IKARIKAR http://www.ikar.sk

Deväť vlastností sympatických postáv Celkový počet komentárov: 4
 

Pomôžte čitateľom, aby sa s vašimi postavami stotožnili. Ľudia majú sklon stotožniť sa skôr s niekým, kto sa na nich v niečom podobá. S tým, kto v rodine hrá istú rolu, robí istú prácu, zaujíma sa o veci, o ktoré sa zaujímame aj my.

Nasledujúcich deväť bodov vám môže pomôcť zamyslieť sa nad tým, čo vašej postave chýba, alebo naopak, čo radšej vyškrtnúť. Samozrejme, písanie nie je strojová práca za pásom a rady sa nesmú brať do bodky, ale môžu poslúžiť ako inšpirácia.

 

1. Telesný popis

Máme radi pekných ľudí. Pôvabných. Očarujúcich. Atraktívnych. Háčik je v tom, aby ste to neprepískli a nespoliehali sa len na túto vlastnosť.

 

 

2. Altruizmus

Orson Scott Card vo svojom klasickom diele Postavy a uhol pohľadu opisuje tri stupne altruizmu, čiže nesebeckého záujmu a blaho iných.

- Obeť: Postava, ktorá je obeťou utrpenia (je v ohrození, trpí) síce vyvoláva sympatie, ale zároveň ju pre jej slabosť ľutujeme cítime voči nej trochu pohŕdania, pretože sa nechala zavliecť do pozície obete.

- Spasiteľ: Táto postava je obdivovaná, lebo koná, aby niekoho iného zbavila utrpenia. Na druhú stranu sa na ňu dá pozerať aj ako na hlupáka, ktorý sa sám vystavuje nebezpečenstvu. Môžeme si však pomôcť hneď trojako: spasiteľ bude so zásahom váhať, obeť ho o pomoc priamo či nepriamo požiada a situácia je urgentná.

- Obetný baránok: Postava, ktorá je ochotná vzdať sa morálnych dôvodov niečoho dôležitého (bohatstva, postavenia, slobody, života), má sympatie čitateľov takmer vždy zaručené.

3. Aktívna postava verzus pasívna

Aká je vaša postava aktívna. Pre rozvoj sympatií u čitateľa sú dôležité jej plány, potreby, sny a nádeje. Ak vaše postavy len trpne reagujú na udalosti, čitateľ ich bude považovať za slabé. Namiesto toho by mali mať ambíciu naplniť nejaký plán, potrebu, sen či nádej a túto ich činnosť narušia udalosti v knihe.

4. Morálka

Odvaha, vnímanie fair play, vznešené motívy – všetky tieto vlastnosti týkajúce sa morálky sú nanajvýš dôležité.

- Odvaha: je postava ochotná pre správnu vec riskovať telesnú, mentálnu, finančnú či emocionálnu škodu?

- Fair play: nie je to úžasné, keď sa futbalisti odmietajú radovať z nezaslúženého víťazstva? Nikto nemá rád podvodníkov ani zákerákov, ktorým ich podrazy prejdú. Máme radi odvážnych futbalistov so silným zmyslom pre fair play. Zbabelci a podvodníci sa netolerujú.

- Vznešené motívy: čitateľ určite ocení skôr postavy, ktoré v udalostiach vidia morálne motívy a bude im venovať zvýšenú pozornosť.

5. Naverbovaný alebo dobrovoľník

Dostávame sa k otázke „A čo z toho budem mať ja?“ Ak sa postava podujme na niečo nepríjemné, pretože to považuje za správnu vec, budeme ju chváliť. Buďte však opatrní, ak má vykonať niečoho, za čo vyslúži celosvetovú slávu. V takom prípade musí byť touto úlohou niekým poverená, inak bude zo strany čitateľa riskovať pohŕdanie.

6. Drží sľuby

Toto je zásadná vlastnosť: ak raz postava niekomu dá svoje slovo, dodrží ho? Sympatické postavy radšej zomrú, akoby porušili sľub. Doslova zomrú.

7. Inteligencia

Pravda, v tejto veci treba byť veľmi opatrný. Kockáči a géniovia s nezrozumiteľnými slovami a mudrlanti, ktorí všetko vedia, môžu byť poriadne otravní. Radšej svoju postavu štylizujte ako nového Indianu Jonesa, ktorý je dosť múdry na to, aby sa vždy vysekal z problémov, ale zasa nie dosť múdry, aby sa im dokázal vyhnúť.

8. Kazy

Nevyhnutnou súčasťou každej postavy sú chyby a kazy. Existuje nekonečné množstvo postáv, ktoré majú škvrnu na minulosti, niekoho oklamali alebo podviedli, ale napriek tomu ich máme radi. Je to čudné, ale je to tak: máme ich radi.

9. Niekto ich ľúbi

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo je v toľkých knihách vedľajšia dejová línia či odbočka? Pretože ak vašu postavu niekto ľúbi, je zjavné, že je hodna náklonnosti. Prípadne do príbehu zakomponujte niekoho slabého, kto vašu postavu obdivuje.Komentáre

Ján Pintér21.9.2015
 

Už sa teším na pokračovanie

Po záporákovi a sympaťákovi príde na radu možno aj ten môj priemerný bezfarebník, prostredník.

Čím viac sa totiž snažím o záporáka, stvorím iba obyčajnú, priemernú nulu,
maľujem sympatickú Máriu Teréziu a skončí to ako mľandravá Angelika.

Nuž čo, len to nevzdať. Nádej umiera posledná.

Lýdia J.20.9.2015
 

Ad: Pomôžte čitateľom... Ja mám chuť povedať - pomôžme autorom.:)

Aby nepísali drísty, ale - čitateľné veci. A, strojová práca? Aj ja to občas odporúčam nespokojencom - nech si to skúsia, čo to obnáša.:)

Adhara10.9.2015
 

Nesúhlasím s obetným baránkom, najmä pokiaľ ide o najvyššiu obeť. Pud sebazáchovy má každý a ísť s chuťou na smrť mi pripadá silne nestotožniteľná vlastnosť, viac sa o tom rozpisujem vo vlastnom zozname najčastejších prehreškov pri tvorbe sympatických postáv: adhara.sk/?page_id=1684 S čím naopak súhlasím a chválim, je vyhlásenie o strojovej práci. Len sa čudujem, že to nezaznelo už oveľa skôr v predošlých príspevkoch. :-)

Táňa30.9.2015
 

Ja mám rada obetných baránkov. Pud sebazáchovy má každý, ale je krásne veriť, že vie niekto v záujme naplnenia svojich snov siahnuť až na úplné dno. Toho hrdinu vám potom bude veľmi ľúto, lebo mu už na ničom inom nebude záležať a jeho smrť bude jeho zmyslom života. Pri takýchto častiach sa väčšinou rozplačem...
... alebo hodím knihu nahnevane do steny, lebo neuverím ani jedinému slovu. Všetko závisí od toho kto to píše a čo má čitateľ rád.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: