by ste už vedieť odhadnúť svoju hranicu.
Cítil však, ako mu alkohol spomaľuje reakcie a myšlienky sa pohybovali ako v hustom sirupe.
Pozorne sledoval hranicu, kde končil dosah diaľkových svetiel.
Čakal, že sa niečo nečakane vynorí z tmy uprostred cesty a raz sa mu skutočne zdalo, že sa na krajnici mihol pár oranžových očí.
Ale možno sa s ním iba zahrával unavený mozog.
 
Hlboké vrásky na jeho tvári ešte viac zvýrazňoval dokonale vyžehlený oblek.
Kravata ležala na mieste spolujazdca, až príliš mu pripomínala slučku okolo krku a nemohol s ňou voľne dýchať.
V aute bolo teplo.
Zo šedivých vlasov mu stekal pot, ktorý si zotieral mokrými rukami. Nepomo...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

p.balám13.1.2017
 

Opäť skvelá poviedka, možno ešte lepšia ako tá o svetle z hviezd, lebo napriek svojej istej fantastickosti môže byť i reálna. A má vyššiu, akoby som povedal, morálnu ?, humánnu ? ideu... Nejde len o bezduché vyvolanie strachu, tajomna...
Som síce už vo veku, v ktorom môžem zodpovedne vyhlásiť, že deti v 60-tich rokoch naozaj nepoznali Adamsovcov, ale pri čítaní ma to ani nenapadlo. A detský žargón bol rovnaký, isté témy rozhovorov sa samozrejme zmenili, ale určite boli i školy s lyžiarskymi výletmi. Takže v tomto smere je to ok. Len jeden výhradový detail, v istom dialógu to vyznelo tak, že učiteľka mala auto ... v tej dobe strašne nepravdepodobné.

Ale písací štýl a všetko ostatné sa mi páčilo ...

Michal13.1.2017
 

Ďakujem :) Keď som poviedku písal, veľmi som sa nezamýšľal nad takými detailmi, teraz sa pokúšam dávať väčší pozor ;)

mooNy L.1.11.2016
 

ahoj Michal, ja som sa pri čítaní skutočne nezaoberala žiadnymi rokmi, ani tým, kedy kto mohol vidieť Adamsovcov. Vnímala som iba príbeh. Najsilnejším momentom pre mňa bola veta: \"Druhý pasažier, ktorému do narodenia chýbali tri mesiace také šťastie nemal.\" Naskočili mi zimomriavky po celom tele...
Tvoj štýl sa mi páči.
Odporučila by som ti, zverejňovať poviedky skôr do jedného súboru. Na profile totiž môžeš zverejniť iba desať súborov, čo znamená, že zakrátko nebudeš mať miesto. Do jedného súboru môžeš zverejniť poviedok, koľko chceš. Desať súborov = 10 x viac poviedok a +.

pd
:)

Michal8.12.2016
 

Ahoj. Pár ľudí mi už povedalo, že ich tá veta šokovala. Som rád, že sa mi podarilo u ďalšieho čitateľa vyvolať podobné pocity. Ďakujem za hodnotenie aj radu o zverejňovaní, to som nevedel :)

Michal23.4.2016
 

Ahoj a ďakujem za prečítanie a komentár :)
Chcel som sa vyhnúť tomu, že by som uviedol konkrétne časové obdobie, ale predstavoval som si odseky písané v prítomnom čase v miernej budúcnosti. Nie tak, aby z toho bolo scifi, možno nejakých 10-15 rokov, aby ľudia stále používali autá a nie teleportáciu :)
Malo mi napadnúť, že ak to neuvediem, každý si ľahko odráta 50 rokov od teraz :)
Máš pravdu, že vzhľadom na tak ďalekú minulosť tam tieto veci veľmi nepasujú, dám si na to ďalší krát pozor.

Veronika Valent26.4.2016
 

Ahoj Michal, SD má v niečom pravdu, keď sa tak človek nad tým poriadne zamyslí. Ale ja, neporiadny čitateľ, Ti to s radosťou odpustím. Pretože poviedka má spád, je dramatická s drsným záverom. Hovorí o veciach a problémoch dnešnej spoločnosti, o nezmyselnom násilí medzi ľuďmi a na zvieratách. Má nádhernú myšlienku. Núti čitateľa pozastaviť sa nad vlastnými činmi. A myslím, že o to Ti išlo. Ďakujem, že som si ju mohla prečítať.

Michal26.4.2016
 

Ahoj Veronika, ďakujem za hodnotenie a prečítanie :)
No máme doma okrem psa aj kocúra, ktorého som našiel ako malého moknúť pred domom a príznávam, že ma jeho svojrázna a tajomná povaha inšpirovala.

Veronika26.4.2016
 

Zabudla som dodať, že sa mi páči výber mien ;-).

SD23.4.2016
 

Ahoj, Michal. Dnes som už druhý raz narazila na Tvoju poviedku (prvý raz hneď ráno na scifi.sk), nuž som si povedala, že konečne okomentujem. Nečítalo sa to zle, niektoré veci ma pobavili, napríklad prezývka Múmia, ani občasná gramatická chyba nevadila (tento krát je nespisovné, správne je tentoraz, a pod.). Ak mi niečo nesedelo, je to prvá časť poviedky. Ak správne rátam, Alex má 64, požiar sa stal, keď mal 14, čiže niekedy v roku 1966? Nie som si istá, či sa vtedy chodilo na lyžiarsky výcvik zo školy, ani či sa vtedy decká oslovovali \"kámo\" a používali nadávky a výrazy, ktoré si použil ty. Znejú mi príliš moderne. Tiež neviem, či by poznali rodinu Addamsovcov. Viem, že pôvodný komiks je už z roku 1938, ale netuším, či bol vôbec u nás kedy dostupný, keďže bol len ako príloha New York Times. A seriál bežal v USA niekedy v 60-tych rokoch, takže k nám sa asi dostal až omnoho neskôr. Keby to bolo zo súčasnosti, ani nepípnem. Štýl je dobrý, aspoň mne vyhovuje :-) Len mi to celé prišlo písané ako z jedného obdobia a jedným štýlom, hoci medzi prvou a druhou časťou príbehu ubehlo mnoho času, zmenil sa jazyk, doba, aj samotný hlavný hrdina.

Ales23.6.2016
 

Zdravim SD. reagujem viacmenej iba na tvoj komentar. Ja ked som to cital, tak som ani neriesil konkretne roky. načo? je to pribeh v ktorom nutne nezalezi ci sa odohral v roku 1964 alebo 1994. Takisto to prirovnanie k Adamsovcom. myslim si ze je to len prirovnanie pre citatelov, ktori Adamsovcov zazili. cize aj ked v \"1964\" nemuseli byt znami, uz ako dochodca ich eventualne poznat mohol a v tom rozpravani je to uz pouzite v pohode. pretoze si ich spatne tak oznacil. navyse az teraz som si uvedomil ze je tam spomenute slovo osmak, povodne som si myslel, ze je to niekde neurcito v Amerike. keby michal nahradil dane slovo slovom \"pubertiak\" tak pribtych neutralnych menach by sa ani nedalo urcit kde to je. a to by potom bolo nozne ze v \'64 uz tych Adamsovcov poznal.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Michal Hosťovecký

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: