IKARIKAR http://www.ikar.sk

Diery (Jakub Kadera)3.11.2013
 

4
 počet hodnotení: 3
prečítané 760, Komentáre 8

 
DIERY - Čo sa stalo, než sa stalo...
ČO SA STALO, NEŽ SA STALO...
 
Od roku 1 999 sa veľa nezmenilo, a len máloktorá futuristická prognóza sa splnila. Mnohí predpokladali, že po roku 2 000 sa zmenia všetky technické vymoženosti ako lusknutím prstov. Už dávnejšie sa čakalo, že budú lietajúce autá alebo úplne automatizované domácnosti. Pravda však bola iná a po roku 2 020 neboli ani vznášajúce sa autá, ani robotické domácnosti, teda okrem plochých robotických vysávačov. Počas druhého desaťročia 21. storočia sa začal tlačiť kopec financií do vesmírneho výskumu a objavovania alternatívnych zdrojov na iných vesmírnych telesách.
Hneď prvý rok sa vedcom podarilo nájsť malé vesmírne teleso neďaleko Jupitera, ktoré bolo podľa výskumných sond pokryté tekutinou podobnou pozemskej rope. Neskôr sa z výskumu vzoriek zistilo, že látka je zložením skoro totožná s ropou, ale je trvácnejšia a pri spaľovaní ekologicky prijateľnejšia. Vedci látku pomenovali „Super-bahno.“
Táto planétka bola asi o polovicu menšia ako náš Mesiac. NASA ju pomenovala celkom jednoducho CST-1. Podľa mnohých...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Adhara3.11.2014
 

Nechcem byť zlá, nechcem sa Ťa dotknúť, ani napadnúť, ani odradiť od písania, ani... no nedá mi nevyjadriť sa k prvým pár odstavcom z prvej kapitoly:
Z literárneho hľadiska je suchý výpis dejín výskumu niečoho jeden z najhorších spôsobov, čím začať sci-fi knihu. Ak môže byť niečo ešte horšie, tak je to písať do tých dejín veci, po ktorých si čitateľ povie WTF? (Čím necitujem meno toho robota.) A tým sa dostávame k odbornej časti.
Po prvé, ropa je organická látka vzniknutá organickými procesmi. Čo robí pri Jupiteri zlúčenina, ktorá je s ňou chemicky totožná? A keď už tam musí byť, ako je možné, že že nikto z NASA sa nezamýšľa nad tým, ako sa tam dostala?
Po druhé, nevieme dostať na Zem ani vzorku z Marsu a zrazu sa veselo ťaží akési bahno pri Jupiteri? Na uverenie niečomu takému treba čitateľov predložiť viac ako vety typu „dovtedy nevídaný vedecký pokrok“ a „sa začal tlačiť kopec financií do vesmírneho výskumu a objavovania alternatívnych zdrojov na iných vesmírnych telesách“. Prosto, je to nepredstaviteľne obrovský pokrok pre ľudstvo a vyzerá neuveriteľne bez bližšieho popisu. Čím ale nenapádam k rozšíreniu tých suchých popisov úvodných dejín. To v žiadnom prípade. Podľa mňa to celé treba poňať úplne inak.
„Little Hope, ktorý zmapoval povrch, podnebie a skontroloval, či je na CST-1 nejaký život“ – ďalšia zo záležitostí odbitých tak prirýchlo, že ani neviem, čo si mám pod touto vetou predstaviť, nie to jej ešte uveriť. Keď tá sonda mapovala povrch a podnebie, evokuje to, že bola na orbite, ale ďalšie vyhlásenie to popiera – skontroloval, či je na CST-1 nejaký život. Na to by musela sonda na tom telese pristáť, z obežnej dráhy mikróby akosi nevidno. A vzápätí, po misii jedinej sondy, bez akýchkoľvek ďalších testov, hurá na ťažbu. Nechápem tiež, prečo by museli sondy nosiť vzorky späť každý mesiac. Prepáč, ale nereálne. A tiež neliterárne.

Kubo4.11.2014
 

Doteraz si mi vytýkala len skutočnosť a reálnosť, podotýkam že je to sci-fi a keby napíšem, že v roku 1985 boli lietajúce koberce na liehový pohon tak to tak bolo. Nekukaj na reálnosť. Po literárnej stránke si mi nepomohla vôbec, ale vedec si možno dobrý. Ten úvod vôbec nie je kľúčový.

Adhara4.11.2014
 

Zastávať takýto názor je pre sci-fi autora zásadná chyba. Ale nebudem Ťa presviedčať. Pomáhať má zmysel len tým, čo si chcú dať pomôcť.

Kubo4.11.2014
 

Neradím sa medzi sci-fi autorov. Diery nemali byť na 97% hororom a zvyšok sci-fi, dráma, komédia. Po prečítaní ďalších kapitol by bolo zrejmé, že do vesmírnych pochodov a rakiet a planét sa viac nerýpalo. Celú kapitolu o CST som vymyslel len ako zámienku na to, aby mohlo nastať to čo nastalo.

Adhara4.11.2014
 

Ak toto dielo vidíš skôr na horor ako na sci-fi, je to čisto z literárneho hľadiska ďalší problém. Začiatok je totiž napísaný spôsobom, ktorý priláka len very very hard scifistov a tí vzápätí odídu znechutení nezmyslami zaobalenými do vedecko-technického jazyka. Z prvej kapitoly má byť jasné, o aký žáner ide, v akom duchu sa bude niesť zvyšok. A spoliehať sa na to, že čitateľ sa bude prehrýzať kvantami textu, ktorý mu je proti srsti, v nádeji, že sa časom všetko vrátane žánru radikálne zmení, je ďalšia častá chyba autorov v akomkoľvek žánri. Ak sú naozaj potrebné tieto „vysvetlenia“ (hoci myslím, že v tejto forme ich pokojne môžete zameniť za mávnutie čarovného prútika), oplatí sa podať ich retrospektívne v niektorej z neskorších kapitol, najlepšie ako rozhovor, spomienky, alebo niečo podobné. A ak nie sú kľúčové, ako píšeš, čo tu potom hľadajú? Z vlastnej skúsenosti vravím, že väčšina čitateľov neznáša štýl písania, ktorý je ako z populárno-vedeckej knižky už len čisto pre jeho formu, ak aj úplne opomenieme uveriteľnosť, čo ale v praxi opomenúť samozrejme nemôžeme.

Melody7.11.2013
 

Ahoj Jakub, aby som pravdu povedala VEĽMI sami páči tvoje dielo. Môj otec je blázon do NASA a preniesol to aj na mňa,plus sci-fi je moja srdcovka. Budem s napätím sledovať, ako bude pokračovať, no predsa mám pár rád (aj keď samú seba nepokladám za kompetentnú/ideálnu kritičku) :)
1) zmeň banner! tvoje dielo by podľa mňa mohlo zaujať mnoho ľudí tu na mám talent, len kvôli nezáživnému opisu obsahu (síce pekne metaforického ale...) si tvoje dielo mnoho ľudí ani nevšimne
2) Chválim ťa za WTF :D naozaj ma to pobavilo a nahlas som sa zasmiala, čo sa často nestáva
3)Čo ma vyrušilo bol tvoj ľudový názov pre samonabíjaciu baterku. Nehovorím, že expresívne výrazy v dielach nemajú svoje miesto, ale na tomto mieste mi to príde nevhodné - všetko je záhadné, miestami vtipné no stále vážne keď do toho zrazu šupneš tu \"ehmbaterku\". Ale to len môj názor, ostatním sa to môže páčiť, uvidíš podla iných reakcií.
3)Čím skôr pridaj ďalšiu kapitolu, lebo ma rozdrapí ;) ;)
Veľa inšpirácie do ďalšieho písania.

Jakub7.11.2013
 

Ďakujem za pochvalu a aj za kritiku. Nie som ešte taký zabehnutý na tejto stránke a preto nie je možno všetko okolo dokonalé, ale snáď sa do toho postupne dostanem. Mám ešte trochu napísané, ale neviem či sa oplatí pridávať kapitoly len po jednej strane. Ohľadom baterky je to tak jednoducho chlapsky od srdca popísané. Ď

Melody8.11.2013
 

Od srdca :D dobre. Ale určite je fajn dopĺňať text aj po jednej stránke, odporúčam, udrží to čitateľa v napätí a častejšie bude kontrolovať stránku.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Jakub Kadera

O mne

Nebudem Vám tu písať veselé texty, ktoré polovica označí za suché a nevtipné. Riadim sa heslom "Radšej slabý horor ako trapný humor!" a presne to Vám ponúkam.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: