IKARIKAR http://www.ikar.sk

Deväť najsympatickejších záporákov Celkový počet komentárov: 8
 

Väčšinu záporných postáv čitatelia buď milujú alebo nenávidia, ale výnimočne v nich vzbudzujú úprimný súcit. S niektorými celý život pristupujú ako k odpadkom, iných spaľuje žiarlivosť a ďalší sú zasa prosto očarujúci. Nech je ich tajomstvo akékoľvek, týchto deväť záporných postáv, ktoré vybral portál Huffington Post, vedia, ako si získať čitateľa - prinajmenšom na chvíľu.

Nech sa páči, zoznam najsympatickejší záporákov:

 

Satan (či Lucifer) v Stratenom raji

 

Milton Satana zrejme nechcel vykresliť ako sympatickú postavu (hoci o tom kritici polemizujú), ale predsa to tak vypálilo. Satana vykážu z neba a viete čo? Je nám ho za to ľúto. Kráča po trajektórii tragického hrdinu a jeho samoľúba arogancia stúpa do takých výšin, že aj Achilles by sa červenal. Je to taký sympaťák, že mu nevdojak držíte palce. Samozrejme, že by vás hnevalo, keby vás kamaráti vyhodili z krásneho miesta odsúdili na život v pekle. Samozrejme, že by ste sa chceli pomstiť. Veď je to úplne pochopiteľné.


Humbert Humbert z Lolity
 

Všetci vieme, že Humbertove skutky sú totálne nechutné. Lenže príbeh nám rozpráva on a jeho slová sú nesmierne presvedčivé. Podobne ako Satan je to bohovský sympoš. Nabokovovi treba uznať, že z takej opovrhnutiahodnej postavy urobil neuveriteľné príjemného chlapíka.

 

Bertha z Jany Eyrovej


Jasné, urobila pekných pár šialených vylomenín. Pokúsila sa podpáliť Rochestera a napokon spálila celý dom. Po prečítaní predpokračovania Jany Eyrovej, ktorú napísala Jean Rhysová (Široké sargasové more), musíme uznať, že Berthu nemožno viniť. Kniha opisuje vzťah Berthy a Rochestera, pričom Rochester je oveľa horší ako ona. Ich svadba je dohodnutá a Rochester je príšerný manžel. Áno, Bertha je mentálne nestabilná, ale je to dôvod, aby ju niekto zamkol v podkroví?

 

Raskoľnikov zo Zločinu a trestu
 

Väčšina Raskoľnikovovho trestu v románe pozostáva zo sebatrýzne (až do okamihu pred koncom, keď ho pošlú na Sibír). Pred vraždou úžerníčky a jej sestry trpí depresiami a žije v chudobe. Ledva sa občas naje. Nemá peniaze, aby doštudoval. Vraví si, že ulúpené peniaze použije na dobré účely, no napokon ich iba čo skryje pod kameň. Pocity viny a hrôza z toho, že ho chytia, ho napokon premôžu. Prizná sa polícii a začína sa jeho mentálny rozklad. Očividne nemá na to, aby bol skutočným záporákom, pretože jeho zločiny ho rozložili a mučia ho. Tiež si všimnime, že sa sám vydá polícii. Vtedy ho musíme naozaj ľutovať.

 

Grendelova mama z Beowulfa
 

Grendelovej matky nám musí byť úprimne ľúto. Beowulf jej zabil jediného syna a teraz baží ln po pomste na mužovi, ktorý to vykonal. (Ktorá matka by bola iná?!) Beowulf zareaguje tak, že ju pripraví o hlavu a hlavu jej syna si ponechá ako trofej. Mrzuté.

 

Zlá čarodejnica z Čarodejníka z krajiny Oz
 

Dorothy najprv nechtiac zabila sestru zlej čarodejnice. Potom zlá čarodejnica nedostala do vienka to najlepšie. Narodila sa so zelenou kožou a ostrými zubami. Predstavte si, aké to asi mala na strednej.

Keď vyrástla, vzali jej milenca a zrejme ho zabili. Okrem toho je to aktivistka za práva zvierat. Vôbec to nie je také zlé dievčisko.

 

Profesor Snape zo série o Harrym Potterovi

 

Snape robí, čo môže, aby Harrymu Potterovi znepríjemnil život, no neskôr sa dozvieme, že dôvodom bolo zlé zaobchádzanie na Rokforte. Harryho matka, ktorú tak miloval, ho odmietla. Úbožiak! Snape je jedna z morálne najdvojznačnejších postáv v sérii o Harrym Potterovi. Je dobrý? Či zlý?

Pamätáme sa, ako sme si mysleli, že určite MUSEL mať nejaký dôvod, prečo zabil Dumbledora, pretože inak by to učite neurobil. V poslednej knihe sa dozvieme, že sme mali úplnú pravdu

 

Cersei Lannisterová zo série Pieseň ľahu a ohňa
 

Iste, Cersei nemá práve najlepšiu povesť. Pravda, užíva si s bratom incestný sex a prehnane chráni svojho odporného syna Joffreyho. Ale povedzme si úprimne, ktorá matka nechráni svojho syna, nech je hocako odporný?

Cersei túži po moci v prostredí, ktoré ženy neberie vážne. Cítime to. Jej zosnulý manžel Robert Baratheon odjakživa spával s inými ženami a po celom meste sa potulujú jeho ľavobočkovia. Otec Tywin jej vraví, že už je nechce na kráľovskom dvore a chce, aby sa za niekoho vydala.

Cersei je hrdá žena, ktorú ustavične vykazujú na „kam patrí“. Je to hnus.

 

 

 

Moby Dick z Bielej veľryby

 

Ale no tak. Moby Dick je veľryba. Ako môže byť veľryba zlá?!

A čo vy, ktorá záporná pomsta vám utkvela v pamäti? A odkukali ste pri nich od slávnych kolegov niektoré triky? Komentáre

Ján Pintér21.8.2015
 

Ako na to?

Nepoznám hroznejšieho a zároveň sympatickejšieho záporáka ako som ja sám. Niekedy ráno mám problém oholiť sa, lebo ten typ v zrkadle už nemôžem vystáť. K večeru sa situácia s mojou depkou však mení a so zrkadlom už niet konfliktov, pravda, ak ho dovtedy nevyhodím von oknom.

Áno, poučil som u mnohých spomínaných kolegoch a možno sa ešte mám čo obzerať, človek sa učí do smrti.
V istom bode tu máme však problém: ako pravý záporák som nesmrteľný. Ozaj. Skúšal som všetko, aby som sa tejto kliatby zbavil: japonské harakiri, sľučka, Eifelovka, Atlantik, otravy, gilotíny, niet pomoci, aspoň teda ja neviem o žiednej.
Môžne mi ktosi poradiť?

ada198712.8.2015
 

kedysi som sledovala sagu Twilight, kde mi bol velmi symptická Victoria (upírka,ktorá chcela zabiť hl. hrdinku Bellu). Aleuprimne- keby vám niekto zabil zivotnu lásku, nechceli by ste sa pomstit vrahovi tak, ze zabijete lásku jeho zivota? (Bellin priatel Edward zabil Victorinho priatela Jamesa)
Alebo dvojcata Alec a Jane. Teraz su to sadisticke monstrá, ktorým je slovo sucit \"známe\" asi tak ako Grekom slovo šetrit. Ale ak vás chcu v 12-rokoch upáliť vlastní rodicia, a za celý ludský zivot vám nik neprejavil lásku alebo aspon sucit, ake dôsledky do na vas zanechá? ludia nemali s nimi sucit, tak teraz oni ako upíri nemaju sucit s ludmi.

D. Vavrik27.7.2015
 

Mne zas chýba gróf Dracula od Stokera.

Tomáš Jurik25.7.2015
 

Je to subjektívny rebríček asi preto tam nie je Darth Vader. Každopádne s niektorými súhlasím =).

Ešte by som pridal Saurona.

TMSLV25.7.2015
 

Sauron ti bol akože čím sympatický?

Adhara23.7.2015
 

Z vymenovaných najviac fandím emancipovanej Cersei. Ale ani Snape nebol zlý – doslova. :-) A kdeže je Darth Vader? Toho som čakala medzi prvými. :-)

Wanderer23.7.2015
 

Jednoznačne mi tam chýba Alex z Mechanického pomaranča :-)

emko22.7.2015
 

Danglars a Caderouse z Monte Crista. Ale Severus Snape jednoznačne vedie, aj keby nebolo toho záveru.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: